Top

Nu iti da cu parerea daca nu stii despre ce e vorba!

Ma enerveaza la culme oamenii care se dau cu parerea despre unele lucruri fara sa fie avizati sau fara sa stie exact despre ce e vorba. Astazi am sa va dau un exemplu din domeniul muzical.

Un tip pe care-l aveam in lista de prieteni de pe facebook, expert in muzica trance, s-a dat cu parerea despre o piesa hop-hop/raggae romaneasca. A zis ca e cea mai proasta piesa pe care a ascultat-o el in ultima vreme. Sincer! Ce drept are el sa spuna asta cand el nu are nicio treaba cu genul respectiv de muzica?

Eu nu ascult trance, iar daca aud la un moment dat o piesa tarnce nu imi permit sa spun ca e o piesa proasta sau nu, pentru ca nu am termen de comparatie. Pot, in schimb, sa spun ca e o piesa care imi pace sau nu MIE!

Eh, dar cine-s eu si ce prostii vorbesc eu aici? Noi romanii suntem experti in toate!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Aniculaesei Loredan M 2 May 2012, 22:59

    Daca toti ar gandi ca tine Olix… :D

  • U mad? 2 May 2012, 22:59

    U mad bro ?

  • Anonim 2 May 2012, 23:01

    Daca e vorba de piesa de la HaHaHa cu grasul ala are perfecta dreptate :)

  • Tibirecbogdan 2 May 2012, 23:09

     care am cu grasu?aia lala song?daca e vb de aia e buna frate…nu te uita doar la versuri sau cum suna…uitate atent la mesajul care-l trimite si vei vedea k e o piesa buna

  • anonim 2 May 2012, 23:14

    taci ca n-ai inteles despre ce piesa vorbeste..

  • Radu Mihai 2 May 2012, 23:21

    Una e sa spui ca nu-ti place o melodie si alta sa zici ca e proasta . 
    Probabil daca ar fi fost expert in genul respectiv de muzica nu ar fi stranit atatea controverse … 
    Oricum bine punctat cu ” Noi romanii suntem experti in toate!”

  • Ciprian Nicolae 2 May 2012, 23:24

    Scurt si la subiect! Ai perfecta dreptate Olix!

  • Olix _ dj _ slab 2 May 2012, 23:28

    oricum si tu esti praf cu muzica , nu ai habar despre mixaj.

  • Ccc 2 May 2012, 23:32

     U JELLY ? :D

  • Djsleepycoke 3 May 2012, 00:17

    Lasa Olix nu fi trist, stii vb aia . . . prost sa fi sa ai putere, multa minte nu se cere ! :))))

  • Filip 3 May 2012, 00:19

    Cred ca e vorba de Connect-R, melodia cu Vara.
    Daca de asta e vorba…inclin sa-i spun omului ca nici mie nu-mi place.(de fapt, nu-mi place ce numeste Connect-R muzica).
    Dar sunt preferintele mele, consider ca nu-i o melodie pe care s-o ascult, sau pe care s-o suport in timpane, dar de-acolo pana la a spune ca e proasta…na, ai dreptate Olix, ne cam dam cu parerea, dar nu e vorba de natia noastra, e vorba de oameni in general.

    Fiecare asculta ce-i place, tipul respectiv ar trebui sa n-o asculte, dar in acelasi spirit democratic, fiecare poate sa zica ce vrea, deci poate sa zica ca e de kko. Ca asta e unul din “beneficiile” aduse de revolutie, nu? Depinde de tine ce alegi sa asculti(fie ca e vorba de muzica, sau de parerea cuiva).

  • Maxxim 3 May 2012, 00:21

    Daca OliX nu are habar in muzica, vrei sa spui ca tu ii dai clasa sau ce? Nu comenta daca nu esti in stare ca sa ajungi la nivelul la care a ajuns el si cine a ajuns el in Romania :)

  • OLiX 3 May 2012, 00:43

    putin asa :)

  • OLiX 3 May 2012, 00:43

    nu, nu e vorba de piesa aia si chiar nu conteaza despre ce e vorba.

  • OLiX 3 May 2012, 00:44

    asa e, ai mare dreptate. multumesc!

