Top

Reminder ca traiesc in Romania

Aseara am iesit cu niste prieteni intr-un local din zona Romana. Localul il stiam, era totul foarte dragutz. Am baut ceva, am mancat ceva si apoi a aparut un tip care mi-a furat portofelul.

Totul s-a intamplat destul de simplu. Noi ne aflam intr-o camera mai retrasa a localului. A intrat un tip care era parca putin desprins din peisaj, dar nu l-am bagat in seama. S-a invartit putin prin camera si s-a asezat la masa din spatele meu. Eu pe scaun aveam puse geaca (cu portofelul bagat in buzunarul din interior-stanga) si o camasa peste. Buzunarul era si el, la randul lui, inchis cu un nasture. La un moment dat tipul a plecat, iar o tipa de la masa de langa noi l-a vazut ca atunci cand a plecat a bagat un portofel in buzunar. Ea mi-a zis mie “controleaza-te repede sa vezi daca mai ai portofelul, ca tipul care a iesit cred ca ti l-a furat”. M-am controlat, portofelul nu mai era, asa ca impreuna cu un prieten am coborat pana in fata localului si.. cam atat.

Sa zicem ca, prin absurd, il prindeam. Ce faceam? Il rugam frumos sa imi dea portofelul? Il bateam? Nu cred. Poate nu era singur, poate avea un cutit. Deci e clar, nu avea niciun rost sa alerg dupa el.

I-am informat pe angajatii localului despre cele intamplate si asa am realizat/aflat ca nu au camere de supraveghere si ca in saptamanile trecute s-au mai intamplat vreo 2 incidente de genul. Unei tipe i s-a furat toata poseta de pe terasa! Ne gandeam sa chemam politia, dar ma gandeam ca nu rezolvam mare lucru. Data trecuta cand a venit politia le-a spus celor de la local sa isi instaleze camere de supraveghere si cam atat. Sunt si eu constient ca mai mult de atat nu aveau ce sa faca.

Bun, probabil o sa va intrebati cu totii ce aveam in portofel. Pai, era buletinul (cu domiciliu in Timisoara, pentru ca mi-a fost lene sa imi fac mutatie in Bucuresti), carnetul de conducere (pe care nu l-am folosit niciodata, dar nu stiu de ce naiba l-am purtat tot timpul dupa mine), cardul ratb (mai aveam 13 lei pe el), cardul de salariu (pe care l-am anulat instant), cardul de intrat in cladirea de la job si, desigur, o suma de bani frumusica.

Nu ma doare ca am pierdut actele si banii, pentru ca actele o sa le refac (cu ocazia asta o sa am si eu buletin de Bucuresti) si banii.. o sa vina ei altii. Ce ma doare cel mai tare este ca mi s-a intamplat mie toata povestea asta si mi s-a intamplat dupa mai bine de 6 ani de cand sunt aici in Bucuresti. Imi aduc aminte ca eram inca in Timisoara si vazusem la tv exact modul asta de “operare” al hotilor si am avut grija de fiecare data (fie ca mergeam pe strada, fie ca eram in mijloace de transport in comun sau intr-un local). Ei bine, acum mi s-a intamplat si mie! Am primit un reminder ca traiesc in tara asta!

Acum ma pregatesc sa ma duc la o sectie de politie sa dau declaratie ca am pierdut buletinul si permisul de conducere si apoi am sa sper, timp de vreo luna, ca cineva o sa gaseasca portofelul aruncat pe undeva si o sa-l duca la organele abilitate. Noroc ca am pasaportul :)) E singurul meu act de identitate in momentul asta.

E nasol sa pierzi ceva, dar mai nasol e sa ti se fure ceva, iar acum incep sa-i inteleg exact pe sutele de turisti care in fiecare vara, la mare, raman fara lucruri pe care le lasa nesupravegheate pe prosop. Ii inteleg pe oamenii care isi pierd iarna prin zapada cheile de la masinile lor scumpe. Ii inteleg pe cei carora li se fura masinile pur si simplu. Ii inteleg pe toti si imi dau seama exact prin ce stari trec in momentele respective.

Aveti mare grija de bunurile personale pentru ca niciodata nu stiti cand puteti ramane fara ele! Traim in Romania si .. buzunarele unora sunt cam goale :(

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Morarasu Romina 31 May 2012, 13:14

    Ehe….bine ai venit in club,Olix! Si mie mi s-a intamplat cam la fel in Constanta acum 1 an. Mi s-a furat geanta cu acte,chei,bani si de toate….dar in situatii de genul politia nu poate face nimic,of corse…

  • miriam957 31 May 2012, 13:45

    Sunt banditi peste tot. E frustrant cand ti se fura ceva. De acum…grija mare la buzunare (pune o capcana care sa inhate degetele hotului – just kidding, ca sa mai destind atmosfera). Sorry for you!

