Top

Problema logica

Fara nicio smecherie am 2 prieteni care au o problema. Unul merge la o petrecere si bea asa ca roaga un alt prieten sa-i conduca masina, iar el ramane pe scaunul din dreapta. Se intampla un accident minor, dar masina sufera mici daune. Cine le plateste?

Mentionez ca masina nu are casco. Situatia e reala asa ca astept raspunsuri serioase si la obiect si fara caterinca.

[poll id=”33″]

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • olixbolix (Oliver Simionescu) 21 April 2010, 20:06
  • OLiXbOLiX 21 April 2010, 20:06

    Problema logica: Fara nicio smecherie am 2 prieteni care au o problema. Unul merge la o petrecere si bea a… http://www.olix.ro/2010/04/21/problema-l

  • ViruS 21 April 2010, 23:07

    Pai amandoi ar avea ceva de vina. Dar cred ca cel care conducea trebuie sa plateasca daunele

  • vladinho 21 April 2010, 23:09

    la fel cred si eu. cel care conducea ar trebui sa plateasca…

  • Stefan 21 April 2010, 23:09

    Parerea mea: cel care era la volan cand s-a intamplat accidentul. Asa mi se pare mie corect. Cum zicea Spiderman: “With great power comes great responsability!”

  • Mihai 21 April 2010, 23:10

    Pai prietenul beat. Stia ce poate sa se intample plus ca prietenul care conducea putea sa se fofileze dar a vrut sa ii faca un bine. Iar consecintele acestui accident daca era prietenul beat la volan erau mult mai nasoale

  • IonitaAndrei 21 April 2010, 20:10

    @OLiXbOLiX Winter fun?!

  • AlexandraMariaC 21 April 2010, 20:11

    @OLiXbOLiX cel care conducea!!! El era la volan chiar daca era masina prietenului lui.

  • Alexandra 21 April 2010, 23:12

    cel care conducea!!! El era la volan chiar daca era masina prietenului lui.

  • Adina 21 April 2010, 23:13

    Cel care o conduce plateste, e vina lui! Nu se iarta neatentia, indiferent a cui e masina! Din momentul in care s-a urcat la volan si-a luat o responsabilitate, daca nu era in stare trebuia sa refuze de la bun inceput!

  • Sunrise5am 21 April 2010, 23:14

    Eu cred ca amandoi,pentru ca: proprietarul nu a luat in calcul faptul la un chef se consuma de obicei alcool si a fost nevoit sa-si lase masina pe mana altcuiva,iar cel de-al doilea nu a fost suficient de prudent la volanul unei masini care nu-i apartine.

  • Alina 21 April 2010, 23:18

    Pe de alta parte si proprietarul masinii a avut incredere sa-i dea masina prietenului, preferand sa se distreze la petrecere, stiind ca nu are Casco.
    Acum depinde si din cauza cui s-a intamplat accidentul.
    Bafta prietenilor tai in rezolvarea problemei!

  • Alex 21 April 2010, 23:30

    Cel care conducea!! Clar

  • bograma 21 April 2010, 20:41

    @OLiXbOLiX Cand ii dai covrigul,ii acorzi si increderea ta dar iti asumi si responsabilitatea faptelor lui;doar tu i-ai dat masina,nu?

  • natalia 21 April 2010, 23:44

    Tatal meu este instructor auto si spune, ca cel care plateste daunele, in cazul unui accident, este cel care se afla la volan, in momentul producerii lui. Eu le-as recomanda sa consulte codul rutier.

  • iulia 22 April 2010, 00:04

    Mai, stiti ca e o vorba: “cand dai, n-ai”, corect ar fi sa plateasca amandoi(chiar daca d.p.d.v. al legii soferul e de vina), 1. pt ca sunt prieteni, 2. pentru ca proprietarul trebuia sa ia taxiul si sa lase masina acasa, 3. pt ca soferul trebuia sa fie atent si 4.cand faci lucruri de genul, intreaba-te daca esti pregatit sa-ti asumi consecintele, valabil pt amandoi.

  • deejaytiby 22 April 2010, 00:08

    cei care au dat petrecerea ca au dat ceai de sunatoare in exces

  • OLiXbOLiX 22 April 2010, 06:42

    Problema logica: Fara nicio smecherie am 2 prieteni care au o problema. Unul merge la o petrecere si bea a… http://www.olix.ro/2010/04/21/problema-l

  • ana maria 22 April 2010, 08:48

    Vina pentru accidentul produs ii apartine in totalitate soferului si nu pasagerului din dreapta. Odata ce te urci la volan te faci responsabil pentru tot ceea se se poate intampla si pentru vietile celor care sunt cu tine in masina.