  • OLiX 3 May 2012, 00:44

    ???

  • OLiX 3 May 2012, 00:46

    repet, nu conteaza despre ce piesa era vorba. Da, e democratie si poti sa spui ceva, dar argumenteaza sau, precum ziceam mai sus, spune ca nu-ti place sau ca nu e genul tau, nu zi ca-i o piesa proasta atunci cand nu e domeniul tau.

  • DjHeroo 3 May 2012, 09:03

    “A zis ca e cea mai proasta piesa pe care a ascultat-o el”

  • DjHeroo 3 May 2012, 09:03

    “A zis ca e cea mai proasta piesa pe care a ascultat-o el”. Deci era doar parerea lui. Ori tu in postare ai zis ca oricine poate sa isi dea cu parerea, chiar si tu faci asta.

  • Redactia FourFun 3 May 2012, 12:09

    Asta vroiam sa spun eu: Noi ne pricepem la tot si la toate :(

  • Mihaela Martinas 3 May 2012, 12:32

    Si daca el e un dj slab,ma intreb ce cauti tu pe blogul lui???ce cauti aici daca nu iti place ceea ce face el????

  • mayaworld2 3 May 2012, 12:41

    cred ca e dreptul fiecaruia de a asculta si (nu) placea o piesa.nu trebuie sa ai doctorate pentru asta.
    habar nu am ce piesa este dar sunt trupe/cantareti care imi plac unele piese si altele ma mir de cat de proasta este.
    poate sunt piese premiate dar daca mie nu imi plac :-??

  • mayaworld2 3 May 2012, 12:41

    cred ca e dreptul fiecaruia de a asculta si (nu) placea o piesa.nu trebuie sa ai doctorate pentru asta.
    habar nu am ce piesa este dar sunt trupe/cantareti care imi plac unele piese si altele ma mir de cat de proasta este.
    poate sunt piese premiate dar daca mie nu imi plac :-??

  • mayaworld2 3 May 2012, 12:42

    scuze  pentru dubla postare.am deslusit mai greu cum se procedeaza

  • Oleg Muravski 3 May 2012, 23:28

    Piesa e foarte super shi e lansata la tzanc,adica pina in vara ajunge shi hit ;).Are melodie are text shi reggae music suna ok pe tot sound-ul.

  • RazvaN 4 May 2012, 15:18

    Super adevarat OliX…:)
     

  • olimpiu vinteler 7 May 2012, 02:35

    imi cer scuze ca intervin si eu, da…. a zice: 
    A zis ca e cea mai proasta piesa pe care a ascultat-o el in ultima vreme.  nu e cam acelasi lucru cu Pot, in schimb, sa spun ca e o piesa care imi pace sau nu MIE!, in sensul ca are aceiasi conotatie, eu  nu ma pricep prea bine la scris da la logica si analiza ma descurc si eu putin. si cred ca ar mai fi ceva …nu stiu exact da parca ar fi mai corect “isi dau cu parerea” decat “se dau cu parerea”, sper sa nu fie cu suparare. oricum imi place cum scrii.

  • Soriddn2408 7 May 2012, 15:14

    Poate este gresit un pic sa spui ca o piesa nu este buna dar daca spun ca nu-mi place nu cred ca este o problema. Nimeni nu poate sa spuna cu exactitate daca este buna imediat dupa lansare. 
    O melodie buna parerea mea este sa aibe multe afisaje pe youtube.

  • Bobby Asot 11 May 2012, 00:58

    Dude, eu ascult numai Trance si mi-se pare cel mai frumos/minunat gen muzical, nu ascult alte genuri pentru ca mi-se par neinteresante, nu ma incanta cu nimic! Deci la capitolul MUZICA, Trance e cu totul deosebit, celelalte ”muzici” mi-se par un fel de… rubbish. Cel mai bun sinonim pentru MUZICA mi-se pare a fi…: TRANCE.

  • olimpiu vinteler 11 May 2012, 01:45

    prietene, mai pune si tu mana pe cate o carte si vezi ce mai scrie pe acolo si cu timpu o sa intelegi si alte genuri muzicale. pana atunci spor la trance.

Post a comment