Top

Dj Zet – Turn On My Radio

Aflu cu stupoare acum cateva minute ca pe net circula o piesa care se numeste “Dj Zet – Turn On My Radio” :)) piesa care de fapt este Sunrise Inc. ft. Starchild – Lick Shot”!

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=yZpRafHmgcM

Eu sunt curios daca DJ Zet stie de chestia asta, pentr ca nu vad nicaieri pe siteul lui sa fi declarat ca nu-i apartine piesa.

Zetule, iti aduci aminte cand vorbeai tu ceva despre fairplay, fake-uri samd?!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 23 April 2010, 10:59

    Imi amintesc, ca acea conversatie, am citit-o pe twitter, acum cateva luni.

  • alex 23 April 2010, 11:13

    si eu o stiu tot ca Sunrise Inc. ft. Starchild – Lick Shot… chiar acum o ascult :))
    oricum e super tare, poate unul din hiturile verii :>

  • AnaMitu 23 April 2010, 11:28

    OLiX, te rog fii mai atent la scris, sau cel putin nu te mai grabi. Ai ceva greseli pe aici: “defapt”,”apartie”. Sper sa nu te fi suparat. Pup

  • Ciupy 23 April 2010, 12:03

    Mda … piesa kre au remixat.o toate radiourile si o baga dimineatza k un fel d logo al radioului respectiv =)) vibe fm , pro fm , kiss fm … si probabil si altele … totusi traim in romania si nu ma mira k se fura si melodii si tot ;)

  • Raluca B 23 April 2010, 12:14

    DE ce nu pui o intrbare pe site-ul lui, ca sa vezi ce zice, poate a “omis” sa mentioneze de unde s-a inspirat?

  • natalia 23 April 2010, 12:23

    @OLiX: De pe ala, caruia nu mai merge tasta “n”. :))

  • Victor Dulu 23 April 2010, 15:49

    Cam rusinoasa faza daca e facuta de el :)….

  • rares 23 April 2010, 17:58

    vezi olix ca a iesit ceva bun si din faptul ca ne-ai cerut sa facem noi tracklistul de la partyd acolo ai descoperit treaba asta nu?

  • djyaang 23 April 2010, 18:19

    Este una dintre cele mai vechi tactici de furt inctelectual fara posibilitatea incriminarii, folosita exclusiv pentru Promovarea brand-ului personal, practicata de unii dintre Dj-ii de la noi (fara sa dau nume, metoda asta in trecut era folosita de unul dintre cei mai renumiti Dj de la noi, caruia i-am produs si niste piese): DJ “X” ia un bucata piesa noua, care prinde foarte bine in cluburi, se fabrica un Rip (adica sa para ca e luata de fani dintr-unul din seturile Dj-ului “X”) si se pune pe net cu numele: DJ X – ALT TITLU decat titlul piesei originale, de obicei titlu “Nou” dat dupa un vers din piesa (cum in cazul de fata “Lick Shot” a devenit “Turn On My Radio”, care este un vers din Strofa piesei). Urat! Nesimtire! Furt! Hotul neprins negustor cinstit! Am tot respectul pentru DJ Zet si sper ca nu se coboara la astfel de tactici marsave, sper totusi sa fie postata de fani “noua” piesa…

  • bogdan 23 April 2010, 20:09

    olix dc nu mai veniti la Focsani pe 8 mai :((:(( va asteptam de foarte mult timp imi facusem planuri… vreau si eu rasp pe mail daca se poate, daca nu msg aici :) iti multumesc.

  • thespy 23 April 2010, 21:10

    Sunrise Inc sunt romanasi?

  • bogdymnd 23 April 2010, 23:44

    Dj Zet sigur nu are nici o legatura cu mel asta. Sunt mai multi “agarici” care fac cut-uri si pun nume pentru a avea download si trafic. Cred ca era evident lucrul asta.

  • alex 24 April 2010, 12:05

    @thespy da, sunt din slatina ;))

  • Tibby 24 April 2010, 15:49

    nu cred ca e postata de el..

