Top

Nu, Romania nu e zu

A trecut o saptamana de cand a aparut valul 1 al sondajelor radio pe 2010 si in continuare imi curge sange din urechi cand aud ca “Romania e zu, tu esti no1”.

(click pe poza daca vreti sa o vedeti mai mare)

Eu spun ca 694,6 mii de ascultatori fac diferenta nu? Bine, o spun si ei, dar mai pe ascuns asa. E adevarat si o recunoaste toata lumea, zu sunt no1 pe Bucuresti, dar asta nu are nicio treaba cu faptul ca 2.216.500 romani asculta zilnic Kiss si doar 1.521.900 zu.

De ce ne place sa ne laudam? Pentru ca am muncit foarte mult sa ajungem si sa ramanem aici – cel mai ascultat radio din Romania! Avem o echipa foarte mare in spate si va avem pe voi, cei care ne ascultati! Cu totii meritati multumirile noastre!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • OLiXbOLiX 14 June 2010, 11:05

    Nu, Romania nu e zu: A trecut o saptamana de cand a aparut valul 1 al sondajelor radio pe 2010 si in continuare im… http://www.olix.ro/2010/06/14/nu-romania

  • Andrei 14 June 2010, 13:57

    Desi daca ar fi sa ne luăm după Badea, mai rămâne și problema acoperirii

  • alexa 14 June 2010, 14:01

    Asa e, romanilor le place sa se laude umfland adevarul la maxim. Lasa-i sa se laude, e problemalor, toata lumea isi da seama ca kiss e cel mai ascultat, de fiecare data cand merg pe strada si trec pe langa mine masini cu muzica la maxim, ori au muzica pe cd, ori sunt pe kiss ;)

  • Lucian 14 June 2010, 14:07

    Ma la voi asta cu audientele e ca la retelele de telefonie cu acoperirea: toti o au cea mai mare.

    Cum iese unul pe un anumit segment nr 1 cum se lauda ca sunt nr 1.

    Daca eu am un radio de populara national si ma asculta 90% din populatia peste 65 ani imediat fac afis ca sunt no 1

    Daca sunt nr 1 la baicoi, iarasi jingles si publicitate peste tot ca deh, sunt nr 1.

  • Andrei 14 June 2010, 14:09

    @OLiX: Nu că aș fi hater sau ceva, doar că ar fi interesant sa facă cineva un top al oraselor in care ambele posturi au acoperire.

  • David 14 June 2010, 14:09

    Felicitari, Oliver! :)
    Curios ca Magic FM are doar atati ascultatori.

  • andrei 14 June 2010, 14:10

    Radio Zu face 2 ani in toamna, in septembrie. Crezi ca nu se baga bani si acolo? Dar acoperirea e deocamdata destul de slaba si tot sunt pe locul 2, depasind alte radiouri cu acoperire mult mai mare.Dupa ce o sa aiba acoperire toata tara, mai vorbim!

  • djjonnessey 14 June 2010, 11:14

    RT @OLiXbOLiX: Nu, Romania nu e zu: A trecut o saptamana de cand a aparut valul 1 al sondajelor radio pe 2010 si in continuare im… htt …

  • natalia 14 June 2010, 14:32

    Ai foarte mare dreptate, iar pentru ceea ce faceti la Kiss, meritati respectul nostru. Ce daca ei sunt pe primul loc in Bucuresti! VOI SUNTETI NO.1 pe tara, iar asta conteaza cel mai mult. Romania nu va fi zu niciodata.

  • Mihai 14 June 2010, 14:40

    Eu din graficul de mai sus deduc ca sunteti surclasati de Kiss FM si Europa FM…sau nu mai stiu eu sa citesc grafice….De unde pozitia 1 sau 2?

