Top

Care e suma minima de lasat la taxi?

Ieri amicul Valy se intreba cat e de lasat spaga/ciubuc/tip la baiatul care iti livreaza pizza. Eu am zis ca e ok sa lasi 10%, cum e de lasat tip in general, poate maxim 15%. Ideea e alta, acum. Aseara mi-am chemat taxi la radio (Semanatoarea). Destinatia era destul de aproape, mergeam in Real-ul de la Afi Palace (mall) sa facem niste cumparaturi. Am fost anuntat ca taxiul ajungea in 8 minute. Cred ca venea de la ceva distanta, dar isi asuma in acelasi timp ca e posibil ca si cursa mea sa nu fie foarte lunga. Ne-am suit in masina si cand i-am spus soferului destinatia a facut in gest prin care noi am inteles “sa-mi bag.. picioarele! eu vin de la 10km ca sa ma duca astia intr-o cursa de 2km”.

M-am simtit oarecum de rahat, dar era vina mea? Nu cred. In acelasi timp in masina putea ca dracu’ a transpiratie (zic eu) sau bors combinat cu fecale, transpiratie, mancare samd (zice Ioana). Cursa era 5ron. I-am platit 10ron.

Stiu ca poate am exagerat, dar in general fac curse de 7-8ron si las bacsis 10-11ron. Omul asta a venit de departe ca sa ma duca pe mine de la munca la mall. M-am simtit oarecum nasol fata de el, chiar daca m-a deranjat gestul facut cand a aflat cat de scurta era cursa si mirosul infect din masina lui.

Alternative? Puteam sa

a) ii dau fix 5ron cand coboram din masina si sa-i spun ca daca se purta frumos primea si bacsis.

b) ii dau 15ron si sa-i spun ca e o spalatorie in apropiere si sa-i recomand sa faca un dush.

c) ii dau 7ron, sa-i notez indicativul, sa sun la firma si sa-i spun operatoarei sa-l trimita pe soferul cu indicativul XX acasa sa faca un dush ca pute si el si masina. Va dati seama cat de umilitor era sa-l auda toti colegii de pe frecventa ca saracul om pute?

Da’ serios acum! De cate ori nu vi s-a intamplat sa va urcati intr-un taxi si sa puta a transpiratie sau a orice alt miros urat?? Cum poti sa-i spui taximetristului ca pute?

Revenind acum. Intr-un oras mare, care e suma minima de lasat la taxi?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Mihai Voiculescu 1 March 2011, 08:29

    In Bucuresti se invarte undeva pe la 8 lei, intr-un oras din provincie depinde, tarifele variaza f. mult, dar cred ca se invart undeva intre 4 si 7 lei.

  • Dragosgkk 1 March 2011, 12:27

    stai linistit,in cluj se fac si curse de 3 sau 4 lei si nu-ti lasa ciubuc.

  • Anonim 1 March 2011, 12:48

    suma minima = cat face cursa.

  • Marius_noni 1 March 2011, 14:18

    Si tu exagerezi. Ala pute a transpiratie, dar la tine miroase groaznic a lene. Pentru 2 km sa chemi taxiul? Astia ii faci lejer in 10-15 min de mers pe jos. Hai 20 daca n-ai un picior. Am ajuns o tara de snobi.

  • OLiX 1 March 2011, 14:34

    Marius, nu exagerez. Era totusi trecut de miezul noptii si afara erau -10
    grade. De ce sa merg pe jos?

  • Alexe Tudor-Stefan 1 March 2011, 16:22

    suma minima nu stiu daca e cazul(cel putin in cluj sau in bistrita)…. eu las bacsis deobicei restul pana la o suma fixa..de exemplu daca e 5,5 RON desigur ca dau 6:)

  • Vibe Deejay 1 March 2011, 18:59

    Eu in Madrid la o cursa de 10 euro daca las bacsis de 50 de centzi soferul se bucura ! Aici nu e nevoie sa lasi bacsis… Iar daca lasi o suma oricat de mica itzi da un zambet , itzi multumeste si itzi ureaza o zii buna :) . Ar fii bine sa fie asa si in Romania !

