Top

De ce se repeta muzica la radio?

Zilnic foarte multa lume ne intreaba, se intreaba si uneori se revolta pentru ca la radio se repeta muzica! Avand in vedere ca lucrez in radio de cativa ani buni m-am gandit sa va explic, cat mai pe scurt, cam cum stau lucrurile si sa va spun de ce se repeta muzica la radio.

Radiourile CHR (Contemporary Hit Radio) adica cele care difuzeaza hiturile momentului repeta piesele din heavy rotation (adica cele mai cerute piese de catre ascultatorii din targetul radioului) cam odata la 3 ore. Unele posturi de radio le repeta mai des, altele mai rar, dar media este de cam 3 ore. Radiourile care difuzeaza muzica veche sau care fac parte dintr-o anumita nisa repeta si ele muzica, dar mai rar. Ideea e ca o repeta!

Si totusi, de ce naiba se repeta muzica la radio? Pentru ca timpul mediu de ascultare al unui post de radio este destul de mic. Un ascultator obisnuit schimba postul destul de des si il tot schimba pana ajunge acolo unde aude UN HIT! Majoritatea ascultatorilor vor sa auda la radio piesele lor preferate! Daca un post de radio repeta mai des piesele sansele ca un ascultator sa isi auda piesele preferate sunt mai mari, iar daca postul de radio le repeta mai rar sansele sunt mai mici. Statistic vorbind sunt foarte putin oameni care asculta un post de radio mai mult de 3-4 ore/zi. Unii asculta doar dimineta, altii doar la pranz, altii doar seara si altii doar noaptea. Toti asculta pentru ca vor sa se simta bine, vor sa fie distrati si in primul rand vor sa-si auda muzica preferata!

Sper ca v-am lamurit, iar daca aveti alte intrebari sau contra argumente va invit sa lasati un comentariu mai jos!

Zilele viitoare am sa va mai raspund la o alta intrebare legata de radio: de ce piesele noi intra atat de greu si de tarziu pe radio.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Marius 15 June 2011, 09:14

    Mda, numai ca e un mic “shpil”. De exemplu, eu ascult radio cam la aceleasi ore, dimineata si seara, in masina, in drum spre/dinspre serviciu. Pe radiourile “comerciale” la aceleasi ore sunt ACELEASI melodii, timp de mai mult de o luna. Le ascult(am) o zi, doua, trei… cinci. Dupa care am trecut pe un post de “nisa” cum ii zici (desi se “bate” cam la egal cu celelalte) – Guerilla, ca nu e CNA aici – la care, in decurs de mai multe luni, la aceleasi ore la care ascult, cred ca am auzit maxim 3 repetitii. Deci se poate.

  • OLiX 15 June 2011, 09:50

    nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca la Guerrilla nu e CNA ?!

  • Mari Den 15 June 2011, 10:57

    nu olix, ai inteles gresit. el se referea la faptul ca nu e CNA AICI pe blog, pentru ca a pronuntat un alt post de radio.

  • Victor Dulu 15 June 2011, 12:22

    Felicitari pentru articol, insa se vor gasi unii carcotasi care vor zice ca stii prea multe…

  • Serban Stefanita 15 June 2011, 12:33

    De fapt Marius are dreptate..de acord cu repetitia melodiilor,dar nu repetitia melodiilor la aceeasi ora

