Top

Windows 7 sau Mac?

Eu le am pe ambele si sunt multumit cu ambele, dar Windows7 chiar functioneaza bine fata de celelalte si nu se compara cu Vista :)

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 26 October 2009, 13:36

    Interesant filmuletul! Si eu si fratele meu avem pe pc/laptop, Windows Vista si suntem foarte multumiti. :)

  • Emil Trifa 26 October 2009, 13:55

    Acum cateva luni m-am gandit si eu la MAC. Am incercat Mac OS X Leopard si am ramas dezamagit. Dupa ce am folosit Windows din 1008 incoace, e criniman sa ma apuc de mac. Mia mult, parca as fi la nivel de Windows 89 cu functionalitatea sistemului de operare. Pe vremea XP-ului Mac OS arata frumos, insa acum e prafuit fata de interfata Aero a lui Vista sua ce sa mai spun de Win 7. Mac Os mi se pare prea simplu. pentru un user Office mode e excelent, e light, e cool. pentru un power user de Windows, Mac-uul nu are nicio sansa, parerea mea. Eu inca nu am gasit niciun motiv sa imi iau Mac. Mai mult decat atat, nu am inteles de ce trebuie sa platesc dublu?

    Am instalat Windows XP recent pe un Mac Book. Stiti ce are in el? Componente de laptop Acer, adica slabut. Mac Book are in el DVD-RW LG…E doar brandul si imabinea, insa pe dinauntru e un biet laptop mid end, iar Pro-ul probabil o fi high end, insa tot nu va fi VAIO, spre exemplu. Sunt dezamagit de Apple, sincer.
    O tona de bani pentru ce? Aruncati degeaba. olix chiar tu imi spuneai ca Mac Book Air se incalzeste f tare.
    Personal am un notebook DELL si recomand brandul DELL alaturi de Toshiba si Sony cu mare caldura.

  • natalia 26 October 2009, 14:55

    @ Olix am desktopul de mai bine de 10 ani si am incercat toate variantele de windows aparute pana la Vista. Insa fratele meu pe laptop are de la bun inceput Windows Vista. Dupa ce am lasat primul comentariu, am aflat ca a incerca w7 si nu a fost multumit.

  • Florin 26 October 2009, 16:06

    Mi se pare misto Win7 si cica merge mai bine decat XP ( some say). Merita totusi sa-l iei original? Eu am gasit un torrent cu toate versiunile. Am auzit ca in magazine Windows 7 Ultimate se vinde cu 1 100 de RON. Mi se pare prea mult. Tare filmuletzu cu PC vs Mac . ” I think I heard this before” :))

  • Cristi 26 October 2009, 16:42

    ha :) filmuletul de sus imi aduce aminte de asta
    http://www.youtube.com/watch?v=qHO8l-Bd1O4
    :)) totusi MAC este destul de evoluat fata de Windows dovada ca multi dintre producatorii de muzica folosesc MAC-uri..

  • bogdan 26 October 2009, 17:29

    Inca din titlu acesta e un rahat de articol.Cine v-a invatat pe voi sa faceti comparatie intre Mac si Windows?Mai documentati-va.Aveti macar cea mai mica idee cum functioneaza fiecare??Comparati windows 98 cu windows vista, insa niciodata Windows cu MacOS sau distributiile de Linux.Lectura frumoasa sau discutati despre ceva la care va pricepeti.Superficialilor.

  • Andrei 26 October 2009, 19:18

    Aici e o chestiune delicata… problema se pune in felul urmator:

    -folosesti calculatorul doar pentru a rula si edita continut multimedia fara sa ai bataie de cap cu codecuri, soft-uri smechere si alte batai de cap? Daca da- iti iei MAC

    – daca vrei sa folosesti un computer pentru a testa componente hardware, pentru a testa programe, pentru a vedea cat de tare esti in ale calculatoarelor -> iti pui LINUX

    -daca vrei sa beneficiezi de miliarde de mesaje de eroare, de un sistem de operare arhicunoscut pe care toata lumea stie cum sa il “repare” (exact cam cum sunt daciile alea 1310 pe la noi pe care fiecare stie sa le repare) sau daca vrei un sistem de operare compatibil cu 99% din componentele electronice fabricate de omenire iti iei Windows.

    Acum o opinie personala: Mie mi-a placut la nebunie Linuxul… detineam controlul si pentru mine, ca om priceput in IT&C , va ramane un etalon in lumea SIstemelor de Operare.. la Win imi place ca gasesti miliarde de programe cu care sa-ti faci treaba.. la Mac imi place simplitatea, eficienta. Fiecare Sistem de Operare este al naibii de bun la activitatile pentru care a fost proiectat.

    Recomandare de clipTube: http://www.youtube.com/watch?v=kzmqB2ULHuY

  • Leasu Daniel 26 October 2009, 20:08

    Xp Profesional merge de mai bine de 1 an si nu am de gand sa il reinstalez:)

  • Mihai 26 October 2009, 21:29

    @OLiX:
    Subscriu la ce zici oarecum, macul in sine si produsele apple sunt foarte fiabile si bune luate per total, un mac oricand e mai fiabil ca un windows insa are multe limitari, totusi cu toate ca e foarte inchis acest sistem apple, ma refer la toate produsele lor, adica de ex in ipod nu poti pune muzica decat cu itunes sau poate si altfel dar mult mai dificil, ele se vand, vezi bine cata lume are Iphone, un telefon banal dar vandut de un tip, jobs, steve jobs, care a reinvetat marketingul :)

    Sa nu uiti sa ne dai pozele, stii tu care alea de sambata :).

  • RaMona 26 October 2009, 23:20

    hahaha :))) nu se compara Mac cu MS Windows. MS Windows rulz..pe cand Mac OS…. sucks!! :))))) ii naspha/nasol rau Mac.. pe bune!! ;) mie imi vine sa vars numai cand il vad.. :)))

  • Emil Trifa 26 October 2009, 23:54

    M-am lasat de XP pantru ca nu stie sa faca managementul memoriei RAM si nici sa foloseasca la capacitate maxima INTEL CORE 2 DUO. Windows 7 is the present, dar XP ramane batranul intelept.

  • sorin 27 October 2009, 10:20

    Nu este frumos sa-i dam un sut in fund sistemului de operare Windows XP, dar trebuie sa recunoastem ca este invechit. Windows 7 va fi la putere si chiar o merita:)…Generatia urmatoare!

Post a comment