Top

Phishing cu Ministerul Finantelor Publice

Ma trezesc de dimineata cu un mail ciudat, aparent de la Ministerul Finantelor Publice, primit pe o adresa de mail pe care nu o folosesc aproape deloc. Iata cum arata mailul:

(click pe poza ca sa vedeti cum arata mailul)

Initial, adresa de pe care a fost trimis mailul pare serioasa, dar ne uitam acum pe linkul din mail. El arata si pare sa fie unul serios, dar cand facem click pe el ajungem pe un alt site unde ne sunt cerute datele cardului. Ceva nu e bine aici!

Daca cineva vrea sa va dea bani NU VA CERE DATELE CARDULUI, ci IBANUL contului vostru din banca, numele si seria + numarul de buletin.

Browserul meu m-a informat instant ca siteul pe care am intrat (cel in care imi erau cerute datele cardului) era un site de phishing si nu m-a lasat sa intru prea usor, dar el arata totusi destul de serios:

Si totusi, cateva mici greseli pe care “hakerii” le-au facut in crearea acestui sistem de phishing:

– in mailul primit de la ei exista doua semne de punctuatie puse la un spatiu distanta de cuvant – nu cred ca un mail oficial venit de la Ministerul Finantelor Publice ar contine astfel de greseli

– in mail scrie ca trebuie sa mi se ramburseze suma 473,27 RON, iar in formularul unde trebuie sa-mi introduc cardul apare suma 493,27 RON.

– de asemenea treaba cu “in conformitate cu sectiunea 501 (c).” suna la fel de dubios, pentru ca aici de obicei apare exact numele legii, sectiunea si anul in care a fost publicata legea in Monitorul Oficial.

Grija mare la phishing! Grija sa nu cadeti in plasa acestor jegosi nenorociti!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • OLiXbOLiX 25 November 2010, 09:58

    Phishing cu Ministerul Finantelor Publice: Ma trezesc de dimineata cu un mail ciudat, aparent de la Ministerul F… http://www.olix.ro/2010/11/25/phishing-c

  • ionutbunescu 25 November 2010, 10:01

    @OLiXbOLiX am primit si eu pe gmail…

  • BobbyAB 25 November 2010, 10:07

    RT @OLiXbOLiX: Phishing cu Ministerul Finantelor Publice: Ma trezesc de dimineata cu un mail ciudat, aparent de la Ministerul F… http: …

  • miriam957 25 November 2010, 13:24

    dap…e o chestie! Ce nu fac astia sa ne ia banii!

    Pe de alta parte ai primit acasa adresa oficiala ca ai bani de recuperat. Nu chiar cat spuneau astia…cam jumatate. Iti vor intra pe card.

  • florian g 25 November 2010, 13:31

    exact acelasi mail ciudat am primit si eu tot de dimineata…deci mare grija ce faceti si cum faceti sa nu cadeti in capcana!

  • Alisu Cata 25 November 2010, 17:10

    ahahah incearca si ei … poate poate … dar sunt unii care pica

  • Oliver Simionescu 25 November 2010, 18:17

    sunt multi care prica din pacate :(

  • Alisu Cata 25 November 2010, 18:18

    mai era moda aia cu .. da-ne si noua contul tau de card , pin-ul ca banca noastra trebuie sa iti restituie un comision de 20 de $ :) si au picat destui ( BRD )

  • Alina Andreea Bursuc 25 November 2010, 18:28

    hahaaa…si eu am primit :|||| am trimis-o pe mama sa verifice la minister :)))) ca mi se parea si mie suspect sa trecem nr de la card…plus ca dak te uiti la destinatar, scrie to: undisclosed-recipients :)))))

  • Petrescu Marian 25 November 2010, 19:03

    Am primit si eu acest mail, dar l-am ignorat.Mi-am dat seama c a e ceva ciudat.

  • Lupu Maria-Denisa 25 November 2010, 19:18

    au anuntat si la radio ca sa nu raspundem la aceste mailuri. chiar azi am auzit.

  • Alina Andreea Bursuc 25 November 2010, 19:33

    acu cateva minute a fost dat cazul la stirile pro tv :)

  • bogdan 25 November 2010, 23:44

    si pretena mea la primit si acuma iam spus sa mearga sasi scoata banii de pe card pana nu ramane fara ei…..ea a apucat sa completeze nacazu ala…eiei….

  • max 26 November 2010, 12:40

    la fel am primit si eu un mail,cei care au pregatit atacul de phishing sunt niste escroci, nu hackeri,am gasit pe un blog analiza acestui tip de atac,se descrie un fel de reconstituire din cate am citit io pe acolo. http://cosmen.wordpress.com/2010/11/25/atentie-phishing-pe-ministerul-finantelor-taxe-si-impozite/

  • vali 26 November 2010, 14:38

    L-am primit si eu,inainte primeam multe de la banci si mai nou de la paypal…dar nu punem “botul” la asa ceva :D

  • Brindusa Rosca 26 November 2010, 13:15

    a mai fost odata prin august-septembrie ;))

  • max 27 November 2010, 05:35

    da da,trebuie sa fim atenti ca e plin de escroci deastia pe net

  • Alisu Cata 27 November 2010, 11:22
  • AdyBicaz 28 November 2010, 13:10

    Buna!Eu am primit zilele trecute un mesaj pe telefon de la un numar de Cosmote,,,Cica sunt castigatorul unul premiu de 5000 de euro si un Nokia N97 oferit de Kiss Fm. Bineinteles ca nu am pus botul, imi zicea sa sun la un operator si dadea nr de telefon respectiv!
    E plina tara de escroci,,,trebuie mare atentie,,,Desi, nu stiu cati ar mai cade in plasa.Deja e isterie nationala acest tip de mesaje sau mail-uri!Bafta in continuare!

  • lucian 28 November 2010, 15:27

    salutare. un sfat pentru tine si pentru ceilalti care au mai intampinat aceasta problema. Nu stiu daca ati observat dar toate site-urile “mari/corecte/oficiale” cand iti cer sa introduci datele au la adresa https:// (SECURE). Nu introduceti niciodata date personale in site-uri nesecurizate (fara https).

  • Giorgiana 29 November 2010, 17:09

    Esti tare OLiX! :P

  • Giorgiana 29 November 2010, 17:14

    P.S. Ce Browser folosesti??? Sa stiu si eu sa il utilizez ca sa ma poata ferii mai bine de asa ceva (phishing). :)

  • SorinRusi (Sorin Rusi) 29 November 2010, 18:08

    http://www.olix.ro/2010/11/25/phishing-cu-ministerul-finantelor-publice/ care mai aveti de luat bani de la Ministerul de Finante? Cititi!

  • Giorgiana 30 November 2010, 23:12

    Thanks. :P