Top

Suni sau dai SMS ?

Am 2 telefoane, unul de serviciu si unul personal, un vodafone si un orange, iar pe ambele vorbesc aproape gratis pentru ca am o gramada de minute in retea, nationale si tarife foarte mici. Totusi, la sfarsit de luna ma trezesc ca am costuri destul de mari pe ambele si recent am realizat care este cauza: dau foarte multe sms-uri.

Ma uitam pe telefonul de serviciu si vedeam ca am 1800 de sms-uri primite din 27 iulie pana acum (30 nov), ceea ce inseamna ca am primit, dar am si raspuns mai mult ca sigur, la aproximativ 400 de sms-uri pe luna. Pe telefonul personal, faceam un calcul mai devreme cu iubita mea care-mi spunea ca in luna asta doar ea mi-a trimis 300 de sms-uri, iar eu, mai mult ca sigur i-am si raspuns in majoritatea cazurilor sau am sunat-o.

Acum vine intrebarea asta stupida: de ce naiba sa dai sms, care costa 5 eurocenti bucata, cand poti sa suni gratis?

De multe ori mi se intampla sa nu-mi doresc sa vorbesc cu cineva, sau sa-mi dau seama ca poate deranjez daca sun saaauu poate intr-un sms pot explica ceva mult mai bine si mai usor decat pot sa o fac verbal. Sau pur si simplu sunt momente ca nu ai chef sau nu poti sa vorbesti si esti nevoit sa comunici prin sms.

Acum am si eu mai multe curiozitati :) Voi preferati sms-urile sau sunati? Aveti o optiune de mesaje activa si daca da cu cate mesaje incluse?

p.s. de maine mi-am activat si eu o optiune pe tel personal cu 100 sms lunar si sunt tare curios in cate zile o voi termina :))

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • mei 30 November 2009, 19:33

    Eeeu le prefer pe amandoua, dar daca ar fi sa te uiti la mesajele cu cate sms-uri am trimis si cate minute am consumat, sms-urile ar fi in frunte…
    Am o optiune cuuu 400 de sms-uri si 400 de minute in retea… traiasca Orange (not) :D .

  • sorin 30 November 2009, 19:34

    Eu merg pe varianta combinata. Prefer sa sun, dar cand sunt la concerte, aglomeratie, galagie, sms-ul este solutia.

  • Vlad 30 November 2009, 19:38

    Am observat si eu chestia cu trimisul SMS-urilor, la fel patesc si eu, minute am destule in toate retelele, se mai si reporteaza cateodata, neavand nevoie de toate, dar totusi am plusuri la factura din cauza mesajelor, desi mesajele nu te pot scuti total de convorbiri. Cam ai dreptate, cateodata poate e mult mai util un mesaj decat o convorbire, e mai scurt, mai la subiect, si de ce nu mai sanatos, pentru ca nu duci telefonul la ureche :))

  • Born2Faq 30 November 2009, 19:38

    Mi-e mai usor sa sun avand foarte multe minute, insa cand esti in vreun club si trebuie sa raspunzi, clar ca dai sms…si vorba ta…te trezesti incarcat la factura.

    P.S.: modifica in post “pana acum 30 oct” cu 30 nov

  • Scorp 30 November 2009, 19:38

    In momentul de fata sunt la Orange, schimbare de abonament, minute si sms-uri..cat incape. Sun atunci cand stiu ca trebuie sa ma intind la vorba, sau sa dezbat o problema, iar sms-uri, doar pentru anumite chestiuni minore sau uneori foarte delicate.

  • natalia 30 November 2009, 19:41

    Eu am minute incluse in abonament, plus bonusurile pe care mi le da Vodfone-ul, ca vechime in retea, o optiune de 15 min in alte retele, dar am activata de cand mi-am facut abonamentul, acum vreo 2 ani, 25 sms-uri gratuite in toate retelele (asa era pe atunci) si intotdeauna ies pe plus cu toate optiunile. :) E bun sa ai activata o optiune de sms, ca nu strica 1euro si ceva. :)
    P.s. Buna constatare! :))