  • Florin 15 June 2011, 13:02

    Lesne s-ar putea intelege ca totul se invarte in jurul ascultatorilor ocazionali. Dar cum ramane cu cei permanenti, ascultatorii care au radioul deschis in fundal in timpul programului de lucru, apoi pe drum in masina si acasa in bucatarie ? Genul de public pe care si l-ar dori orice institutie media… Ei ce-ar trebui sa faca, lasand la o parte optiunea schimbarii postului pe unul de nisa daca vor si altceva ? Unele piese devin hituri inca de la lansare si publicul le vrea, si tot ai vrea sa le asculti cateva zile, maxim o luna, pentru “fanatici”, dar nu mai mult. Probabil sunt anumite cerinte din partea caselor de discuri care impun promovarea obsesiva a unor piese, dar sunt asa de multi artisti autohtoni, cat si de afara, incat playlist-ul ar putea fi cat mai variat. Si variaza el si cu piese oldies, dar pana si acelea sunt in numar limitat, ajungand si ele sa se repete. Si inca ceva, esential pt. radiourile CHR, desi poate deviez de la subiect… Daca playlist-ul e de asa natura structurat, macar interventiile dj-lor sa fie, fratilor, cat mai atractive. Oricat ar fi ei de placuti ca oameni, nimeni nu vrea sa auda in cadrul fiecarui program aceleasi¬† anunturi si stiri de pe site, ca pentru asta exista promo-urile, aceleasi fraze repetate la nesfarsit, in conditiile in care aceasta meserie cere un vocabular cat mai diversificat. Nota 10 pentru Kisstory si Andreea Berghea (“vinovata” de playlist :)) ), o profesionista in domeniu, prin informatiile din domeniul muzicii pe care le furnizeaza si de la care eu, personal, aflu mereu noutati. Datorita ei raman pe Kiss si dupa ce termina Carcotasii.

  • No name :)) 15 June 2011, 13:06

    explicatie clara e si normal ca nu stai toata ziua cu KissFM deschis, mai trebuie sa muncesti, sau sa dormi, da in general kisomanii cred ca nu prea se despart de KissFM asa usor, exista telefoane, casti :))))))
    Oricum KissFM e tare cam atat.

  • OLiX 15 June 2011, 13:10

    aa, clar nu e cna aici :) se poate scrie orice in limita bunului simt :)

  • OLiX 15 June 2011, 13:13

    stiu prea multe? adica? eu cred ca stiu si am zis fix ce trebuie.

  • OLiX 15 June 2011, 13:14

    in mod normal, un soft destept care il ajuta pe cel care face playlistul, ar trebui sa evite treaba asta cu aceleasi piese la aceleasi ore.

  • OLiX 15 June 2011, 13:15

    precum am spus si in articol, sunt foarte putini cei care asculta toata ziua.

  • OLiX 15 June 2011, 13:32

    Sunt foarte putin ascultatorii permantenti, cei care asculta radio toata ziua! Chiar daca nu pare, din totalul ascultatorilor unui post de radio foarte putin dintre ei asculta radio mai mult de 3 ore pe zi fara intrerupere.

    Despre piesele noi am sa povestesc intr-un alt articol, cat despre casele de discuri ele nu pot trece peste cel care face playlistul unui post de radio. Casa de discuri poate sa insiste pe/cu o anume piesa, dar cat de des intra este decizia radioului.

    Cat despre interventii, ele trebuie sa fie cat mai scurte. O alta mare parte dintre cei care asculta radioul schimba postul atunci cand incepe sa vorbeasca dj-ul sau daca vorbeste mai mult de 30 de secunde. Sunt foarte putini cei interesati de interventile radioului si statistic vorbind la fel de putini sunt cei care interactioneaza cu djii in timpul emisiunilor interactive.

    MAJORITATEA asculta radio-ul pentru muzica, pentru ca vor sa-si auda piesele preferate.

  • Rusu Alin Alexandru 15 June 2011, 17:40

    de ce se difuzeaza reclame la radio??

  • Pirvu Cosmin 15 June 2011, 18:21

    destul de stiuta chestia asta,doar ca multi nu onteleg,eu unul daca chiar imi place o piesa foarte tare si mai ales daca piesa e hit,atunci woow,bv frate lasa vina si repeat:*

