Top

Esti ceea ce lasi in urma

Cat am fost la mare am spus la fiecare sfarsit de program “nu uitat sa strangeti gunoaiele dupa voi, nu uitati sa lasati plaja curata, pastrati curatenia pe plaja”. In fiecare zi cosurile de gunoi de pe plaja erau pline, pe langa ele era la fel de plin de gunoaie, dar si pe plaja sau chiar in apa puteai sa gasesti o gramada de doze de bere, sticle goale, seminte, pungi etc.

Via piticu.ro un clip care, vorba lui, te pune putin pe ganduri!

Pastrati curatenia! Folositi cosul de gunoi!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 19 August 2009, 17:35

    Acesta este si motivul, pentru care, atunci cand merg cu ai mei pe undeva, punem toate gunoaiele intr-o punga si le aruncam, doar atunci cand gasim un spatiu destinat pentru depozitarea gunoaielor. Natura trebuiea pastrata cat mai curata, pentru ca ne ofera viata.

  • miriam 19 August 2009, 19:14

    misto de tot clipul! Fiecaruia ii place sa fie curat cand ajunge in peisaj, dar cand pleaca uita ca mai vin si altii pe acolo.

    Am vazut o faza in Brasov ca am ramas siderata: o tipa (mare si plina de fite) iese cu familia de la magazin. Manca inghetata si…guess what? A desfacut ambalajul si l-a aruncat pe jos. Cineva (femeia care vindea in piata si era aproape) a zis ca mama i-a spus sa ridice hartia si sa o arunce la cos, iar ea a spus cu obraznicie: “Nu vreau”!
    Multi dintre noi cara cate o hartie in buzunar sau in poseta pana gasesc un cos unde sa arunce hartia. Altii (nu stiu de ce, cu predilectie, cei care conduc masini super tari) arunca doza de cola direct pe geam, ca sa nu mai zic de ambalajul tigarilor sau mucurile de la tigari.
    Sa ne gandim doar ca daca inca 50 sau 100 ar face asa ce ar fi.
    Dar asta e un exercitiu pentru cei ce gandesc, iar “gunoaiele” nu gandesc.

  • miriam 19 August 2009, 19:15

    scuze pentru “manca”. Stiu ca se spune “mananca”, dar pentru o toapa ca aia…e suficient.

  • A.Dragos 19 August 2009, 18:35

    Foarte tare şi marcant titlul ! De când l-am văzut mi-a şi venit ideea să îl folosesc într-o fotografie, imi dai acordul ? Cât despre gunoaie aşa este, chiar azi am fost sa fac câteva fotografii lângă o pădure şi m-am speriat de câte gunoaie erau, pur şi simplu de vreo două ori am păţit să mă aşez în genunchi ca să fotografiez o insectă şi nimeream pe sticle sparte sau de plastic…

  • eRRmy 19 August 2009, 18:37

    sunt chiar nesimtiti, sau gunoi cum spune in clipul de mai sus, daca si pe plaja lasa mizeri. Sunt cosurile de gunoi la cativa metrii de tine. nici nu apuci sa zici gunoi si te-ai intors pe prosop.

  • A.Dragos 19 August 2009, 18:53

    Ok, multumesc :)

  • Rafael 19 August 2009, 22:02

    Bun mesajul clipului,dar ma intreb daca alora imbuibati de mici si bere le mai pasa cumva daca li se spune in fata ca sunt niste gunoaie…
    Se intampla de foarte multe ori sa merg mult timp pana dau de o pubela chiar si cu un mic ambalaj de guma de mestecat in mana,pe care nu-mi explic ce ma impiedica sa il arunc pe strada.Dar cand ma gandesc cati indivizi “masacreaza” mediul inconjurator intr-un mod mult mai grav,imi dau seama ca totusi gestul meu conteaza enorm,si ce bine ar fi daca lumea ar constientiza treaba asta pana nu va fi prea tarziu.
    Si ce ma mai irita la culme e placerea cu care fumatorii fac dovada masochismului lor in spatiul deschis, imprastiind fumul fara sa tina cont de cel care trece pe langa el,care poate nu suporta fumul/fumurile si totusi e nevoit sa i le suporte.Ma controlez de fiecare data si trec peste frustrarea ca mi se ia dreptul vital de a respira,gandindu-ma ca poate intr-o zi se va produce ceva,nu stiu nici eu ce,de la natura insasi poate,si toti acestia vor ajunge sa-si inghita fumurile la propriu,oral sau nazal…

  • Alina 20 August 2009, 12:50

    eu stau la munte…si oamenii mereu ies la gratare in week-end…si am vazut ca unii au inceput sa faca comert cu ‘gunoiul’.,punand taxa la cosul de gunoi…oamenii trebuie sa invete sa traiasca in curatenie,si la iarba verde si nu numai.Pot sa spun ca in zona in care stau eu,e frumos,curat,pt ca oamenii au fost motivati,cu amende serioase :),sa pastreze orasul curat.E un oras turistic si atunci cand turistii vin si vad gunoi,indifrent de frumusetea orasului…pot sa-si dea seama ce fel de oameni populeaza acel oras.Sincer,eu cred ca indiferenta romanilor,e ceea ce face diferenta,si asta e o piedica in dezvoltarea tarii noastre.Romane,dezvolta-ti gandirea,da-i refresh si fi fresh oriunde mergi :D.

  • Cristina Cirstea 20 August 2009, 14:25

    intr-adevar foarte interesant clipul si asa cum ai spus si tu m-a cam pus pe ganduri.Ar fi interesant sa vedem ca vorbele astea chiar au ajuns acolo unde trebuie si nu doar sa le luam ca fiind ceva “woow,asa,e”,dar sa stam si sa repetam aceleasi greseli de fiecare data.Multi spun ca le pasa de natura si ca de acum incolo vor avea grija ,insa sunt lucruri de moment,din pacate,si nu multi le iau in serios….Ar trebui totusi sa gandim inainte sa lasam o doza de bere,sau orice alt gunoi aruncat aolo unde ne-a venit prima data la mana….Ar trebui sa stim ca tot ceea ce avem(aer,verdeata,frumusetea padurilor,a deltei etc) vine exact din locul in care noi il poluam cu neglijenta,si anume din natura.

  • Ela 20 August 2009, 20:55

    @eRRmy mizerii nu ‘mizeri’
    metri nu ‘metrii’
    :)

  • Ela 20 August 2009, 21:03

    am participat si eu la o activitate de curatire a padurilor…si mi s-a intamplat o faza…eram la plaja cu o prietena si ea a scos din geanta o punga de seminte…s-a apucat sa manance si arunca cojile in iarba…eu m-am cautat in geanta si sa vezi ce moaca a facut cand am scos o punga…m-a intrebat”ce e cu aia?”
    i-am spus:”maine cand venim din nou ai vrea sa iti pui patura pe coji de seminte sau tie ti-ar placea sa vii la plaja si sa nu ai unde iti pune patura din cauza cojilor de seminte?..ia pune-le in punga!”…si ea mi-a comentat:”vai tu ce ECO esti!” i-am spus ca”nu sunt ECO,las natura asa cum m-a primit ea”:))mi s-a parut si funny dar si neingrijita pentru ca nu este singura care foloseste locul acela si nu i-ar placea sa-si aseze patura in gunoaie:) imi pare bine ca ‘sustii’ aceasta ‘campanie'(nu stiu cum sa-i spun altcumva):)

Post a comment