  • Marius_noni 1 March 2011, 21:31

    Mai mergi la real la ora aia? :)

  • Marius_noni 1 March 2011, 21:36

    apropo, ca sa nu te complici cu taximetristi… eu de obicei ma gandesc cam cat ar face cursa. si deschid usa si il intreb daca ma duce cu ‘atat’ pana acolo,desi am mai mult. daca nu, nu. voie buna. asta nu merge in cazul in care chemi taxiul(alta poveste). a functionat treaba si in timisoara, sibiu si chiar in bucuresti

  • Gerhald 1 March 2011, 22:55

    Eu cred ca ar fi trebuit sa ii spui cele trei variante direct soferului, sa aleaga el. Pana la urma si taximetria e un job…

  • Dragosgkk 1 March 2011, 23:13

    data viitoare cand crezi ca faci o cursa scurta spune-i de prima data ca-i dai mai mult (ca sa nu te injure in gand:) )

  • Studentul Sibian 2 March 2011, 11:14

    Hmm, sincer eu nu prea sunt de-acord cu toata treaba asta cu bacsis-ul. Las si eu, dar undeva la 2 lei (Sibiu).
    Pana la urma, tu-l platesti pentru serviciu prestat, daca vrea sa primeasca mai mult…sa creasca tariful.

    Olix, voi cand mergeti cu partidul intr-un club, dupa ce va plateste patronul pentru show, va lasa si bacsis? Sau tu, te mai astepti sa primesti?

  • OLiX 2 March 2011, 12:57

    ai dreptate, dar sunt servicii la care e normal sa lasi bacsis. in strainatate bacsisul e inclus in factura si cred ca asa ar trebui sa fie si la noi

  • Vreau_adevarul 2 March 2011, 19:03

    Multi clienti dau exagerat de mult peste pretul scris pe aparat, si taximetristii in loc sa inteleaga ca e “extra” se obisnuiesc ca si cum bacsisul ar fi “obligatoriu”. Si daca cineva da fix (fie ca e 5 lei fie ca e 17 lei) se uita la tine si te injura din priviri, uneori mai face si comentarii sau grimase de nemultumire marlaneasca. S-au invatzat cu prea mult bacsis, asta e probl. Si culmea ei sunt cei care se plang cel mai mult ca le merge prost de parca ar fi cei mai saraci din sectorul celor ce muncesc. ( in fiecare an… de ani si ani de zile … tot se plang ca nishte hiene ) dar daca ii intrebi de ce nu se lasa de taximetrie sa-si schimbe jobul daca tot sunt nemultumiti nu ar putea concepe un servici de 8h/zi cu salariu fix ( citez : “dar ce , sunt prost?” ). Si daca ii platesti fix se comporta de parca i-ai fi furat (si nu platit corect atat cat face cursa!). Li s-a urcat la cap de atata bacsis pe care-l primesc, poate ar trebui sa organizam o zi a “taxiului fara bacsis” sa revina un pic cu picioarele pe pamant ca prea s-au obisnuit cu platitul in plus , nu de placere ci de rusine/frica/jena sa nu te scuipe din priviri. Mai rar un taximetrist bucurestean cu bun simt. Rushinica!
    Acuma, pe bune : cine e pt “o zi fara bacsis la taximetristi” Eu sunt pentru !

  • Marius 2 March 2011, 23:14

    nu este suficient cum merg lucrurile. sa mai bagam si niste bacsis direct in factura! jesus.

  • Danielka 3 March 2011, 09:09

    Asa e…am fost zilele trecute in Kiev si am fost mirata cand am vazut in nota de plata de la restaurant si bacsisul chelnerului…asa este si in Sua…si poate e mai bine asa

  • daniel 3 March 2011, 11:09

    Olix,eu niciodata nu sun pentru un taxi,pur si simplu le vad pe strada si fac cu mana,cred ca e cel mai bine asa,dar vezi sa aiba luminita verde aprinsa la acea cutie care scrie taxi pe ea.Ultima data cand am mers cu taxiul a fost sambata seara,a fost distanta de cateva strazi in Dristor,cursa a fost 4 lei iar eu i-am lasat 7,un domn foarte dragut,chiar m-a intrebat daca stau cu o anumita Iulia in bloc,care o Toyota Celica,iar eu raspunzandu-i ca nu.
    MORALA : E MAI BINE SA AI MASINA TA!

  • OLiX 3 March 2011, 14:25

    eu prefer sa fac comanta la taxi. sunt mai seriosi asa. masina ta = mult mai
    multe cheltuieli decat daca mergi cu taxiul

    2011/3/3 Disqus

Post a comment