Top

Maica-mea e fana Tiesto

Si pe langa faptul ca e fana Tiesto are si blog si cont pe twitter. Totusi, ea se intreaba urmatoarea chestie:

Mi-e foarte ciuda ca Tiesto nu vine si in Timisoara. Sunt o fana a lui Tiesto. Imi plac si DJ-ii nostri, dar parca Tiesto da si mai multa energie. Ieri a fost la Mamaia si Armin van Buren. Am ascultat de pe site-ul lui muzica. E super, dar tot fan Tiesto raman.

Ce ati zice sa ma vedeti intr-un club, sau pe un stadion unde concerteaza Tiesto? Oare e chestiune de varsta? Eu cred ca nu. Dar voi?

Sincer? Probabil pentru ca sunt nascut in Romania si am mentalitatea asta de aici cred ca mi s-ar parea ciudat sa o vad pe maica-mea la un concert Tiesto, dar daca as merge pe un stadion in Germania sau Olanda probabil mi s-ar parea normal sa vad acolo oameni la 40-50 de ani.

Si totusi, daca la un concert Tiesto as vedea o femeie la 50 de ani dansand, fredonand piesele si zbantuindu-se la inceput mi s-ar parea putin ciudat, dar apoi as aplauda-o in semn de apreciere!

Si totusi, cred ca si mamei mele i-ar fi placut mai mult Sven Vath decat Tiesto :)

DSC08166

(la Tiesto)

DSC08225

(la Sven Vath)

Voi cum ati reactiona sau ce parere ati avea despre o femeie la 50 de ani pe care ati vedea-o dansand si zbanduindu-se la un concert Tiesto?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • miriam 9 August 2009, 23:27

    helllllllllllooooooooo, people! Deci… sa nu va imaginati ca-as da in spectacol, m-as zbantuii nebuneste, doar ca piese ca… “Addagio for Stings” ma fac sa ma simt bine. Nu stiu daca m-as duce la un event ca si Sensation (Black / White) ca nu imi place cand e atata agitatie, dar intr-un club gen.. The Note (vorbesc pentru Timisoreni) as sta undeva, la o masa, as sorbi un long drink si mi-ar place sa ascult Tiesto si chiar as fredona.

    Ce e mai bine: sa ma plang de reumatisme sau sa ma bucur de o muzica ce imi place, dar fara sa ma dau in spectacol.

    Olix, tu stii bine ca am fost la Loredana (pe vremea cand imi placea), am fost la club de jazz impreuna. Nu e nimic reu in asta.

    Sigur ca zicea cineva ca sa te simti ca la 20 de ani la 50… Ma rog., asta are doua nuante:

    1.Poti sa fi penibil si sa te dai in spectacol
    2. Poti sa te bucuri de viata, dar la modul decent.

    si… scuze, dar sunt unii la 20 de ani care nu stiu sa aprecieze ceva frumos si ca viata, indiferent de problemele ei, merita sa o traiesti frumos.

    PS Merci Olix de reclama la blog si twitter.

  • al3x 9 August 2009, 23:06

    lol :))
    super tare.

  • KornNT 9 August 2009, 23:12

    Olix e bine ca poate. Alte mame la 50 de ani se cred batrane si alte chestii. E tare ca ea inca se crede ca la 20 de ani.

  • tudor 9 August 2009, 23:13

    E bine sa faci ceea ce te face sa te simti bine, indiferent de varsta. Nu vreau sa cred ca peste vreo 20-30 de ani nu voi mai merge la concerte si eventuri mari, nu cred ca voi fi un om plictisit(or).

  • eRRmy 9 August 2009, 23:17

    daca ar fi singura, as zice ca e ceva ciudat. O femeie care trebuie sa stea cu nepotii, ea danseaza la Tiesto. Ma refer in general. Dar daca sunt mai multe persoane cu ea, ar face senzatie :))

  • Leasu Daniel 9 August 2009, 23:19

    Ce pot sa zic …mama ta are gusturi bune.

  • KornNT 9 August 2009, 23:37

    Intr-un cuvant mama lui Olix e TARE. :)

  • Rafael 9 August 2009, 23:54

    Dupa ce am citit postul tau m-am gandit ca ar fi oarecum penibil sa fiu cu grupul de prieteni la un concert,iar mama sa se afle in mijlocul nostru,manifestandu-se asemenea noua,fiindca nu e genul!!! Dar dupa ce mama ta si-a expus punctul de vedere, lucrurile s-au schimbat si totodata imaginea scenariului.Si acum cred ca ar fi de apreciat o doamna trecuta de prima tinerete care se adapteaza la stilul generatiei noastre,si de ce nu,m-as simti poate chiar mandru.
    P.S. OLiX,cu ocazia asta mi-am consultat si eu mama pe tema asta si m-a surprins sa aflu ca nici ea nu s-ar da in laturi de la o asemenea “escapada”,in limita bunului simt,desigur…

