Top

Dezavantajul de a locui aproape de job

Ziua fac 15-20 de minute de acasa pana la radio, seara daca plec la 22, sau 22:30 ajung pe jos in 30 de minute, dar daca plec dupa miezul noptii deja chem taxiul.

Cat ma costa taxiul radio-casa? 5 lei! Ce fatza face taximetristul cand ii spun adresa? “Aaa, asa departe? Pfff..”. Unora le dau 2-3 lei in plus daca-i vad ca nu comenteaza, altora le dau 5 lei fix daca-i vad ca fac fetze. Totusi, de ce trebuie sa ma simt eu de rahat cand ii vad pe ei ca se supara ca facem o cursa de doar 5 minute? Care-i vina mea ca stau aproape? El ce ar fi facut in locul meu, mergea pe jos?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • myrcea 29 August 2009, 01:40

    Olix,daca sunt taximetristi iti dai seama ce mult le-au placut cartea…nu inteleg de ce te intereseaza ce fete fac ei?

  • Victor Dulu Aka Veek D 29 August 2009, 01:53

    Gandeste-te ca traim in Romania si sunt atat de cretini in cat considera ca e mai bine sa ai 1 cursa “babana” decat putine. Multi din taximetristi au o gandire tampita. Am mers pana acum doar cu un taximetrist care a spus ceva de genul : “De cat sa stau 2 ore ca tampitu pe loc mai bine fac 4-5 curse mici si depasesc la plan colegii care asteapta curse lungi”. Bravo lui mai exista si de genul asta. Te ai gandit vreodata la o bicicleta sau scooter ?

  • sorin 29 August 2009, 02:01

    E jobul lor si nu ar trebui sa comenteze…Ce smecherii pe capul lor…Mai stiu eu cativa in cartier…Nu-i mai chem la comenzi si nici nu ma mai urc in masina lor…Fac comanda:)

  • miriam 29 August 2009, 08:27

    odata, la faza asta, cand se auzeau comenzile prin statie aud eu (care circulam zilnic cu taxiul la greu) “de ce nu merge pe jos?”.

    Eh…oameni si oameni. Ai gasit cum sa ii recompensezi daca sunt amabili.

    @myrcea cat despre carte…Parca astia cu multa carte facem bani? S-a prins lumea unde era de facut bani. Chstia e ca sunt multi intelectuali care fac taximetrie. Multa vreme (si cred ca inca si acum) taximetria e o sursa buna de bani.

  • cristi din lugoj:) 29 August 2009, 07:56

    Poate nu au prins linia libera la dedikiss si au o frustrare fata de tine:)).Daca si taximetristii au fitze atunci trebuie sa ne mutam in Olanda unde sunt ff rari taximetristi:))

  • laurik 29 August 2009, 09:29

    Olix mie mi se pare normal sa se uite urat… explic de ce:
    (presupanand ca din cand in cand mergi cu acelasi taximetrist)

    Tu dai 5 lei sau mai mult in fiecare seara… presupunand ca dai de 5 ori pe saptamana… se aduna 100ron pe luna dati pe taxi!
    Un taximetrist care nu fraiereste lumea si lucreaza pentru o firma castiga in jur de 1200 de ron pe luna….

    E normal sa-si bage unghia-n gat cand te vede pe tine, tanar ca nu poti merge 20 de min pe jos si apelezi la taxi!

    Nu cred ca motivul este ca vor curse mai lungi… eu cred ca este cel de mai sus…

    Si… TRAIM IN ROMANIA!

  • natalia 29 August 2009, 09:35

    Ar fi trebuit sa se bucure, ca totusi fac niste bani, chiar daca acea cursa nu dureaza decat 5 minute.
    Insa mai e o varianta, meresul pe jos. Eu nu merg cu taxiul, pentru ca din fericire am o masisna.

  • rainy 29 August 2009, 10:10

    Vai, cat pot sa ii urasc pe astia, le-as da numai picioare in gura. Mi s-a intamplat odata sa fiu cu un prieten, care se simtea foarte rau, si l-am rugat pe un nene sa ne duca de la Berzei pana in Cotroceni. N-a vrut in ruptul capului, ca era prea aproape domn’ne. L-am injurat de ma-sa si a trebuit sa mergem pe jos, incat alt taximetrist nu mai stationa prin zona.
    Sa mearga ei noaptea, dupa 12, pe jos si sper sa se agate toti aurolacii si toti cainii de ei.

  • MyRuNa 29 August 2009, 10:20

    Pe langa dezavantajul acesta ai si un MARE avantaj :) .. nu cred ca intarzii la radio sau daca e sa mai intarzii , lucrul acesta nu se intampla foarte des .
    Si eu am mai avut altercatii cu asemenea ” specimene ” de taximetristi caci altfel nu prea pot sa ii denumesc .E vreme de criza si poate ca ar trebui sa ii intelegem dar unii dintre ei sunt prea nesimtiti :)) ca nu ne inteleg nici ei pe noi .