  • Andy 24 April 2010, 16:29

    Daca a fost el sa-i fie rusinica, daca n-a fost cu atat mai bine. Oricum:

    This video is no longer available due to a copyright claim by Cat Music.

  • delia 24 April 2010, 16:50

    Nu e prima data cand Dj Zet ar face o faza de genul acesta. Imi aduc aminte si cu melodia de vara trecuta, Funky Junction Vs Splashfunk – Shake Dat Booty, la fel a fost! :-j

  • Freddy NrG 25 April 2010, 04:20

    “djyaang” spunea ca nu vrea sa dea nume. De ce ?! Eu zic ca asa ar fi cel mai corect, sa numim dj-ii care prin diferite tertipuri se folosesc de astfel de magarii. Credca ar fi cel mai corect fata de cei care-i venereaza. E drept, pana la urma fiecare este “liber” sa foloseasca orice metoda de promovare, chiar daca unele dintre ele sunt neortodoxe.
    Imi amintesc ca acum cativa ani chiar am avut o discutie foarte controversata cu cineva care gasise un “cut” dintr-un set de-al lui Adrian Eftimie si ore intregi mi-a facut capul calendar ca e piesa lui, desi i-am trimis piesa originala in incercarea de a-i demonstra contrariul. Mai mult, cred Eftimie a fost unul din dj-ii care s-a folosit cel mai mult de tactica asta. O simpla cautare pe oDC, DC++, etc confirma afirmatia mea, zeci de piese fiind trecute sub numele lui, desi sunt “cut-uri” sau chiar piese intregi care apartin altor artisti. Stiu, vor fi unii care vor spune ca el nu a avut nicio treaba, sa fim seriosi .. “Pestele de la cap se impute”
    O a doua varianta ar fi (tinand cont de traseul unei piese pana-si gaseste “stapanul”) aceea ca piesa sa fi fost in prima faza facuta pentru ZeT si datorita unor neintelegeri sa ajunga la Sunrise Inc.
    Sa nu omitem faptul ca in momentul de fata mai bine de jumatate din dj-ii din RO nu au nicio treaba cu muzica (ma refer la partea de compus muzica / versuri) dar ajutati de diversi compozitori, prieteni sau pur si simplu cumparate, ajungem sa ascultam o piesa a Dj X, compusa de Y. Probabil sunt unii care stiu deja ca piesa lui Bob Taylor ft Inna – Deja Vu, in prima faza a fost scoasa la vanzare cu 1.000 euro, nu s-a gasit compozitor si Bogdan Croitoru = Bob Taylor (ex Fizz)a decis sa pastreze piesa. Deasemenea, piesa cand a aparut pe net era scrisa Bob Taylor ft Alessia. Greseala ?! Nu cred.
    Exemplele pot continua ..

  • ValiMiX 25 April 2010, 15:19

    Nu ma mai uimeste nimic. Zetu tace si face numai prostii. Acest Dj Zet a ajuns sa fie cunoscut prin asemenea magarii, daca cautati mai bine pe net gasiti multe remixuri Dj Zet dar defapt sunt facute de altii, iar acesta pentru a se promova si-a trecut numele sau. O alta metoda de a se promova este postul sau de radio, care datorita acestuia mai exista Dj Zet, cei din Bucuresti probabil stiu ca Radio ProB a fost unul dintre posturile priat din Bucuresti pana cand politia ia luat jucariile lui zetu si la mai si amendat :))) Mai demult cand l-am intrebat pe zetu de ce nu mai emite pe fm mi-a spus ca nu mai vrea =))) ma rog cred ca am deviat nitel de la subiect… Concluzia, Dj Zet pentru mine nu reprezinta un dj ci doar un om care doreste sa fie “vedeta” .

