Top

De ce nu e mişto să trăieşti în Bucureşti

Astazi ma bag la un concurs, cel de pe blogul lui Zoso. Nu tin neaparat sa castig premiul, dar cred ca e un subiect bun de discutie. Astazi am sa va spun care mi se par mie ca ar fi punctele negative ale Bucurestiului, iar maine saptamana viitoare (ca asa e perioada de inscrieri) trecem la cele pozitive, la experiente si povesti frumoase despre Micul Paris.

Unul dintre dezavantajele de a lucra in capitala, cel putin in Romania, este ca aici vine toata lumea, aici isi doreste toata lumea sa ajunga. Asa cum pentru unii America sau Canada sunt un vis, asa pentru altii Bucurestiul este un vis. Multi oameni vin in capitala in speranta ca-si vor gasi un job, o viata, o familie. Unii sunt mai norocosi, altii nu. Suntem multi in Bucuresti, suntem foarte multi veniti din toate colturile tarii, iar bucurestenii nascuti si crescuti aici incep sa devina minoritate.

Si pe langa faptul ca suntem multi in capitala asta, mai sunt si multi veniti cu masinile. Concluzia? Trafic infernal! Putini locuitori ai capitalei stiu scurtaturi si le mai si folosesc, majoritatea circula pe arterele principale, cam la aceleasi ore de varf si atunci se blocheaza.

Daca nu ai masina e incepi, uneori, sa ai alte probleme. Seara ti-e frica sa mergi de unul singur pe strada sau chiar cu iubita/iubitul pentru ca risti sa se lege de tine cocalarii/rromii care misuna noaptea pe strazi, iar daca mergi cu taxiul risti sa gasesti si cate un taximetrist care are chef de joaca, sa te sperie samd. (later edit) Si ca tot ziceam de taximetristi mi-am adus aminte de o prietena care-mi povestea chiar zilele trecute de un taximetrist care chiar isi dorea sa o sperie (omul era chel, tatuat.. ciudat) si de aici merg mai departe cu ideea ca pentru o fata e nasol as fie singura in taxi, pe strada, intr-un bar .. cam oriunde in Bucuresti. Sansele sa nu se dea cineva la ea cred ca sunt .. 0.3% ?

Un alt lucru care nu-mi place in Bucuresti este smecheria. Le fiecare colt te lovesti de un smecher care vrea sa-ti vanda ceva sau care vrea sa te bage intr-o combinatie. Pe langa smecherie mai exista si rautatea sau nepasarea. O mare parte din Bucuresteni au in ei doza aia de rautate care as putea spune ca e tipica.

(later edit) La sugestia lui Dan Messer, intr-un comentariu de mai jos, da! am uitat sa mentionez cainii comunitari de care sunt satul pana peste cap. Pana acum n-am avut probleme cu ei, dar sunt fooooarte multi. Dupa miezul noptii in jurul blocului in care locuiesc e plin de caini, dar noroc ca-s pasnici.

(si mai later edit) Cersetorii! Sunt enervanti, insistenti si multi! Da nici astia nu sunt doar in Bucuresti, ci ii gasesti oriunde.

De mizerie si de gropi nu vreau sa mai vorbesc pentru ca stiu ca va doare capul deja :) Maine o sa fiu optimist, va spun ce vad eu frumos in Bucuresti, dar intre timp astept sa-mi spuneti voi, daca locuiti aici, daca ati fost pe aici sau daca ati auzit “de ce nu e misto sa traiesti in Bucuresti”.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • miriam 20 July 2009, 18:20

    oare numai acolo e nepasare? Din pacate cred ca asta e flagel universal. Cand te ajuta cineva dezinteresat zici ca e o minune.

  • natalia 20 July 2009, 19:00

    Nu am mai fost in Bucuresti, de la varsta de 8 ani, iar motivele enumerate de tine sunt aceasi pentru care nu m-as muta in acel oras. Trafic infernal e si in Focsani, dar nu se compara cu cel de acolo. Smecheri sunt oriunde, iar gropi la fel, nu cred ca e vreun oras in Romania, care sa nu aiba asa ceva.

  • Ionut 20 July 2009, 19:15

    In afara de trafic, niciunul dintre celelalte argumente nu este intemeiat.

    In ceea ce priveste cocalarii/rromi in Bucuresti e lejer, crede-ma, sunt din Braila. Plus ca in Bucuresti am stat 1 an de zile in Ferentari.

    Stau de 7 ani in Bucuresti, nu am dat peste niciun taximetrist care sa doreasca “sa ma sperie”.

    Gropi/praf/mizerie/nesimtire/nepasare toate tin de oameni. Oamenii care ne conduc si noi insine. Iar oameni sunt peste tot, nu doar in Bucuresti.

    hai noroc!

  • al3x 20 July 2009, 19:25

    mda .
    Locuiesc in Bucuresti de cand m’am nascut si tind sa cred ca deja m’am obijnuit cu traficul,cocalarii,rromi si etc., deja ii vad ca si o parte a Bucurestului ( nu vad cum ar arata Bucurestul fara ei :D ).
    Cand ai spus ca multi vin din provincie in capitala ai avut treptate,cred ca peste 60% din pop. Bucurestului e venita din provincie sau din afara iar cei ce sau nascut in capitala nu numai ca devin o minoritate dar vor sa mai si plece.Multi sau plictisit sau au obosit din cauza Bucurestului.

