Top

Si noua ne place gramatica!

Ieri seara la radio le-am spus ascultatorilor ca vom citi doar mesajele care sunt scrise corect gramatical (asa cum face si Dan Fintescu, impreuna cu colegele de la French Kiss), haioase si scurte.

In primul rand: SMS = short message service! Adica mesaje scurte! Urasc cand primesc si trebuie sa citesc un mesaj compus din 8 bucati! Prefer cat mai multe mesaje scurte, ca sa fie cat mai multi ascultatori fericiti ca le citim mesajele. Corect, nu?

Dar sa revenim la gramatica :)

Am impresia ca ne-am luat ceva “carne” de la o parte dintre ascultatori care probabil au spus ca facem pe vedetele si pe arogantii pentru ca le cerem sa scrie GRAMATICAL CORECT! Nimeni nu-i perfect, dar sa te scuzi ca ti-a fost lene sa pui cratima sau sa pui inca un “i” mi se pare jenant. E oare chiar asa greu sa-ti aduci aminte cum te-a invatat profesoara sa scrii si sa vorbesti in clasele 1-4 sau unii au chiulit inca de pe atunci?

Traim in era internetului, al lui hi5 devenit mai nou facebook si al lui Yahoo! Messenger care a tampit toata pustimea din ziua de azi! Citeam mai devreme un articol pe blogul lui Vali Barbulescu si scriu acum pentru a sustine mesajul transmis de el!

Sunt satul sa citesc “suntei kei mai tary”, “tineto tot asa”, “sunte-m”, “miezul nopti” samd.

E oare asa greu sa stii, sa simti sau sa intuiesti cand trebuie sa pui 1 sau 2 de “i” sau cand trebuie/nu trebuie sa pui cratima?!

Si, pe final, dati-mi voie sa-l citez tot pe Vali:

PUNETI MANA PE O CARTE DE GRAMATICA ! ESTE JENANT SA NU STII SA SCRII/VORBESTI CORECT ROMANESTE !!! SAU DACA NU VA INTERESEAZA ACEST ASPECT, MACAR NU MAI AVETI TUPEUL DE A VORBI/SCRIE IN PUBLIC !!

Puteti incepe cu verbul “A FI”:

Prezent:
sunt
eşti
este
suntem
sunteti
sunt

Trecut:

Perfect compus:

am fost
ai fost
a fost
am fost
ati fost
au fost

Imperfect:
eram
erai
era
eram
erati
erau

Perfect simplu:

fusei
fuseşi
fuse
fuseram
fuserati
fusera

Mai mult ca perfectul:

fusesem
fuseseşi
fusese
fuseseram
fuseserati
fusesera

Viitor:

Viitor I:
voi fi
vei fi
va fi
vom fi
veti fi
vor fi

Viitor II:
o sa fiu
o sa fii (Ex.: O sa fii surpins)
o sa fie
o sa fim
o sa fiti
o sa fie

Viitor anterior:
voi fi fost
vei fi fost
va fi fost
vom fi fost
veti fi fost
vor fi fost

Viitor popular:
oi fi
îi fi
o fi
om fi
îti fi
or fi

Conjuctiv:

Prezent:
sa fiu
sa fii (Ex.: Sa fii fericit!)
sa fie
sa fim
sa fiti
sa fie

Trecut perfect:
sa fi fost
sa fi fost (Ex.: Sa fi fost aici ai vedea)
sa fi fost
sa fi fost
sa fi fost
sa fi fost

Conditional:

Prezent:
aş fi
ai fi (Ex.: Daca ai fi aici ai vedea)
ar fi
am fi
ati fi
ar fi

Trecut perfect:
aş fi fost
ai fi fost
ar fi fost
am fi fost
ati fi fost
ar fi fost

Prezumtiv:oi fi fiind
îi fi fiind
o fi fiind
om fi fiind
îti fi fiind
or fi fiind

Am spus-o si mai sus, nimeni nu-i perfect, si eu mai gresesc, chiar aici pe blog, dar ideea e sa vrei sa inveti si/sau sa te corectezi!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • OLiXbOLiX 1 June 2010, 11:46

    Si noua ne place gramatica!: Ieri seara la radio le-am spus ascultatorilor ca vom citi doar mesajele care sunt scr… http://www.olix.ro/2010/06/01/si-noua-ne

  • Alexandru Cioanca 1 June 2010, 14:51

    Bun asa! Da-le peste nas la analfabeti!