  • atropine 26 April 2010, 17:10

    Daca aveai ceva de intrebat pe om (si anume Zetu) intreaba-l personal nu folosi blogul… ca sa ce..(?) Ti se pare o metoda mai buna de comunicare decat email, telefon, fata in fata? Daca totusi ai discutat cu omul in vreun fel spune si in articol atunci ca sa nu cred ca ai scris doar pentru ca ti-a sunat tie sa fii deontolog si sa ne informezi matale de descoperire.. Sau nu zi, ai verificat din 3 surse..google situl radio prob si youtube? E foarte posibil sa ai dreptate dar deontolageala seminteligenta de om de radio si party maker asta suna chiar mai rau deca un plagiat presupus

  • Dj Zet 12 May 2010, 18:21

    In primul rand, cred ca bogdymnd a dat cel mai corect raspuns ! In alta ordine de idei, acum am vazut acest articol si habar nu aveam de acel titlu ”Dj Zet – Turn On My Radio” ! Nu stiu de ce trebuia declarat pe site-ul radioului ca aceasta piesa nu-mi apartine !?!?! Olix, cat de penibil poti fi crezand ca ca eu am postat piesa aia sau ca eu am pus acel titlu !?!? Iar vis-a-vis de piesa de la Splashfunk…. am fost primul care am avut piesa (din Romania), am promovat acea piesa foarte intens (chiar si la kiss fm) oamenii au facut cut-uri si nestiind titlul au pus un titlu fictiv… unde au auzit piesa ? la dj zet… atunci au scris dj zet si un titlu la intamplare ! Multi din cei care postati aici va bagati in seama total aiurea fara sa aveti habar de realitate ! Va legati de viata mea total aiurea si doar din invidie..invidia ca nu va dau titluri la piese ? Eu cumpar muzica, nu cersesc ca alti dj-i… e normal sa-mi protejez investitia..de ce sa dau la altu pe tava ?!?! MUNCITI… stati ore in sir si ascultati sute de sample-uri ! @ ValiMiX ..baiatule bati campii grav, esti frustat rau de tot ! @ Freddy NrG ai dreptate cu eftimie, cunosc situatia ! Mr Olix, cat despre fairplay si fake-uri ..eu zic ca nu are rost sa deshidem acest subiect, esti un produs kiss fm si atat… pentru mine ca dj nu existi..pentru ca nu esti ! Tot respectul pentru munca ta in interiorul radioului ! Cand pro-b transmitea live din cluburi, erai in Timisoara in fata blocului cu amicii la o punga de seminte. pro-b si ring au ”smecherit” partydul kiss fm cu transmisiile live ! Hai sa ne vedem fiecare de treburile noastre si sa nu mai facem din tantar, armasar ! Am postat acest comentariu din bun simt, nu din obligatie ! Inca o dovada care sustine ceea ce spun se afla aici >> http://www.trilulilu.ro/bryyana/1f81e365ee42f6

  • Dj Zet 12 May 2010, 23:08

    @ olix: maestre, informativ si explicativ pentru tine, acel clip este facut in 2004, adica acum 6 ani ! Ce faceai in 2004 ? Nu eram axat pe house in aceea perioada, plus ca aparitia mea in acel clip a fost doar un job :) daca eram cu vocea (gen cantam) era nasol…dar sunt un simplu actor …daca intelegi ! Nu cred ca este un motiv bun de a ma ataca..oricum gradele nu mi cad, tot DJ ZET raman ! Bafta tuturor ! Insa am descoperit o noua latura de-a ta .. ESTI RASIST !

  • Kola 25 May 2010, 18:44

    Ola lume! Citeam si eu din gresala toata aceasta poveste si am zis sa ma bag si eu putin in seama cu un sfat prietenesc ptr toti cei care au postat. ¨¨Cel mai bine ar fi ptr fiecare dintre noi sa comenteze si sa posteze atunci cand sunt cunoscatori de cauza si 100% siguri de comentariile postate! :) Invidie si tiganism mai putin daca este posibil! Cati dintre cei care au postat contra Dj Zet stiau ca prima data cand s-a auzit ¨Turn On My RAdio¨ a fost la RADIO PRO-B ??? 100% zic eu ca habar nu aveti niciunul dintre voi toti..dar cum ne place ssa ne bagam in seama..continuam discutiile !!!
    Hai noroc la toata lumea si fiti mai blanzi in ciuda crizei..sa nu ne mancam intre noi! :)))
    P.S – Zetule tine cu dintzii de grade ca le meriti pe bune..dupa atatia ani de munca..au venit si roadele! Tine-o tot asa si la mai mare daca se poate! Te pup !;*

