Top

DJing (software vs playere)

De ceva vreme exista o mare controversa in randul “clubberilor” de la noi din tara legata de cum pun djii muzica, mai exact unii spun ca djii care pun muzica de pe calculator sunt de rahat si ca mult mai tari sunt aia care pun muzica de pe cd-uri/cd playere.

Stiati ca aceasta controversa a existat si acum multi ani pe vremea cand djii “mixau” muzica de pe casete sau vinyluri? Au aparut la un moment dat cd-playerele si toti djii care puneau muzica de pe cd-uri erau de rahat. De ce? Pentru ca s-au adaptat?

Eu recunosc si nu mi-e rusine – pun muzica de pe calculator si pun muzica din Mixmeister, un program pe care multi l-ar considera de 2 bani sau daca m-ar vedea cu el in club probabil ar rade de mine. Stiti ce face Mixmeister sau care este, in principiu, avantajul softurilor de mixat? Pun piesele pe beat si, in general, nu gresesc la chestia asta. Probabil orice dj stie sa lege 2 piese de pe playere, dar pan’ la urma sa pui (mixezi) muzica la o petrecere sau intr-o emisiune radio de specialitate nu inseamna sa legi niste piese, ci inseamna sa stii sa alegi piesele, sa stii cum sa le combini, sa te “joci” cu ele samd.

Stiati ca noile playere CDJ-2000 de la Pioneer stiu sa se sincronizeze intre ele, adica sa puna piesele pe beat singure? Tot mai multi dj de renume international incep sa foloseasca softaware si probabail din cauza asta si cei de la Pioneer incearca sa aduca playerele cat mai aproape de ce stiu softurile sa faca acum.

M-au intrebat unii dj de ce nu folosesc Traktor si le-am spus ca l-am incercat, am pus cu el o perioada, chiar mi-am comandat o consola pentru el (consola care nu a mai venit) asa ca am ramas la Mixmeister (la care am consola Numark facuta special pentru el), placa de sunet cu 2 iesiri (Audio2 de la Native instruments) si un mixer DJM-400 propriu. Nu am seturi perfecte, dar nu mi-am dorit niciodata asta. Mi-am dorit sa fac show, mi-am dorit sa vad lumea dansand si .. pot spune ca mi-a iesit! Mi-a iesit si datorita faptului ca lucrez tot timpul cu cate un mc (Dan Fintescu sau Ovidiu Stanescu).

In acelasi timp apreciez si respect DJii care mixeaza de pe cd-uri, dar sincer acum, de ce sa cari dupa tine o mapa care cantareste cateva kg plina cu cd-uri cand poti sa ai un laptop si aceleasi piese in el? Calitatea sunetului e aceeasi!

Completare by DJ YAANG (Ovidiu Who’s Your Daddy)

Si eu sunt adeptul mixajelor digitale, asta e viitorul! De ce sa te chinui cu caratul tonelor de CD-uri si playere sau sa pierzi timpul cu sincronizarea in setul tau, cand de fapt actul Dj-ului trebuie sa constea in CE muzica pune si nu CUM o pune, publicul nu e interesat de detaliile tehnice de la Pupitru, ci de piesele care se aud, de atmosfera din club. Si, credeti-ma, si managerii si patronii de cluburi deopotriva :D Eu nu am timp de pierdut la pupitru, eu si vorbesc cu oamenii din club, sunt si MC in seturile mele DJ Yaang sau in concertele AISA & DJ Yaang. De ce sa nu profiti de automatizarea sincronizarii pe care ti-o ofera un soft de mixaj si, mai nou, si player-ele CDJ-2000, ca sa ramai cu timp pe care il poti utiliza in alt scop in setul tau. Iar in cazul meu, pentru ca sunt si MC, am nevoie de acest timp. Solutiile digitale automate reprezinta viitorul. E normal sa existe pareri pro si contra, si nu cred nici ca player-ele vor disparea de tot, ci se vor adapta, asa cum se si intampla deja.

Va fi ca la masini: unii vor ramane adeptii mixurilor cu cutie manuala, altii ai celor automate.

Voi cand mergeti in club va uitati sau va intereseaza cum mixeaza dj-ul sau conteaza doar sa fie muzica buna si sa faca cineva atmosfera de party?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • cdj 14 April 2010, 18:00

    adaug: :) s-au inventat si cdjurile care suporta stickuri (cdj400 pioneer), deci lasam cutia cu cduri de acasa si venim cu sticku de 16gb la mixat.

  • bek00letz 14 April 2010, 18:00

    Nu mi-a pasat niciodata daca dj-ul vine cu setul de-acasa sau daca pune de pe vinil-uri, cd-uri sau pc. Cata vreme ma nimereste cu piesele si se lasa cu distractie, nu-mi pasa!
    Mai degraba prefer sa vina cu un mixmeister si sa ii iasa bine decat sa nenoroceasca tranzitiile la fiecare schimbare de piesa… Parerea mea..:-P

    L.E.

    Totusi, apreciez mai mult un dj care pune bine de pe playere decat unul care pune bine de pe pc…

  • kristofer 14 April 2010, 18:02

    MixMeister e super, dar in club pare mai ok sa pui pe playere.

  • Cristian Teichner 14 April 2010, 18:02

    Cred ca cel mai important lucru este rezultatul final. Prea putin ma intereseaza de pe ce mixezi, poti mixa si de pe telefon atata timp cat stii sa faci show :)

    O comparatie similara este si intre foto pe film si digital. Sa vezi acolo batalie :))

  • natalia 14 April 2010, 18:26

    Avand in vedere, ca nu am fost niciodata in club, nu-mi pot exprima o parere, dar tare mi-as dori sa te vad mixand live. :)

  • Dj Dumper 14 April 2010, 19:00

    multi din dj’ii din Romania merg la evenimente cu un laptop si o consola…e suficient, nu mai trebuie sa cari dupa tine cd-uri, playere etc. deci nu conteaza de pe ce pui si conteaza cum pui

  • adrian7 14 April 2010, 19:27

    Muzica pe laptop… ascult si acasa toata ziua… sincer mi se pare inestetic cand ma duc in club sa vad un dj mixand de pe un laptop. Ba mai pui ca pe unii ii mai vad si conversand pe mess!

    Appropo ce te faci daca ai un virus pe laptop?!

    Eu sunt de parere ca un party adevarat se face cu vinyluri.

    Binenteles, daca nu-l vezi pe dj (d.e la radio) nu mai conteaza de pe ce mixeaza!

  • adrian7 14 April 2010, 19:52

    Chiar imi place cum ai re-mixat piesa de pe blogul meu! Ce sa zic, te pricepi!
    Mersi! ;)

  • Ocean Vibe 14 April 2010, 19:53

    Sunt unii DJ care mixeaza live piesele in Fruity Loops sau alte softuri mult mai complicate… iar efectele adaugate pe loc..si insasi melodiile care pot fi create pe loc daca ai un pachet de sampleuri nu pot fi facute pe un cd-player… si ce vi se pare atat de misto la djii cu cdplayere?? ca ei nu vad beaturile (wave form) sau cum? :)) sau pt ca asa se facea inainte deoarece nu exista virtual dj sau toate astea… mm? ok atunci sa ramanem la epoca..ce vrea publicul asta le dam :))

  • Florian Gabriel 14 April 2010, 19:59

    Sunt in totalitate de acord cu voi Olix, Dj Dumper. nu cred ca ar conta faptul ca pui muzica de pe cd-uri, playere, laptop, samd, conteaza cum pui muzica, cum o mixezi, stilul tau de a mixa piesele, etc.Dar cu toate acestea, sa sti sa faci si atmosfera, sa sti sa ti publicul in picioare pana dimineata si sa ii distrezi la maxim.Eu am testat diferite softuri si console de mixat, printre care au fost si cele 2 softuri precizate de tine, mixmeister si traktor si vreau sa spun ca le folosesc si sunt foarte multumit de ele. Deci, parerea mea este sa mergeti inainte fara sa bagati in seama toate “prostiile” sau inconvenientle multor “asa zisi DJ” care “mixeaza in winamp” si se cred dj.;)

    Bafta!

  • cyclon 14 April 2010, 20:03

    interesanta discutie … chestia e ca la un dj care mixeaza cu ajutorul unui soft, nu vei stii niciodata daca mixeaza live, sau vine de acasa cu un tracklist bine facut si el doar se joaca cu efectele. de exemplu in Ableton din cate stiu eu nu prea poti tine un party, decat daca ai un playlist definit dinainte de evenimentul respectiv … si daca nu nimeresti muzica ce faci ? … te bat bodyguarzii si te scot afara ? … sau iti lasi setul sa mearga pana mai raman 2 – 3 persoane, si inchei partyul (indiferent ca e ora 2 sau 3). te intreb eu ceva … cum dovedesti ca ai talent ca dj daca mixezi de pe un soft ? … cum faci loopul respectiv ? … apasand pe butonul de 8 beaturi nu ? … dar ca dj trebuie sa ai si ureche muzicala … pe un cdj 1000 ca sa pui un loop corect trebuie sa ai indemanare si sa stii sa numeri corect 8 beaturi. ca sa mixezi 2 piese primul si ultimul minut nu trebuie sa fi bun dj … dar ca sa mixezi o piesa la mijlocul ei, trebuie din nou … sa cunosti piesa, sa stii sa intrii corect cu piesa urmatoare (ceea ce cdj 2000 sigur nu va face singur) si sa stii cand sa tai piesa, ca sa nu rada toata lumea de tine :)

  • cyclon 14 April 2010, 20:07

    eu nu sunt impotriva dj-ilor virtuali … fiecare mixeaza cum vrea … dar foarte multi isi pregatesc tracklisturile de acasa si dupa o ora se trezesc ca n-au ales bine piesele … apoi ce fac ? stau si cauta alte piese, care sa fie pe placul publicului … asa mai bine inregistrau un mix pe un mp3 .. mergeau, il puneau la un player si stateau la bar si beau linistiti. mai exista si un site pe care il vizitez foarte des, si care anual lanseaza niste concursuri pentru dj. uita-te care sunt primele 2 reguli :) Rules, Regulations and technical requirements:

    1. The DJ must play either vinyl or CD’s to control the pitch of the tracks.
    2. No software mixing, only real-time hands-on setups are allowed.

  • mihaela 14 April 2010, 20:09

    azi m-am inscris la kiss cash, deci o sa va ascult mai des:D

  • bek00letz 14 April 2010, 20:44

    Cyclon, orice dj isi pregateste playlist-ul de dinainte, fie ca mixeaza de pe playere sau de pe laptop. Adica isi face in cap o lista de piese pe care ar vrea sa le puna. Asta nu inseamna ca le stabileste si ordinea sau ca ramane setat doar pe piesele alea. In functie de reactia publicului improvizeaza dupa cum stie mai bine.

  • cyclon 14 April 2010, 21:32

    bek00letz .. eşti dj? eu pana nu vad cata lume e in club nici măcar nu ştiu cu ce piesa încep … iar ca rezident … un playlist îţi închide clubul … in fiecare săptămâna trebuie sa schimbi piesele, ordinea in care le pui, si sa VII cu ceva nou … iar când in fiecare săptămâna îţi faci playlist, ajungi ca fara sa îţi dai seama sa pui piesele in aceeaşi ordine … si lumea sa facă pariuri pe următoarea piesa ce o vei pune, si sa te considere praff… si crede-mă … in funcţie de softul care îl folosesti risti sa nu poţi schimba piesele din playlist

  • dami 14 April 2010, 23:37

    am si eu un pr dj si:-? e adeptul cd`urilor;)) eu nu sunt de meserie:)) si nu ma prea pricep:-? dar prietenul lui care e tot dj:)) mixeaza din laptop… acum nu stiu ce sa zic care isi face treaba mai bine …

    ps.tu poti mixa cum vrei tot supa faci:))

    si supa aia e asa buna…. deja salivez;)) si programnul de la kiss kiss in the mix s`a terminat in urma cu 2 ore.

    astept pana maine.

    pupici de aici din Arges.

  • bek00letz 14 April 2010, 23:45

    @cyclon: Nu sunt dj dar am multi prieteni care sunt. Ce incerc eu sa-ti spun este ca NU te duci nicaieri, niciodata, fara sa ai niste piese in cap. Indiferent ca le pui sau nu pana la urma, nu ai cum sa nu te duci cu niste piese in cap.

  • djyaang 15 April 2010, 00:02

    @cyclon: Am fost in spatele lui ATB la un Show cu 5000 de oameni la care a venit cu un vinil mixat. Iar in celalat Turn-table avea un vinil de rezerva, cu alte piese si Efecte. In cazul lui, pentru ca este un nume si clubberii tzipa doar daca le arata un deget, poti nu doar sa vii cu tracklist-ul de acasa, ci sa-l si imprimi pe vinil sau CD. =)) So, revin la completarea din articol: daca ai clubul plin si ii tii cu mainile sus pana dimineatza, de ajung oamenii aia acasa cu febra musculara si buze invinetite de atatea fluieraturi si tipete, iar setul tau suna bine si atmosfera e la inaltime, poti sa pui muzica si de pe Eboda DVD Player, who the fuck cares? ;) Iar regulile alea de care zici tu sunt pentru un anumit concurs de DJ, nu pentru o atitudine generala pe care s-o aiba un Dj in club.