  • OLiX 31 May 2012, 13:59

    sper macar sa rezolv repede cu actele :( sa-ti fure toata poseta mi se pare si mai nasol :(

  • OLiX 31 May 2012, 13:59

    da, asta e :( pe viitor o sa fiu mai atent la faze d’astea

  • Mctano 31 May 2012, 14:04

    Ar fi bine sa gasesti actele aruncate undeva. Din pacate nu va fi asa. Eu ramasesem printre altele si fara talonul masinii cand m-au curatat.. Romania noastra e asa frumoasa si trista uneori..

  • OLiX 31 May 2012, 14:05

    auu, asta cu talonul e chiar nasoala :( eu sper sa-mi rezolv 2 in 1 mutatia pe Bucuresti si direct buletinul cel nou sa fie pe Bucuresti

  • Anonim 31 May 2012, 14:14

    C.I. va trebui sa-l declari furat, exact cum s-a intamplat. La pierdut se da o amenda modica pentru neglijenta. Toate actele trebuie declatare nule la ziar. Daca nu-ti faci C.I. pe adresa proprietatea ta, ai nevoie de acord de primire in casa de la adresa respectiva. O gramada de aberatii …

  • OLiX 31 May 2012, 14:15

    asta cu anuntul la ziar mi se pare o mare aberatie, dar stiu ca tre’ sa o fac. O rezolv aia cu acordul ;) Multumesc!

  • nexya 31 May 2012, 14:16

    pe mine nu ma mai mira nimic dar sttau si ma gandesc pana cand o sa stea lumea cu mana in san , adica unii chiar au doar salariul de pe o luna in portofel , si poate chiar in ziua de salar patesc asta , ce se intampla , nu mananca nimic timp de o luna ? nu plateste gaz , curent ..etc si eu am trecut prin asta si pe vremea aceea eram reprezentant oriflame si tocmai mergeam la banca sa platesc o factura care era destul de mare , cu ce sa platesc ca nu aveam portofelul :) am pus de la mine toata suma si doamne ce bine mi-a picat sa ma descotorisesc eu de 9 mil :D asa imi trebuie ca este o vorba ”cine nu casca ochii , casca buzunarul ” :D sper sa nu mai ai parte de asa intamplari , stii poate in ceva zi in care ai sa-l pierzi o sa ramai uimit cand cineva o sa bata la usa ta si o sa zica ..Olix asta este al tau ? …oare visez :D

  • OLiX 31 May 2012, 14:23

    auu, nasol :( la mine suma a fost putin mai mare decat a ta, dar m-am impacat cu ideea ca nu-i mai pot recupera si asta e. noroc ca nu era salariul ;)

    partea de la final cred ca se poate intampla, dar nu in Romania :( in Anglia ai sanse mari sa ti se intample asta, sau in Germania sau Suedia..

  • Andrei 31 May 2012, 14:40

    Sa sti olix ca nu numai in România se poate întâmpla…. Mie in Chicago USA (da ai un fan care sta acolo) mi-a fost furat un iPhone 4s mergând pe strada. Îl tineam in mana sa vad cât e ceasu si dintr-o data, nul mai aveam. Mia tras iPhone-u din mana si mia smuls si castile din urechi dar cum ai zis tu dacă fugeam după el ce ii zicem, îl luam la bătaie, nu ca sunt om civilizat. Ce am făcut? Am închis abonamentul si toate chestie legate de telefon si cam atât pt ca dacă mergeam la poliție, ei ar fi zis sa nu mai merg cu iPhone-u in mana pe strada. Tot ce vreau sa zic e ca nu ai rămas fără portofel doar ca ești in România, dacă e sa se întâmple se întâmpla oriunde si in România si in afara.

  • Picini 31 May 2012, 14:41

    Cred ca pentru a nu mai avea astfel de momente,intotdeauna trebuie sa mergi pe principiul:”Paza buna trece primejdia rea!”….deci de acum inainte sunt convins ca portofelul va fi intotdeauna asupra ta nu in haine pe care nu le ai pe tine…si nu in buzunarul pantalonilor de la spate,nu in buzunarul camasei,etc.,etc…..nu vin sa te invat sau sa fac pe desteptul…ci doar ca trebuie multa vigilenta pe meleagurile acestea :)   Take care!

  • R_lavinia_p 31 May 2012, 14:46

    sunt sigura ca si in Anglia sau Germania sunt la fel de mici șansele sa îți restituiasca actele sau portofelul.Sunt hoti peste tot,si nu nu sunt toți romani.

  • Eli D 31 May 2012, 14:53

    mie mi-au furat o data telefonul din buzunarul de la geaca, cu mine in geaca :) si inca o data pe strada, mi l-a smuls din mana :) I feel your pain!