  • mihdel 10 August 2009, 01:33

    mai eu stiu un prieten care a mers la the mission dance weekend cu tatal lui care are 50 si ceva de ani, si omului i-a placut la nebunie. Si eu am mers cu tatal meu, care are tot cam atatia ani, la un concert, si chiar ne-am simtit foarte bine, dar totusi sper sa nu se invete de-acum:)):p

  • anne_ 10 August 2009, 02:57

    41-mama, eu 23 si se pare ca va trebui sa mergem impreuna la un concert Tiesto! Ii place, m-a tot vazut ca merg pe la concertele lui, a vazut niste clipuri si este incantata.. Cred ca mamele noastre au dreptul sa se zbantuie si sa danseze atat cat sa se simta si ele bine :)) No zau, oameni sunt si daca asta le-ar face fericite, de ce nu!?
    Ar fi misto ca la urmatorul concert sa le facem o surpriza, le lansam un blog mami-rebelfan-tiesto, le informam despre tracklist si liber la distractie!!! :))

  • Acsymo 10 August 2009, 08:38

    deci mama ta e cea mai tare :)))

    La noi mentalitatea face ca daca vezi o femeie trecuta de 40 de ani la un asa eveniment sa te gandesti…’bai, wtf?’

    In afara, da, se poarta si lumea se distreaza indiferent de varsta.

    Si mama ta are gusturi bune.

  • natalia 10 August 2009, 09:02

    Foarte frumos! :) Asemenea persoana sunt de apreciat. :) Tiesto, te face sa te simti bine pe muzica lui, indiferent de varsta. :)

  • miriam 10 August 2009, 10:10

    merciiiiiiiiiiiiii…la toata lumea! Si va astept si pe blog si pe twitter.Sper sa mai imbunatatesc stilul blogului.

    Am uitat sa spun ca sunt dascal universitar si fiind in mediul tinerilor imi place sa ma adaptez lor si, astfel, mai preiau ceva din tineretea lor.

    Si inca ceva…dela o anumita varsta a voastra, a celor tineri de pe net, sa zicem dupa 25-26 de ani, cand va maturizati, diferentele de varsta numai sunt atat de evidente in ceea ce priveste comunicarea.

    Luv u, people!

  • Rox 10 August 2009, 17:40

    in primul rand sincerele mele felicitari pentru deschiderea pe care o aveti fata de tineri si ce e actual.
    cand am citit, nu mi s-a parut nimic anormal ca o doamna, avand 50 de ani sa mearga la tiesto.
    apoi, am citit ca e mama. mi s-a parut cu atat mai frumos. si in secunda urmatoare m-am gandit cum ar fi sa vina mama cu mine. e mai mica, are 41, dar tot mi s-a parut ciudat. pentru ca e.. ei bine, mama.
    si incercand sa ma detasez putin am zis, ei da.. desi ciudat la inceput daca mama ar veni cu mine la un concert as iubi-o si mai tare.

    nu-mi place tiesto, eu sunt cu depeche mode, mgmt, franz ferdinand.. etc :) dar daca o fac sa vina cu mine la urmatorul concert imi dau un bonus de 100 de puncte.

    concluzie: persoana care are 50 de ani si e la un concert este o persoana increzatoare, sigura pe ea si curajoasa. probleme avem noi. privitorii plini de prejudecati

  • madaqzby 10 August 2009, 17:59

    tare mama tah:* ;))

  • Rainy 11 August 2009, 12:14

    A merge la un concert sau intr-un club nu cred ca e o chestie care tine de varsta, atat timp cat stii cum sa te imbraci si cum sa te porti astfel incat sa nu devii penibil. Stiu oameni de 35 de ani care incearca sa para de 18, imbracand-use si comportandu-se ca atare, ceea ce mi se pare jenant.
    Insa, in ceea ce o priveste pe mama ta, vad ca are o atitudine potrivita si nu mi se pare nimic rau in faptul ca asculta Tiesto. Mi-ar placea sa fie si mama atat de deschisa si sa nu se mai cramponeze in expresia “pe vremea mea…” Poate daca ar fi mai multi oameni ca mama ta, si nu ma refer numai la gusturile muzicale, ar fi si tara asta in alta directie. :)

  • AdDa 11 August 2009, 12:27

    Nu am nimic mai mult de zis decat: Felicitari, doamna Miriam! Sunteti o femeie si o mama model.

  • Cătălin 11 August 2009, 14:40

    foarte tare îi mama ta maii Oliver maii…!!! :)

  • Gaby 11 August 2009, 17:28

    am si eu o intrebare daca imi raspunzi bine daca nu asta e mama ta ce job are am citit pe logu ei ceva de congres?

  • drstoica 11 August 2009, 18:12

    Bai, sa dea naiba, mi-am scos palaria in fatza mamei tale!! Nu port palarie (de obicei), dar am facut rost si mi-am pus-o special ca sa am ce scoate. :)
    Doamna, dati-mi voie sa va rog ceva: incercati sa transmiteti in randul generatiilor nu foarte tinere placerea dvs de a trai si deschiderea spre o buna comunicare, neacceptarea conservatorismului gaunos care franeaza o societate intreaga si pe care, din pacate, il adopta inclusiv atatia tineri. Faceti sa se transmita lucrurile astea mai usor decat gripa porcina. :) Fiind cadru universitar, aveti in mana o furculita si-un cutit mai serioase decat altii. Va felicit!