  • cyclon 15 April 2010, 03:35

    @bek00letz eu sunt dj si cand ma duc intr-un club am toata mapa in cap … stiu exact pe ce cd ce piese gasesc … nu trebuie sa am anumite piese in cap … cand ma duc undeva ma informez despre muzica ce prinde in clubul respectiv, si fac tot posibilul sa ii fac sa se simta bine si sa ii surprind prin alegerile mele muzicale … @djyaang aici deja vorbim de un alt nivel ATB are vreo 12-13 discuri scoase, e in primii 5 in DJ list … si daca il vezi pe strada incepi sa sari, fara sa asculti vreo piesa de-a lui … la nivelul lui nu mai trebuie sa demonstreze nimanui ca stie sa mixeze … toata lumea stie de ce este in stare … dar nu poti compara un set mixat de acasa cu un live act … poate ai fost la david guetta cand a fost pe-aici … a venit, a pus the world is mine si inca cateva piese, si toata lumea era pe spate … el defapt n-a facut nimic … asta pentru ca a fost platit mai mult pentru prezenta, si nu pentru show … uite ce face david guetta live http://www.youtube.com/watch?v=X2_UYg8J0eA si compara tu cu orice … orice set pus de pe laptop … nu cred ca exista termen de comparatie :)

  • cyclon 15 April 2010, 03:43

    inca o intrebare am … cati dj’s din romania crezi ca s-ar putea apropia de ceea ce face Guetta acolo ?? … eu cred ca doar Vali Barbulescu face ceva comparabil cu ce vezi in filmuletul respectiv … dar si el e destul de departe de nivelul acela … asta e diferenta dintre un dj care stie treaba si unul care alege piesele si le pune de pe un software … un dj trebuie sa faca o demonstratie de tehnica, imaginatie si cunostinte muzicale .. iar daca pui de pe un software nu iti poti demonstra niciodata tehnica, si foarte putin imaginatia … pentru ca in general se mixeaza 32 de beaturi la inceput 32 la sfarsit, iar in rest se mai baga cate-un efect …

  • safta 15 April 2010, 07:29

    Am mixat ani de zile pe cd player.Mai precis 10. De la Denon si Technics la Cdj 100 si mai nou 1000 MK3. Acum sincer ma joc cu Mixmeister, la fel cu consola si placa de sunet dedicata. Mixul se face live indiferent daca pe cd player sau pe laptop. Cea mai importanta calitate a unui DJ este sa simta publicul si sa ii ofere show. Nu conteaza daca acest DJ pune muzica de pe laptop sau de pe CD. Cu ce e mai prejos un dj care pune muzica de laptop si face programul atunci decat unul care pune muzica pe cd-uri cu foaia de setari langa. ??? Si am vazut multi asa. Muzica de pe Cd vine tot de pe un laptop care a tras acel CD… si apropo nu esti DJ daca stii sa pui 2 piese beat pe beat. Mai ales house. Olix, Cyclon cand facem un back to back??

  • safta 15 April 2010, 11:53

    @OLiX: maine la Y in severin?

  • bek00letz 15 April 2010, 11:57

    @cyclon: Ce-ai prezentat tu in filmuletul ala iti permiti sa faci de-abia dupa ce ai devenit un nume. Altfel, rupe tu piesa dupa 24 de beat-uri si sunt curios sa vad ce cariera o sa ai :-)

  • cyclon 15 April 2010, 11:58

    @safta mixul nu se face live pe mix meister … defapt ba … se face live, diferenta este ca tu dai o singura data play, iar in rest tu doar faci playlistul … esti un fel de Andreea Berghea la Kiss … faci playlistul. ori crede-ma ca sunt milioane de oameni in Romania care ar stii sa faca un playlist … dar din milioanele alea de oameni, doar cateva mii stiu sa si mixeze armonic piesele respective. si crede-ma Emil ca mixez si retro si hip-hop, iar un mix nu inseamna doar sa pui 2 piese beat pe beat … poti sa faci un CUT mix, poti sa faci scratch mix, poti sa faci un mix cu beaturile decalate care sa sune mult mai bine decat daca erau beat pe beat … nu e beatul cel mai important la un mix!!! daca tot ce conteaza la un dj e sa stie sa aleaga piesele, inseamna ca orice taximetrist care pune muzica la nunti e un mare dj. … probabil si salam cand merge la o petrecere e un bun dj ca am vazut pe youtube cum simte publicul … ba chiar ii drogheaza sau ceva, de ajung respectivii la un momentdat sa arunce cu banii dupa el. @olix heyy … uiti ca si la mare am pus de pe mixmeister ;)) … am folosit .. foarte multe softuri … incepand de la traktor dj mixer 1.02 (ala albastru … printre primele traktoare aparute pe la noi) continuand cu mix meister, virtual dj, ableton …etc etc. Oricum … nu imi spuneti mie ca softurile alea sunt mai bune decat niste cduri … o ureche buna nu o sa greseasca niciodata mixul, cand calculatorul ne citeste de nenumarate ori gresit piesele ;)

  • cyclon 15 April 2010, 12:07

    @bek00letz mixatul nu e matematica … sa aplici teorema beatului 32, si sa iasa un mix perfect … daca ai doar 16 beaturi de mixat, si aplici teorema de 32 de beaturi o sa iti iasa un mix de rahat nu crezi ? … ai 16 beaturi cu vocal suprapus… sau te trezesti cu un mix incomplet … dar daca piesa are doar 24 de beaturi pentru mixat … ce faci ? faci greva si nu pui piesa pana nu repara careva extendedul ? … sa stii ca mixez piese in 16 beaturi ( 7 secunde mai exact) si se mixeaza foarte misto … eu dau CUE (ii un fel de play) pe beatul celeilalte piese 23 de secunde (timp in care tu ai impresia ca e mixata piesa) iar apoi ii dau play-ul normal si se mixeaza 16 beaturi, dupa care ies cu cealalta piesa … totul suna perfect … nu stiu cine face asta pe mix meister

  • bek00letz 15 April 2010, 12:18

    1. Mixing-ul pe 16 beat-uri e de 30 de secunde.

    2. Ce ziceam eu nu se referea la mixatul 24/24 sau 24/16 ci la faptul ca tu, ca dj anonim nu-ti poti permite sa mergi intr-un club, sa dai drumul la o piesa pe care s-o lasi sa mearga 48 de secunde dupa care s-o faci cut mix cu o alta piesa. Nu poti. Te da lumea afara. Chestii din-astea nu sunt gustate decat la marii dj.

    3. Ca sa revenim la discutia initiala, eu nu mai stiu ce dezbatem aici. Nici unul dintre noi nu e impotriva dj-ilor virtuali. Amandoi apreciem mai mult oamenii care pun de pe playere/platane. Amandurora ne plac seturile live. Deci, noi despre ce vorbim? :-D

  • cyclon 15 April 2010, 12:33

    @bek00letz: 1. cand ai o piesa cu 128 bpm cum poti sa-mi spui tu mie ca mixul pe 16 beaturi e de 30 de secunde ? 128 bpm inseamna 128 de beaturi pe minut omule … oricum calculez ca sa obtin 16 beaturi trebuie sa impart de 8 ori … si oricum impart 60 la 8 imi da tot 7,5(secunde).
    2. ca dj anonim tin sa te anuntz ca sunt dj rezident in cel mai tare club din tg mures, si stai linistit ca vei mai auzii de mine. in Sense Club … locul unde pun eu muzica, se apreciaza foarte mult modul in care pun muzica respectiva, nu doar ce muzica pun, si acolo cand au varsat niste baieti un pahar de vin pe un player si mi s-a oprit muzica … toata lumea a inceput sa urle, pentru a acoperi faptul ca am dat-o-n bara (indirect) … deci crede-ma ca daca tai o piesa la 12,3 beaturi, si suna bine … nu ma intreaba nimeni de ce n-am taiat-o la 32/64/128 de beaturi.
    3. eu am dat cateva argumente pentru care consider ca dj-ii ar trebui sa lucreze cu cd-playerele si nu cu anumite softuri … dar v-am spus … fiecare alege sa puna cum vrea… dar ma intreb pe viitor cate milioane de dj vor fi in Romania … si cati dintre ei vor stii sa ajusteze tempo-ul unei piese fara sa atinga acel buton pe care scrie sync … si cati vor stii daca beatul decalat o ia inainte sau inapoi … si asta dupa ureche … si cati dintre ei vor stii ca au intrat in mix de la beatul 4 si nu de la primul beat! (si asta conteaza foarte mult, pentru ca o melodie de club e formata din loopuri de cate 8 beaturi, iar daca intrii din mijlocul loopului respectiv, piesele pot sa fie ele beat pe beat pentru ca liniile melodice vor fi decalate si va suna CACA) :)

  • xander 15 April 2010, 12:51

    avantajul softurilor e beatmaching-ul automat de care nu mai trebuie sa te ocupi si poti sa te joci cu piesele daca mai ai ceva gadget-uri pe langa, poti face setul mult mai dinamic si mai interactiv totul tine de creativitate si de cat esti de deschis la nou, inca cunosc oameni complexati care mixeaza doar de pe vynil, nu mai e asa cool iar cei care cara sute de cd-uri dupa ei sunt nebuni pentru ca intr-o seara nu stiu cate discuri foloesc din sutele alea

    @cyclon get a real life, pe langa traktor mai folosim vyniluri sau discuri virtuale care redau piesa si mixezi exact la fel ca de pe cd sau vynil daca vrei diferenta e ca nu mai car mapa dupa mine si e mai comod

    P.S olix incearca xone 2d cu traktor, e genial

  • bek00letz 15 April 2010, 13:18

    @cyclon: Nu sari asa. Cand am spus dj anonim ma refeream pe plan international. In aceeasi masura, daca vrei sa ne mai certam pe teme de cine e mai tare si beat-uri si d-astea da-mi un mail, pentru ca blogul lui olix nu-i otv :-D

  • Dj RoLL@nD 15 April 2010, 13:25

    Din punctul meu de vedere sunt ok amandoua…doar ca singura diferenta este mapa…playerele necesita cd-uri( care costa bani, trebuie scrise, si trebuie carate).Soft-ul este ok…ai melodiile in Pc dai search si iti apare melodia. Pe playere daca nu ai monitor de sunet pt. k sunetul din sala te poate insela cu cateva sutimi care te incurca la mixaj, iar softul iti pune beat pe beat si le poti vedea.Exista diverse soft-uri ca Traktor, Mixmeister, Virtual Dj, softuri folosite si de DJ mari din Romania.De ex. Optick baga pe Traktor;)..Si oricum lumea din club nu vine sa vada pe ce bagi…ci ce bagi;)..parerea mea..softul e mai ok

  • Poly 15 April 2010, 13:37

    Pe Mine Unu Chiar Nu Ma Intereseaza Dupa Ce Pune Muzica ! Dupa Parerea Mea Au Cele Mai bune Mixuri !

  • cyclon 15 April 2010, 13:39

    @bek00letz nu am sărit ca ars … dar sunt sigur ca si pentru tine sunt un dj anonim, nu doar pe plan internaţional … si pe plan naţional sunt anonim, dar cei care m-au auzit punând muzica mă apreciază … si mai sunt muuulti dj anonimi care sunt foarte buni in ceea ce fac, si cunosc muzica si tot ceea ce înseamnă ea. Am sarit mai mult pt ca mi se pare aiurea sa discutam despre muzica, dacă tu consideri ca 16 beaturi la bpm 128 (care e bpm-ul average pentru muzica de club) înseamnă 30 de secunde … ca dj trebuie sa mai cunoşti si putina producţie ca sa fi bun …

  • Safta 15 April 2010, 13:44

    @cyclon:
    Nu vreau sa intru in polemici cu tine..
    OK… Bravoo… Stiu ca esti nebun cu muzica si djiala. …

  • Adrian Funk 15 April 2010, 13:57

    @OLiX:

    Ce raspuns inteligent i-ai dat lui adrian.
    Cica tot de pe calc ajunge muzica pe cd-uri. Eu ma gandeam ca din teracota.
    Sa fim seriosi, odata cu evolutia se pierde feeling-ul mixatului.
    Acum nu sunt de acord cu pus muzica de pe software, in nici un caz, cel putin daca vad asta intr-un club eu sunt primul care plec.
    Esti platit sa fi dj nu doar sa selectezi niste piese si sa lasi soft-ul sa-ti mixeze.
    Asta stie oricine, oricine stie da sync.
    Te miri ca toti sunt dj in ziua de azi.
    Oare a cui e vina.