  • Florin 15 June 2011, 19:44

    …piese preferate care in ziua de azi pot fi ascultate oriunde, nu musai la radio. Diferenta o face modul in care este “impachetata” piesa, deci clar amprenta radioului si implicit a animatorului sunt importante. Ascultatorii ocazionali au Youtube-ul, un exemplu doar, la indemana. Cei permanenti fie seteaza frecventa, fie acceseaza stream-ul, care raman batute-n cuie, ei vazandu-si de activitatea pe care o intreprind. Acestia vor sa auda si altceva: o stire simpatica din orice domeniu, o gluma, chestii spontane care sa-i deconecteze dintr-ale lor, chiar si pret de cateva secunde cat e interventia, altfel fundalul sonor devine monoton si se acorda neatentia pentru care multumeste Ana Moga :). Si nu doar cei care fac munca de birou, cum am observat ca tot tindeti sa credeti si am ocazia sa o zic acum. Radio se asculta in centre comerciale, la tarabe, spalatorii, mijloace de transport si in toate locurile in care vara trecuta daca nu ma insel, Dezbracatu’ s-a aflat la “serviciuri”. Oamenii activi, in principiu, nu prea au timp sa se ocupe cu schimbatul posturilor de radio. E nedrept sa-i desconsiderati. Zici ca sunt intr-un numar neglijabil, nu sunt in masura sa te contrazic in ce priveste statisticile, insa primiti o multime de mesaje de la ascultatori care va cunosc destul de bine pe fiecare, deci care asculta mai mult de 3 ore/zi si pentru ei organizati campanii si concursuri. E greu de crezut ca cineva care asculta 3 ore Kiss-ul s-ar inscrie la Kiss Cash, de exemplu. Or fi fost cazuri, dar e ilogic. Stiu ca ce zic suna a parerea unui “ascultator frustrat” :)), si slava cerului avem o multime de alternative la indemana, dar chestia asta e valabila pt. toate radiourile care sunt nevoite sa se adapteze la politica romaneasca pt. a supravietui. Pentru un ascultator e simplu de zis, dar faceti voi schimbarea asta, ca tot sunteti in varf, si vedem in valul urmator de sondaje ce efect a avut. :)

  • Victor Dulu 15 June 2011, 21:21

    Tu de ce muncesti?
    E destul de logic nu? un radio trebuie sa “traiasca” din ceva nu? Publicitatea fiind rezultatul “muncii” radio-ului

  • OLiX 16 June 2011, 05:59

    asta cu reclamele a fost chiar tare :)) un radio cu reclame e un radio cu bugete, deci un radio care are potential si poate face treaba buna :)

  • Lucian 20 June 2011, 16:33

    eu sunt deacord cu tine cu repetarea pieselor .. dar repetand la 3 ore aceleasi piese .. aveti sanse sa pierdeti din ascultatori .. in 3 ore de emisie cam 45 de pise difuzezi in 3 ore .. si sa le repeti .. e cam nasol frate

  • Dorian 21 June 2011, 09:37

    Conform rt100 avem cam 50 de piese care primesc un numar substantial de difuzari pe parcursul unei saptamani. Fiind subiectiv o sa spun ca sunt cam putine, dar supravietzuim. Adevarata problema pe care o vad este ca din pacate este atat de putin dinamism in acest top 50 in cat plictiseala se asterne repede in urechile ascultatorului de rand. Si sondajele mi se par ca ar trebui sa fie totusi doar orientative si nu definitorii…pan a la urma ne-am obishnuit si Asa…

  • Adrian Neagu 29 June 2011, 09:44

    Olix, am si eu o intrebare, daca nu deranjez :

    De ce sunt ascultatorii si lumea care frecventeaza cluburile atrasa de fenomenul numit “popcorn” ? Oriunde te duci auzi aceleasi piese, fie ca este club, terasa, piscina, radio . Sincer , eu unul m-am saturat.

    Bine, eu cred ca trebuie sa ai si putina cultura muzicala, ca sa si intelegi muzica , nu numai sa o asculti .

    De exemplu acesti oameni de care vorbeam mai sus asociaza stilul underground cu drogatii , desi nu e asa .

    Astept un raspuns daca vrei, multumesc

  • Adrian Neagu 29 June 2011, 09:44

    Olix, am si eu o intrebare, daca nu deranjez :

    De ce sunt ascultatorii si lumea care frecventeaza cluburile atrasa de fenomenul numit “popcorn” ? Oriunde te duci auzi aceleasi piese, fie ca este club, terasa, piscina, radio . Sincer , eu unul m-am saturat.