  • twist3r 1 June 2010, 14:58

    Aş fi de acord cu tine, dacă în loc de “Tram” ai fi scris “trăim” şi dacă ai fi avut diacritice pe blog (aşa cum presupun că te-a invăţat învăţătoarea). Altfel e fix degeaba să tragi pe alţii de urechi când tu faci exact aceleaşi greşeli. Parol

  • aly 1 June 2010, 15:00

    “Tram” traim…. te-ai cam grabit la scris :P

  • cefacemdiseara 1 June 2010, 12:01

    RT @OLiXbOLiX: Si noua ne place gramatica!: Ieri seara la radio le-am spus ascultatorilor ca vom citi doar mesajele care sunt scr… htt …

  • Robi 1 June 2010, 15:17

    “Tram in era internetului” .. asa e.. oare chiar ne este lene sa punem un “i” :))

    foarte adevarat articolul ;)

  • natalia 1 June 2010, 15:23

    Imi place foarte mult articolul. Poate asa invata si cei care nu scriu corect din punct de vedere gramatical.
    Si eu folosesc yahoo messenger si hi5, dar niciodata nu am scris cuvintele prescurtate sau fara cratima acolo unde este nevoie, cat despre sms-uri nici nu mai vorbesc.
    Chiar si in comentariile, pe care le citesc aici, dar si pe alte bloguri am vazut persoane, care sriau incorect gramatical.
    Poate cu ocazia asta, isi vor da si ei seama ca gresesc. Sper!

  • Alexa Hb 1 June 2010, 15:28

    Am citit si eu postul lui Vali si aveti mare dreptate.
    Ne ducem cu totii pe copca. Se scrie dupa ureche, nu dupa reguli. O sa se ajunga sa transformam limba romana in chineza.

    Eu sunt la fel de ‘sensibila’ cand vad agramati si greseli de scriere , care sunt practic, strigatoare la cer. Simt cum mi se zburleste parul in cap. Refuz sa mai discut ceva cu acea persoana, care vad ca nu reuseste sa aplice reguli de bun-simt ale gramaticii limbii romane. Denota clar o lipsa de cultura si interes, la urma urmei.

    Treziti-va fratilor si scrieti cum trebuie ! Asta daca vreti sa ne intelegem pe romaneste , right? …

  • sKy DeeJaY 1 June 2010, 15:34

    :))…ba OLiX te-au inebunit astia,astfel incat ai gresit si tu :”Tram in era internetului”

  • Alexa Hb 1 June 2010, 15:37

    Olix, sa fim sinceri, iti mai vine sa discuti ceva cu o persoana care nu stie sa scrie?

  • Alexa Hb 1 June 2010, 15:39

    Btw, oameni buni, lasati-o mai moale . A mancat omul o litera din neatentie, nu din NESTIINTA !
    E o mare diferenta, totusi :)

  • natalia 1 June 2010, 15:40

    @Alexa Hb: Asa e!

  • Alexa Hb 1 June 2010, 15:48

    Care a avut de inteles mesajul, l-a inteles si fara sa faca atata tam-tam pe o chestie fara importanta.

    Care nu, cautati domn’le in continuare nod in papura pt. lucruri minore, fara sa luati in calcul ceea ce trebuia de fapt sa intelegeti voi, ca mai apoi sa puneti si in practica.
    Oamenii astia se chinuie sa atraga atentia asupra unui probleme care incepe sa ia amploare. Daca nu lasati fumurile si ingnoranta deoparte,prevad niste generatii de analfabeti.
    Luati atitudine ! Bravos Olix. Bravos Vali. Merita incercata si o campanie pe viitor !

  • AlexaChillOutHB 1 June 2010, 12:50

    RT @OLiXbOLiX: Si noua ne place gramatica!: Ieri seara la radio le-am spus ascultatorilor ca vom citi doar mesajele care sunt scr… htt …

  • Danny 1 June 2010, 16:08

    Bine le faci, Olix! Nu le mai citi mesajele celor care nu scriu corect gramatical sau au un limbaj de tip hi5!
    Cei care fac parte din ultima categorie nu sunt mai interesanti daca stalcesc cuvintele.
    Macar voi, de la radio sau de la TV, mai educati-i pe unii tineri din ziua de azi, pentru ca mi se pare rusinos sa ajungi la o varsta si sa nu stii sa scrii corect!

  • cristi din lugoj:) 1 June 2010, 17:16

    Daca as fi rau as putea spune,ca acesta este o parte dintre ascultatorii vostrii fideli.Dar nu cred ca merita sa pui astfel de subiecte pe blogul tau.
    Ascultatorul se grabeste sa trimita sms-ul cat mai repede,sa poata fi citit cu siguranta pe post:)

  • Anca 1 June 2010, 18:34

    Foarte tare!!!!Felicitari!
    Eu când am fost să dau sala, un baiat scria pe dosar:”sus ţin examenu-l în linba…”:D:D

  • Sttefan 1 June 2010, 21:53

    prefer cat mai multe mesaje “scrute,” .. :D iar te-ai grabit !