  • almud 15 April 2010, 14:13

    bpm = beats per minute
    se da 128 bpm
    se cere cate “beat-uri” sunt in 30 de secunde??
    surpriza 64
    acele 16 “beaturi” defapt se numesc “masuri”(o masura in cazul muzici de club are 4 beaturi cu 4 timpi)

    asta ca sa lamuresc niste aberatii….

    referitor la software vs. playere, vad ca unii se agita atat de tare si deja pun etichete, vezi doamne “milioane” de romani stiu sa faca un playlist, bravo lor.

    daca eu folosesc traktor (software) si il controlez cu timecode vinyl cum sunt dj prost sau bun??

    cine spune ca toti software djs folosesc functia “sync”, mai mult cine spune ca aceasta functie merge si correct… poate nu stiati dar conteza si felul in care e codat mp3-ul/wav-ul/aiff-ul folosit

    daca cei care folosesc software sunt dj-ii prosti atunci richie hawtin, grandmaster flash, dubfire si multi altii sunt varza….

  • raulbb 15 April 2010, 14:20

    Necunoscatorii nu baga in seama ce se intampla la pupitru, si normal lor li se pare la fel daca un dj foloseste un soft care face toata treaba dj-ului, cu epoca asta de care zici tu Olix atunci dc sa mai platim djii ca invitati, cand ei nu fac nimic decat sa-si faca un traklisting , care si-l organizeaza ei de acasa in pc, si le dau play si sync pe rand in soft, unde e munca?
    Cei care merg intr-un club pentru muzica si care sunt adevarati clubberi
    merg sa vada un Dj care lucreaza la player, face o atmosfera incendiara si are un set perfect cand vine vorba de tranzitii si etc.. cel putin eu asa fac..
    oriqm sunt impotriva softurilor, in 2 zile invat si un amic de-al meu sa lucreze in soft ii fac eu tracklistingul acasa si il trimit in club si se descurca si el..
    Best regards!

  • Viktor 15 April 2010, 14:25

    Nu stiu ce faci,cum le faci dar iti iese f bine!remixuri de nota 10!ceilalti dji care nu te plac se vede ca sant invidiosi!succese mai departe.

  • cyclon 15 April 2010, 14:25

    @almud: hai ca o dai si tu in absurd … nu am zis nicaieri ca un dj care foloseste consola e un dj prost, v-am vazut pe tine si konstantin mixand cu Otus, si chiar nu ai avut nevoie de sync, dar sunt sigur ca daca esti pus in fata la 2 cdj-uri o sa faci aceeasi treaba, fara sa ai emotii … la fel si daca discutam de richie hawtin, dubfire, planet funk etc etc etc etc … oamenii astia nu trebuie sa demonstreze nimanui ca stiu ce sa faca cu muzica … problema e cu ceilalti … care vin cu o consola si nu apasa sync … lucreaza din tempo (ca le arata traktorul ca e decalat beatul.. desi lor li se pare ca suna la fel) .. pe aia ai avea curajul sa ii pui sa puna muzica de pe playere, daca s-ar strica consola de exemplu ? NU AM ETICHETAT PE NIMENI … dar prima oara invata sa lucrezi cu muzica aia si demonstreaza ca stii ce faci, si apoi poti sa renunti la playere si sa folosesti consolele … nimeni n-o sa se indoiasca de calitatile tale ca dj. la tine nu se pune problema sa nu stii, pentru ca esti si producator … nu cred ca exista vreun producator de muzica, care sa nu stie ce inseamna un mix ok

  • xander 15 April 2010, 14:27

    @almud thats right
    @cyclon avem cativa in romania care doar produc muzica foarte buna, in rest nu stiu sa mixeze sau daca stiu sa faca un beatmatch-ing nu stiu sa faca un program de club pentru ca nu au feeling-ul pe care il are un om care intai s-a apucat de mixat si dup aceea de produs. e greu sa fi un entertainer adica ceea ce se cere in momentul de fata, uite-te la cativa dj din tara care fac lucruri cat mai interesante sa iasa show, de aia au aparut live-act-urile astea asa complexe…cum ziceam si mai devreme, trebuie doar sa ai creativitate.cyclon cauta filmulete de la time warm 2010 vezi ce facea hawtin, daca el poate restul de ce nu pot as puna cu o “amarata” de consola ?

  • Adrian Funk 15 April 2010, 14:27

    De acord cu cyclon.

  • cyclon 15 April 2010, 14:42

    @xander exact … sunt producatori care nu au feelingul pentru a pune muzica in club … dar beatmatch-ul il fac fara probleme …. si chiar daca nu stiu sa puna de pe playere isi dau seama dupa ureche ca ceva nu suna cum trebuie, si stiu sa regleze un tempo pentru ca 2 piese sa fie beat pe beat! si inca ceva … va rooog eu nu mai imi spuneti de Richie Hawtin!!! uite http://www.youtube.com/watch?v=7fnj2a8Juw0 Richie Hawtin stie sa puna de pe vinyl … nu foloseste nici o consola … nu el e problemaa … nu la nivelul asta .. problema e jos, la cei care nu stiu cum sa seteze un cue point daca ii pui la playere/vinyl

  • almud 15 April 2010, 14:45

    @cyclon iti arat o gramada de producatori chiar buni care nu se descurca la dj-ing
    pe de alta parte daca unii vor sa invete dj-ing si nu au 4000 de euro sa ii dea pe niste scule invata cu software. si nu e nimic rau in asta, pentru ca teoria este cea care conteaza… pt ca ai sa ramai poate surprins dar si cdplayerele difera la comportament de la producator la producator, la fel si pick-up-urile si mixerele… in momentul in care stii ce ai de facut trebuie doar sa te adaptezi la scule
    spuneai de otus (care btw este foarte bun, si pe care evident poti mapa si butonul de sync) e doar un controller care ne ajuta sa nu caram o gramada de scule in studioul kiss…

    in toata povestea asta este vb de evolutie si de faptul ca “ne facem viata mai usoara” :)

    crede-ma ca un dj prost va pune prost si pe consola si pe vinyl…

    ps: link-ul ala cu richie iti arata 2 vinyluri de control albe pt traktor ;) deci tot software…si btw si in modul asta de mix poti da sync ;)

  • tudor 15 April 2010, 14:51

    Din punctul meu de vedere e ok si de pe software si de pe cd player, cu conditia ca la acel software sa ai macar o consola ca altfel din tastatura si mouse nu cred ca face nici un dj treaba prea buna:P
    Si poate vreti si voi sa va linistiti cu cearta asta plina de termeni tehnici in mixaj…deja m-ati bagat in ceata cu beat-urile:)))
    Olix, din partea mea poti sa mixezi cum vrei tu atata timp cat supa e delicioasa:X

  • cyclon 15 April 2010, 14:56

    @almud: tu aici ai spus o chestie foarte interesanta “cine nu are 4000 de euro sa-si ia scule invata cu ajutorul unui software” … uite, asta a fost cazul meu… am invatat sa pun cu un soft … si am mers intr-o discoteca si am rugat pe cineva sa ma lase sa fac un warm-up pe playere … a fost pisu … mi-am dat seama ca nu stiu nici cu ce se mananca mixatul adevarat … am luat-o iar pe soft … culmea ca acolo imi iesea tot timpul perfect (nu stiu cum faceam) … dupa care am dat lovitura la banca (mi-au dat aia credit) si mi-am cumparat playere … mi s-ar parea absurd sa ma intorc la softuri acum … consider ca mi-as bate joc de munca mea … si am pierdut vremea degeaba, invatzand sa pun muzica de pe cd-player … am pus muzica si de pe playere denon si de pe cdj 200, pun de pe 800 mk2, am pus si de pe reloop, iar acasa am 1000 mk3 … odata ce ai invatat sa mixezi, e exact cum ai spus tu … o problema de adaptare … dar din proprie experienta as putea spune ca o consola nu te ajuta sa inveti … mai mult iti da senzatia ca stii, si calculatorul lucreaza in locul tau … repet si nu mi-e rusine … la 16 ani am fost intr-un club din mures (red district se numea) si m-am facut de tot rahatul.

    PS: posibil sa fi fost controllere … nu am vazut niciun laptop pe acolo, de aceea credeam ca sunt playere … oricum sunt sigur ca gasesc si filmulete in care pune de pe cd/vinyl playere :)

  • cyclon 15 April 2010, 15:02

    gata mai … nu se cearta nimeni … fiecare isi exprima parerea … toti ne facem treaba cum stim mai bine … problema e cu altii … nu cu olix sau cu mine, sau cu almud, safta, yaang etc … as putea spune ca problema e cu cei ca dj jungle, care toata vara a cam dat kixuri prin ring

  • Freddy NrG 15 April 2010, 16:13

    Salut initiativa lui OliX de a scrie despre “razboiul” dintre cele doua generatii: playere vs software. Ma bucur deasemenea ca un subietc atat de mic, a starnit atatea controverse in randul cititorilor, insa ma si intristez pentru ca simt printre sustinatorii frenetici ai software-ului acei “home dj” care au descoperit cateva cheite din cum functioneaza un program de mixat si se cred dj. Personaje des intalnite in diferite cluburi, discoteci care cred ca stiu totul despre ce inseamna a fi Dj, dau note, se simt mai buni decat cei de la pupitru s.a.m.d.
    Fara modestie, sunt un Dj cu experienta, am peste 12 ani de activitate, iar faptul ca am rezistat atata timp ma face sa cred ca sunt si al naibii de bun, chiar daca numele si eu personal nu sunt cunoscut la nivel national pe atat pe cat mi-as dori .. dar asta e alta poveste. Am mentionat amanuntul precedent pentru a sublinia faptul ca imi pot da cu parerea si chiar foarte bine. Pentru a nu incarca prea mult comentariul, cred ca as putea face alianta cu Cyclon, puncteaza si argumenteaza foarte bine fiecare afrmatie. Mai mult, pe langa a pune muzica, spunea cineca ca o importanta foarte mare o are muzica pe care o pune Dj-ul sau cultura muzicala a Dj-ului .. Ehh, abia asta ar trebui sa fie subiect de controversa ! In opinia mea, un dj ar trebui sa aiba o cultura muzicala bogata, indiferent care categorii de public se adreseaza mixurile lui. Am intalnit dj care nu stiau piese de 2-3-4 ani in urma, dar .. erau dj. Am intalnit dj care pentru faptul ca stiau sa mixeze pe o consola PC se numeau dj .. Am intalnit Mc care nu aveau nici macar voce, ce sa mai cer dictie, cursivitate s.a.m.d .. dar se numeau Mc. Cu astia ar trebui sa aveti o controversa, nu cum pune un dj. Eu pun de pe cd-uri, desi recunosc, cat de curand o sa trec la consola PC, pentru ca e mult mai practica. Pe un HDD de 320 – 500 de GB cate piese am ?! Zeci de mii. Cate cd-uri ar trebui sa car dupa mine ca sa am toata acea colectie ?! Cat timp mi-ar lua sa gasesc o piesa, mai ales daca pupitrul este prost luminat, sunt ametit, am uitat cine o canta, cum se cheama piesa sau mai stiu eu ?! Minute intregi .. Nu am nimic impotriva dj-ilor care mixeaza pe consola, atata timp cat stiu la fel de bine sa mixeze si pe playere !!!

  • Freddy NrG 15 April 2010, 16:18

    Scuze pentru greselile de scriere, m-am grabit.@Freddy NrG:

  • breboo 15 April 2010, 16:20

    in DJ-ing conteaza imaginea (PR-ul) in proportie de 80%… dejaba ai talent daca n-ai “fatza”. si cand unii au impresia ca DJ-ul pune in locatii de 2x pe saptamna si asta-i tot, se inseala grav. munca din spatele acelor doua gig-uri inseamna cel putin 10 ore de muzica noua ascultata in fiecare saptamana, alte 5 ore de analize pe specru + ascultarea tuturor șourilor internationale de profil. In Romania avem sa zicem 349.000 de deejay, din toti cu greu as aduna 10 pentru un mare festival. Pe vremuri am mixat si pe MD si pe diskart (flopy) dar adevarata libertate ti-o ofera soft-ul. Playerele CDDA vor intra intr-un program “rabla muzicala” :))

    Mi-am cantarit echipamentele cu care pun(rareori): MBAir 1,3 kg, sound card II 150 g, in-ear monitor 35 g, stick usb back-up 50 g… daca ma supar imi uit si incarcatorul de la mac acas’ :))

    noroc cu mine ca am peste 100 de kile

  • cyclon 15 April 2010, 16:41

    @Freddy NrG: da .. merci pentru sustinere, avem cam aceeasi parere despre “digeiala” :)) … exact asta incercam si eu sa sustin mai sus … nicidecum ca dj-ii care folosesc console sau softuri, sunt dj-i prosti. … oricum aici intervine o alta dilema de-a mea (si sa ma ierte Dumnezeu, dar am multeee) … la ce folos 300 de giga de muzia ? .. eu pe seara nu folosesc 100 de cd-uri … in fiecare saptamana obisnuiesc sa imi scriu 2-3 cd-uri noi … iar pe cele vechi pe care nu le-am mai folosit de o vreme le scot din peisaj. iar mai nou am inceput sa pun in main cate o piesa de acum 2 – 3 ani, care a fost hit pe vremea ei, dar aici ma gandesc inainte sa ma duc la club … oare ce piesa sa pun, si am o mapa mica, de 24 de cd-uri pe care o umplu cu cd-urile “scoase din circuit” iar in club, in functie de ceea ce simt aleg ce piese sa pun … in schimb, din cele 200 de cd-uri pe care le am in mapa de club ma descurc linistit sa tin lumea in picioare pana la 7 dimineata … nu cred ca e nevoie de hard de 320 :) … si mai am inca ceva de precizat … poate nu ai ajuns cunoscut la nivel national, pentru ca esti un bun dj rezident … exista dj-i rezidenti buni … care pot sa “tina in spate” un club ani de zile (am un exemplu la mine in oras, e Andrei Lucaciu care e in al 8-lea an de Avi Cola) si exista dj-i care sunt tari in evenimente, iar aici as vrea sa il mentionez pe Sava, care tine niste party-uri cu Raluk foarte tari, dar eu dupa 2 luni de stat la mare, el mixand in fiecare seara in Gossip, cand am ajuns la Mures si a fost invitat la noi la club stiam deja ce piese urmeaza sa puna, si in ce ordine … iar lucrul asta nu e de bine, daca esti dj rezident.