  • oana 14 June 2010, 14:41

    chestia cu acoperirea is a big shit.
    radio zu e abia la inceput,intre cele 2 posturi fiind o diferenta de vreo 3 ani ( cred :D ) . anyway, cred ca si kiss a trecut prin asta cand inca nu avea asa acoperire ….so,toate se realizaza pe parcurs si prin multa munca. mi se pare o prostie sa compari un radio cu experienta mai mare cu un radio mai nou ( deci cu mai multe lucruri ramase de realizat/invatat). poate ca cei de la zu vor sa fie mai ”tari” dar cad in penibil cand ar trebui sa fie happy ca au intrecut in doar 2 ani(again,cred :D) atatea posturi mari de radio ( such as radio 21,profm,etc). scuze pentru incoerenta :D

  • Cioby 14 June 2010, 14:45

    astea de la Radio ZU vad ca au bannere pe o gramada de SITE-uri si chiar pe site-ul lor ca cica ROMANIA E ZU asta so creada ei sunt pe locul 3 KISS FM no.1 Europa FM no.2 si ZU no.3 …. eu sunt din Tulcea cica au si la mine o anumita frecventa dar se aude naspa rau si mono si fara RDS PLZ Olix poti face cu Magic FM si One FM sa mearga bn si la noi la TL ca prind putin de la Galati pe frecventa lor dar se aude cam naspa si cu delta de la noi din TULCEA sigur iesim si cu cele doua posturi peste ZU bn inteles ca imi place foarte mult muzik anilor 80 si ask numai pe net MAGIC FM sau naspa pe frecventa in masina plz faceti ceva:((

  • mihaela_rotaru 14 June 2010, 11:49

    @OLiXbOLiX de ce iti pui mintea cu zu? hai sa vedem si ce categorii de oameni asculta zu… masurati valoarea si nu cantitatea ;)

  • natalia 14 June 2010, 15:10

    @oana: KissFM s-a fondat pe bazele fostului Radio Contact acum aproape 7 ani, care avea deja acoperire destul de mare in teritoriu.

  • Cip 14 June 2010, 15:28

    Pe mine ma distreaza la nebunie chestia asta cu “noi suntem no.1!” ba nu, noi suntem!” etc. Eu, atat timp cat imi ascult melodiile preferate, nu ma intereseaza ca-s pe kiss, zu, vibe, doina s.a.m.d. si nici caer din astea e primu sau care e ultimu. Cand gasesc o melodie preferata, atunci postul respectiv devine no.1. dupa ce se termina, postul devine no. 0 si imi caut un alt no.1 pt. urmatoare melodie.

  • florin_cristea 14 June 2010, 15:51

    chestia asta e la nivelul competitivitatii dintre voi, ca pe ascultator nu-l intereseaza care e no.1. Acum doar n-o sa renunte la a mai asculta kiss, fiindca se lauda zu ca-i no.1. Habar n-am in ce consta grila zu, dar eu ascult kiss fiindca il asociez cu carcotasii. Si totusi as putea avea obiectii. De exemplu, de cate ori sunt dupa-amiaza in drum spre casa, o ascult pe colega ta si constat cum in interventii, zi de zi, nu are altceva de zis de cat stiri de pe kissfm.ro. Acum, poate ca vi se cere sa faceti treaba asta, dar zau ca as vrea sa mai aud si altceva, nu doar aceleasi lucruri, fraze, ba chiar cuvinte. A sta in fata microfonului implica, pe langa o dictie perfecta, si un vocabular dezvoltat. Altfel pare un program inregistrat si pus in reluare. Nu e rautate, doar o parere personala pe care imi permit s-o exprim, apropo de radiouri.

  • tery 14 June 2010, 16:44

    kiss fm au ascultatori in toata tara
    radio zu au ascultatori in bucuresti

  • deejaytiby 14 June 2010, 17:40

    zuuuuu-le trezeste-te :)bai frate dar aia s prosti cu totii de la zuu si ei si antenele lor cu tot cu voiculescu ;)hai kiss-ule nu te supara romania e de partea ta ;) :*

  • Alexkiss 14 June 2010, 17:44

    Kiss e no 1 si asa va fi zu sa fie multumiti cu locul pe care il au . Olix daca se poate fa si tu ceva cu receptia spre oltentia ca se aude foarte slab kiss si vrem sa va ascultam . nu puteti aduce o statie aici ca sunt o gtamada de frecvente libere aici . cea mai buan muzica se asculta la kiss

  • Alexkiss23 14 June 2010, 17:46

    Kiss e no 1 si asa va fi zu sa fie multumiti cu locul pe care il au . Olix daca se poate fa si tu ceva cu receptia spre OLTENTIA ca se aude foarte slab kiss si vrem sa va ascultam . Nu puteti aduce o statie aici ca sunt o gtamada de frecvente libere aici . cea mai buan muzica se asculta la kiss :d

  • AzzaMAX 14 June 2010, 18:00

    Romania e ZU pe naiba , in sinaia e Kiss , Zu nici in varfu muntelui… deci…. defapt Kiss Fm se aude cel mai bine ca in rest…si acum serios , pe alte posturi asculti ca la morti, muzica nonstop degeaba ca e veche de 100 de ani asa ca “Romania e Kiss :*”

  • denisa 14 June 2010, 18:29

    nici numa interseaza cine ee pe locul 1 oricum cea mai buna muzica se asculta la kiss fm si eu si familia ascultam kiss fm .

