Top

Bucurestiul sub ape ep1

In Bucuresti a nins o gramada, in special duminica. Usor usor s-a facut curat pe sosele si partial pe trotuare, iar zapada s-a adunat pe margine si pe borduri, adica intre trotuar si sosea.

Azi noapte a inceput sa se incalzeasca si sa si ploua. Ia ghiciti voi ce s-a intamplat cu zapada adunata zilele trecute? S-a topit!

(poze facute de mine pe strada si postate pe contul meu de twitter)

(poze facute de colega Carmen de la Kiss, postate si ele pe contul ei de twitter)

Da! Asa arata Bucurestiul azi!

Exista o solutie pentru asta? Probabil ca da. Probabil ca era ok sa se duca zapada undeva in afara orasului, sa se topeasca acolo si sa nu inunde capitala.

Eu din pacate am venit pe jos la job, pentru ca tramvaiul 41 nu circula (probabil era si el inundat sau blocat in trafic), si am trecut prin cateva balti imense. Sa va mai spun ca sunt ud la picioare si ca am fost stropit de 2 masini care au trecut prin balti?

Sper ca pana deseara sa dispara baltile astea, cu toate ca am impresia ca-s eu prea optimist. Accesoriile zilei? Umbrela + cizme de cauciuc/pescar!

Noapte buna Bucuresti!

(sursa foto)

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • sorin 11 February 2010, 12:28

    Esti mult prea optimist:). Si chiar daca se ducea zapada in afara Bucurestiului, tot erau balti in craterile din sosea. Daca la zapada mai ai ce sa faci, la apa nu ai, din pacate…:(

  • kunalex 11 February 2010, 12:30

    Nu stiu cum a putut spune domnu’ de la guvern “la anu’ sa nu va plangeti de gropi,ca am investit tot ca sa trecem cu bine peste iarna”.What the fuck?
    Pai eu ma uit pe pozele de mai sus si raman masca.La cluj e ok,e curat,fara probleme sau lacuri in mijlocul strazii.
    Nasol cum e la voi…va astept in CJ,we have cookies and clean roads :d

  • aia mik si faina :* 11 February 2010, 13:54

    waiiii, ce urat!:( chiar asa, haideti la Cj la adapost. O sa fim un fel de Lehliu pt voi! :)

  • natalia 11 February 2010, 14:18

    Si la noi ploua si se topeste zapada, dar niciodata nu mi s-a intamplat sa vad atata apa pe strazi. In Bucuresti, e prea multa NESIMTIRE.

  • Acadea 11 February 2010, 14:43

    da …ce sa spun saraci bucuresteni …stai linistit asa e peste tot …treaba urata e ca alti la topirea zapezi or sa ramana pe drumuri :|
    …iar bucurestenii deaia nu mai pot saraci …vai o sa murim e apa pana la glezne …ce tragedie

  • Ani 11 February 2010, 14:56

    Pai se vede ca esti “foarte optimist” … din moment ce inca din titlu ai scris “ep. 1″…
    Toata apa aia ar trebui sa intre in canalizare, dar si acolo sunt probleme in Bucuresti … ;;)
    Plecati si voi in concediu vreo luna pana vine caldura :-D

  • nashu_mare 11 February 2010, 15:52

    Canalele sunt acoperite de zapada, chestie care, pe stradute sau in fata sediilor de firma, o pot face chiar locatarii, respectiv angajatii, ca doar ei sunt principalii beneficiari ai unei asemenea miscari. La noi, la munca, cel putin asa s-a facut si a disparut balta. E si mult mai simplu decat datul zapezii atunci cand a nins.

    PS: Ce trebuie sa fac sa fac si eu rost de id-ul colegei tale Carmen, ca sunt fan? Consider ca are o voce tare sexy.

  • Aida-Marina Sararu 11 February 2010, 19:49

    mișto București.. ce să zic.. :))))))))))))))))))))))))
    bine că oamenii ăia cum ajung acasă ascultă KissFM pe 96.10.
    măcar pot fii și ei fericiți într-un fel :)

  • Jo 11 February 2010, 22:35

    In urma cu vreo 15 ani niste japonezi au facut un studiu in Bucuresti si au avertizat colapsul inerent ce va urma. Nimeni nu i-a ascultat… Sistemul de canalizare e deficitar, d-aia se inunda. Bucurestiul face implozie, e hiperurbanizat. Nu e de vina Oprescu :P sau Boc :)) Sunt curios daca oamenii isi vor da seama si vor cauta sa se mute in provincie…

    (nume editat de OLiX / prefer sa vorbim cu persoane aici, nu cu nume de bloguri. daca vrei sa-ti promovezi blogul fa-o in alta forma)

  • Valy 14 February 2010, 23:53

    Si eu stau in bucuresti si am avut o gramada de nervi pentru ca mi-am rupt masi in gropi

Post a comment