  • dj sheer 15 April 2010, 17:02

    Nu vad ce e asa rusinos sa pui cu soft-uri atata vreme cat stii sa jonglezi piesele sa faci lumea sa se simta bine..are dreptate olix…si eu prefer softurile si nu mi se mai pare asa fitza sa pui pe playere…deci olix respectele mele…si iti sustin parerea;)

  • cyclon 15 April 2010, 17:02

    @OLiX: AdrianFunk e dj si el, si il inteleg ca e mai atent la mix decat la ce muzica merge … si eu fac la fel, dar trebuie inteleasa o chestie … la un club nu aplici niciodata “regulile” din radio, la fel cum nici in radio nu aplici “regulile” de club (decat daca e un radio de profil, gen one underground) :)

  • xander 15 April 2010, 17:10

    @cyclon man intelege ca prin a pune muzica de pe laptop nu inseamna neaaparat sa faci sync dand un click, pe langa tracktor se mai foloseste placa audio externa si timecode fie el pe vynil fie pe cd dupa adica mixezi exact ca si de pe cd/vynil doar ca nu mai scoti si bagi discul de 100 de ori, referitor la filmuletul ce l-ai aratat hawtin punea de pe traktor daca am vazut eu bine. Nu mai confundati softurile cu virtual dj care il folosesc cei mici, cand olix a deschis subiectul de software mai mult ca sigur se referea la traktor, ableton controlere externe care te ajuta sa faci un set unic si sa nu sune niciodata la fel chiar daca in mare parte folosesti aceeasi muzica, de aia am zis mai devrekme ca trebuie sa fi un enterteiner, in ableton nu e neaaparat sa iti faci setul de acasa, daca sti sa organizezi piesele sa le mixezi frumos sa aiba aceeasi armonie o sa iasa NEBUNIE dar incearca macar sa studiezi ce inseamna sa mixezi CU un software nu DE pe un software, e 1500 ron un traktor scratch duo si daca esti incepator isi face toti banii din lume sau poti incerca daca ai bugete un allen & heat xone 2d impreuna cu ableton si probabil o sa faci niste seturi geniale dar pe langa traktor sau xone iti trebuie neaaparat un mac sa aiba stabilitate si bineinteles o cultura muzica bazata pe stilul de muzica care il promovezi tu, o zi buna sa aveti :)

  • cyclon 15 April 2010, 17:12

    @breboo sa inteleg ca daca ai pe cineva care sa se ocupe de imaginea ta, poti sa mixezi cum vorbeste Inna in engleza, si n-o sa rada nimeni de tine ? … ciudat ce spui tu despre playerele CDDA … cred ca asa s-a spus si despre vinyluri … si inca foarte multa lume le prefera … oricum … cand voi termina cu playerele cdj 1000 mk3 … voi trece la pioneer dvj 1000 si nu cdj 2000

  • stephanodj 15 April 2010, 17:47

    din pacate in romania numai conteaza technica nu conteaza ce muzica pui…conteatza cat esti de renumit ex :
    anul trecut baietii din brasov dj nick & mc giany a scos o piesa foarte tare – i can stop the dj ….imi place si acuma piesa, dar nu am aceeasi reactie ce a avut vali barbulescu in tineretului http://www.youtube.com/watch?v=7PPrsLju24E dc?!
    eu saptamanal imi schimb playlistul,imi place sa vin totdeauna cu ceva nou …stau si caut si ascult muzica noua ce apare…ma ia cateva ore pana cand fac cdurile si listez!pe mk3 am invatzat pe un prieten sa lege 2 piese in 2-3 zile dar is curios cati ”dj mixeaza pe cdj 100 …da intradevar pe 100 simti ca mixezi …unu e sa fii punator de muzica si altul sa fii dj(implicand cu acapelle,loopuri,efecte etc.)!eu prefer sa raman pe cduri si sa mai dau o greseala decat sa ma plictisesc dupa pupitru ;)in sense este foarte greu sa pui muzica si ca dj rezident lucrezi dublu fata de celalte cluburi… o piesa trb sa schimbi din min 2 in min 3 unde si lumea este foarte foarte pretentioasa!este foarte greu sa fii si dj si mc si producator …ori esti dj bun ori esti mc bun ori producator bun…..!dar conteaza foarte mult si atmosfera din club pt asta felicit si pe olix ;)bafta

  • cyclon 15 April 2010, 17:47

    @xander: imi place ca voi vreti sa fiti formatori de opinie, si nu v-ati lasa pana nu convingeti omul ca asa e corect cum credeti voi … m-am saturat de discutia asta stupida legata de softuri … daca vreti putem discuta legat de fiecare soft in parte … folosit cu un anumit controller! din punctul meu de vedere (PUNCTUL MEU DE VEDERE) traktorul e singurul care cu un anumite controllere (sau cu cdurile magnetice) se poate compara cu mixatul pe playere. la cdurile acelea magnetice defapt nici nu poti spune ca mixezi cu softul … acolo softul respectiv este folosit pur si simplu ca baza de date! … iar in ableton nu-mi spune tu ca faci playlistul live ca asta n-o cred … trebuie verificata fiecare piesa in partem cu cue-pointurile si toate cele … shiver-ul care e un expert in ableton a recunoscut ca singurul lucru care il face live in ableton e sa puna accapela peste piese. uitati-va si voi cum se pregateste un mix in ableton http://www.youtube.com/watch?v=zHtHtU7mtAQ iar xone 2d-ul din cate am vazut eu este un controller pentru efecte, nici decum pentru softurile respective … si o spun din nou .. nu se pot pune toate softurile si toate controllerele in aceeasi oala … pentru ca difera de la model la model, si de la soft la soft … iar discutia nu prea isi are rostul

  • Jonnessey 15 April 2010, 17:51

    f tare !!! am mai invatat cate ceva ! :)

  • Jonnessey 15 April 2010, 17:53

    astept si alte pareri :) go on !

  • cyclon 15 April 2010, 18:01

    Jonnessey … tu nu ma sustii deloc ? :)) ce treaba-i asta ?

  • djyaang 15 April 2010, 19:05

    @ All: Toate controversele de aici exista de fapt si in realitate intre DJ-i, pentru ca sunt multi si trebuie cumva sa imparta toti o paine. Si sunt atat de multi tocmai pentru ca multora dintre ei li s-a parut ca a fi DJ e simplu: mixezi (legi) niste piese si gata! Nu-i asa, de fapt totul se reduce in final la cati BANI si cata FAIMA exista de impartit (cat incape!), si cat TALENT si NOROC poti sa combini ca sa le ai (cat te duce!). Putem astfel face o piramida: la baza se afla DJ-ii incepatori, copiii care se joaca acasa cu un soft si dupa ce au nimerit 2 piese pe beat se vad Nr One in Top, iar in varf se afla Tiesto, Armin, Guetta. Aici e diferenta pe care nu toti o inteleg: DJ-ul care acum 20 de ani era doar rezident intr-un club, fie el hip-hop sau dance, s-a transformat intre timp in ARTIST, pentru ca Industria Muzicala mondiala a creat asta: un OM la Pupitru mixand in mijlocul unei multimi de oameni cu mainile ridicate! Mega-inventie aducatoare de bani! Cine si-ar fi imaginat acum 20 cand Tina Turner si Aerosmith carau TIR-uri de echipamente dupa ei ca in viitor un singur om, cu o geanta de CD-uri va putea strange la fel de multi oameni ? DIFERENTA dintre cheltuiala cu o trupa care vine cu staff, camioane, hoteluri intregi inchiriate si un Dj care costa mult mai putin (1 onorariu, 1 bilet de avion, 1 camera de hotel) s-ar regasit in final in BUZUNARUL managerului / casei de discuri. Si atunci, DJ-ul asta trebuia sa aiba ceva in plus: PROPRIILE HITURI. Concluzie: vrei sa fii DJ tare? CHANGE YOUR LIFE WRITING OVER NIGHT A NUMBER ONE HIT!

  • cyclon 15 April 2010, 19:41

    in concluzie discutam degeaba … sa vina banii!!! :))

  • consola e viitorul 15 April 2010, 20:03

    afara au ramas prea putini dj care mai pun pe playere , restu au realizat xa e mai simu , mai k sa bagi pe consola.de multe ori o consola face treaba mult mai buna decat un player.
    Apropo olx u e ce consola ai , ce sofware folosesti ?

  • Baiasu 15 April 2010, 20:15

    Salut OLIX vreau sa stiu parerea ta, ca esti mai profesionist.Ce parere ai de consola Numark Omni Control( http://www.numark.com/omnicontrol?tt=5 )
    E semipofesionala sau mai putin de atat?

    Astept raspusul tau.Multa bafta in continuare!

  • Baiasu 15 April 2010, 21:00

    @OLiX: Multumesc si mult succes in cea ce faci, ca faci bine;)

  • Dj Dumper 15 April 2010, 21:11

    fiecare are dreptate in felul lui si gata :D

  • Ionut Bunescu 15 April 2010, 22:17

    Dupa cum poate s-a mai zis, scurt si la obiect: Conteaza ce muzica se aude si cum, nu conteaza ca e de pe caseta, dvd, stick sau blu ray

  • cyclon 15 April 2010, 22:19

    as vrea sa vad o astfel de discutie pe un site de specialitate … gen beatfactor … sau nights.ro

  • Dj Dorin Andreescu 15 April 2010, 22:24

    Salut Olix. Si eu pun in club muzica cu Mixmeister. Nu am inca consola, deocamdata ma chinui din soft. Sunt perfect de acord cu adaptabilitatea la nou. Sunt perfect de acord ca dj este este cel care pune muzica, idiferent cum, si profesor cel care face atmosfera. Asa cum zicea Yaang conteaza ce pui. Poti sa nici nu le mixezi sa faci un simplu crossfade. Daca piesele pe care le pui tin lumea in picioare, esti super tare… Eu pun muzica cu laptopul din cauza cantitatii de muzica pe care o pot cara. Este foarte tare. Nu esti mai mult sau mai putin dj atata timp cat pui sau nu muzica cu playerele. Si mie imi plac playerele, dar iubesc tehnologia noua… Eu cred ca e doar invidia. Sunt oameni ce pun pe playere, sunt buni, dar lumea sta jos. Care e smecheria. Poti pune si cu winamp… (exagerez). Din punct de vedere tehnic este la fel de greu si cu playere si cu laptop + consola. Indiferent de ce folosesti, soft console… Oricum Mixmeister rules, e de departe cel mai bun. Nativ Instruments Audio 2 DJ, este super tare si la fel ca modelele mai mari din punct de vedere audio quality, iar consola adaugata la mixmeister, este dumnezeu pe pamant. Daca mai ai si un mixer cu un efector ceva pe el, esti mai mult decat complet… Salut olix de la slatina, Dj Dorin Andreescu

    P.S. Am venit in fly sa va vad, la slatina. mi-a placut. ati fost tari.

  • KataLYn 15 April 2010, 23:29

    uaaaaau! impresionant! interesante speeches…pana la urma m-am ales cu o mare durere de cap! ciind toate comentariile.

  • cyclon 15 April 2010, 23:35

    @Dj Dorin Andreescu: fratioare in ce club pui tu muzica ?