    Bine, eu cred ca trebuie sa ai si putina cultura muzicala, ca sa si intelegi muzica , nu numai sa o asculti .

    De exemplu acesti oameni de care vorbeam mai sus asociaza stilul underground cu drogatii , desi nu e asa .

    Astept un raspuns daca vrei, multumesc

  • Adrian Neagu 29 June 2011, 09:44

    Olix, am si eu o intrebare, daca nu deranjez :

    De ce sunt ascultatorii si lumea care frecventeaza cluburile atrasa de fenomenul numit “popcorn” ? Oriunde te duci auzi aceleasi piese, fie ca este club, terasa, piscina, radio . Sincer , eu unul m-am saturat.

    Bine, eu cred ca trebuie sa ai si putina cultura muzicala, ca sa si intelegi muzica , nu numai sa o asculti .

    De exemplu acesti oameni de care vorbeam mai sus asociaza stilul underground cu drogatii , desi nu e asa .

    Astept un raspuns daca vrei, multumesc

  • Adrian Neagu 29 June 2011, 09:44

    Olix, am si eu o intrebare, daca nu deranjez :

    De ce sunt ascultatorii si lumea care frecventeaza cluburile atrasa de fenomenul numit “popcorn” ? Oriunde te duci auzi aceleasi piese, fie ca este club, terasa, piscina, radio . Sincer , eu unul m-am saturat.

    Bine, eu cred ca trebuie sa ai si putina cultura muzicala, ca sa si intelegi muzica , nu numai sa o asculti .

    De exemplu acesti oameni de care vorbeam mai sus asociaza stilul underground cu drogatii , desi nu e asa .

    Astept un raspuns daca vrei, multumesc

  • OLiX 3 July 2011, 20:41

    Wow! Foarte tare ce ai scris tu aici Florine si nu pot decat sa-ti dau dreptate! Din proprie experienta iti pot spune totusi ca, merg foarte des cu taxi-ul si am mers cu taximetristi care in 10 minute asculta 10 posturi de radio si cred ca, la fel, cei care asculta radioul in masina il schimba la fel de des.

    E clar ca pentru cei care asculta la birou sau in centrele comerciale ar trebui probabil un playlist mai variat, dar daca asculta in continuare asta inseamna ca nu ii deranjeaza atat de fata faptul ca se repeta piesele atat de des :)

  • OLiX 3 July 2011, 20:43

    Dorian eu ma uit in rt100 si in primele 50 de piese vad si multe piese straine foarte bune, vad pop corn si vad si ceva hip-hop ;) eu zi ca stam relativ bine :D

  • OLiX 3 July 2011, 20:44

    Nu inteleg de ce insisti atat de mult cu intrebarea asta. Raspunsul e simplu: asta cere lumea, asta fac producatorii romani!

  • Merticaru Rafael Marilen Iulia 26 July 2011, 15:03

    Explicatia e aiurea, e pentru cei neinitiati sau naivi.Muzica nu are varsta daca esti matur in a aprecia muzica si ca arta.Sunt piese ce au un har a lor de a avea o mare valoare si care desi-s apreciate ele nu-s difuzate, daca sunt cerute nu-s bagate-n seama.Eu am solicitat deseori piese si-am vorbit cu GARDUL la diverse ore din zi la voi la KISSFM.Adevarul pe care nu-l spuneti e ca se incaseaza bani multi de la casele de discuri ce produc aceste piese si asta e motivul pentru care se repeta piesele, ca ele sa prinda si deci in final sa se vanda materialul discodrafic a respectivei formatii.Totul e o afacere si totul e pe bani, imediata explicatie —ce deriva din interesul de a face multe vanzari—e aceea ca ascultatorul sa-si asculte preferintele la orice ora din zi, sau cand vrea el.Se face de fapt un abuz, repetarea plictiseste si oboseste, unii dorind sa asculte si hituri mai vechi, piese ce nu demult erau la fel de apreciate.TOTUL CU MUZICA E DE FAPT O MARE AFACERE!!!!