  • Cristi B. 14 June 2010, 18:46

    şi ce chestie la site-u lor :))
    ei nici măcar nu lasă comenturile care nu le convin deşi nu conţin vocabular obscen.

  • deko 14 June 2010, 18:50

    penibil

  • abcd 14 June 2010, 18:54

    radio zu precum si celelalte, transmit vibratii negative, la nivel nesenzorial vorbind.

  • abcd 14 June 2010, 18:59

    si cele mai multe vibratii negative la aduce tipul ce face emisiunea de dimineata… lucreaza si la un post tv… cu o tipa blonda, marina. ala e teroare…

  • abcd 14 June 2010, 19:07

    *insenzorial

  • deko 14 June 2010, 19:24

    radiourile de tip CHR (kiss, zu, 21, pro fm)au scazut foarte mult nivelul calitativ doar pentru a face audianta si bani, sa difuzeaza piese care nu merita sa fie date pe radio si artisti care nu au au treaba cu muzica.Mass-media nu mai educa poporul ci il tampeste efectiv – vezi r zu, cancan libertatea , a1 , otv ,etc

  • Mihai Dogaru 14 June 2010, 19:31

    Nu..ZU e surclasat de Kiss FM si Europa FM. Vorbeam de Zu, nu?

  • bond, james bond 14 June 2010, 19:35

    nu are acopeire nationala iaurt stricat dar internetul cam are.. se asculta radio pe net acum mai nou..

  • thespy 14 June 2010, 20:07

    olix, nu-mi place zu, va prefer pe voi decat pe ei.dar recunoaste si tu ca ei au mult mai putine frecvente decat voi.poate daca ar fi avut aceleasi frecvente precum kiss, intr-adevar romania ar fi fost zu…in alta ordine de idei, nu stiu cine face playlistul la one, dar lasa muuult de dorit.in mare parte e aceeasi muzica care e in heavy rotation si pe chr.isi spune degeaba “radio dance”. pacat..radioul dance e o nisa grozava dar voi din pacate nu prea stit sa profitati de ea. o sa spui ca si pe vibe e la fel, ca asta cer ascultatorii…cand one a trecut de la stilul minimal-underground (prea obositor si pentru cei care asculta cu placere o muzica mai de club) la dance m-am bucurat, numai ca nu a iesit deloc cum ma asteptam….in afara de piesele “dance” romanesti care au devenit un fel de “vuvuzele” rar mai auzi altceva…si e atat de multa muzica buna…in rest numa’ de bine…succes maxim!

  • tesiu 14 June 2010, 23:49

    Nimeni nu neaga ca unii au muncit sa aveti acoperire. Dar una e una, alta e alta. Stati foarte bine la acoperire. Si daca asta va consoleaza sunteti probabil numarul unu in orasele (cu peste 25 mai multe) in care nu emite ZU
    Olix, coboara cu picioarele pe pamant. Nu tu, nu Berghea, nu Stanescu ati cumparat frecventele: niste baieti cu bani le-au luat, voi doar benficiati de ele. O mare parte din frecvente (peste 30?) le-ati luat aproape moca (hai ca stii povestea) de la Contact. Cat de buni sunteti se vede in orasele in care emitem impreuna. Orase in care (in cele mai multe dintre ele) Zu calca in picioare KIss-ul (calcatura e apasata, ai dreptate, pana va da sangele pe urechi). Romania este ZU :) – by the way, asta e o stare, nu se zice nimic legat de audiente in propozitia de mai sus. Spor la succes

  • Laurentiu Popa 15 June 2010, 15:05

    foarte corect! romania nu e zu! ca exemplu, eu ascult europa fm :D

  • Marius Dumitru 15 June 2010, 15:43

    Romania este zu ,dar din alte puncte de vedere…..