  • alecsa_ 30 November 2009, 19:43

    05.10.2009 – 14.11.2009 = 440 sms-uri sms pe un telefon 15.11.2009 – 30.11.2009 = 180 sms-uri pe alt telefon :p sa mai calculez si minutele?? Nu ca ies pe – :)) Si pe cuvantul meu ca nu sunt isterica, disperata sau cum vreti voi:p doar imi e drag de el si gasim mereu ce sa vorbim :D Sunt sigura ca sunteti multi cu alte cifre :))

  • florinL 30 November 2009, 19:43

    Si la Vodafone e promotia de 700 min+700 SMS.Problema e ca habar n-am cand trece luna si mereu uit sa reincarc :)

  • maya 30 November 2009, 19:56

    cred ca mai nou folosesc sms.ca la munca nu pot suna si asa mai scriu cate un sms.desi la vodafone nu am mai vazut nici o optiune cu sms incluse.mi-ar fi de ajutor ca eu tot cu sutele trimit :D

  • Cladyy 30 November 2009, 20:07

    Eu sunt pe orange. Am 1400 de minunte, 1400 de sms, 70min nationale… imi ajung :)

  • natalia 30 November 2009, 20:15

    @OLiX: Acum ca sa-si atraga clienti, incearca sa ofere cat mai multe min/sms.
    @maya: Uite-te aici https://www.vodafone.ro/personal/voce/extraoptiuni/extraoptiuni-sms/VF000850

  • Liviu 30 November 2009, 20:16

    Explici mai usor prin SMS decat verbal? Esti primul om care poate chestia asta…

  • Cata 30 November 2009, 20:30

    Traiasca SMS-u`…:)) De foaaarte multe ori nu pot vorbi “anumit lucruri” la telefon si prefer sa dau un mesaj in care sa rezum si revin cu un telefon :D .Cosmote e bun la faza asta : si minute si mesaje foaaarte multe;)

  • miriam957 30 November 2009, 20:47

    @alcsa e frumos ce ai scris si e bine ca aveti mereu sa va spuneti cate ceva. Asa sa si ramana!

    In rest si eu am telefoane cu optiuni si minute si…nu mai stiu ce. Dau mai rar sms-uri desi am abonament cu 500 minute si 500 sms, dar nu stiu cum se face, dar platesc enorm. nSi, specific, la fel ca alecsa, canu stau cu telefonul atarnat de urechi toata ziua.

  • Ionut Bunescu 30 November 2009, 23:21

    Ai scris articolul asta dupa ce nu am putut eu sa iti raspund la telefon si am schimbat sms-uri, a? :))

    Eu pe Vodafone-ul propriu si personal am 400 de sms-uri in retea si acum vine greul, pe Cosmote-ul de serviciu am sms-uri nelimitat, nu…NU in retea, nelimitat in orice retea nationala.

    Cosmote – telefon achizitionat pe 01.09.2009 – mesaje primite 3939, mesaje expediate 1834

  • bek00letz 30 November 2009, 21:48

    Eu chiar nu stiu ce sa zic :-| . Am abonament cu 150 de minute + 150 mesaje in Vodafone si 50 de minute nationale dar nu m-a interesat niciodata cat vorbesc. Totusi, cam in fiecare luna, cand se apropie data de 30 (facturarea e pe 6), verific factura ca sa ma pregatesc psihic, iar de vreo 2 luni observ un lucru ciudat: Daca pana acum 2 luni ramaneam fara minute dar mesajele se raportau la gramada de pe o luna pe alta, acum raman cu minute dar mesajele sunt gata dupa cateva zile. Si cel mai ciudat e ca pot sa jur ca nu vorbesc mai mult decat o faceam inainte…

  • florinL 30 November 2009, 21:51

    @OLiX: dap, cu 6 E! Ma incadrez in ele, nu las nimic companiei de telefonie :D.Si unde mai pui ca nr. de la Kiss Cash e tot in Voda :))

  • Pyuric 30 November 2009, 22:11

    Si eu prefer sa dau sms-uri….. Am calculat si dau vreo 50 pe zi :( Am avut zile cand dadeam si mai multe, da’ in fine. Deci……oferte cu mii de sms-uri incluse cand apar!?!?

