Top

Si daca-i copiata, ce?

Saptamanal se lanseaza o gramada de piese romanesti si urmaresc comentariile de pe blogurile cu muzica/monden. Ce zice lumea? “Aaa, pai e copiata dupa aia”, “seamana cu aia”, “pai are armonia din piesa aia”, “aaa, furaciune!”, “e la fel ca toate celelalte” samd.

Asa, si? Stiti cine-s astia care comenteaza? Niste frustrati care stau acasa la calculator si au impresia ca stiu cum se face muzica si radio. Va spun eu un lucru! In club cand pui o piesa oamenii danseaza pe ea si nu se gandesc ca seamana cu alta sau ca e romaneasca sau straina si la radio e la fel! Ascultatorul obisnuit de radio va da volumul mai tare daca piesa e buna sau va schimba postul daca nu-i place cum suna, dar nu va sta niciodata sa anelizeze amanuntit piesa!

Mie chiar mi s-ar parea misto sa aud intr-o piesa romaneasca un sample cunoscut dintr-una straina, ar putea fi o fitza!

Uite aici inca o piesa misto! E facuta de Chris Mayer si Connect-R si chiar daca la prima auditie nu vi se pare cine stie ce, va recomand sa mergeti intr-un club si sa o auziti – va garantez ca o sa dansati pe ea!

httpvhd://www.youtube.com/watch?v=ksZbfG9jG5g&feature=player_embedded

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Deejay Still 9 April 2010, 03:20

    Ok Atunci am si eu o mica intrebare daca tot spui ca ”aia” care au o parere proasta despre muzica romaneasca sunt ”Niste frustrati care stau acasa la calculator si au impresia ca stiu cum se face muzica si radio ” … De ce toata lumea a spus ca Vali Barbulesu nu mai e ce era dupa ce a pus muzica romaneasca ( productzii romanesti ) la Liberty Parade 2009 ¿? Itzi las 2 videouri cu exemple (muzica romaneasca si muzica straina)http://www.youtube.com/watch?v=sOFkRULTjNQ&feature=related
    Comentariu la video : ” cricu003 si tu esti un pokemon din-ala frustrat? in primul rand e muzica electronica, tu ai mai fost in alta parte in afara de Liberty Parade? se vede ca asculti piese gen inna-hot. frate astia nu sunt dj, sunt imitatii de dj. Adevaratii dj sunt Richie Hawtin, Luciano, Ricardo, Magda, Sven…..ai auzit de ei? nu cred ”

    http://www.youtube.com/watch?v=FQG2O1P8wLg&feature=related
    Comentariu :” kunra I love this set ! ” si sunt mult mai multe evenimente de muzica electronica unde e mult mai multa lume unde se distreaza mai mult lumea si asa mai departe…
    Pana la urma nu stiu cine sunt reustratzii tu si totzi cei care asculta si spun ca muica romaneasca e ce-a mai tare¿? sau ”frustratzii” care spun ca muzica romaneasca e de cacat ¿? scuzatzi limbajul dar m-a apucat dracii … sper ca acest comentariu nu o sa-l stergi (ca deobicei cand ma contrazic cu tine )si ai sa-mi raspunzi la intrebare:)
    Bafta ;)
    P.S Eu mi-am zis doar parerea si am pus o intrebare nu am dat cu parul…

  • LaOra_dj 9 April 2010, 03:34

    hehe…ai dreptate! JIMMY’s track it’s very nice! ai tot suportul Jummy din partea mea…stii asta !

  • miriam 9 April 2010, 07:48

    @deejay pai…nu l-a sters, dar mai bine o facea, tinand cont de stilul in care scrii.

    In rest…no comment, ca numa pricep.

  • natalia 9 April 2010, 08:11

    Si eu am citit foarte multe comentarii, in care se spunea ca piesa respectiva e copiata, ca versul nu stiu care seamana cu un altul si tot felul de chestii de genul asta.
    Pe mine, nu ma intereseaza asta, conteaza starea pe care mi-o da acea piesa si daca-mi place, dau volumul mai tare si incep sa dansez.

  • cireasa 9 April 2010, 08:52

    Pe de alta parte, in club lumea danseaza pe orice. Inclusiv manele cu beat marit.

    That doesn’t make it right. Daca e copiat, e copiat. Pui “Moga feat. gogufurat” la nume, platesti royalty, nu “Moga si atat” si mergi pe burta ca deh, se danseaza pe ea.

    Iar da, eu sunt din “frustratii” aia care spun “e furata”. Si ma simt bine, pentru ca sunt in stare si sa recunosc si de unde e furata.

    Daca mergem pe logica ta, o sa iasa numai “I will survive 2009/2010/2011/2012 remix”.

  • Casanova 9 April 2010, 10:31

    Meloda este deja hit !!!! SINCER E SUPER TARE!!!!!! FUCK THOSE HATERS!!!

  • Deejay Still 9 April 2010, 13:30

    @Miriam : Toata lumea mai greseste …

    @Olix : nici eu nu am fost la LP … dar eu raman cu parerea mea ca pe setul lui Vali nu prea s-a distrat lumea din moment ce in majoriattea comentariilor itzi dai seama ca lumea nu a fost multzumita… defapt Vali cred ca vroia sa arate ce inseamna muzica romaneasca si muzica straina… ca el tot cu stilul lui ramane:D Faza de la LP a fost o exceptzie ;)
    In fine :-J dar nu mi s-a parut fumos din partea ta ” Niste frustrati care stau acasa la calculator si au impresia ca stiu cum se face muzica si radio. ” ca fiecare e cu pareriile lui ;)
    Bafta & Peace :D

  • deejaytiby 9 April 2010, 16:04

    nu e copiat ci doar inspiratie asa cum si ei se inspira de la noi;si hai sa o lasam asa ca muzica romaneasca e super tare ;) dar na prea multa rautate in poporul nostru

  • Razvan Laur 10 April 2010, 05:38

    foarte tare mel ….deja sunt prea multe melodii mi se pare normal sa mai semene cate una

  • thespy 10 April 2010, 12:52

    sincer olix, ca tot sustii dance-ul romanesc, care e diferenta intre dance-ul de acum si inceputul manelelor de acum 10 ani? toate suna cam la fel, versuri praf.as spune mai multe dar ma abtin, nu o sa fac pe nimeni frustrat asa cum tu ai facut. in fond…fiecare e liber sa asculte ce vrea si sa se distreze pe ce stie!

  • Cosmin 10 April 2010, 14:46

    Eu am abandonat muzica în uniformă din România şi am început s-o ard pe Armin Van Buuren, care e genial.

    E adevărat, dansezi în club pe melodiile astea, dar după un pahar şi după ce se încinge puţin atmosfera, dansezi pe orice.

    Eu aş vrea să te întreb, Olix, altceva. Dacă băieţii ăştia(gen Deepside Deejays, Connect-R) lansează piesele pe net, ei din ce-şi scot banii? Sau e doar pe bază de, vorba lui Connect-R, “The DJ’s play 4 the love of music”?

  • Deejay Still 13 April 2010, 12:37

    @ Olix da .. ai mare dreptate in ceea ce ai aspus… dar eu nu cred… pt ca oamenii care s-au distrat vor sa-si aduca aminte de cele intamplate si cum e un mare eveniment sunt ff multe videouri pe youtube… asa dar lumea comenteaza cele intamplate:) ;) nush akm fiecate cu parerea lui :)

Post a comment