  • vick 28 May 2010, 00:23

    zetu macar are cultura muzicala ceea ce tu olix nu o sa ai nici peste 50 de ani…sincer nu stiu dc te mai tin astaia de la kiss,yo in locul lor ti-as da sapa in mana si duteee :))

  • Raluca B 28 May 2010, 10:02

    Oliver, nici nu merita sa-l bagi in seama pe vick. SE vede de la o posta cine trebuie sa dea cu sapa, dupa cum scrie (ma refer la “dute”)romaneste.Si-a dat singur arama pe fata.

  • Kola 28 May 2010, 11:09

    Ce tigani sunt unii..lol!:))) Sorry !
    Dar din cauza unora ca Vick ,in afara Romaniei suntem considerati ¨Tigani¨ ,si nu mi se pare delok corect..in fine!!!!
    Cand ne vom mai emancipa si noi???
    -Vick in primul rand ..aici nu se compara Zetu cu Olix! Nu exista comparatie..fiecare e bun in ceea ce face,fiecare cu fanii lui si experientza necesara !!!Ideea era song´ul ¨Turn On My Radio¨ ,iar daca ai fi citit mai bine toate comentariile de mai sus ,poate nu ajuneai >Cu Olix la sapa>.. LOL!!!
    TREZIREA ROMANIA! HAI SA FIM MAI CIVILIZATI SI SA NE IUBIM MAI MULT INTRE NOI!

    \:D/ VIVA LA BUENA GENTE Y LA MUSICA BUENA!!!!!!!!!!\:D/

  • Stanescu 17 June 2010, 06:59

    Stau si ma minunez de ceva luni bune.. chiar un an si ceva, Citind pe “colo” pe “colo” bag de seama ca pentru unii.. Dj Zet e un fel de zeu, ceva divin, ceva ce nu avem voie sa aducem in discutie. Mai zetule , sincer sa fiu eu nu ma mandresc ca te cunosc live, nici ca derulam casete TDK cu pixul impreuna, nici ca ne plimbam cu duba prin bucuresti sa emitem, nici ca am fost “colegi” de radio, nici nimic mai baiatule. Ti-ai uitat toti prietenii care te-au ajutat sa ajungi ce crezi ca ai ajuns. Acel baiat care facea emisie la o galena de telefon pe un stereo spatial, difuzand tiganiile manelistilor, si cantand pe ele cat il tineau plamanii. Bag de seama ca te crezi un mare Dj, insa te-as ruga sa te uiti mai atent in oglinda cand esti treaz. Cum poti avea nesimtirea de a afirma ca ai ” smecherit ” Kiss-ul cu partidul ? Vrei sa spui ca: Kiss-ul ti-a facut numele cunoscut, si te-a adus putin mai in fata de cat unde erai ( adica difuzand si mixand pe al tau radio online cu 40 de asc ). Tie chiar nu iti e putin rusine ? uiti de unde ai plecat? nu ar trebui sa uiti pt ca nu ai ajuns prea departe, deci iti poti aduce aminte repede! Ce tot vorbesti de colaborarile tale ” MARI ” care sunt alea ? Cu Discoteca lui Geo ? pff, sau care ? Va facut Cubase-ul mari compozitori pe majoritatea, dar de va intreb de un LA minor sau o terta, un oftat de nota, va balbaiti precum gastele! Va rasuciti un an pe langa o piesa , o tot rmx-ati, relucrati, pff cica hit dupa hit. Zetule si apropo de acest subiect , nu este prima data cand si eu dau peste fel de fel de seturi etc etc ce iti poarta numele.. si cand le ascult sunt f f putin lucrate.. in rest apartin Dj-ilor de afara ( inca mici ca si nume asa ca tine ) care inca nu sa auzit de ei, si nu stiu ” gusterii ” cum le zici tu , Baga-ti mintile in cap Zetule, si tu si inca cativa de se cred mari vedete , ca si Domnisorul Geo, care ne face de ras cu engleza lui de balta pe la radiourile din spania conversand cu, cuvinte de genul ” bla, bla, bla ” Si care tipa intr-o piesa mai rau de cat Elena Carstea ( macar de ar tipa pe note si in gama ). Prea te dai rotund in fata oamenilor care poate nu stiu cine ai fost cu adevarat sau ce e de capul tau, tu aduci piese in exclusivitate in Rom, tu ai facut , cu tine nu se compara , tu fulgeri si.. Sa Dispara atunci toti Dj de prin Rom, oameni ce stiu muzica, si sa ramai tu cu Ring-ul tau si cu Radioul tau Online, ce naiba mai contam noi ? Hai ceau..