  • Sszecret 30 November 2009, 22:39

    eu cu 5,5 euro/luna, in orange pe cartela am 500 de min. + 500 de SMS in retea. Nu prea le-am folosit si-acuma am 2485 de mesaje si 40 de h si 17 min in Orange. Bine ca vin sarbatorile si am cum sa le consum :)):)) . Si de obicei, daca e din orange persoana cu care vreau sa comunic, logic, o sun. Daca e din alta retea, sms :)

  • Ada 1 December 2009, 01:13

    OLiX face soopăă!! :))

  • Radu T. 1 December 2009, 11:10

    Telefon serviciu – minute si sms nelimitat (receptionate: ~4h 23 min/zi; 896 sms/luna- – efectuate: ~2h/zi; 1323/luna).
    Telefon privat – am cartele de la orange, vodafone, cosmote si zapp…. 20 min apeluri efectuate/zi-50 min receptionate/zi…..2300-2400 sms receptionate/luna…..si cam tot atatea efectuate…facturile…ehh…las’ sa vina….

  • vladinho 1 December 2009, 15:14

    am 800 sms-uri si 800 minute la cosmote….de sms-uri scap imediat iar minute imi mai raman cam 600 :))

  • thespy 1 December 2009, 16:29

    depinde de persoana cu care vreau sau trebuie sa comunica.de exemplu cu colegii de munca imi e mult mai usor sa ma inteleg cu un telefon in timp ce cu iuibita sau prietenii apropiati si sms-urile merg foarte bine atnu e ceva important de discutat.la vodafone am o extraoptiune cu 1200 de sms-uri la 2 luni.imi ajung la fix.nu inteleg insa de ce operatorii de telefonie nu ofera un nr ridicat de sms-uri gratuite si pentru serviciile pe baza de abonament.de curand chiar m-am gandit sa trec pe abonament dar…surpriza…nici o extraoptiune cu sms-uri care sa fie convenabila.asa ca am ramas pe prepay…si imi convine!

  • bgd 2 December 2009, 11:56

    pretul unui sms este 0.05, nu 0.5 :)

  • DJ Psyhotik 2 December 2009, 12:12

    Dupa cum stii, la iPhone nu ai cum sa innumeri mesajele, dar sa facem un calcul.
    Am extraoptiunea cu 800 de mesaje pe luna de 9 luni. Daca inmultim 800 cu 9 da 7200 de mesaje trimise. Inmultim iar cu doi de cele primite si 14.400 de mesaje, plus ce mai dau cand raman fara el, cred cam undeva pe la 15.000 mi de mesaje. Vorbesc si la telefon, dar cu parintii si profesorii, sau persoane care nu pot da mesaje. Deci prefer MESAJELE. :))

  • Teo 2 December 2009, 14:34

    800 de minute + 800 de sms`uri orange + 80 minute nationate si internationale pe luna….suficient pentru mine:D se intampla sa raman cu multe pana la sfarsitul lunii…dar mai rarutz ca`i mai dragutz:D . Sunt de folos si mesajele…atunci cand esti la curs la facultate sau undeva unde nu poti vorbi pac scri sms:X deci aman2 sunt preferabile:X

  • Onics 3 December 2009, 15:05

    eu am o optiune cu 600 de minute si 600 de smsuri pe luna daca iti reincarci cu 6euro. Si imi ajung :)) prefer sa dau smsuri cand cred ca pers respectiva are treaba, doarme, nu poate raspunde la telefon etc. Plus ca unele lucruri, asa cum ai spus si tu, pot fi comunicate si intelese mai bine/usor prin mesaje. Si eu sunt adepta smsurilor, sunt mai funny :P

  • Ela 4 December 2009, 23:11

    Dupa cate stiu sau banuiesc,telefonul personal e orange-ul si cred ca ai abonament. Depinde de abonament,dar tu poti sa-ti incarci optiuni sau oferte Pre-Pay,in care iti poti “cumpara” sms-uri,e-mail-uri si multe altele. De Vodafone nu pot sa-ti zic nimic,pentru ca nu folosesc. Eu personal folosesc mai mult sms-urile decat minutele,dar depinde si de persoana cu care “comunic”. Succes la radio si sarbatori fericite!

Post a comment