Top

Romania, tara şaormistilor

Conform Gandul, romanii infuleca 220.000 de shaorme pe zi!

Şaormeriile din România au vânzări zilnice de circa 550.000 de euro, respectiv 200 de milioane de euro pe an, echivalentul a 220.000 de şaorme de 10 lei (2,5 euro) în fiecare zi a anului. În timp ce proprietarii marilor lanţuri de profil susţin că este o afacere de viitor, avantajată de criză şi de lipsa de timp a românilor, unii sociologi spun că şaorma îşi trăieşte acum clipele de glorie şi în scurt timp, ca orice modă, românii nu vor mai sta la coadă pentru a cumpăra lipia cu carne de pui sau de vită, cartofi, varză şi castraveţi muraţi.

Sa inteleg de aici ca noi chiar nu avem timp sa mancam acasa sau ca mai nimeni nu mai sta, cel putin in timpul saptamanii, sa faca mancare acasa? Eu n-am mai mancat o saorma de cateva luni bune, dar prefer sa mananc zilnic la cantina de langa radio (un pranz ma ajunge la aprox 17-20 cu tot cu suc/apa) sau sa comand ceva de mancare. Si totusi saorma nu stiu cat de sanatoasa e, dar pot spune ca tine foarte bine de foame, ti-o pregateste baiatul in maxim 2 minute, o mananci in alte 3-5 minute si apoi iti vezi mai departe de viata ta. Fast food is good?

Voi mai aveti timp sa mancati acasa? Cand ati mancat cel mai recent o saorma? :)

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • alexandra 12 April 2010, 15:17

    astazi:D am mancat saorma…cert e ca imi place :)

  • natalia 12 April 2010, 15:42

    Daca cifrele alea ar fi reale, astia s-ar imbogati de pe urma celor care mananca saorma.
    E mult mai bine sa mamanci la cantina sau sa-ti comanzi ceva de mancare, decat fast-food.
    Eu mananc ceea ce pregateste mama. :)

  • Bogdan 12 April 2010, 18:07

    Fast food in not good. Cand ati mancat cel mai recent o saorma? :)
    Pentru mine intrebarea potrivita ar fi daca am mancat vreodata in viata shaorma…si raspunsul ar fi ca nu. Si nu prea stau pe acasa, dar prefer sa mananc o ciorba la cantina si un felu 2 sau sa mananc la un restaurant normal nu dasta de fite.

  • RazorX 12 April 2010, 19:52

    n-am mai mancat shaworma de cand eram la facultate( de anu trecut :P)
    si pot sa zic k imi salva o goraza de timp, era consistenta pt cat plateai p ea si in plus tinea bine de foame.
    Acuma va intrebati cat de sanatoasa e, vad unii care zic k e fast food si nu e ok pt organism, dar sa fim seriosi, ca student mananci cartofi prajiti o groaza in facultate, iar restul sunt doar castraveti murati varza si carne, ce e nesanatos in asta?????????
    a si lipia care e din faine practic, dak ceri la farfurie iti aduce paine!
    In plus decat sa mergi la un restaurant sau kiar la cantina sa bagi niste cartofi prajiti cu snitel sau cu un gratar si o salata, e acelasi lucru!!!… dar unii sunt prea ipocriti sa recunoasca!
    Studenti consumati in continuare shaworma, nu face nimic rau, te scuteste de o groaza de timp si in plus are si un pret bun in jurul zonei de 10 lei!
    ceao!

  • emmann 13 April 2010, 01:04

    I would kill for a shaorma right now

  • scorpynikky88 13 April 2010, 01:07

    Eu am timp sa mananc acasa doar dimineatza cand ma trezesc si seara cand ma intorc de la farmacie, adik dupa 21
    stiu k nu e bine dar ce sa-i faci stomacul cere si nu pot sa adorm nemancata. La farmacie apuc sa mananc un sandwich facut de mine sau un iaurt. La facultate mancam in pauze pateuri, strudele sau junkfood adik chipsuri, salatini, sticksuri, eugenii,…
    Shaorma nu am mai mancat cam de un an cand am gustat prima oara de la o colega k isi cumparase. Eu nu zic sa se inchida, cu-i ii place sa manance nestingherit. Nu stiu cat de ne/sanatoasa e in comparatie cu chipsurile sau mancarea de la MC KFC sau alte tampenii din astea.
    Azi am auzit melodia la carcotasi cine a pus shaorma in drum ala are burta acu…e mortala….

  • RazorX 13 April 2010, 16:31

    @emmann: right now mee to! =P~
    I haven’t eat a shaworma for a long time :)

  • Deea 15 April 2010, 00:13

    eu prefer sa mananc cam in fiecare zi acasa..e mai sanatos..si mai bun..:D cred ca nu am mai mancat o saorma de prin decembrie?:-?? cand eram in alt oras cu treaba,cu graba..:)) dar nu as refuza sa mananc de la KFC..:)))

Post a comment