  • Andrei 1 June 2010, 23:03

    Sunt multi care baga scuza “frate am tastat repede si d-aia nu am pus cratima”.Si eu tastez repede dar mi se intampla sa-mi iasa “sa-r putea” in loc de “s-ar putea”.Si da, nu am nimic sa le spun celor care fac greseala asta in text, pentru ca-mi dau seama ca au idee, dar pana la “frumoas-o, sami,intro…” e cale lunga.

  • natalia 1 June 2010, 23:13

    @OLiX: Preferi cat mai multe “mesaje scrute”?

  • miriam 1 June 2010, 23:58

    Deci…nu va vine sa credeti cati studenti scriu cu greseli grosolane. De exewmplu: “Va rog sa imi scrie-ti”…sau “raspunde-ti”. Astia vor fi marii intelectuali, cu masterul absolvit.
    Doamne! Unde e invatatoarea de alta data care sa dea bataie la palma cand nu scrii corect?

  • Pifourbe 2 June 2010, 09:32

    Dai dovadă de ipocrizie maximă. Te iei de unii care fac greşeli gramaticale sau ortografice în mod involuntar sau din neştiinţă, dar tu faci astfel de greşeli în mod voluntar şi apoi te ascunzi în spatele maselor care fac la fel.

    Da, vorbesc despre lipsa diacriticelor pe blogul tău, aşa cum a semnalat şi un alt comentator mai devreme. Scuza ta, că scrisul fără diacritice este practicat de majoritatea blogherilor are exact aceeaşi valoare nulă ca şi scuza celor care scriu incorect şi oferă ca motiv faptul că majoritatea generaţiei lor scrie aşa. Şi tu şi ceilalţi vă ascundeţi dispreţul faţă de limba română în spatele numărului mare al celor care fac la fel.

    Postul tău este plin de greşeli gramaticale din cauza absenţei diacriticelor, deci nu eşti deloc în situaţia de a le da lecţii altora. Nu scrie în nici o carte de gramatică faptul că pe internet se poate scrie fără diacritice. Limba română scrisă fără diacritice este fundamental greşită. Faptul că multă lume scrie greşit nu înseamnă că scriul greşit a devenit corect sau acceptat. El este doar tolerat pentru că românii sînt singurul popor european într-atît de leneş şi de nepăsător încît nu poate activa tastatura de limbă română inclusă în sistemul de operare pentru a putea scrie corect, aşa cum fac sute de milioane de europeni pentru limbile lor. Românii au ajuns să fie priviţi în străinătate ca semianalfabeţii Europei, incapabili să-şi scrie corect pînă şi propria lor limbă.

    Uite mai jos cîte greşeli ai făcut în primul paragraf din postul tău:

    seara => corect e “seară”

    ascultatorilor => corect e “ascultătorilor

    ca => corect e “că”

    asa => corect e “aşa”

    si => corect e “şi”

    impreuna => corect e “împreună”

    Aşa că pînă la a arăta paiul din ochiul altora uită-te mai bine la bîrna din ochiul tău şi scoate-o cît mai repede, dacă vrei să ai vreo urmă de credibilitate atunci cînd vorbeşti despre limba română.

  • b.marian 2 June 2010, 11:54

    Sunt perfect de acord cu tine Olix! Limba romana este foarte frumoasa si este pacat sa nu o folosim/vorbim cum se cuvine!

  • b.marian 2 June 2010, 11:58

    @Pifourbe: @Pifourbe, avand in vedere timpul in care traim, limba romana se intelege foarte bine si fara diacritice. Daca vorbesti si in engleza, (limba care nu era nevoie de diacritice) mi se pare normal sa ai tastatura setata fara diacritice! Si nu cred ca esti in masura sa corectezi pe cineva atat timp cat tu faci greseli de ortografie :)

  • Florin L. 2 June 2010, 20:58

    Scrierea e ca o carte de vizita a celui pe care nu il cunosti personal, la fel cum se spune ca, fizic, unghiile descriu felul de a fi. Recent am vazut intr-un maxi-taxi “anunta-ti statia din timp”. E corect si asa, presupunand ca fiecare in parte ar trebui sa anunte ca vrea sa coboare. Dar, in lipsa diacriticelor, sunt convins ca verbul se vrea totusi la persoana a doua, plural.
    Fac si eu o corectura :D Este modul “conjunctiv”, nu “conjuctiv”. Eroarea apare si in post-ul lui Barbulescu.