  • Onics 20 July 2009, 19:29

    Cand am inceput sa umblu mai des prin bucuresti… am ramas putin surprinsa … mi se parea lumea trasa la xerox, fetele nu aveau personalitate, nu mi se pareau excentrice deloc.
    Legat de taximetristi, eram 3 fete in masina si soferul s-a luat de noi, ne vorbea relativ obscen. Bine ca a fost traseul scurt :)

  • danmesser 20 July 2009, 19:47

    Eu sînt bucureștean la a 5-a generație, dar nu mă simt minoritar din cauza “provincialilor” care vin aici. E discutabilă și chestia asta cu ponderea în scădere a băștinașilor, gîndește-te că, pînă la urmă, cei care ajung să se stabilească în București devin ei înșiși furnizori de bucureșteni get-beget.
    Observ că n-ai pomenit nimic de cîinii comunitari. Mai bagă un later-edit, dacă nu cumva îți plac și îi vom regăsi în post-ul de mîine :)
    Care, btw, presimt că va fi unul mai scurt decît ăsta :)

  • Rafael 20 July 2009, 21:17

    Toate aceste argumente sunt imaginea unui oras care se vrea o capitala europeana.Intreg acest tablou,sumbru de altfel,poate capata o cu totul alta nuanta,si singurul “artist” abilitat sa intervina este primaria.Totul se poate schimba,inclusiv traficul,e o chestiune de idei,vointa si putere financiara pentru ca aceste idei sa poata fi puse in practica,si puterea asta financiara depinde de capacitatea de gestionare a celor care ne “pastoresc”.Se pot taia fonduri alocate inutil,si sunt mii de exemple,si redirectionate catre scopuri ce vin in sprijinul unui trai mai bun.
    Eu mi-as dori ca la primarie sa vina cineva tanar,cu idei si o alta perspectiva de viata,insa e clar ca cei din organizatiile de tineret sunt considerati “pioneri” ce trebuie sa parcurga ani buni pe langa seniori,chipurile,sa invete de la acestia.Mi se pare cea mai imbecila regula.E adevarat ca acestia invata,dar ce?! Coruptie,comunism,birocratie,idei invechite…Eu zic sa sustinem accesul tinerilor la deciziile luate macar la nivel local ,cu o singura conditie:sa nu faca parte din absolut nici un partid politic.
    P.S. maestre OLiX,asteptam tabloul optimist,ca pe asta ai facut risipa de culori reci,dar hai ca merge,pe caldura asta…

  • adidas 20 July 2009, 21:20

    pai ce zici u se regaseste peste tot ar fi trebuit sa zici de ce nu e misto in romania

  • MIhA 20 July 2009, 21:46

    Sad but true. :(
    Astea-s chestiile care nu-mi plac nici mie la Bucuresti.
    Si a fost o faza mai scary si cu un taximetrist, chiar pe 1 ianuarie, cand mergeam in Twice, si eram 5 fete.

  • Mihai 20 July 2009, 22:27

    Mi s-a propus de multe ori sa vin in Bucuresti dar am refuzat. Cred ca la mine teama de (inca ceva) nou e mai puternica decat frica de cocalari insa banuiesc ca daca mi-ar pica bine la portofel mutatul in Viena,parca nu ash mai sta pe ganduri. Oricum mi-e bine in TM,desi un post ca cel de sus se poate scrie cu succes si aici.

  • Fludoritza 20 July 2009, 23:37

    Am dat intamplator peste blogul asta si apropo de ce spui tu aici, am si eu o completare pe blogul meu: http://fludoritza.blogspot.com/2009/07/dale-capitalei.html (tot intamplatoare si postarea mea).

  • Alter Ego Blog 21 July 2009, 04:48

    Traficul, maidanezii si un zgomot de fond permanent e ceea ce m-a tinut departe de Bucureti… dupa 8-10 de ore de munca intr-un birou simteam ca o iau razna cand ieseam si ma loveam de atat de mult zgomot…

  • alina 21 July 2009, 09:27

    NU numai in Bucuresti e povestea asta. Mai sunt si alte orase. In schimb sa facem o comparatie Iasi – Bucuresti, n-as pleca in viata mea din iasi.e un oras linistit, oamenii sunt ok, ai sanse oarecum mici sa se ia cineva de tine, daca esti ok. dar daca vrei sa fii bagata in seama si sa ti se dea importanta, si tu vrei sa demonstrezi asta prin tinuta vestimentara si comportament, atunci ai toate sansele sa se ia cineva de tine.
    caini comunitari sunt si in iasi. destui chiar.

  • orator 21 July 2009, 10:20

    daca nu va place in bucuresti atunci plecati, poate asa se mai aeriseste capitala asta imputita de….

  • bek00letz 21 July 2009, 22:37

    De-aia! :-)

  • orator 22 July 2009, 10:20

    era o vorba ca sa nu zic doua ce poti face tu pentru bucuresti si nu el pt tine…e putin modificata dar sper ca ai inteles ca cel care a spus-o nu era prost

  • Ela 20 August 2009, 15:57

    in primul rand nu sunt din Bucuresti,iar in al doilea rand nu mi se pare nici pozitiv,dar nici negativ. Este pozitiv din pricina faptului ca ai mai multe optiuni,sunt mai multe locuri de unde iti poti cumpara ceva,poti inchiria,iti poti petrece timpul liber,te poti distra sau te poti plimba. Negativ insa mie mi se pare ca sunt mai multe. Respectul in trafic nu cred ca exista(numai pe centura am fost,aveam prioritate,era linie continua,si de pe o straduta,toti vazand masina cu numere de BN,au mers mai departe fara sa acorde prioritate),asa-zisii batjocoritori(rromi,smecheri,cocalari,curve dezbracate si toate cele),praf,mizerie,dezordine samd.

Post a comment