  • Merticaru Rafael Marilen Iulia 26 July 2011, 15:05

    MARIUS! CRED C-AM DAT EU UN RASPUNS REALIST MAI SUS.

  • Merticaru Rafael Marilen Iulia 26 July 2011, 15:07

    UNA E SA FACI PLAYLISTUL DIN 30 DE MELODII, ALTA E SA-L FACI DIN 5.000 DE PIESE VALOROASE SI APRECIATE.TOTUL E O AFACERE SI CHESTIA PLICTISESTE AUZUL CELUI CE DORESTE SA ASCULTE SI ALTCEVA LA RADIO.TOATE POSTURILE FAC LA FEL.PARCA AVETI INTELEGERE-NTRE VOI.

  • Merticaru Rafael Marilen Iulia 26 July 2011, 15:08

    BRAVO. ASTA AM COMENTAT SI EU MAIS CURT.TOTUL E O AFACERE.

  • Merticaru Rafael Marilen Iulia 26 July 2011, 15:17

    Explicatia e aiurea, e pentru cei neinitiati sau naivi.Muzica nu are varsta daca esti matur in a aprecia muzica si ca arta.Sunt piese ce au un har a lor de a avea o mare valoare si care desi-s apreciate ele nu-s difuzate, daca sunt cerute nu-s bagate-n seama.Eu am solicitat deseori piese si-am vorbit cu GARDUL la diverse ore din zi la voi la KISSFM.Adevarul pe care nu-l spuneti e ca se incaseaza bani multi de la casele de discuri ce produc aceste piese si asta e motivul pentru care se repeta piesele, ca ele sa prinda si deci in final sa se vanda materialul discodrafic a respectivei formatii.Totul e o afacere si totul e pe bani, imediata explicatie —ce deriva din interesul de a face multe vanzari—e aceea ca ascultatorul sa-si asculte preferintele la orice ora din zi, sau cand vrea el.Se face de fapt un abuz, repetarea plictiseste si oboseste, unii dorind sa asculte si hituri mai vechi, piese ce nu demult erau la fel de apreciate.TOTUL CU MUZICA E DE FAPT O MARE AFACERE!!!!

  • OLiX 26 July 2011, 21:24

    Rafael: Posturile de radio nu primesc bani de la casele de discuri ca sa
    difuzeze muzica, ci din contra, platesc pentru fiecare difuzare!! Precum am
    spus-o si in articol, posturile de radio difuzeaza exact muzica ceruta de
    majoritatea ascultatorilor din targetul ei.

    2011/7/26 Disqus

  • Catalin Simion 11 October 2011, 15:18

    Si eu eram nelamurit cu muzica asta care se repeta (biroul meu este langa o cantina si acolo au un post de radio). Faza e ca pot sa imi pun ceasul dupa momentul cand se difuzeaza o melodie. Insa lucrurile au inceput sa devina enervante, un fel de picatura chinezeasca. Pe de alta parte, acum sunt cateva melodii cretine in opinia mea, melodii care imi aduc aminte de un bebelus ce sta in fata oglinzii si repeta la nesfarsit sunete, lui i se pare extrem de interesant, dar pentru un adult este enervant (vezi Rhianna “Man down” spre exemplu – cateva cuvinte si in rest vocalize, nici un mesaj). Singura mea explicatie la fenomen este o paralela cu clipurile publicitare de la TV: se difuzeaza periodic, la aceeasi ora, pe toate canalele contra cost – asa si aici: cantaretul / impresarul / casa de discuri plateste difuzarea (moment, difuzari pe zi). Au mai fost scandaluri cu case de discuri care au platit DJii la radio sa difuzeze doar ce vor ei – doar ce vor ei dintr-o lista data de casa de discuri; drepturile de autor platite de un post de radio sunt maruntis raportat la ce bani ies pe partea aialalta. Si cel mai trist e ca la sfarsit de saptamana, cand sunt difuzate topurile, cel mai ascultat cantec din saptamana ce a trecut este X cantat de Y – asta e: dai un ban dar stai in fata! Pana la urma publicul este obligat si educat sa asculte si sa accepte asa ceva. Noroc ca sunt acele radiouri de nisa…