  • breboo 16 April 2010, 13:25

    re-citind cele de mai sus, conchid ca cyclon este cel mai tare pe segmentul playere :)) propun sa-i ridicam un monument al deejayului necunoscut

  • cornel slatina 16 April 2010, 13:51

    ma baieti eu traiesc din asta de 18 ani
    si am inceput cu casete si benzi de mag cu viniluri cd-uri si soft cred ca pot sa imi dau o parere, mai ales ca am distrat mii de oameni pe litoral 18 veri intregi zi-le tu safta pe ce puneam muzica in `99 in eforie nord la discoteca de la bellona
    isi dau toti cu parerea cum e bine si cum nu cand de fapt niciunu nu e nici atb nici david guetta. Fratilor daca merge treaba si lumea se distreaza si comanda de baut si omul te mai cheama ca invita su in cazul rezidentilor clubul merge bine, ce mnai conteaza din ce sursa iese muzica? toti sunt si se cred dj. in 96 in eforie sud la o alta discoteca punea muzica arhi cunoscutul adrian eftimie care era foarte bun si pe vremea aia si punea pe un denon dublu iar eu pe un deck mayak cu caseta si pe un player de casa diferenta era de pozitia discotecilor si respectiv la el plin la mine gol care e concluzia voastra?……

  • cornel slatina 16 April 2010, 14:02

    ma baieti eu traiesc din asta de 18 ani
    si am inceput cu casete si benzi de mag cu viniluri cd-uri si soft cred ca pot sa imi dau o parere, mai ales ca am distrat mii de oameni pe litoral 18 veri intregi zi-le tu safta pe ce puneam muzica in `99 in eforie nord la discoteca de la bellona
    isi dau toti cu parerea cum e bine si cum nu cand de fapt niciunu nu e nici atb nici david guetta. Fratilor daca merge treaba si lumea se distreaza si comanda de baut si omul te mai cheama ca invita su in cazul rezidentilor clubul merge bine, ce mnai conteaza din ce sursa iese muzica? toti sunt si se cred dj. in 96 in eforie sud la o alta discoteca punea muzica arhi cunoscutul adrian eftimie care era foarte bun si pe vremea aia si punea pe un denon dublu iar eu pe un deck mayak cu caseta si pe un player de casa diferenta era de pozitia discotecilor si respectiv la el gol si la mine plin scuze de eroarea de mai inainte si ca sa fiu clar el e eftimie eu cornel din slatina

  • Sebastian - Arad 16 April 2010, 15:52

    un DJ in primul rand trebuie sa dovedeasca ca stie pe PLAYERE. asta inseamna sa fi DJ, o data sa sti sa pui 2 piese beat pe beat, si in al doilea rand sa fi in stare sa alegi piesele in asa fel incat sa-ti iasa un show bun. Lucrurile astea 2 la un loc te fac un DJ desavarsit, DAR , aici apare un mare dar, tehnologia a evoluat in asa fel incat prima conditie cam isi pierde valoarea din pacate. Asta va duce la un singur lucru, oricine va putea fi DJ, chiar si bunica-mea ar putea incepe sa practice aceasta meserie cu CDJ-2000, piesele always in-sync. eu personal pe de o parte imi pare rau ca se ajunge aici, pentru ca absolut oricine poate sa ajunga DJ, pe de alta parte ma bucur pentru ca de la vinil, cd-uri am trecut la laptop (apple) cu aceeasi placa audio ca si a ta OLIX , Audio 2 DJ + Traktor. Apropo OLIX daca ai placa asta audio externa poti selecta in Traktor external mixer si faci totul pe mixer, volume,reglaj bass,medd,inalte, chiar nu mai ai nevoie de controller midi. Bafta si spor la treaba !

  • djyaang 16 April 2010, 16:00

    @cornel slatina: Nu conteaza ca niciunul dintre participantii la commenturile astea nu e ATB sau Guetta cum zici tu. Aia pe langa talent au avut si un munte de NOROC, combinat cu omul potrivit la locul potrivit, sa cunosti pe cine trebuie. Sunt convins ca in lumea asta, si chiar in Romania, si chiar printre Dj-ii care au comentat aici exista Dj-i mai talentati de 1000 de ori decat Tiesto, Armin, etc, dar care nu au avut inca bulanul sa ajunga sus in top. Sa ajungi sus inseamna sa mananci foarte mult cacat. Daca esti om cu principii morale inalte, s-ar putea sa te ingrozesti de mizeria din showbiz-ul de pretutindeni, nu numai de la noi, si sa te multumesti sa fii un rezident mai mic, dar multumit in sinea lui. Cine zice ca in showbiz-ul de afara nu e ca la noi la satul Romanica, se inseala amarnic: noi ne mancam unii pe altii pt niste sute sau mii de euro, aia lucreaza cu sute de mii sau milioane, da-ti seama ca mancatorie trebuie sa fie la nivelul ala! ;)

  • cyclon 16 April 2010, 16:58

    @breboo: recitind commenturile de mai sus trebuia sa ajungi la concluzia ca apreciez dj-ii cu ureche muzicala, pentru ca muzica se aude nu se vede … de aceea consider ca un dj trebuie sa puna de pe cd-playere si nu de pe un soft … dupa cum ziceam … te uiti pe traktor, vezi ca cele 2 piese sunt decalate, le sincronizezi pentru ca asa arata acolo, dar ca sunet, pentru tine e tot una … nu simti nici o diferenta … si daca vrei sa ridici vreun monument, am eu cateva propuneri mai bune … sunt niste dj-i anonimi care dau clasa multor vedete autohtone … de cate ori nu au fost dj-i rezidenti si anonimi care si-au facut de ras invitatii “vedete” care urmau sa puna dupa warm-up ( de aici am invatat ca e mai bine sa fac eu si warm-up-ul cand ma duc la un eveniment)

  • djnorby 16 April 2010, 18:35

    eu cred ca playerele sunt mai bune decat pc pt ce eu le-am incercat si parerea mea este ca de pe playere se aude mai frumos muzica decat de pe pc….. :D
    eu spun sa cari toate acele scule pt ca merita..:P

  • vali mada 16 April 2010, 18:49

    un subiect foarte interesant!:)am urmarit cateva comentarii si bineinteles..sunt multi pro si contra playerelor sau a pc-ului..pai oameni buni!? stie cineva ce inseamna “dj”?poate insemna:-disc jockey sau digital jockey:)un disc jockey nu va pune niciodata muzica de pe laptop si nici un digital jockey pe platane..sa mergem mai departe..5 % din public e interesata de echipamentul dj-ului..de ce?pt ca aia 5% sunt dj amatori sau in devenire..restul de 95% din public sunt acolo pt party:)si crede-ma..ca sa pui muzica de pe laptop ai mai multe avantaje..scapi de problema “beatmaching”,ai o mai larga vizualizare a track-urilor pe un laptop de cat intr-o mapa,nu risti ca cd-ul sa fie zgariat si sa-ti faca probleme..si mai ales daca nu ai un mc(maestru de ceremonii)langa tine..si te descurci tu ca dj si ca mc..poti sa faci si treaba asta..si bineinteles,costurile de achizitionare a unui echipament digital(laptop+consola midi+placa de sunet externa+casti)sunt cu mult mai reduse decat un set de playere:)..nu incurajez nimic..apreciez mult munca baietiilor pe playere..bafta tuturor!:D

  • cyclon 16 April 2010, 20:11

    pai intr-un club in mod normal ar trebui sa fie playere … ca sa fi dj nu inseamna ca trebuie sa ai playerele tale … e un avantaj daca ai ;) … deci investitia e in muzica (daca esti baiat destept si nu downloadezi de pe veveve plm-fly.wws), in casti, si cd-uri goale :)

  • djyaang 17 April 2010, 17:10

    @cyclon: Cataline, vad ca nu lasi jos garda playerelor sub nicio forma! Esti prea conservator si nu zic ca e ceva rau in asta, ci trebuie doar sa intelegi ca viitorul inseamna soft! De ce sa pui de pe playere si sa pierzi timp cu sincronizarea manuala, cand timpul pe care il castig eu cu sync automat il folosesc ca sa fiu si MC? Pentru ca eu si vorbesc in club. Si stii de ce a aparut tot non-sensul asta cu “nu e DJ ala care nu pune de pe playere”? Iti spun eu de ce, pentru ca aparand peste noapte tot mai multi Dj-i, foarte multi dintre ei fara cultura muzicala si fara capacitatea de a pune hituri si de a fi in stare sa tina un show complet, s-au rezumat in a defini arta de a fi DJ doar MIXATUL pieselor, legatura dintre ele, cand de fapt cacatul asta cu legatura este lucrul CEL MAI PUTIN IMPORTANT, este cel care trebuie sa se SUBINTELEAGA dintr-un show, este aspectul TEHNIC si atat, care nu are legatura decat cu orgoliul personal al Dj-ului fericit ca le-a potrivit manual si n-are DELOC de-a face cu ce se aude in club. Oamenii care danseaza nici nu-si dau seama de momentul legaturii dintre 2 piese si nici nu trebuie sa isi dea seama, este cel mai putin important aspect! Pentru Clubul respectiv, pt manager si patron, pt oamenii care danseaza acolo conteaza: SHOW-UL, ATMOSFERA, CAT DUREAZA (cu cat stau mai mult oamenii in club, cu atat se consuma mai mult de la bar, deci profitul clubului creste), asadar conteaza PIESELE PUSE, ce HIT pui dupa alt HIT, cat lasi din fiecare piesa in asa fel incat lumea sa nu se plictiseasca si, per TOTAL, seara respectiva sa aiba o REGIE proprie! / Iar referitor la ce spuneai legat de Dj-ii rezidenti care pun toate hiturile inainte de a intra in Main Dj-ul invitat, iti spun ca am patit-o si eu de NENUMARATE ORI, ba ma mai mult chiar, am patit de curand intr-un club (nu dau nume si nici oras) ca DJ-ul rezident sa faca urmatoarele manevre “inteligente”: 1). Sa puna numai hituri pana in momentul intrarii mele la pupitru. 2). Sa isi noteze apoi piesele pe care le pun eu in setul meu. 3). (asta e NEW ENTRY): Sa puna dupa mine tot ce n-am pus eu, ca doar si-a notat frumos tracklist-ul meu! =)) Incredibil, dar adevarat! Acest comportament al multor Dj-i rezidenti vine din frustrare proprie, izvoraste din complexele pe care le au, din micimea gandirii lor, ca ei sunt intr-un oras de provincie si Invitatul vine cu fitze de la Bucuresti, pe principiul “Stai ca ii arat eu ca pot sa pun tot ce pune el, si ca nu e cu nimic mai presus decat mine.” Si, pana la urma, el ramane cu frustrarea, iar Vedeta (cum ii zici tu) pleaca in alt oras in ziua urmatoare, face inca un Show smecher, si cand ajunge in Bucuresti mai scoate un hit in studioul lui. Toate lucrurile astea nu fac decat sa descrie FRUMUSETEA meseriei de DJ, daca nu s-ar intampla toate astea, eu n-as mai avea de ce sa rad a doua zi cand mi-as aminti cum “mi-a tras-o” Dj-ul rezident ;)

  • Dj Afgo 17 April 2010, 17:58

    @cyclon: Poti sa-mi spui si mie pe ce site sunt organizate concursuri de DJ?

  • N. Sebastian 17 April 2010, 20:23

    Si eu sunt dj si am lucrat deja si cu softuri si cu cdj si cu vinyl-uri. Parerea mea este ca trebuie sa tinem pasul cu noutatile tehnologice indiferent de natura lor, sa analizam ce ne poat oferi acele dezvoltari in plus. varietatea tehnologica e mare.
    Ca ex e CDJ400 care e un aparat foarte destept pt pretul si dimensiunile lui. si mai ales se poate conecta la laptop sau merge cu stick-uri si hardisk-uri mobile deci cd-urile nu prea isi mai au rostul in opinia mea, dar ramane la alegerea fiecaruia ca DJ sa-si aleaga tehnica pe care o foloseste, in schimb cum spune si Dj Yaang, conteaza ca lumea sa se distreze, sa fie show, sa ai cultura muzicala si sa stii sa tii lumea in picioare cu mainle in aer pana dimineata, ei nu se uita ce bine mixezi 2 piese sau de pe ce pui muzica atata timp cat se distreaza si sunt multumiti de showul facut de tine ca dj.

