Top

Papucii cu alarma de la Pull & Bear

Acum cateva luni mi-am cumparat de la Pull & Bear (din Afi) doua perechi de incaltari (tenisi/papuci/ghete – cum vreti sa le ziceti). Totul ok o perioada pana cand am mers in Real. Dau sa intru in magazin cand .. incep sa sune alarmele (alea care incep sa sune daca ai in plasa un produc cu alarma). Ma uit la mine, ma uit pe mine .. nu aveam nimic nou cumparat. Papucii aveau ceva timp de cand ii cumparasem. Ii spun doamnei de la securitate ca ma si dezbrac daca e nevoie, iar ea rusinata parca mi-a spus sa trec linistit. Dupa ce am facut cumparaturile nu a mai sunat nicio alarma.

La o saptamana distanta revenim la Real (Afi) si aceeasi problema. Ceva se intamplase cu papucii mei! Ne-am dus a doua zi in magazinul de unde ii cumparasem cu ceva timp in urma, ii explic baiatului de la casa, iar el imi spune ca daca nu am bonul de casa nu are ce sa-mi faca si nu mi-i poate dezactiva. Tipul de la securitate mi-a spus ca asa se intampla cu protectiile de la papucii cumparati de la ei. Cand ii cumperi ti le dezactiveaza si apoi protectiile se reactiveaza singure dupa cam o luna.

Azi am fost in Unirea pentru o tura de shopping de vreo 2 ore. Ce credeti? La aproape fiecare magazin in care am intrat au bip-ait si piuit alarmele. Trebuia sa dau explicatii fiecarui bodyguard si angajat de la securitate. La un moment dat preferam sa ma uit din vitrina si sa nu mai intru in magazine.

Ce naiba sa fac? Va imaginati ca nu mai am bonul cu care am cumparat papucii, da? Am scris postul asta in speranta ca o sa vada cineva din conducerea Pull & Bear si poate ma ajuta cu o noua dezactivare a alarmei.

p.s. am mai patit asta o data, cumparasem o alta pereche de papuci tot de la Pull & Bear de la noi si am ajuns in Londra intr-un magazin Pull & Bear. Le-am explicat ce si cum si mi i-au dezactivat fara sa ma intrebe de bon sau alte povesti. E bine ca la ei se poate!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • OLiXbOLiX 20 December 2010, 17:41

    Papucii cu alarma de la Pull & Bear: Acum cateva luni mi-am cumparat de la Pull & Bear (din Afi) doua perechi de… http://www.olix.ro/2010/12/20/papucii-cu

  • zozo_ro 20 December 2010, 17:44

    RT @OLiXbOLiX: Papucii cu alarma de la Pull & Bear: Acum cateva luni mi-am cumparat de la Pull & Bear (din Afi) doua perechi de… http: …

  • ioana 20 December 2010, 19:47

    Oli,daca sunt binevoitori, pot sa tii dezactiveze in orice magazin. Am patit si eu o chestie asemanatoare, cu niste sandale cumparate de la Oysho si apoi mi le-au dezactivat cei de la Bershka. Deci se poate.. nici vorba de bon. :)
    stiu, e stresant mai ales cand tre sa explici la fiecare magazin in parte ce si cum se intampla :)) buh..

    succes! :*

  • natalia 20 December 2010, 20:00

    Mie nu mi s-a intamplat niciodata asta, dar sper sa se rezolve cat mai repede problema!

  • Copila blonda 20 December 2010, 22:50

    Daca erai deja patit, cum de ai cumparat a doua pereche? :)) Voiai sa te documentezi pentru postul asta? :))
    am ras singura :p

  • miriam957 21 December 2010, 00:18

    Eu cred ca mai este ceva de dezactivat, o eticheta, ceva acolo. Nu cred ca se reactiveaza singure alarmele.

    Mai verifica!