  • respect pt. amandoi 24 June 2010, 17:09

    Fiecare aveti cate 1000 de fani din statisticile facebook (cu siguranta de la postare si pana cand cititi au mai evoluat)… cum ar fi sa ii uniti ?!?! sau cum ar fi sa va dea peste nas acesti 2000 de oameni si sa aleaga “don’t like” anymore ?!?!?

    Lasati polemicile si la traba amandoi pentru ca faceti bine ce faceti.

    Bravos!

  • DJ ZET 1 July 2010, 17:56

    Unii se agita iar eu cu olix stam la terasa Stefan in Costinesti :)))) ce va mai place sa va bagati in seamaaaa :))) O vara frumoasa tuturor…olix ne vedem la terasa la o ciorba :))) PS: Pt cei care comenteaza aiurea atat despre mine cat si despre olix, TREABA PRIN CASA NU AVETI ? FACETI CEVA MAI CONSTRUCTIV ;)

  • rzw 26 July 2010, 14:04

    @dj zet , zetule acum o dai in alte alea ? De cand a intrat Stanescu pe fir.. si a dat pe fata tot adevarul , ai cam lasat-o balta , si acum o dai in prietenie cu Olix ? … Io zic sa lasam muzica sa vorbeasca , esti un dj foarte bun , ascult radio pro-b tot timpul , chiar imi place muzica ta .. dar mai las-o balta cu declaratiile astea de “zeu” cum spunea si Stanescu.. ca n-ai sa rezolvi nimic asa..O zi placuta in continuare :D

  • Busu 1 September 2010, 16:32

    Olix , Z , dj yaang.. Nu are rost sa publiclati astfel de lucruri… sincer.. ma uit si rad park ati fi borcea si becali.. azi se taie cu sabiile maine ies la plimbare.. acum nu vreau sa il atac pe Z imi cer sk dak se supara .. dar un sfat bun nu strica.. ai reactionat foarte urat si nu trebuia.. din ce ai scris tu acolo am inteles ceva de genu cine se ataca se acuza… in fine a fost o gresala s-a intamplat s-au mai intamplat nu e prima asta e romania… trebuia sa raspunzi cu cap si cu msg celui de a facut kestia asta ;) .. nu vreau sa fiu rautacios dar stiu cat a muncit adi de la sunrise INC… e pacat de munca lui din liceu e pacat de cate sacrificii a facut … e prea iubit si ne mandrim cu el pt ce a facut… e urat din partea celor care au facut asta … :D iar tu olix jos palaria :)) mi-au placut reactiile :)) .. cat pt dj yaang :D no comment:)) felicitari pt Costinesti… ati reusit sa aduce-ti distractia de la mare in masini . Sper ca nu am suparat pe nimeni Bafta tuturor

  • Zullu 15 September 2011, 17:28

    Olix degeaba te dai mare dj…. cu parere de rau… esti VARZA amice ! http://www.trilulilu.ro/EdyIASI/f8284308e25a61 ti se pare k melodia asta ar fii defapt o ,,melodie” ? se vede clar k este taiata dintr-un set ! deci exact cum spunea si (vick, ,,zetu macar are cultura muzicala ceea ce tu olix nu o sa ai nici peste 50
    de ani…sincer nu stiu dc te mai tin astaia de la kiss,yo in locul lor
    ti-as da sapa in mana si duteee :) ” ) 

Post a comment