  • bek00letz 22 April 2010, 09:50

    Cel baut. De ce? Pentru ca stia ca o sa bea si implicit putea sa vina fara masina de la bun inceput. Daca totusi a ales sa vina cu ea e pe deplin responsabil.
    In plus…masina nu se da :-)

    Defapt, aici nu vorbim despre punctul de vedere legal ci despre o problema morala intre cei 2, nu? Daca luam legea in mana, soferul este bun de plata. Daca discutam principial…cel baut.

  • bek00letz 22 April 2010, 06:54

    RT @OLiXbOLiX: Problema logica: Fara nicio smecherie am 2 prieteni care au o problema. Unul merge la o petrecere si bea a… http://bit

  • Dj Dumper 22 April 2010, 10:51

    tocmai de aia e bine sa te feresti sa conduci masina altuia…eu asa fac

  • Oana 22 April 2010, 11:32

    Prima data am votat ”Cel care conducea”….apoi m-am apucat sa citesc comentariile pana cand am dat de cel al lui bek00letz .

    Acum sunt de parere ca trebuie sa imparta vina si sa planteasca amandoi jumatate

  • Anca 22 April 2010, 12:31

    Pai cel care era in dreapta…de ce a venit cu masina daca avea de gand sa bea?putea sa ia un taxi…
    Desi in mod normal,cel care conduce masina este raspunzator de accidenta si de daunele produse de acesta
    p.s.sa ne spui si noua cum sfarseste acest caz..sunt foarte curioasa:D

  • Cip 22 April 2010, 13:13

    Eu zic ca depinde de reactia soferului atunci cand a fost rugat sa conduca. Daca s-a fastacit si a fost convins cu greu sa conduca, inseamna ca era constient de o eventuala urmare mai putin fericita. In cazul asta ar trebui sa plateasca cel din dreapta. Dar daca a sa rit ca din pusca gen: “da frate, da cheile, hai ca ma bag, cum sa nu, d-abia astept, in 2 minute te-am dus acasa!” eu zic ca ar trebui sa plateasca soferu.:)

  • dami 22 April 2010, 14:51

    am patit si eu ceva asemanator.vara trecuta,veneam de la Costinesti din Ring:)) iar soferul[fartele meu] consumase alcool asa ca l`a lasat sa conduca pe un prieten…

    noi aveam cazarea`n Mangalia… iar in drum spre statiune ne`au oprit niste politisti pentru ca depasisem viteza cu :-? cu vreo 40-50 de km..

    stiu ca nu`i aceelasi lucru… dar vreau sa spun.. acel baiat care era sofer… in aceea seara a platit amenda si spaga[ ca de suntem in Romania] si in plus i`a luat si permisul.

    ghinion curat stiu.

  • dami 22 April 2010, 14:54

    vreau sa zic ca tipul de a fost la volan ar trebui sa plateasca… sau nu stiu sa plateasca jumate-jumate:-??

    ramane la alegerea proprietarului masinii ce sa faca.

  • tudor 22 April 2010, 15:10

    eu am votat ca soferul.
    insa din punct de vedere moral eu zic ca ar trebui sa faca jumi-juma
    proprietarul masinii trebuia sa se gandeasca ca va bea si sa nu se bazeze pe altu ca ii va conduce masina inapoi
    stii tu vorba aia: “Masina si femeia nu se imprumuta!”

  • bek00letz 22 April 2010, 21:52

    Mai fac o mentiune…conteaza si cat de mult tin cei 2 la a lor prietenie ;-)

  • A.I. 26 April 2010, 11:43

    toti va puneti problema ca de ce i-a dat masina si ca ar trebui sa plateasca amandoi. ia ganditi-va ca in loc de simple daune la masina, omora pe cineva.
    ce se intampla, imparteau anii de inchisoare la jumatate ?
    legea e clara, cel care conduce isi asuma raspunderea, nu conteaza a cui e masina.

  • HellBoy 26 April 2010, 14:31

    Ar fi cel mai bine sa plateasca amandoi :|.

  • Anca 28 April 2010, 22:06

    ce au facut prietenii tai?cine plateste?

Post a comment