  • miriam 11 August 2009, 23:16

    @gaby Jobul e conferentiar universitar la o facultate privata din Timisoara. Congresul e de natura religioasa.

    @drstoica merci mult de aprecieri. Imi plac tinerii de calitate, care fac ceva din vocatie, care stiu sa dea din ei mai mult fara sa li se ceara, care fac eforturi pentru a ajunge unde isi doresc.

    Asa este: am furculita si cutitul si, spre bucuria mea, am vocatia de a fi dascal, si, sper, simt (fara falsa modestie) ca comunic foarte bine cu studentii. Sunt mai putin conventionala chiar si la cursuri si sper ca fac reengineering in invatamantul universitar (de aceea imi place la privat pentru ca nu este totul atat de rigid).

    Nu am in cap mentalitatea aia cu “generatia mea” pentru ca nu toata lumea trebuie sa traiasca dupa tiparul meu. Poate tiparul meu e invechit pentru acest sistem. Nu inseamna ca inghit orice, dar iubesc bunul gust, o viata bazata pe principii sanatoase, pe valori reale.

    Dispretuiesc smecheria, arivismul si…ucid studentii care copiaza (pentru ca consider copiatul lipsa de respect fata de munca mea, a colegilor, si a existentei profesionale viitoare a individului. Cine nu are respect fata de munca nu are valoare.

    Gata…restul pe blogul meu!

    Merci, oricum, pentru toate aprecierile!

  • natalia 12 August 2009, 08:47

    Si eu am in familie, doi fosti profesori si de aceea, aveti tot respectul meu. In plus, una dintre aceste persoane, este un cunoscut scriitor in zona Vrancei.

  • MovieTime 13 August 2009, 00:06

    Mereu am apreciat oameni care stiu sa se distreze la orice varsta.Nu mi s-ar parea ciudat. Poate se datoreaza si familiei mele care se aseamana destul de bine cu mama ta :-).

    Asa ca mama lu Olix rullz!

  • miriam 13 August 2009, 09:00

    De obicei copiii sunt cotati drept “fiul lui…cutare, sau fiica lui …cutare”, eu intru in categoria “Mama lui Olix” si sunt foarte mandra de asta!

    Kiss you all!

  • miriam 13 August 2009, 23:48

    @KornNT Nu ai gresit cumva articolul la care ai postat commentul?

  • KornNT 13 August 2009, 23:40

    Foarte tare logo-ul.

  • axe 17 August 2009, 02:37

    Foarte tare… de cunoscut, am cunoscut si eu la EOL Tour 2 doamne la aproximativ 50 de ani care venisera din Bulgaria sa il vada pe Tiesto si nu oricum… aveau tricouri inscriptionate frumos cu dj-ul nostru preferat :D

    Ce sa zic, ai o mama super tare!

    In Olanda… la toate EDM-urile de trance vin foarte multi cu varsta trecuta de 50 de ani si nu glumesc… la Full On Ferry (show-ul propriu al lui Ferry Corsten) am ramas masca… peste 70% erau destul de in varsta. Bine… ce nivel de trai/mentalitate/conditii au ei si cat de amarati suntem noi…

  • mace 17 August 2009, 15:59

    am fost si eu la navadori, la the mission, a fost a doua oara cand am mers la tiesto si la fel ca pe 21 martie in bucuresti mi-a fost dat sa vad lume aflata la a doua varsta manifestandu-se pe muzica lui… Foarte tare! e tot ceea ce pot spune.

  • miriam 18 August 2009, 11:14

    @mace sa inteleg ca incepem sa ne destupam si noi la minte? Ce bine!

  • Alina Gadoiu 20 August 2009, 18:02

    Sunt convinsa ca noua, romanilor, ni se pare absolut aberant sa ne vedem parintii in acelasi local sau club cu noi, darmite la un concert sustinut de Tiesto. Si totusi, intr-o alta lume, adica in tarile vestice, aceste lucruri sunt perfect normale.

    Spre exemplu, concertul U2 de la Zagreb, la care am avut si eu sansa sa fiu in public, mi-a dat posibilitatea sa vad fel de fel de oameni, de varste si nationalitati diferite. E adevarat ca U2 e un alt gen si are un public tinta diferit decat Tiesto, dar nu era deloc anormal sa ii vad acolo.

    Insa noi gandim altfel … si totusi, daca parintii nostri vor sa o vada pe Madonna la Bucuresti ? Aveti ceva impotriva ?

  • Cerasela 26 August 2009, 01:34

    Nu cred ca e o chestie de varsta un concert e deschis pentru orcine tisto e un dj beton si eu sunt fan tiesto si sincer sunt fun muzica house minimal tecno ce ma face sa ma simt bine … cred ca daca as avea ocazia la 50 de ani sa ma duc la un concert a unui dj care imi place mas duce gura lume nu se poate astupa ;))

Post a comment