Top

Serviciile in Romania, ca de obicei, se misca in reluare

Acum vreo 2 saptamani cand imi cumparasem fericit iPhone 4 m-am pus sa caut pe net huse pentru bijuteria asta de telefon si, nu stiu cum, facand click pe un banner am ajuns aici. Huse misto, preturi in dolari, foarte tare! Am ales vreo 3 produse, am facut comanda si apoi vad ca pachetul urmeaza sa vina tocmai din .. Hong Kong – scria acolo ca timpul de livrare e intre 7 si 10 zile lucratoare.

Aveam un ID de tracking, ca sa pot sa urmaresc comanda (electronic) si am vazut ca in data de 6 oct a plecat pachetul de la ei. Astazi, la 8 zile dupa, verific ID-ul pe siteul postei romane si observ ca pachetul a ajuns in tara in 8 octombrie, adica .. la 2 zile dupa ce a plecat de la ei! Totusi, ma tot intrebam ce s-a intamplat din 8 pana in 14?! Verificam zilnic cutiuta postala si (in afara de cateva facturi) nimic.

Iata cum functioneaza lucrurile in Romania:

Adica in data de 12 e ultimul update si zice acolo pe site ca e “in prelucrare”. Azi e 14 seara si in cutia mea postala nu e nimic. Maine sun la posta sa-i intreb ce naiba fac cu pachetul meu de 2 zile!!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • utiscinteianu 14 October 2010, 19:35

    Posta e solidara cu greva;):))

  • Cristian 14 October 2010, 19:45

    Pai de ce sa nu faca un ban si aia de la Posta!:) Ca nu au ei bani de iPhone4!:)

  • natalia 14 October 2010, 20:04

    Asa sa faci, doar e pachetul tau.

  • maya 14 October 2010, 22:30

    il studiaza probabil

  • Greierasu 14 October 2010, 23:32

    Super tari husele pt iPhone, mersi de link, te rog poti sa spui cat te-a costat transportul?

  • Liviu 14 October 2010, 23:51

    si mie acelasi lucru mi s-a intamplat,mai tarziu am primit pachetul comandat

  • Andreea 15 October 2010, 00:29

    Toate pachetele din strainatate tre sa treaca prin vama cand ajung in RO si nu stiu de ce il tin atat de mult acolo :( Acu cativa ani am trimis un pachet, de marime mica, care a ajuns f. repede in Timisoara din Chicago, dar pe care l-au tinut la posta vreo 10 zile. :( Suna si vezi.. Good luck si sa folosesti sanatos husele!

  • Raul 15 October 2010, 10:03

    nu degeaba scria acol 7-10 zile!

  • valeria 16 October 2010, 09:06

    mda

  • adrian7 18 October 2010, 13:44

    Hai sa-ti zic cum am ridicat eu un pachet venit din US – sper sa nu fie cazul tau! Dar cred ca va trebui sa mergi sa-l ridici personal, la posta. Acolo, daca esti norocos si e zi de lucru cu vama, o sa dai de un politist (de la vama evident), care daca esti si mai norocos, o sa deschida pachetul in prezenta ta (ca sa verifice ca nu ai ceva chinezi ascunsi acolo), si o sa ti-l dea – daca ai buletinul la tine si ceva bani pentru taxa de depozitare.

    Daca nu esti asa de norocos, (eu nu am fost :P) o sa ai nevoie de un numar EORI, pe care il poti obtine online de pe sit-ul customs.ro (sau asa ceva) proces care va poate dura chiar o luna. Dupa care te intorci cu acel numar la posta si ridici coletul.

    PS. Noroc!

  • Catalin Bratu 19 October 2010, 23:17

    daca ti l-au tinut acolo 2-3 zile , spune-mi sincer , ti-a cerut bani suplimentar pt inmagazinare ? :)

  • Marius Popa 25 October 2010, 20:05

    @OLiX: Eu cand am primit un pachet din US am primit hartiuta acasa si m-am dus la oficiul postal de la Deva (30 de km) la vama ca sa-l ridic. N-am platit nimi pentru ca era un gift :).

Post a comment