  • cyclon 17 April 2010, 20:43

    dj afro încearcă djawards.com … Ovidiu îţi răspund când ajung la un calc, ca e mult de scris ;)))

  • Herr Schnell 18 April 2010, 00:56

    Salutare! Oameni buni, daca tot ne dam cu parerea, imi permit sa spun ca in momentul de fata am scos la vanzare toate sculele de mixat analogic in ideea de a dezvolta mai bine ideile digitale. am avut diferite modele de playere, mixere, midi controllers. toata isi fac treaba in felul lor, se pare totusi ca de la aparitia unui controller la altul, producatorii asculta de nevoile dj-ilor, astfel au luat nastere nano midi controllers, dual jog midi controllers, launch pad midi etc. in principiu fac acelasi lucru, stiti si voi astea. poate ca devin redundant in idei, totusi revin spunand ca asa cum spune tata cand ma vede cu case-ul pentru playere si mixer umbland de colo pana colo, “iar plimbi pianul ala”:) asa m-am razgandit cu privire la playere, timecode, midi. momentan urmaresc familia xone pentru utilizare in traktor/ableton. in concluzie…votul meu merge pentru soft+midi, daca se poate (nu maus:P)

  • drstoica 18 April 2010, 09:44

    Acu’, fie vorba-ntre noi, cele doua tipuri de mixaj au avantajele si dezavantajele lor. Depinde de club, depinde de show, depinde de target…
    Altfel, Tiesto pune de pe Macul lui de… ani de zile. Iar pe Fatbaoy Slim l-am vazut mixand. Prost spre foarte prost pe alocuri. Dar show-ul si atmosfera erau totale, multi nici n-au mai sesizat ce treceri facea omul de la o piesa la alta. Insa era Fatboy Slim, nu? :)

  • Herr Schnell 18 April 2010, 11:28

    M-am trezit cu ideea ce poate o au cei ce sunt revoltati de skill-urile beatmatch-ului prin sync…e posibil sa existe o ‘invidie’ din partea dj-ilor de playere/vinil pentru ca mai nou aparutii in bransa, Traktor DJs, pot face beatmatch si pot sa-i egaleze in supa, dupa cateva luni, asta k sa dau un timp rezonabil, iar ei sa fi muncit la sincronizari, timing,bending, pentru mult timp inainte sa gateasca aceeiasi supa.carevasazica suntem in fata unor bucatari ce folosesc reteta din cartea de bucate si gazde care cumpara mancarea semipreparata, realizand ambii ‘o mancare’…cine poate spune ca-i mai buna?!…dj-ii in mare ajung sa fie produse de marketing si in principiu presteaza servicii..cu cat o fac mai creativ, urmaresc multimea, cunosc un pic de pshihologia maselor si isi asuma responsabilitatea implemenatrii unui stil aparte in mentalitatea oamenilor, cu atat va fi mai bine vazut atat de organizatori cat si de public…parerea mea.

  • Tudor 18 April 2010, 15:25

    @cyclon: scurt/2 ce NU poti face cu 9 mii playere indiferent de model: http://www.youtube.com/watch?v=XjRKLHUqYAE asa poti dovedi ca ai si ureche muzicala ca sti sa si dai play pe masura, sa adaugi acapele din alte piese sau daca mai iei cu tine si un midi controller de clapa poti face teme de piese live….. etc. SPOR!

  • cornel slatina 18 April 2010, 20:50

    @djyaang: crede-ma ca stiu cel mai bine cum e cu show pizz ca asa-i spun eu.
    ideea e ca nu conteaza pe ce pui atata timp cat iti faci treaba asa cum trebuie si toata lumea e multumita
    tu care dj yaang esti? incearca sa stam de vb pe ym dj_sharky2001

  • cornel slatina 18 April 2010, 21:22

    @OLiX: salut olix, aci poate oricine sa isi dea orice nume si daia am intrebat care yaang. ce nebun a ramas safta ma dupa atatia ani si dereglatul ala de florin stefan daca era instruit de safta ca sunt un vechi in mc-iala :)) a facut super show aseara ca sa nu se simta aiurea dar totul e ok ceva jb cu putina ambitie si a iesit o super petrecere. bv florin ai fost super si ca tot mi-ai cerut nota ptr aseara intre 1 si 10 iti dau 11. un mc de perspectiva nemaipomenit.

  • cornel slatina 18 April 2010, 21:33

    @cornel slatina: coane uite ce facem noi intr-un orasel mic de provincie dar o sa aflati ce facem pe 1 mai tot aici
    http://kissfm.ro/blogs/slatina/

  • alex 18 April 2010, 22:29

    foarte tare subiectul
    pentru cei care vor sa scape de mapele cu MII de CD’uri sa isi achizitioneze un Torq Connectiv CD sau Serato …
    +1 Cyclon & cei care “sustin” playerele

  • alecse 18 April 2010, 23:49

    bai frate … sunteti penibili .. atat timp cat un mix live este ascultat de 200-300 de oameni in club si de cat cate mii [poate chiar mai mult] acasa, si ca unii il mai si down pt a-l avea in calc, ce conteaza cum mixeaza DJ ? Oricum Olix faci o treaba f buna .. distrezi lumea si le pui si melodii comerciale. nu ca alti dj care au doar melodii trance in cap si au auzit doar ei de el. Have fun

  • N. Sebastian 19 April 2010, 00:30

    @alecse: Imi pare rau pentru tine Alecse, din spusele tale muzica comerciala inseamna doar ce merge la radio si tv, confuzie pe care o fac majoritatea. Dupa parerea mea tot ce prinde in MASA, (indiferent ca este difuzat din 20 in 20 de minute undeva sau NU) este muzica comerciala. Si apropo de trance, poate tie nu iti place si nici nu esti obligat sa iti placa, in schimb poate ai auzit de Paul van Dyk sau Armin van Buuren sau alti producatori renumiti de muzica trance de diferite soiuri si ei intra in categoria de “comercial” deci te sfatuiesc sa nu faci confuzii. sunt orase unde de sunt scluburi de diferite genuri in acelasi oras si fiecare isi va alege clubul, dj-ul, cu muzica care ii convine. spre exemplu in Carei este un club pe nume JOY, are 3 sali cu 3 genuri muzicale diferite si dj diferiti si fiecare isi alege stilul de muzica care il reprezinta. Deci nu va fi un dj mai prost sau mai bun pt ca pune muzica de un amunit gen sau care nu prea se asculta in masa fata de un dj care pune doar muzica “COMERCIALA” dupa cum spui tu, Acel dj va fi bun sau prost in functie de atmosfera pe care o face. Ba chiar uite am fost si prin strainatate in cluburi si nu se asculta lady kaka sau alte porcarii de gen. Am auzit doar muzica noua pe care o auzeam prima data in viata mea si fara sa beau 10 beri sau o sticla de tarie am inceput sa simt muzica, vibratiile, SA MA SIMT MINUNAT cu inca 2000 de oameni laolalta. Aaaa si apropo discutia nu are ca tema ce fel de muzica pune un dj sau altul, sau ce prefrinte muzicale ai, (binenteles este normal ca fiecare sa avem preferintele noastre si E FOARTE BINE ASA). Este vorba despre diferente dintre SOFTURI sau CDPLAYER si daca esti curios despre ce parere am citeste un pic mai sus ;)

  • iLex 19 April 2010, 00:33

    Si eu sunt total de acord cu mixatu dupa PC, am si playere dar sunt de parere ca seturile imi ies mult mai bine pe Laptop impreuna cu consola mea Xone 1D si Traktor :P si playerele sunt foarte Ok dar e problema ca trebuie sa arzi cd-uri tot timpu iar la Vinyluri trebuie sa faci comanda direct de pe undeva de pe net ca la noi nu prea se gasesc!Olix ce pot sa zic esti tare si astept sa aflu pe unde umblati de 1 Mai sper sa ajunge-ti in Costinesti ca si anu trecut ca a fost un adevarat Party!Daca poti sa ma anunti si pe mine ti-as fi recunoscator!!

  • cyclon 19 April 2010, 00:57

    @Tudor: stai putin prietene … si aici deadmau5-ul ce face ? … prin ce imi demonstreaza mie ca el stie ce face ? … totul e facut de ableton … in primul rand asta e un playlist predefinit, iar ce face el acolo cu efectele este exact ca si cum ai apasa pentru butonul de loop 32/16/8/4/2/1 beaturi … spre deosebire de mk3uri de exemplu, pe care poti face un loop doar daca definesti loop in pointul si loop out, iar pentru a trece de la 32 la 16 beaturi trebuie sa muti frumos loop outul din jog wheel … tot ce vad eu in filmuletul asta sunt loopuri si fade-uri facute cu ajutorul lui xone 3d, iar dj inseamna diskjockey nu digital jockey cum spune cineva mai sus …

  • cyclon 19 April 2010, 01:06

    @alecse: mai papagal micutz … mai citeste odata subiectul si apoi mai gandeste-te daca scrii bine ce scrii sau nu … nu e vorba de Olix ca dj … e vorba de “mixatul” cu ajutorul softurilor si al consolelor … Olix este foarte popular in tara, iar daca i s-ar strica consola si sa puna muzica din winamp, tot ar face show … dar aici se vorbeste in general, si nu e vorba de un caz particular (de ceea ce face Olix)! as vrea sa vad eu o persoana no name ca merge la un club sa se “angajeze” ca dj si patronul il ia pentru ca stie sa puna de pe consola

  • Seva 19 April 2010, 01:18

    Pai da,pentru ca o data cu trecerea la digitalul calculator,oricine poate apasa butonul”SYNC” si gata e Dj…pe playere in schimb nu toata lumea se pricope..Evoluam,asa este dar in evolutia de fata,jobul de Dj va disparea.Pun muzica pe playere eu si sunt mandru de asta.As lucra cu vinyluri,dar nu`mi permit.

  • cyclon 19 April 2010, 01:43

    @djyaang ti-am ramas dator cu un raspuns … iata-l ca vine… din prima pot sa-ti spun ca nu sunt de acord cu ceea ce faci si anume ca tu esti si dj si MC … din punctul meu de vedere dj-ul e dj si isi vede de muzica lui iar MC-ul MC si sa intretina atmosfera in club (eu nu am incercat niciodata sa vorbesc, si nici n-am sa fac lucrul asta, dar nici mc-ul cu care lucrez nu a incercat sa puna muzica). daca dj inseamna disk jockey, automat orice utilizator al consolelor softuri etc. nu mai este DJ … a renuntat la elementul cel mai important … la disk. indiferent ca este vinyl sau compact disk. daca mergi intr-un club sa faci show, atunci poti fi numit showman si nu dj, iar pentru a tine un party foarte tare nu trebuie sa pui hituri in functie de lumea din club (bar/nunta) poti sa pui de la manele pana la progressive … totul depinde de reactia oamenilor … eu in Sense de multe ori plec acasa de dupa ora 6 – 6:30 si asta pentru ca pun minimale pentru vreo 80 – 90 de drogati care sunt in delir cand aud acest gen de muzica. ce inseamna a fi dj ? … disk – e un disc; iar jockey – e jocheul, care in hipism e omul acela foarte priceput in a calarii calul … deci ca disk jockey ar trebui sa stii sa manevrezi discurile … ce inseamna a mixa ? … mixerul e cutia aia cu multe butoane, pe care o vedeti de obicei intre playere, din care controlezi volumele, ai egalizator …etc etc pentru a face tranzitia intre piese. daca esti dj si mixezi … inseamna ca esti un jocheu care foloseste 2 diskuri si face tranzitia intre piesele de pe acele discuri. asta e rolul unui dj in club … ori pune muzica de pe discuri si e dj ori pune de pe calculator si face show si este showman. indiferent ce face, el mixeaza … pentru ca foloseste un mixer (virtual sau nu nu mai conteaza). as vrea sa te vad pe tine Ovidiule ca mergi intr-un club si pui vreo 3-4 piese decalate … sa vedem cum reactioneaza lumea … apoi sa imi spui daca conteaza cum sunt mixate acele piese sau nu. Referitor la rezidenti … pot spune doar ca daca esti bun in ceea ce faci, nu te poate afecta atitudinea dj-ului rezident … am patit-o si eu sa se ruleze toate hiturile inaintea programului meu, dar din fericire am cate 2 – 3 remixuri la toate hiturile pe care le pun asa ca mi-am facut treaba fara sa ma afecteze in vreun fel acest lucru … i-am tras-o eu!

  • dj cioby_bau 19 April 2010, 06:49

    :)) , bai da ce m-a amuzat ultimu comentariu, al lui cyclon:)) BV maestre!!
    ..referitor la ce spunea Yaang of coure,,,
    Deci referitor la PartyDul Kiss FM..
    ,,, va dau clasa voua… ca mc, ca dj, dar nu acum pe viitor:)).. *am zis bine?* Daca n-ar fi numele de kiss fm in spate.. a-ti fi si voi anonimi. Sincer ce nu suport.. Videoclipurile astea la tv cu un dj in spate care cica ii mixeaza lu aia negativu? Cum puii mei mixeaza ala megativu,, ca mie imi pare un manelist in spate care da din cap cu castile pe urechi.. loll.. Dar sa las treaba asta..sau hai sa dau si un sfat ptr makerii de videoClipuri cu dj in spate.. *vezi piese gen jay ko -onem su raluka si sava .. bla bla.. ).. Cel mai bine e ca dj (producatoruu) din spate sa aplaude mainile sus si gata,,, ca imi vine sa rad de el acolo in spate ce puii mei mixeaza el.. negativu radio edit?? :)) in fine..