  • Pissy Allyce 31 May 2012, 15:00

    D’astia sunt peste tot. Cu o saptamana in urma, tot in Bucuresti, pe la 10 dimineata, o batrana iesise cu catelul afara, si cum stateam frumos in bucatarie de’mi beam cafeaua, am auzit’o strigand “hotul,hotul, mi’a furat cerceii”. Mai pe seara am vazut’o mergand prin parcarea din fata blocului cu urechile bandajate. Daca i’as prinde, le’as taia mainile!

  • OLiX 31 May 2012, 15:21

    cred ca in alte tari simtul civic e ceva mai ridicat si cred ca sansele sa recuperez, cel putin actele, ar fi mult mai mari

  • Mmecaterina 31 May 2012, 15:22

    Parerea mea este ca trebuia sa fugi dupa ‘suspect’..sa-ti faci dreptate singur,ca politia sigur nu era in stare.Am patit-o si eu odata….mi s-a furat telefonul de pe masa din fata mea .Mi-am dat seama la timp si am fugit dupa barbatul care mi l-a furat(un fost puscarias), l-am prins si mi-am recuperat telefonul(dupa o cearta cu el si dupa ce acesta il aruncase in iarba,doar avea experienta omul).L-am dus pe barbat si la politie dar acestia au spus ca nu poate sa faca nimik ca nu l-au prins asupra faptei….tipic.Oricum succes in gasirea actelor!

  • OLiX 31 May 2012, 15:22

    yeap, true :(

  • OLiX 31 May 2012, 15:23

    din pacate, se pare, ca de ceva timp am uitat de vigilenta :( dar iti dai seama ca de acum o sa fiu mult mai atent. multumesc de sfat!

  • OLiX 31 May 2012, 15:23

    asta cu telefonul am patit-o doar cand eram mic :( dar, da :( e mega frustrant :(

  • OLiX 31 May 2012, 15:24

    auuu :( asta cu cerceii chiar mi se pare o chestie foarte nasoala si dureroasa :( chiar ca astora ar merita sa le tai mainile

  • OLiX 31 May 2012, 15:28

    incredibil! deci nu te credeau pe tine ca l-ai prins, trebuiau sa-l prinda ei!! fuck!! dar, recunosc ca, ai avut mare curaj sa te duci dupa el!

  • Eli D 31 May 2012, 15:34

    eu sunt o fetita micuta :) cred ca daia au avut curaj

  • Alexandra Simion 31 May 2012, 16:00

    :(

  • Pissy Allyce 31 May 2012, 21:13

    This is Romania! Suntem considerati hoti si tigani in tarile civilizate din cauza acestor rebuturi!

  • Alin Rusu 1 June 2012, 00:17

    Pfff, imi pare rau pentru tine :( noroc ca a sesizat femeia aceea hotul si te-a atentionat, altfel descopereai mult mai tarziu ca ti-a furat portofelul. Totusi nu ti-a fost de prea mare ajutor, hotul disparuse deja…

    Asta e si marea problema: sunt asa de experimentati si cu o foarte mare dexteritate, incat imediat te-au facut si au si disparut. :) Insa, vad si un lucru bun din chestia asta, si anume faptul ca iti vei face buletin de Bucuresti ;))

    Eu pot sa spun ca am avut noroc pana acum, chiar daca locuiesc intr-o zona renumita pentru furturi. Singurul lucru de genul acesta care mi s-a intamplat a fost in RATB, ma intorceam spre casa de la servici si aveam in mana o sacosa de plastic in care aveam niste reviste si o doza de Pepsi. Nu mare lucru. Eh, cand am ajuns acasa, am vazut o taietura orizontala pe lateral, fix cat sa intre mana in sacosa :)) N-a avut ce sa fure, asa ca s-a multumit si cu doza de Pepsi :))) Deh, nu putea sa plece cu mana goala.

    Ideea e ca am observat foarte tarziu, abia cand am ajuns acasa. De obicei sunt foarte atent la ce am prin buzunare, insa la ce car dupa mine, nu pot avea aceeasi vigilenta… :) Un singur moment de neatentie si te-ai ars. I se poate intampla oricui. Problema este ca astfel de lucruri se intampla cam des la noi…

  • Crivat Andrei 1 June 2012, 22:06

    imi pare rau de patanie,insa traim in romania si asta ne ocupa tot timpul nu?presupun ca nu e momentul ideal sa intreb daca mai sunt sanse de un mix bun de-al tau..

  • Colormtyth 2 June 2012, 19:48

    ca sa cites

  • Phidas 2 June 2012, 22:49

    Filantropica… pare o scena izbitor de asemanatoare din film.

  • Giurca Adrian 5 June 2012, 18:03

    Olix imi pare foarte rau pentru cele intamplate,sper din tot sufletul sa nu mai ai parte vreodata de asa ceva,atentie sporita si totul o sa fie bine! Te salut ai grija de tine

  • Mihai2303 6 July 2012, 18:23

    hoti chiar sunt peste tot. 

Post a comment