Top

iPad – noua fitza la americani

Saptamana trecuta a aparut in state, dupa foarte lungi asteptari, iPad-ul! Toti americanii au fost innebuniti dupa el, s-au imbulzit la magazine sa-l cumpere, iar acum youtube-ul e plin de filmulete cu americani care se lauda ca au iPad, ne arata ei cum se joaca cu el si cat de dragutz e. Dar, pan’ la urma ce naiba e iPad-ul asta? E un laptop mai mic? E un iPhone mai mare? Pan’ la urma e un iPod mai mare care tinde spre un laptop.

Eu nu ma vad folosind asa ceva si nu vad unde as putea folosi asa ceva! Este exact ca un iPhone mai mare, are exact aceleasi aplicatii (mail, safari, poze, muzica, youtube, harti, calendar, contacte si aplicatii de pe appstore) + pachetul iWork care este un fel de Office al Windows-ului. Mi se pare foarte greu sa lucrezi pe o tastatura fara sa-i simti tastele, am iPhone de mai bine de 2 ani si inca fac greseli incurcand tastele, asa ca nu vad cum ar sta cineva sa scrie documente, mailuri lungi sau sa faca prezentari pe un iPad, chiar daca “tastatura” este ceva mai mare. Bine, am descoperit ca i se poate atasa o tastatura normala de mac, dar aici deja ne complicam si totul devine deja mai mare.

La fel ca iPhone-ul are un singur buton (home button-ul), dar separat se pot cumpara cablu de iesire video (daca vrei sa scoti imaginea pe televizor) sau cablu USB pentru tastatura sau alte periferice care s-ar putea conecta la iPad.

Citeam pe siteul CNN 12 lucruri (cateva dintre ele chiar stupide) pe care trebuie sa le stii despre iPad. La ce vor folosi americanii iPadul? La citit carti online, mailuri, la navigat pe net, la vazut videouri pe YouTube (stie si HD) sau alte videouri embeduite pe siteuri/bloguri sau la jucat. Chiar si cei de la CNN spun ca e facut pentru citit mailuri sau pentru dat raspunsuri scurte sau pentru citit bloguri, nu pentru scris pe bloguri.

Are Wi-Fi dar exista si versiune cu 3G, iar probabil la noi vor aparea niste abonamente speciale de date (ca si la modemurile de date) cu cartele sim diferite de cele pentru telefoane, ca sa putem naviga pe net sau raspunde la mailuri si atunci cand nu exista conexiune Wi-Fi la net.

Si totusi, din punctul meu de vedere, nu va inlocui nici laptopul, dar nici telefonul. E mai mult o fitza, o chestie de entertainment. Nu ma vad folosind un iPad nici acasa (unde am deja 2 laptopuri), nici in metrou sau pe strada (nu la noi, cu siguranta) si nici macar la birou. Apropos, ca ziceam de strada, iPad-ul are si GPS integrat (doar versiunea Wi-Fi + 3G), dar nu vad pe cineva avand un iPad in parbriz :)) ca probabil ar ocupa 40% din el :))

Jocurile facute/optimizate pentru iPad par totusi destul de misto si probabil daca as fi un gamer inrait sau daca as avea destul de mult timp liber mi-as cumpara un iPad ca sa ma joc.

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=9qKVfBRuK7g

La ei costa intre 499$ si 829$ in functie de capacitate si daca are optiunea de 3G, iar la noi costa intre 525eur (versiunea de 16gb) si 699 eur (versiunea de 64gb).

Iata mai jos o prezentare detaliata a iPad-ului

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=kk7yozYSEDs

Voi, daca ati avea banii, i-ati da pe el?

p.s. 1. gasiti un review foarte bun la Boio

p.s. 2. as prefera sa vad totusi niste comentarii pertinente, coerente si argumentate

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • deejaytiby 12 April 2010, 00:23

    nici d-al dracu:))

  • gxg 12 April 2010, 00:27

    No way!!!
    Mai bine imi iau o camera foto sau orice altceva cu o oarecare utilitate :)

  • emmann 12 April 2010, 00:52

    n-as da banii pe el..

  • sorin 12 April 2010, 01:03

    Oficial, in Romania nu exista iPAD. Cele gasite pe diferite site-uri cred ca sunt aduse din afara, dar nu prin canalele oficiale. Cand vor veni prin importatorii autorizati, se va anunta. Cat despre utilitate, iPAD deschide niste drumuri. Acum nu este util, este incomod, dar eu cred ca in 5 ani, iPAD va fi ziarul de dimineata. Printul e in scadere, dar online in crestere. Ziarele probabil ca vor realiza si versiunea de ziar virtual, care sa poata fi citita cu iPAD.

  • tudor 12 April 2010, 07:23

    deci chiar vad inutil asaceva… recent mi-am comandat un netbook(imi vine pe marti), si cred ca el va fi mult mai bun decat un iPAD… daca faceau iPAD-ul cu vreo 3 USB-uri si cu posibilitatea de a instala windows 7 pe el atunci cu siguranta se putea numu Tablet PC si abea asteptam sa achizitionez unul.. insa asa parerea mea este ca softul lui este foarte limitat:(.. un tablet PC e mult mai ieftin si mai util:)

  • adrian boioglu 12 April 2010, 08:52

    Nu am sa spun prea mult aici, pentru ca review-ul meu spune totul. Citeva corectii totusi:

    – imagineaza-ti ca ai ipad in masina deasupra bordului, cu imaginea GPS-ului inversata pe ecran (in oglinda). Acea imagine (suficient de mare) se reflecta in parbriz, pe dinauntru si tu vezi acum gps-ul nu pe un ecran micutz, ci ca pe un HUD pe parbriz. Cum iti suna? Inca nu exista pentru iPad, dar o sa vina odata cu 3G.