    Bun,, Cyclon.. maestre, ai dreptate,,
    Yaang,,, ai si tu dreptate dar mai multa dreptate are cyclon care vrea sa va faca sa intelegeti ca a fi dj tre sa fi indemanatic.. cu playere.. cd-uri.. n sa cunosti mapa.. nu sa dai search si sa iti faca tranzitia mixmeister. Eu cu mixmeister imi fac programu de dinainte de karaoke.. A,, spre deosebire de Ying si Yaang eu sunt si karaokerist:D deci.. Mcm DJ, Kj a? suna periculos?? Asia canta:)) Yaang sa faci un remix la piesa asta..;) mi-o trim pe mess cioby_bau id!! asa..
    Deci acum aveti pe ce id sa ma injurati!!! bun!!
    Ca mc… Fintescu dan!!! – te fac praf:))) – glumesc.. am centura neagra:)) http://www.radiopunctro.do.am – download de acolo mix promo by cioby_bau dj! 1 ora de mix nu live..ca e cu mixmeister,, tine minte yaang, olix.. ala nu e live e playback si nu inteleg dc tre sa pui tu cu mixmeister cand ai mc? p yaang il inteleg ca da din cleanta, precum fac si eu… si imi fac programu de aks, cateodata..cu mix meister,, Da tu? ce alta atributiune ai? Deci lasa faza cu tehnologia, soft ca evoluaza bla bla ca nu merge… au evoluat si playerele.. daca vrei sync,, bine..daca nu.. iara bine!!!
    de mixurile de la partid? unele treceri le faci praf..ca si mine cas` incepator:)).. acolo ai pus cu playeru cred ca in mix meister iti regleaza tot.. asa!,, bun!,, O sa ziceti ca sunt rau,, sau invidios,,!! Nu frate,, dar lasati-o`n… asa cum zice cyclon.. ..ca esti dj cu playere.. si eu invatz la playere.. Mi-e rusie de soft, sincer..
    mai pun cateodata 1 ora de mix ca m-i se ia de 6 ore de mixat.. ma dor mainile capu.. si te si plictisesti!! daca mixeaza singur..:D.. sau esti mandru de tine ca vede lumea,, moa ce treceri!! stii,, ca mai e si prosti prin sala..
    Dar dj..inseamna sa lucrezi cu aparatele.. Software..eee.. punator de muzica.. adik.. PdM.. something like milf.. nu??:))) hihi!!

    In principiu.. Olix.. eu taceam din gura in locu tau si nu spuneam ca la partid pun muzica cu laptop si ce gadgeturi mai ai p acolo.. asa… Yaang,,, proasta piesa cu bunny:)) vreau sa o spun ca toti o laudau si e praf!!! hmm!! :))… mda.. it`s a free country si… si ptr mc fintescu,, Traiasca Kiss Fm.. dar era editia aceea cu,,,o tipa invitata,, Ce era aia?? tanya sau cum o chema.. in fine.. O papagala!!! avea o voce de i-as fi spart gura… doom doom doom… avea voce de.. traseista!!
    O sa spune-ti ca sunt rau si invidios.. Nu frate eu inca nu stiu sa pun muzica dp playere bine… sunt praf,, sunt rezident… mai si cant pe la karaoke.. mai fac si pe mc-u ca trebuie,, dar Olix ma dezamagit cu softu.. si sa nu o mai dai cu faza ca tehnologia avanseaza ca nu merge. dc,, nu folosesti un pc cu win 95??? si ma refer la anii aceia..1995,, nici atunci nu te carai cu mapa. ce mama.. carai unitate centrala,, in fine,
    deci lasa dumele cu soft-u ca cyclon incearca sa va explce ceva si voi vedetele din soarta hmmmm…

    Problema e banii!! voi mai multi cyclon mai putini.. eu.. cat sa-mi platesc chiria:D deci,, sunt un peapăgal!!!
    Sunt cel mai fraier dj din lume.. eu,, doar mi-am dat cu parerea scz ca Romania e un stat e drept! Olix… playere tati.,, lasa, mixmaister:D ca na esti si tu olix..chiar daca ai capatat statutu asta de dj mare si sti,., mentinel lafel ca uiti,, have a nice day! dj topor!

  • cosmin barbu 19 April 2010, 19:04

    Ideea e in felul urmator…un dj..care apus pe playere timp de 6 luni sau un an sa zicem…a invatat sa treaca de la o piesa la alta corect?corect…zic…eu am avut niste cdj-uri 400 pe care le-am dat pt simplul motiv ca m-am plictisit de ele si nu mai faceau ceea ce vroiam eu sa faca..ceea ce vreau sa zic este ca e mult mai simplu sa lucrezi in traktor(vezi optik,eftimie sau ceva mai sus richie hawtin sau villalobos)ma rog villalobos care mai nou mixeaza pe nintendo wii(da,o consola de jocuri:))cu ableton,dar asta e o alta discutie),desi traktor…atentie…nu INTOTDEAUNA stie sa faca sync corect si mai trebuie ajutat.Eu fac dj-ala asta de vreo 14 ani si mi-au trecut prin mana cam toate..ne modelom dupa tehnologie…ceea ce vroiam sa spun simplu si la obiect:))este ca lasam traktoru’sa isi faca treaba cat stie el si incercam sa mixam piesele live,cu niste efecte si accapela,si garantat o sa iasa muuult mai bine decat daca ai mixa cu 2 playere…A,uitam,acolo unde sunt mai am si 2 mk3 de care ma folosesc oricum pentru accap.sau ce draq mai am tras pe cd-uri…una peste alta oricat de simplu ar zice lumea ca e sa fii dj…greseste…eu de exemplu le cam fac pe toate si dj si mc ca…na…nu pot sa stau linistit,si pe deasupra nu imi fac nici playlistul de acasa…sau daca playlist inseamna 3-4000 de titluri da,il fac de acasa:)deci…daca ai un soft si nu stii sa il folosesti cum trebuie mai bine ia-ti playere si mixeaza de pe ele…p.s:eu unul nu stiu mixmaister si nici nu imi bat capul sa il invat pt ca nu vad rostul:)dar nu cred ca stie ata de multe din mom.ce nu aud ceva deosebit la partyd…in afara de atmosfera care oricum e cea mai importanta,iar treaba cu kiss fm in spate,vis-ap-vis de ce a spus cyclon cam asa e!no ofense…

  • cyclon 19 April 2010, 22:02

    @cosmin barbu ai inteles gresit … nu e kissfm-ul “de vina” ca olix se bucura de asa mare popularitate … 90% e meritul si munca lui si 10% al kissfm-ului … ceea ce vroiam sa spun e ca avem oameni in discoteci care “se excita” cand aud un nume … nu ii mai intereseaza altceva … asa ca olix .. daca te plictisesti odata … poti sa incerci cu winampul sa vedem cum reactioneaza lumea. Dar asta e un caz particular … prea putini dji se bucura de asa popularitate.

  • Sszecret 19 April 2010, 23:06

    Deci long story short, sunt de acord cu toti care spun ca nu conteaza de pe ce pune DJul atata timp cat te face sa te simti misto si face atmosfera.

    @dj cioby_bau :

    1. Sa mor io de-am inteles de unde ar trebui sa inceapa ideea. Na, poate sunt eu mai “prafff” si nu inteleg.
    2. Hai ca ma sacrific eu si-ti zic : esti rau si invidios. Acu’ poti dormi la noapte :))
    3. Fortza Tatii! Tine-o tot asa! Batman!
    4. Cum era aia cu “Spune pe bune” ?:)))))

  • dj cioby_bau 19 April 2010, 23:28

    @Sszecret:

    :), hai norok:)..
    ok.. scuze Olix, scuze Yaang.. defapt eu va descarc partydu` si va multumesc pentru asta..:D Scuze ptr ca am zis de voi mai sus..dar.. Dar, la valoarea ta, Olix.. sa aud ca pui cu mixmeister.. scz-ma!!!
    Referitor la mine c sunt un dj praf.. o zic din nou!!,,da sunt varza.. Fac si eu cu mix meister ptr ca m-i se ia de pus asa intruna ore bune.. ..
    Din nou..scz.. Vb-a lu` szecret – am fost batman in commentu` de mai sus!
    Yaang, m-a enervat una cu o melodie..si eram prost dispus.. e ok piesa bunny! .
    Olix,, scz-ma,, u selectezi piesele, eu iti descarc partydu .. thank you!!!

    totusi raman de acord cu cyclon! Mii de scuze partidului Kiss fm! Cea mai buna muzica se asculta la kiss:)

  • cioby_bau 20 April 2010, 00:00

    @cyclon:

    asa e .. Olix daca pune si cu winampu` nu-i sare nimeni in cap… dar, tinand cont de ce nume are in spate ar trebuii sa foloseasca playere. Cu mixmeister pune si un borac de clasa a 5-a. Ala face tot/// Conteaza foarte mult cum faci trecerile ptr ca ele tin dansatorul in priza pe aproximativ acelasi ritm. Daca i-ai pus de ex… ceva gen Yolanda be cool sa zicem, si dupa continui cu o piesa rock… si faci trecerea nasoala live… e grav.. in schimb mixmeister regleaza tempo tot.. Incearca sa faca trecerea asa incat sa nu se simta ca aia are 128 si cealalta 96, bpm..
    Eu imi mai cer odata scuze lui Olix si Yaang ca i-am jignit! Mii de scuze de la un anonim beat si fustrat in momentul conceperii primului comment! Yo do a grate job! really! tineti-o tot asa!

  • cosmin barbu 20 April 2010, 09:11

    @cyclon nu a zis nimeni ca e vina kiss-ului ca e olix,yaang,almud sau mai stiu eu cine de vina ca ei sunt buni:))nu la asta ma refeream ci la simplul fapt ca,unii,asa cum spunea si Ovidiu mai sus,au noroc cu carul.Acum sincer sa fiu si mie mi-ar placea sa fac gig-uri in fiecare weekend in alta parte si nu doar in clubul unde sunt rezident,insa pe de alta parte sunt foarte multumit ca acolo unde pun lumea se simte foarte bine si,de catva timp a inceput chiar sa aprecieze muzica,stilul de mix,atmosfera(care,fie vorba intre noi,tot ei o fac)etc etc.Oricum bravo Olix,bravo Ovidiu ca faceti o chestie foarte misto pe un post national(nu doar de nisa)la o ora de maxima audienta.Sa nu creada cineva ca sunt invidios,departe de mine gandul asta.

  • cornel slatina 20 April 2010, 11:09

    @djnorby: daca vi cu pentium 3 si dai sunet afara din placa onboard si piesele comprimate la 128 luate de pe trilulilu sau plm.ws normal ca suna mai bine de pe cd ia sa pierzi 5 zile din saptamana dupa muzica sau sa dai bani pe ea sa vezi cum se aude

  • Tudor 20 April 2010, 12:19

    Olix, ai deschis un topic imposibil :)) Nu stiu de ce multi se leaga de functia de loop sau de acel sync, in fond si la urma urmei si mixerul/playerul de ultima generatie iti arata bpm-ul(ce-i drept nu tot timpul corect), modelul CDJ400 din cate stiu are functie de loop divide. Avantajul “dj-ului digital” e ca, in functie de softul pe care il foloseste, nu este limitat la 2 canale iar daca vrea sa faca ceva diferit ii este mult mai usor. “DJ-ul de disc/stick/player” are nevoie de timp sa faca artificii iar daca nu are nici cea mai mica idee de playlist o sa ii fie destul de greu (nu mai luam in calcul mixarea in gama fara a se folosi de soft-uri gen mixed in key).Ma intreb de ce nu am ramas la playere gen.. Omnitronic sau incercati sa vedeti cat de usor se mixeaza pe Technics SL-DZ120. Eu mixez de aproape 10 ani si am avut ocazia sa vad cateva modele de playere; am ales metoda digitala de ceva vreme. Fiecare isi face treaba cum vrea si cum stie, dar nu puteti spune ca nu va folositi de tehnologia de ultima generatie ca deh… doar nu va scrieti listele la cd-uri cu pixul. :)

  • Steff 20 April 2010, 12:36

    …treaba asta cu muzica…mi-a dat batai pe cap pana m-am obisnuit cu consolele.Cel putin cand mai am invitatii la petreceri,doar laptop-ul cu soft.ul preinstalat si consola, un Pioneer CDJ-200S…azi softurile stiu sa faca destul de bine un beatmatch si doar ca trebuie evident sa le perfectionezi.Si sunt de parere ca poti mixa si face atmosfera la o petrecere si fara console,sa tarai dupa tine cd.uri si altele,pt ca chiar nu are rost.Cum spunea si Ovidiu…soft.urile o sa inlocuiasca o mare parte din treaba noasta pentru ca…asta e viitorul!