  • Alexa Hb 3 June 2010, 00:00

    Eu nu reusesc sa inteleg de ce se cauta nod in papura la niste chestii insignifiante, cand de fapt agramatii sunt marea, dar MAREA problema ?!

    Se poate deosebi usor un om care stie sa scrie corect gramatical, dar face o eroare din an in paste, ( si acum o sa intre domnul / doamna Pifourbe si o sa-mi spuna ca a inteles paste – macaroane, in loc de Paște – sarbatoare :), dar ma astept si la asta, nu-i problema. Oi fi si eu un soi de ipocrita… ) , de unul care scrie anapoda in permanenta.

    A gresi, e omeneste. Dar a o face intentionat, continuu si din nestiinta, e criminal …

  • anylev3 3 June 2010, 00:06

    @Pifourbe:
    sa stii ca pe calculator nu este gresit daca nu scrii cu diacritice. de exemplu, unele tastaturi nu au toate literele scrise pe taste si decat sa dai tastatura in limba romana si sa stai sa cauti toate literele ( si apoi nici sa nu mai poti pune ; sau : sau etc.) mai bine scrii asa…si mai ales, daca stii limba romana, iti dai seama despre ce cuvant este vorba… apropo..olix are dreptate…eu acum 11 ani am invatat ca se scrie “sunt” si nu “sint” (am specificat numarul anilor ca sa nu zici ca schimbarea asta a avut loc recent..”dupa DOOM2″)..oricum olix are mare dreptate si ar trebui sa mai invete romanii putina carte..macar gramatica sa o stie corect…kiss :*

  • Delia 3 June 2010, 16:52

    Cei care scriu asa, cu “k” in loc de “c” sau “y” in loc de “i” sunt din generatia tinerilor pana in 18 ani care au stat mai mult prin salile de internet si mai mai putin pe la scoala.E foarte urat sa vezi asa ceva, cred ca o sa le fie greu sa isi regleze gramatica cand o sa creasca mai mari. O sa le para rau mai tarziu, ar trebui sa puna mana sa citeasca o carte sau sa mai dea pe la scoala.

  • Freddy NrG 3 June 2010, 18:20

    Apreciez diplomatia ta OLiX, in a spune ca genul acesta de mesaje, fie ca e sms sau pe net, sunt greseli facute din graba, insa ma vad nevoit sa te contrazic. Cei care folosesc astfel de cuvinte sau prescurtari, nu o fac din graba, ci din prostie, din analfabetism. Scriu asa pentru ca nu au nici cea mai mica idee cum se scrie corect, pentru ca n-au invatat limba romana.
    Nu cu mult timp in urma, am facut un id de messenger ca mijloc de reclama pentru un club si crede-ma ca te-ar fi luat de cap daca ai fi vazut ce fel erau scrise mass-urile pe care le primeam sau ce fel scriau cei care intrau in vorba, indiferent de tema discutiei.
    twist3r / Pifourbe / si multi altii ca ei – sunteti idioti amicilor, nu ati inteles ideea acestui articol. OLiX nu blama o litera lipsa intr-un cuvant, lucru care i se poate intampla oricui, sau nefolosirea diacriticelor, ci blama literele lipsa din articularea unor cuvinte, inlocuirea unor grupuri de litere cu o singura litera. Ex: in loc de “ca” se foloseste “k” / in loc de “ş” se foloseste “sh”, de folosirea cratimei incorect, de cele mai multe ori in cuvinte in care nu ar avea ce cauta, .. s.a.m.d.
    De persoane de genul celor doua enumerate mai sus, sunt satul insa. Niste frustrati, invidiosi si care-ti cauta nod in papura in tot ceea ce spui sau in tot ceea ce faci. Motivele pot fi nenumarate, dar de cele mai multe ori vin din rautate, din faptul ca poate vreodata OLiX i-a refuzat sau nu i-a servit cu ceva sau de ce nu, pur si simplu din caracterul lor ordinar.

  • anylev3 3 June 2010, 19:21

    @OLiX:
    dar pana la urma nu esti obligat sa te scuzi…fiecare face greseli si acelea facute in graba sunt automat scuzate….nimeni nu e perfect ca doar nu suntem roboti..

  • Madalina 4 June 2010, 12:42

    Sunt in agonie….ascult telefonul lui Virgil de la French kiss: http://kissfm.ro/blogs/fk/2010/06/03/publius-vergilius-maro-d/
    Brrrrrrrrrrr…..