  • mace 29 August 2009, 10:43

    mi s-a intamplat in arad, am luat taxiul pt o distanta scurta, taximetristul nu s-a mirat, la final… nota a fost de 3 lei.. i-am dat 5 lei si insista sa imi dea restul… cand o sa se intample asa ceva in bucuresti?

  • MyRuNa 29 August 2009, 10:49

    @mace dupa mine in Bucuresti foarte rar se intampla treaba asta doar daca ai vreun prieten care are vreo firma de taxi , caci altfeeel ….
    Si mie mi s-a intamplat la Tulcea pe o distranta foarte mica , cred ca aproximativ 5 minute de mers pe jos . I-am spus omului destinatia iar el mi-a spus din start ca mai putin de 5 lei nu are cum sa-mi ia .
    Din partea mea nici o problema , atata timp cat ajungeam ok acasa .
    In Bucuresti cred ca nu o sa mi se intample niciodata asta :|

  • zozo 29 August 2009, 20:26

    de ce seara faci mai mult pe jos decat ziua?

  • anna 29 August 2009, 21:27

    totusi asta i este meseria ,nu trebuia totusi sa comenteze!c sa mai zic eu k locuiesc intr-un oras km e slatina…pt taximetristii d aici distanta asta e normala si tariful p masura k doar e un oras mic…

  • drstoica 30 August 2009, 09:19

    @myrcea: Taximetristilor e clar ca “nu le-au placut cartea”. Dar tie? :) Pe acelasi principiu cunosc pe cineva care povestea: “fetelor mele le plac laptele”.
    @mace: In Arad, ca si in oricare alt oras important din tara (eu sunt de fel din Ploiesti), n-o sa faci niciodata o cursa cu taxiul de 300 de mii de lei decat daca vrei sa inconjori orasul. In Bucuresti, taximetristul iti poate lua destul de lejer banii astia pe aparat. Si fiindca specimenele s-au invatat sa incaseze numai sute de mii, refuza sa te duca pe distante scurte. Prefera sa doarma in masina decat sa munceasca. Intreaba-l pe Olix daca l-ar duce acasa vreun taxi “la bordura”. Adica un taximetrist abordat pe strada. Nici nu l-ar baga in seama. Se intampla de multe ori sa-i soliciti taximetristului un drum de 200 de mii si el sa zica “a, nu, ma retrag si vreau un drum inspre…”. Niste cacanari.

  • phidas 30 August 2009, 14:08

    Mersul pe jos face piciorul sanatos si spate de urs. :))

  • Cornelya 1 September 2009, 20:06

    Mai olix tu nu stii ca asa sunt taximetristii din Bucuresti? citeste ultimele litere din jobul lor si ai sa vezi ca sunt … TRISTI :)). S-au invatat cu sume extraordinari de mari. Sa vezi ce bucurosi sunt cand le ceri sa te duca din Pantelimon la Gara de Nord si inapoi. =))
    Eu sunt din Constanta si de fiecare data cand a fost sa merg cu taxiul (acum nu mi se mai intampla pt k am propria mea masina :P ) nu a comentat niciunul…..poate pentru ca eu as fi fata…dar nu cred ca asta e problema.
    Oricum, asta este o intamplare din viata ta, care se pare ca uneori se repeta, dar nu trebuie sa te simti tu prost, din cauza prostiei unor oameni “tristi”.

  • L. 2 September 2009, 10:25

    ti-am mai zis de taximetristi … ce specie sunt, in marea lor majoritate. Nu dai un leu in plus daca fac figuri. Daca nu fac, le dai, foarte bine. Iar daca insista cu figurile, FACI RECLAMATIE! Adica ceri bon cu stampila, retii nr. si trimiti la OPC cu CC la firma de taxi. Ia sa vezi ce amenzi o sa ia si cum o sa se disciplineze. numai asa se dreseaza

  • granyta_ade 2 September 2009, 11:13

    corect e “mergeau”, nu “mergea” asta in kzul in kre nu e greseala de tastat desi nu ar parea.:)

  • granyta_ade 2 September 2009, 11:25

    da.ai zis ceva de genul, dak ei erau in locul meu, mergea pe jos.si trebuia mergeau, nu?

  • BabyRacy 6 September 2009, 15:01

    Soro, ejti belea!:)) fidelizeaza-ti un tip/2 care ti s-au parut ok sau colaboreaza doar cu o firma si toata lumea va sti deja la ce sa se astepte. Serile tale vor fi deja lipsite de riscul unei mutrite relativ-acre:P

Post a comment