  • Florian Gabriel 20 April 2010, 13:44

    bai, dar sa mor daca nu ati devenit deja plictisitori…gata cu pareriile, fiecare face ce vrea si cum vrea, atat cat timp face pe “spinarea” lui;)

  • cyclon 20 April 2010, 15:19

    @Florian Gabriel: nu te obliga nimeni sa citesti nici subiectul, si nici commenturile … cand se va satura olix va inchide acest subiect. PUNCT

  • cyclon 20 April 2010, 15:25

    okay dj-ilor virtuali. asta e ultimul meu comment la acest subiect … va doresc la toti sa va faceti treaba cat mai bine, dar daca totusi … va moare apple-ul sa va amintiti de commenturile mele. vineri am avut un invitat in club (nu vreau sa dau nume) .. a venit baiatul bine pregatit, mac, xone 3d, inca ceva mixer pentru instrumentele de percutie … din pacate la ora 3:30 ma suna patronul si ma intreba unde sunt … am inteles ca dj-ului “i-a murit” de vreo 3 ori mac-ul … apoi a incercat sa puna de pe playere dar nu avea decat minimale pe cduri … etc etc. .. in final plecand acasa si ramanand vj-ul sa puna muzica pana am ajuns eu la club :| … si era un dj bine cotat.

  • Razvan 20 April 2010, 17:26

    Atata timp cat este atmosfera, lumea se distreaza, se simte bine s.a.m.d credeti ca intereseaza pe cineva ce e in spatele pupitrului?Daca respectivul DJ mixeaza de pe un pc , caseta, vinyl, VHS, farfurie+polonic?Nu prea cred, cine vine in club vine sa se distreze si sa asculte muzica adevarata nu sa vada la ce mixeaza respectivul DJ ..

  • DJ XS 20 April 2010, 17:37

    sincer…nu vad nici o diferenta ca pui muzica de pe un leptop sau de pe playere:)…am pus muzica pe aman2 si nu am simtit diferenta…tot show a iesit…patronul a fost multumit..asa ca nu inteleg ce aveti impotriva mixatului virtual…OLiX faci o treaba buna…BV

    PS:majoritatea DJ-ilor cu NUME din romania si de afara care sunt PRO mixatului virtual…

  • cioby_bau 20 April 2010, 19:41

    @cyclon:
    de aceea, Dj Topor, alias cioby_bau iti spune ca e de acord cu tine si nu cu software-isti.. ca pana la urma parca e mai fr sa ai mapa cu cd decat hd plin… ca am si hd, si mapa.. si port mapa dupa mine.. cand vine unu de ex sa-i dau si lui muzica p stick ii spun ca n-am unde sa i-l bag:d si uite-asa ii fac un mp3 sa mai faca si fratili-tau un ban de paine:d

    Eu folosesc si soft, si manual. Imi place manual ptr ca, lucarand manual arati ca esti dj… fie el cu nume sau fara. Acum imi e cam aiurea sa aud ca si dj-eii fac playback:)) si uite ce se intampla cand sare cd-u:))… Bagi minimale:d

  • Florian Gabriel 20 April 2010, 21:10

    @cyclon, so funny:)), hai ca imi iesti simpatic:))

  • cioby_bau 21 April 2010, 04:38

    sub closed!

  • DjK 22 April 2010, 09:13

    toti astia ‘mari dj’ kre ati postat acilea mai sus…fratilor dak voi va duceti in club sa faceti inventar la partea tehnica va recomad sa va duceti intr-un magazin specializat de scule si sa dati drumu la alea pacolo si sa jucati la ele…bai ‘mari dj'(respectiv cyclon,cyobi_bau si restu kre sunteti asa de impatimiti ai playere-lor) ma duc in club sa asc muzica si sa dansez pana cad pe jos de durere de picioare nu sa ma uit la partea tehinca…daaaaaah!!!! acm vorbesc din perspectiva celui kre vine in club sa se distreze…dak voi considerati distractie sa ochitzi dj-ul si sa ii urmariti fiekre greseala inseamana va simtiti tare bn in club…imi si imaginez cum aratati:’iaute ba iar nu a pus asta beat pe beat’ sau ‘uite-l pe dj baaaaa cauta melodia cu search’ sau ‘frate asta nu stie sa dea sync’ s.a.m.d…..acum vorbind din perspectiva dj-ul normal k te simti mai bn atunci knd lumea din club are manutele pe sus si tu tragi din greu la butoane(si nu ma refer la cele de laptop) concluzia kre trebuia trasa de mult este k nu conteaza k esti mic dak te pricepi un pic….glm..conteaza ce se aude in boxe ma si cum se aude….

  • oreste 28 April 2010, 15:04

    cei care spun ca softurile sunt naspa, o spun din cauza rasinilor. efectele din traktor fac minuni. in ceea ce priveste cdj 2000 ai gresit putin. nu se sincronizeaza intre ele, doar comunica intre ele si cu pc/ul(rekordbox) cu ajutorul cablului de retea si functiei link. este mult mai urosr cand playlistul arata asa.
    http://i42.tinypic.com/q2x0.jpg

  • Mirela 11 May 2010, 00:28

    Deadmau5 says: #1 “evil fucking thing to do to laptop DJ’s… yup. bring your apple remote to a gig… maybe even an IR booster… chances are they didnt turn off the remote shit on their mac… launch itunes / media center at will… then check out his face when Brokeback Mountain pops up in front of his serato and starts playin.” :)

  • cyclon 11 May 2010, 20:52

    vad ca nu va lasati … in schimb am mai acumulat si eu ceva experienta legata de djii astia care pun de pe console … pai l-am vazut acum 3 sapt pe Sean Jay Dee, acum 2 saptamani pe Optick, iar weekendul asta pe Almud si GIC … la ultimii doi, fiind un party mai special nu ma asteptam la prea multe, deci ies din discutie, dar la Optick si Sean Jay Dee (dj de la One underground, pentru cei care nu au auzit de el) pot sa spun ca nu am auzit nimiic … absolut nimic deosebit sa faca pe consolele respective … ca a folosit filter-ul de pe traktor in loc sa il foloseasca pe cel de pe DJM 800? … pai care e diferenta mai baieti ? … si daca stiu sa pun la fel de bine de pe playere, cum pune optick de pe traktor, de ce sa trec la soft ? … ca sa am timp sa ma duc la buda, fara sa ma grabesc ? … macar la Almud si la GIC, la Kiss party am mai auzit un bootleg, dar si ala … il poti face de pe playere fara stres, trebuie doar sa stii cum sa sa ti piesa pe beat din jog … si atunci ? de ce sa renunti la playere ca sa treci pe soft? si DjK .. mi se pare normal sa ii acorzi un punct negru unui punator de muzica care foloseste o consola, atata timp cat inaintea lui au fost alti punatori de muzica, care au facut acelasi lucru, la fel de bine pe playere. eu sa fiu manager de club, nu as plati un dj care foloseste o consola, cu aceeiasi bani care ii ia un dj ce foloseste playere (considerand ca cei doi dj sunt apropiati din pct de vedere al notorietatii)

  • cioby_bau 17 May 2010, 04:43

    decat sa va mai certai aici mai bine intrati pe http://www.radiopunctro.do.am

    Raman la playere, orice ati zice voi:D Djk.. asa e sunt un dj mare…… am 1.78 si 25 ani:))) e.. deci nu sunt mic:D
    cel mai porst dj, – cioby_bau (eu a zis-o) :))

  • DJ ShiveR 1 June 2010, 17:05

    Vai ce descoperire! de discutii tampite se tin aici de te doare mintea!

    In loc sa stati sa “beliti tastatura” mai bine intrati ep “Guagle” si cititi cand aveti o nedumerire!

    Iar daca cineva are ceva impotriva cu ce am scris mai sus! si crede k vorbesc aberatii va astept la un b2b!

    Asa s-a facut diferenta pana acuma asa trebuie facut in continuare!

  • cioby_bau 1 June 2010, 17:31

    @DJ ShiveR: tu esti frate cu vanghelie? Gugle,gogle sau GUAGLE.. traiasca familia ta 100 de ani si noi sa-i numaram..astia care “belim tastatura”:))

  • DJ ShiveR 1 June 2010, 20:16

    @ Olix… man daca vrei sa itzi spun ceva itzi spun direct tzie!

    Ce vrei sa postez aici?
    Am de zis romane la capitolul scule dar de ce sa postezi aici unde, nu te supara, dar au scris nijte tampenii cativa k m-a bufnit rasu!
    Ma apuc sa scriu si sa imi exprim parerea, probabil un adevar, si la 5 minute abia asteapta un “tembel” care o lucrat prin Spania 3 luni k sa ishi cumpere mk3, k sa arate bine la un private party care evident duce la un futai, sa posteze ceva, orice ca sa rada restu de mine sau implicit de altul care poate poate are experienta!

    Si daca vrei o dovada uite-te ce a postat deasupra mea cioby_bau!

  • cioby_bau 2 June 2010, 04:28

    @DJ ShiveR: :)), ms ptr compliment.. apropo..nici pasaport nu am… Da!.. stiu ca in Spania, tara membra a UE, noi romanii..chiar si tembeli ca mine, putem merge cu buletinul linistiti, ca doar e spatiul shengen..nu?Dc am postat asa “manelistitic”? ..Tu ai zis ca noi belim tastatura,,adik eu si alti “tembeli”, dak o mai exista vreunu p`aici inafara de mine:P. Ca sunt de acord cu playere..e parerea mea personala. Dak u, Olix and altii doriti sa puneti cu soft, n-aveti de cat. mai pun si eu cu soft ca atunci cand faci doua lucruri (MC si DJing), ti-e mai usor desigur in a duce publicu spre “extaz”. In schimb tu, si din cel de-al doi-lea comment inafara de jigniri nu ai yis nimic. Asta e forum in care tre sa spui…player sau soft. Sunt multi care zic SOFT. O alta majoritate spune PLAYER. Asta trebuia sa faci mai DJ.SHOWER ca asta tre sa-ti faci dak ma faci tembel. Si pana la urma activitatea mea e una mai complexa..vino sa ma vezi inainte sa ma faci tembel ca nu stiu dak ai mai multe clase decat mine:P Ca o idee ptr tine, imi place sa fiu putin mai ironic in afirmati si sa ofer niste comment-uri mai acide. u dak esti fustrat de parerea noastra si ne-o dai cu “GUGLE” (houserule-manelist kre esti), ti-am facut o asociere buna cu Vanghelie..si trebuia sa te bucuri ..ca na.. Vanghelie are Vanghelion la Romexpo (poate te cheama sa faci un b2b cu Boc..pe dansul pinguinului ..ca e la moda)si un important om politic . mai am o fraza ptr tine… Esti protejatu lu` Basescu:), ,,,Eu pe GUGLE si tu YAhU – ca e si ala un motor de cautare:).. sa fi sanatos.

  • Dj Shiver 2 June 2010, 08:38

    Mai eu nici nu am scris nimica de playere sau digital si tu deja bagi de la tine, ce parere am eu.
    Observ ca incerci sa te scoti prin orice metoda (si la politica ai ajuns)…
    Pe scurt … eshti vai de capu tau, tu, cu mai multe clase decat mine.

    P.S. Houser-manelist?… :)) eshti tare, multa bafta in continuare.

  • cioby_bau 2 June 2010, 13:01

    @Dj Shiver: Pai despre asta e vorba ba papagalule, nu sa vi aici sa ma faci tu pe mine ..ca belesc tastatura,,, ca o belesti tu…. Acum cu politica: Daca tot vb de GUAGLe, uita-te si cine-a zis,,GUAGLE,,, de la noi, om pe care un dobitoc ca tine l-a votat… Daca esti paralel cu viata fi la subiect si nici dupa ce iti dai cu parerea nu ai dreptul faci afirmatii gen “belim tastatura”. Hai ca deja devii enervant.. ia si mai citeste o carte.. Eu inca nu am plecat in Spania sa muncesc 3 luni, dar k o idee ptr tine, care ai fost tinut de mata si tactu in facultate, si ti-a cumparat si scule… sunt altii care chiar muncesc ptr scule gen.. SaNeSu** Pe noi temblelii 400S versiunea 1.0 Si daca esti mare DJ, ma doare in ****, in primu rand invata sa fi pe subiect..citeste materialu de mai sus scris de olix..si baga… PLAYER Soft si de ce crezi u ca e mai bun..ca nu-ti da nimeni in cap… Nu vii tu marele “DJ Ph 5,5 SHOWER”, sa te crezi filosof si sa ne spui ca daca e sa vb de sculeee…. ai nush cate shogunuri de zis… pai zi “mancatzash”, sa mai invatza si “tembelii”, ca mine ceva nou… BINE PA!

  • Dj Shiver 2 June 2010, 15:26

    Vad k la tot ce am scris te simti!

    Deci te-ai facut de cacao!

    1) nu am nimic cu cei lucreaza in afara (exceptie fac cei care ne fac tzara de rusine, pe aia i-as impusca)

    2) nu am zis k detin aparatura.

    Concluzia: Dute tu si citeste o carte k nu intelegi nimic din ce am scris mai sus!

  • cyclon 2 June 2010, 15:41

    Olix inchide subiectul ca ma umplu de mailuri de aici :))