  • Alex 4 June 2010, 23:47

    @OLiX:

    “Diacritice? Cat la suta dintre bloggeri scriu cu diacritice? Sa fim seriosi! ”

    Și uite așa ne învârtim după degete… :).
    Asta nu este o scuză!

    Oricum voi folosiți englezisme cu grămada (“updatate” = actualizate, download = descărca…)

    În rest numai de bine…

  • Cosmin 7 June 2010, 17:41

    @Alexandru Cioanca: mai corect analfabetilor!

  • Cosmin 7 June 2010, 18:55

    Macar in aceasta postare despre gramatica era frumos sa nu faci greseli gramaticale si chiar acum ai facut :)

    “Traim in era internetului, al lui hi5 devenit mai nou facebook si al lui Yahoo! ” corect fiind: “Traim in era internetului, a lui hi5 si a lui Yahoo!”

    este era care apartine hi5-ului. un singur obiect posedat mai multi posesori. deci pronumele este “a” nu “al”.

  • anylev3 7 June 2010, 19:50

    @Cosmin: am si eu o intrebare…pe tine te`a revoltat acest subiect, ai luat cartea de gramatica si ai inceput sa analizezi fiecare cuvant??? si in plus el s-a referit la fiecare in parte…acum sincer..sunteti prea exagerati toti..vedeti ca a uitat o virgula pe randul 3..corecta-ti-l!! (eu am zis la panarama..dar acum sa incepeti toti cu virgula!)

  • Florin L. 7 June 2010, 20:56

    @Cosmin: e vorba de o eroare de gen aici, nu de număr.

  • Cosmin 8 June 2010, 21:32

    @anylev3: am observat din start greselile… si nu trebuie sa iau cartea de gramatica pentru a sti sa fac acordul unui pronume. si nu m-am legat de virgule ci de cuvinte.

  • Transport Funerar 9 June 2010, 12:55

    Mi se pare o atitudine extrem de curajoasă. Dar oricum pretenția cerută nu mi se pare că a fost una exagerată. Cred că fiecare român ar trebui să știe să scrie corect.

  • anduL 10 June 2010, 02:34

    prea multi analfabeti… nu stiu de ce.. foarte adevarat post

    inca o chestie pana la ce vreau sa zic: un exemplu: stii cum se formeaza mizerie pe sub literele de sub tastatura cand mananci pe langa tastatura ( cel putin mie mi se-ntampla ;)) ) nu se mai apasa bine tastele si mai mananc cate o litera… chiar ma enerveaza cand scriu pe messenger si gresesc (backspace… delete.. again in front.. delete again..)

    a 2-a chestie: sa stii ca o pun pe diriginta mea sa-ti scade nota la purtare ca nu ne-ai lasat noul remix al lui “Temptation” ;)) ( e in stare >:) )

    p.s. scuze daca deja ai postat un loc cu remixul dar nu prea mai sunt in ton cu news-urile in ultimu’ timp ;))

    p.s. #2 am incercat sa scriu cat mai gramatical, si scuze ca am lasat ditamai post-u ;))

  • madalina 24 June 2010, 15:48

    asa mi se pare corect. si eu folosesc prescurtari si mai modific cateva litere pe mess dar nu ajung sa scriu ‘ke faci’ in loc de ‘ce faci’ sau mai stiu eu ce si ma straduiesc sa pun cratima:”>.

  • Matza 29 June 2010, 11:30

    crred ca cei care au astfel de probleme il au ca idol ori pe Guta ori pe Vanghelie :) desi ma indoiesc ca unii ar fi chiar asa de exagerati :)
    treim in Romania secolului 21 asa ca trebuie sa fim deschisi la orice :))

  • uncheasul 2 July 2010, 21:18

    Poate ca limba e vie, incat, printr-un proces evolutionist, perpetueaza formele cele mai rezistente…

    Expresia “pe final” nu e deocamdata un corp strain ratacit din jargonul de radioteleviziune, sau din cel juridic? Peste cativa ani va face parte, insa, cu onor, din masa vocabularului.

    Expansiunii viului i se rezista cu greu.

  • Radu 29 October 2010, 13:57

    @Pifourbe – subscriu.
    @OLIX: am întâlnit frecvent în viața reală expresii incorecte de genul “trimite email la Miha” în loc de “trimite email Mihaelei” sau “zi-i la Radu” în loc de “zi-i LUI Radu”. Tentativa de viol la timpane !!!

    Aici e vorba de morfologia substantivelor, dar oricum, nu trebuie să fii savant ca să știi sa articulezi corect. și mă confrunt zilnic cu expresii de acest gen, chiar rostite de oameni cu facultate, la birou, de lene sau din prostie….

Post a comment