    – iti recomand sa-l folosesti o zi. Cind vei pune mana pe iPhone vei spune ca ala e un iPad prea mic. Nu invers.

    – zici ca nu va inlocui laptopul? well, cind pleci in concediu prefer sa-ti iei o jucarie de 2 kg cu cabluri si caramida de incarcator dupa tine. Vei putea sa faci pe el cam 90% din ce poti sa faci pe laptop. Mai ales la scris, citit si vazut filme. Ce altceva faci pe laptop? Photoshop? Nu ai nevoie de el in concediu si nici in timpul liber.

    – iPad e o jucarie usor de tinut in mana, care nu se incinge in poala, care are o baterie mai mare decit a oricarui laptop sau iPhone, cu o tastatura aproape de cea reala (ca marime si raspuns).

    Totul tine de folosirea lui. Tine-l in mana o zi si nu o sa mai vrei sa te intorci la iPhone sau laptop.

  • Mike 12 April 2010, 11:54

    Salutari.
    Probabil ca daca ar avea pretul din SUA la noi si daca ar avea o camera video si ar suporta multi-task-ing, l-as cumpara. Insa asa in niciun caz… Sa trebuiasca sa-mi inchid mail-ul ca sa vad o pagina web sau ca sa ascult muzica…
    In plus la noi abonamentele de date pentru iPad vor avea niste preturi astronomice.

  • Ale 12 April 2010, 12:14

    Nu! Sincer nu as da atatia bani pe asa ceva! Nu-i vad folosul! In primul rand, e mult prea mare ca dimensiune, nu-l poti purta chiar peste tot cu tine, zi de zi, doar daca esti cine stie ce mare business man, nu e ca iPhone-ul clar! Si in al doilea rand, acum sincer, chiar mai trebuia sa scoata pe piata si acest instrument? Daca e pana acolo, carti poti sa citesti si pe Pc sau Laptop, dar eu zic ca cel mai bine e sa tii o carte in mana si nu sa te chinui sa citesti la lumina monitorului :) Chiar e nevoie de atatea fite?

  • Sszecret 12 April 2010, 16:00

    Daca nu ai nevoie, nu iti iei pentru ca nu are rost.
    In primul rand dupa cum se prezinta filmuletele pare a fi doar putin mai mic decat un laptop. Nici dupa tastatura querty nu ma dau in vant.
    iPad-ul cred ca e doar de umplutura, nu-i vad rostul, sincer.
    Ramane doar la latitudinea fiecaruia daca doreste aceasta “fita” sau nu.

  • scorpynikky88 13 April 2010, 00:47

    Chiar dak as avea bani, nu as vrea sa-mi cumpar un IPad pentru ca mi se pare o super fitza, cam mare, nu incape in buzunar, dak nu are GPS pt pietoni( sunt fata si stau cam prost cu orientarea in spatiu , mai ales aici in buc :D ). Nu mi-am luat luat IPhone sau telefon cu touchscreen, nu sunt gamer inrait, nu stau toata ziua pe net, in concluzie nu-mi trebuie.
    Dak as primi unul, as fii curioasa 2-3 sapt sa vad ce e de capul lui, si pe urma m-as plictisi repede de el si as renunta la el.

  • Calin 13 April 2010, 06:05

    Sincer eu de abia astept sa apara versiunea 3G sa il pot cumpara dupa ce am testat versiunea Wifi 2 zile.
    Pot zice ca inlocuiesc un TabletPC si nu stau in Romania, ceea ce este un avantaj din punct de vedere pret.
    In rest sincer mi se pare un lucru enorm de bun pentru un om care cara dupa el un netbook sau un TabletPC.
    -mult mai usor
    -merge mai bine
    -are aproximativ cam tot ce ai nevoie la tine ca software
    -versiunea iWork de Apple la un pret foarte bun si care inlocuieste enorm de bine Office (cat dai pe un Office Professional aproape de 50% din iPad si cu iWork pe el)
    Eu sincer consider ca isi merita toti banii mai ales pentru oamenii care au nevoie de asa ceva (gen om de afaceri, calator).
    Oricum asteptam sa vedem cum se schimba piata in IT dupa aparitia iPad.

  • tudor 13 April 2010, 21:07

    @OLiX: poate din unele puncte e mai bun decat un tablet PC…insa un tablet PC cu windows 7 pe el face toti banii:)…

  • arkedon 23 April 2010, 20:00

    VOI CUMPARA un iPad de URGENTA !!!

    Innebunesc sa vad ca nu a ajuns in Romania si chiar si in Europa !!!

    E exact ceea ce am nevoie !!!

    Offff d-abia astept sa cumpar unul i-l voi lua pe cel de 64 …

  • jhon 27 July 2010, 23:35

    buna eu sunt jhon .am citit articolul sau mai bine spus **bad commercials no buying** si cred ca fiecare dintre cei care siau lasat opinia nu cunosc intrutotul despre ce e vb . cred ca este chiestia asta romana cu a lua decizi fara a experimenta subiectul despre care se vb ..eu cred ca daca toti cei care tiau raspunas la **anuntul tau**despre ce risti daca iti alegi o decizie de a avea un ipad si siar fi cumparat un ipad si ar experimenta ipad sasi dea seama despre ce este vb
    toata chestia asta despre ce spui tu ar fi o opinie experimentata in live nu doar o opinie privita din astral…ms ori cum pt iformatie …**bad comercial no buying** vorbesti despre ceva ce nici macar nu aexperimentat opinia ta este opinieunreal .. iti dai cu opinia si astati preocupa tot timpul..

  • Bogdan 7 March 2011, 19:42

    Cea mai buna ocazie de a primi un iPad!

    http://gifts.kudosnetwork.co.uk/108880

Post a comment