Top

Sincer de arogant vs. Arogant de sincer

Imi place sa am prieteni/amici. Imi place sa cunosc multi oameni, dar .. nu vreau ca toti oamenii pe care ii cunosc sa-mi devina prieteni. Problema apare cand ei insista sa intre in viata mea, iar eu chiar nu-i vreau. Cum scap de ei? Ii ignor sau incerc sa-i evit.

Cam asa cred ca procedam cu totii, nu? Ei bine, eu fiind considerat o persoana “publica” am ajuns sa fiu catalogat “ca fiind arogant” atunci cand am inceput sa evit unele persoane. La fel de arogant si nesimtit sunt catalogat atunci cand ii spun unei persoane ca nu e genul meu, nu e genul de persoana cu care veau sa “atarn”/hang-out la o petrecere sau la o cafea undeva in oras. Sunt sincer, nu arogant. Si asta pentru ca toti avem dreptul de a ne alege prietenii.

Nimanui nu-i plac oamenii insistenti, oamenii nerealisti, care traiesc intr-o lume paralela si nu-si dau seama ca nu intereseaza pe nimeni despre ce vorbesc ei. Pe mine, de exemplu, ma deranjeaza atunci cand, la o petrecere sau la un concert, vine cineva la mine si-mi spune povesti. La un concert, cand muzica e tare, iar eu vreau sa ma distrez, sa dansez, nu sa stau la povesti, prefer sa fii/fiu scurt cand ai/am ceva de spus.

Imi place sa fiu sincer. Imi place sa pot sa fiu sincer. Uneori, insa, nu sunt sincer, ci doar politicos. Iar atunci tu ai impresia ca suntem prieteni. Apoi, cand redevin sincer, tu-mi spui ca sunt arogant. Ok. Daca asta te ajuta sa nu mai fii prietenul meu si sa ma lasi in pace, iata, recunosc: sunt un arogant!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • deea_19 10 September 2009, 18:59

    ce te faci daca ii ignori, incerci sa-i eviti si ei tot ‘atarna’ prin preajma ta ??????
    si eu am în jurul meu persoane care nu sunt “genul meu”, dar din pacate nu pot sa fiu sincera si sa le spun in fata. Mai bine le ignor (((e mai simplu

  • Tina 10 September 2009, 19:04

    gata! nu mai vb cu tine la concerte:)) nici la film =))

  • Sadd 10 September 2009, 19:05

    Gogule tu a cui mai esti?:))

  • Florin Grozea 10 September 2009, 19:10

    Oh da, story of my life!

  • MyRuNa 10 September 2009, 19:14

    In unele situatii e bine sa te comporti asa cu anumite persoane care exagereaza si nu iti dau seama ca nu este dorit/a in cercu de prieteni.
    Si daca esti Arogant , ce ? Pana la urma cine te accepta , te accepta asa cum esti :) .

  • B 10 September 2009, 19:15

    Eu rezolv problema asta printr-o politete aparenta si caut repede un grup in care sa intru sa ma bag intr-o discutie. Pana la urma individul(a) se plictiseste si pleaca.

  • Dan 10 September 2009, 20:53

    De acord cu tine. E ca la magazin: aceasta unitate isi rezerva dreptul de a-si alege clientii…

  • maya 10 September 2009, 19:54

    pacat ca pentru unii sinceritatea nu e buna..adik nu cred ca toti care ii cunosti iti pot fii prieteni.acestia trebuie sa fie putini.restul ramin cunostinte

  • Onics 10 September 2009, 20:15

    indiferenta doare cel mai tare si e cel mai bun remediu impotriva “gandacilor” >:)

  • Buddha 10 September 2009, 20:40

    Hai mă, tu nu ştii că românii nu au obligaţii? Orice îşi doresc ei se transformă automat într-un drept (privilegiul nici nu există în limba română folosită de o majoritate covârşitoare).
    “Vreau să mă placi!” … exact cum sunt prinţesele răsfăţate din poveştile cu prinţi şi cenuşărese…

  • Rox 10 September 2009, 20:44

    multi traiesc, la un moment dat, in colturi paralele.
    ne dorim atat de mult sa fim pe langa cineva (si nu ma refer doar pe langa persoanele publice)incat nu ne dam seama ca persoana respectiva nu prea isi doreste pe langa noi.
    suntem atat de ocupati sa gasim metode prin care sa-i fim prin preajma sau sa-i atragem atentia, incat nu observam ca si ea incearca din rasputeri sa ne arate ceva. contrariul.