  • lspc 24 October 2011, 20:18

    Ceea ce ai descris mai sus este valabil pentru ascultatorii ”cu program”,adica cei care asculta radioul 3-4 ore pe zi!Dar….ce ne facem cu cei care asculta zilnic….de dimineata pana seara,acelasi post de radio si aude aceleasi melodii de nspe ori pe zi?:))
    Si sa nu aud raspunsul:schimba postul…ca nu tine!;)

  • dumitru 10 February 2013, 14:40

    ce trebuie sa faca un solist mai putin cunoscut si care are o piesa noua,pentru a putea fi difuzat pe un post de radio sau tv?(se percep cumva niste tarife?).multumesc!

  • dumitru 10 February 2013, 14:48

    cum poate un tanar interpret de muzica usoara sa fie difuzat la radio sau tv?

  • Marius Giurea 15 October 2014, 12:06

    SALUT!AM SI EU O MARE SUPARARE SI TE INTREB,POATE MA LAMURESTI. SUNT,ERAM ASCULTATOR 24/24 ORE RADIO ROMANIA ACTUALITATI,ACUM AM RENUNTAT PT CA AU SKIMBAT MULTE DIN 2011 INCOACE,EMISIUNI DEDICATE MUZICII USOARE RO,DEDICATII POP/POPULARA,EMISIUNI DE STIINTA,CULTURA,POEZIE ETC.AU DISPARUT VOCI ,CRAINICI,REDACTORI…UNII LA PENSIE, ALTII IN NEANT IAR CEI VII NU SE STIE PE UNDE MAI SUNT. ASTA A FOST O PRIMA LOVITURA PT MINE,PT CA PRIETENUL SI SFATUITORUL MEU CEL MAI BUN ERA RADIOUL.URMEAZA CAPITOLUL MUZICA: DE CE REPETA 100-200 DE FORMATII SI SOLISTI ZI/NOAPTE,LE MAI SKIMBA INTR-ADEVAR MELODIILE DIN REPERTORIUL LOR,DAR TE ASIGUR CA STIU CE SE VA CANTA AZI LA RADIO,ACEIASI INTERPRETI DAR POATE CU ALTE PIESE.ALTA MARIE …CU ACEEASI PALARIE.CE VREAU,CONCRET SA STIU: NEFIIND COMERCIAL,CI PUBLIC,ARE DREPTUL SAU NU DE A CULTURALIZA MASELE AVAND IN VEDERE ACOPERIREA NATIONALA PE CARE O ARE?ARE OBLIGATIA DE A DIFUZA MUZICA PE GUSTUL TUTUROR,CUM O FACEA PANA IN 2011,MUZICA DE TOATE GENURILE?ARE ,OARE ,CA RADIO PUBLIC “OBRAZUL”SA REPETE CALUPUL MUZICAL 4-5 LUNI LA RAND DUPA CARE IL SKIMBA?EL CONCUREAZA CU CELE COMERCIALE? SE CREDEA CA E INVEKIT,ASADAR MAI TREBUIA SKIMBAT CEVA,DAR AU SKIMBAT IN RAU ,SCOTAND DIN GRILA DEDICATII MUZICALE,EMISIUNI DE NOAPTE DE MARE

    INTERES ETC.VREAU UN RASPUNS,MULTUMESC!

  • OLiX 15 October 2014, 12:11

    salut, pai si rra, fiind un post public, trebuie sa-si mentina audienta si sa atinga si sa satisfaca cat mai mult ascultatori si atunci s-a transformat. fii sigur ca transformarile astea nu sunt facute asa de capul lor, ci sunt facute studii etc etc etc.

  • tappo21 25 January 2015, 19:31

    Inca te intereseaza Gabriela Nedeianu? O cunosc destul de bine, si te pot ajuta cu informatii, dar as prefera sa raman anonima.

Post a comment