  • Laurentiu Popa 15 June 2010, 17:03

    …e zuzi! =))))

  • Alexkiss23 16 June 2010, 09:30

    N u de audientele din oltentia ma referam ci de receptia din OLTENITA ( jud CALARASI ) am gresit atunci . Poate se rezolva ceva cu receptai in acest oras

  • Rada Alexandru 16 June 2010, 09:49

    Traiasca Kiss Fm :))

  • Radu 16 June 2010, 17:42

    Olix, dar Vibe Fm de ce nu apare in top :-? Sunt chiar asa de slabi :)) ?

  • Radu 16 June 2010, 18:42

    @OLiX: Ok Olix. Merci !

  • roleee 17 June 2010, 20:35

    :))ce sa mai streseaza lumea aici:))
    of of of
    oricum:)cea mai buna muzica..se asculta laaaa..kissss:X:)
    si..olix faceee supaaa:))
    :D
    la urma urmei,fiecare asculta ce ii place:D si noua ne place kisss:D

  • evollution 17 June 2010, 23:00

    Kiss FM for ever daca sar face sondaje si in R.MD kiss fm ar mai acumula minim inca 1 mln de ascultatori

  • evollution 17 June 2010, 23:48

    insa au dreaptate cu cresterea ascultatorilor poate nu atata de mult pentru hiturile lor cat pentru farsele lui ByZdugan ;) , eu de obicei nu ascult dimineata radio insa imi place sa vin si sa ascult farsele lui Buzdugan care le pot gasi foarte usor online , cel putin la kissfm nam gasit asa ceva :\

  • Oana 19 June 2010, 22:15

    Romania asculta Kiss Fm toata ziua si toata noapteaaaaaa
    :-*

  • Dany 20 June 2010, 03:09

    Nu vreau sa te superi pe mine dar nu cred ca ai dreptate, Romania nu este ZU din cauza acoperirii deocamdata Kiss-ul are o acoperire mai mare, in toate judetele dar crede-ma cand va avea si Radio ZU aceiasi acoperire va bat la zero, e cam demodat Kiss FM scuza-ma ca-ti spun, la voi in top stau unele melodii ani de zile (exemplu piesei Sexi Love a celor de la Residence Deejays) la ei totul este transparent, votezi, apare votul pe cand la voi degeaba poti vota daca nu stii cate voturi are o piesa. Plus ca ei il au pe Badea cu o super emsiune, pe Buzdugan cu celebrele lui farse, pe Morar si au si reclama mai multa doar apartine de grupul Intact. LET’S DO THE ZU !

  • Radu 20 June 2010, 13:59

    Aici il aprob pe Dany :)

  • Oana 20 June 2010, 21:40

    Tot Kiss-ul ramane no.1 pe tara! Oricati ofticati (Dany si Radu) ar exista >:) mujaja :))

  • Oana 20 June 2010, 21:41

    Kiss-ul tot no.1 ramane!! Oricati ofticati (Dany si Radu) ar exista mujaja >:) :))

  • Dany 21 June 2010, 14:27

    @Oana, eu sincer nu inteleg de ce ma faci ofticat, eu mi-am spus doar parerea mea legata de acest subiect si pana la urma de ce sa ma oftic ? Radio ZU nu este proprietatea mea persnonala la fel cum Kiss FM nu este postul tau radio asa ca nu vad interesele mele fata de cine este lider de piata, cat profit scoate, eu stiu ca-mi place muzica ce se difuzeaza pe ZU, emisiunile lui Mircea Badea si Buzdu si pt. mine sincer Radio ZU poate sa fie pe ultimul loc in ceea ce priveste audientele atata timp cat imi place muzica difuzata de ei, emisiunile lor, Most Wanted-ul etc.
    Doamne, chiar trebuie sa face circ, razboi din orice subiect noi astia din Balcani eu stiu ca am iesit de sub comunism in urma cu 20 de ani si unul din putinele noastre drepturi este LIBERTATEA DE EXPRIMARE ceea ce observ ca tu nu o aprobi.
    Oricum eu acum astept ca tu sa ma injuri, sa ma faci in toate felurile ca am avut “tupeul” sa-ti contestez punctul de vedere. Ceau !

Post a comment