    d’aia cred eu si sustin cu tarie ca e bine sa vorbesti. e bine sa ni se aduca aminte ca nici noi nu vrem pe oricine alaturi, pentru ca tindem sa uitam.

    si sunt persoane faine care se trezesc si care au avut un moment de relativa pierdere a omului fain din ele, tocmai pentru ca erau prea preocupate sa arate ca merita sa fie cunoscute. si iti multumesc atunci cand prin sinceritatea ta le reamintesti ca valoreaza mai mult.

    si mai sunt oameni care isi imagineaza nedreptati, rautati si arogante. dar despre ei nici nu ma obosesc sa vorbesc.

    eu multumesc de fiecare data cand citesc ceva care ma clatina putin. si asta, asta chiar e un post care zguduie daca esti un om care are capacitatea de a fi zguduit. si cred ca printre cititorii tai sunt multi astfel de oameni.

    asadar, multumesc :)

  • natalia 10 September 2009, 21:26

    Am citit acum cateva zile, un comentariu, aici pe blog, in care cineva iti spunea, ca esti arogant pentru ca nu-i raspunzi pe mess, iar tu i-ai spus ca nu esti chiar asa, ci doar incerci sa eviti discutia cu acea persoana, mi-a placut foarte mult felul in care i-ai explicat acest lucru.
    Eu prefer ca persoana cu care vorbesc sa fie sincera, iar daca-mi spune ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine, atunci nu mai insist.

  • SHE 10 September 2009, 22:13

    atitudine de admirat !

  • iuliana 10 September 2009, 22:16

    Fratili meu,
    Iti asumi statutul. doar vreau sa iti zpun ca ai facut progrese uluitoare in programul de animatie. si ma bucur ca ai trecut la program de animatie. Asta e arta in radio. nu suport dedicatiile…
    Cum spune francezul…congreciuleishan…
    ps: si baiat frumos si faimos… chiar crezi ca poti fi ignorat?

  • Catalin 11 September 2009, 00:20

    Hahaha, Florin Grozea tocmai a recunoscut ca e genul ala de persoana agasanta. :P

  • sorin 11 September 2009, 05:49

    Nu esti arogant, dar esti mai greu de inteles in anumite situatii si conditii.

  • Andreea 11 September 2009, 09:23

    Cel care vrea sa iti devina prieten cu adevarat nu incearca sa intre brusc in viata ta, in schimb iti demonstreaza, nu prin fapte mari, prin lucruri marunte (esentele tari se tin in sticlute mici) ca e demn de prietenia ta.
    Si inca un lucru: foarte greu gasesti un prieten in adevaratul sens al cuvantului.

  • Catalin 11 September 2009, 18:36

    Stii foarte bine ce am vrut sa spun (din respect, n-o sa ma ofer sa traduc, ar fi nepoliticos). :D

  • Nu ai TUPEU? 11 September 2009, 19:58

    bun articol :D

  • A.I. 12 September 2009, 00:00

    si cand ma gandesc ca prima data cand l-am vazut pe olix, stiam cine e, dar putin ma interesa :D.
    pe urma am inceput sa urmaresc partydul, mai ales ca in perioada aia exista si pe webcam. si la aproape un an dupa, am fost prima data in studio. :)

  • miriam 12 September 2009, 17:36

    dreptul fiecaruia de a-si alege “peisajul”.

    Eu am obiceiul sa am un ton nu foarte dragut cand nu agreez pe cineva. Daca e destept – se prinde, daca nu – cand apare in preajma mea dau “ignore” sau ma mut in alt peisaj, unde nu apare persoana.;

  • Gia 13 September 2009, 12:10

    Of si mie mi se intampla asta. Problema e ca mi se intampla cu oameni cu care ma potrivesc si as vrea sa fiu prietena, insa daca ei suna/ dau mesaje insista mereu nu se poate. E ciudat ca sunt prietena cu oameni cu care nu ma potrivesc asa mult si nu pot fi cu oameni care imi plac. Si asta fiindca nu avem o istorie comuna. Nu am trait intamplator chestii care sa ne uneasca. Si nu se pot crea artificial situatiile astea, fortat.

    Nu prea poti sa ai decat doi-trei prieteni. Apoi cu restul in functie de timpul pe care il ai esti semi-prieten, sau cunostinta. Din astea rezulta ca prietenia e mai mult accidentala – se intampla lucruri importante prin care treci cu celalalt si investesti timp.

    Stii ce le poti zice ca sa scapi de ei? I’m already taken :P

  • Simona 14 September 2009, 00:19

    Nu are rost sa te superi. Do your thing! :)

Post a comment