  • Rainy 20 December 2010, 23:33

    Oumaigad!! Nu mai cumpar in viata mea pantofi de la Pull&Bear daca asa stau lucrurile. :))

  • Cristian 21 December 2010, 08:14

    :)) aceeasi problema am si eu cu o pereche de tenisi din Pull & Bear
    Problema este ca sunt cumparati din Londra si evit sa ii port cand stiu ca ma duc in mall sau in magazine cu alarme :)))

  • mihai 21 December 2010, 11:26

    de obicei daca sunt pantofi vei gasi sub brant o dracie care este lipita de el… aia reactioneaza cu alarmele de magazine… ei le dezactiveaza cica dar se pare ca nu pe toate… take a closer look.

  • George 21 December 2010, 14:41

    Poti sa te duci din nou in Londra, sa ii dezactivezi de acolo. Nu numai ca ai motiv de concediu, dar Londra este un oras foarte foarte misto! Mai ales ca indata se joaca si Chelsea – Liverpool! :)))

  • Cioby 21 December 2010, 20:05

    trebuie sa mearga si la noi dar nu vor astea sa faca:)) ca in Londra cum merge:))

  • Ivan 22 December 2010, 02:09

    Eu din cate stiu, exista 2 elemente de securitate in cazurile produselor de genul asta…
    1. o banda de vreo 3 cm lungime, 1 latime si vreo 5mm grosime care e facuta din niste lamele metalice… si principiul de functionare banuiesc ca e similar cu cel al condensatorului planar… astea cred ca nu sunt puse in papuci ca sunt cam mari si ar putea fi incomode.
    2. tehnologia mai smechera RFID, o spirala de cupru de suprafata cam 4/4cm si grosime nici un milimetru. Eu am gasit de obicei elementul asta la papuci sub talpica.

    Daca talpica aia e detasabila, eu ti-as sugera sa o scoti sa te uiti sub ea si apoi in papuc sa vezi daca gasesti chestii ciudate pe acolo… bineinteles ca asta e doar o sugestie si nu garantez ca o sa mearga… dar la mine a mai mers cateodata in probleme de genul asta.

    Iarasi, nu pot zice ca nu exista alte elemente de securitate… eu de astea 2 sunt constient. Nu lucrez in domeniu si nici nu ma ocup cu furtisaguri ca sa stiu care-i treaba :))

  • Dj Oz 22 December 2010, 10:31

    Si eu am patit la fel cu o pereche cumparata de la ei. La mine alarmele erau bagate in limba, a trebuit sa crestez putin limba sa le scot…mai sunt cazuti in care sunt bagate sub talpic.Oricum trebuiesc scoase ca sa nu mai patesti dupa o luna la fel…Incearca.

  • Ady 22 December 2010, 16:48

    Mai tine faza cu ascunsul produselor in papuci?

  • Chucky1884 5 April 2011, 14:50

    vezi ca ai sub talpa la papuci un cod de bare cu niste lamite…dal afara si nu ai treaba….daca e lipita bine talpica dezlipesteo si dupa o lipesti la loc ;)…alta ar fi cum zice ivan cu firicelul de cupru ;)…..da pana una alta e pe bune asta sau vrei sa te bagi la furat ? :)))

  • OLiX 5 April 2011, 18:11

    merci de idee :) intre timp nu mai port papucii aia. treaba e chiar pe bune, nu vreau sa ma apuc de furat, stai linistit :) merci!

  • Ade 30 March 2012, 17:34

    la fel am patit si eu ,doar ca eu am pantofi cu toc si nu am ce talpic sa dezlipesc …in fiecare magazin a sunat alarma,au incercat cei de la stradivarius sa imi dezactiveze dar au zis ca nu gasesc nimic in pantofi :))

  • Deea 2 August 2019, 14:46

    Te-a contactat cineva pana la urma de la Pull & Bear? Nu de alta dar am intalnit si eu situatia asta. Mi-am luat niste pantofi online, pe care i-am schimbat in magazin pt ca erau prea mari…dar la ceva timp, atunci cand i-am purtat, au inceput sa sune alarmele din aproape toate magazinele in care intram. :(

Post a comment