Top

Filme de pe torenti sau de pe DVD?

Zilele trecute va indemnam sa sustineti muzica romaneasca (dar puteti sa o sustineti, la fel, si pe cea internationala) cumparand CD-urile originale sau mp3-urile de pe siteurile specializate. Astazi, vorbind cu o prietena care e mometan in State, am realizat de ce pirateria acolo este foarte scazuta.

In primul rand pentru ca legea este foarte dura acolo, iar in al doilea rand pentru ca la ei sa dai 20$ ca sa-ti cumperi un DVD cu un film abia aparut (calitate HD) chiar nu e asa mult. M-am uitat la noi pe torenti si filmul respectiv e doar la calitate TS, adica tras din cinema. Sincer? Dupa ce am vazut trailerul m-as duce in primul magazin cu DVD-uri (daca am avea si noi asa ceva) si as da cei 20$ (60 ron) ca sa ma uit la DVD-ul original.

(exemplu de trailer de film bun) The Proposal

Vi se par mult sa platiti 60 ron pentru un film bun? Un bilet la cinema, la o premiera sau avanpremiera costa intre 25 si 30 (si ceva) de ron. E mult nu? O sa-mi spuneti din nou ca nu-si permite toata lumea sa dea atatia bani ca sa vada un film la cinema? Sunt de acord, dar sa stiti ca nu trebuie sa mergeti in fiecare seara/saptamana la film si oricum toata lumea stie de preturile de miercuri cand platesti un bilet si intra doua persoane.

Dar revenind la DVD, sunt curios cati dintre voi ati da 60 ron ca sa aveti DVD-ul vostru (nu neaparat pentru colectie, ci poate mai mult pentru calitate) cu un film misto?

[poll id=”32″]

Stiati ca in Anglia daca deschizi un program de torenti sau dc++ si incepi sa descarci ceva in cateva minute te trezesti cu politia la usa? Sincer? Cand asta se va intampla si in Romania vom scapa si noi de piraterie!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 28 June 2009, 13:01

    Eu nu am mai fost la cinema de foarte mult timp, asta pentru ca la noi cele doua cinematografe, pe care le aveam s-au desfiintat. Recunosc, scot filme de pe torent.

  • al3x 28 June 2009, 13:03

    da asa este ..dar sa stii ca dupa ce a aparut un film la cinema in 2-3 zile este in varianta ts pe torrent cum ai zis si tu iar dupa 2 saptamani apara si in varianta dvd.. asa ca ori te duci in Mall si dai 1 mil sau mai mult pe un film de ultima h ..sau astepti 14 zile si il poti avea in 2 min in format dvd cu subtitrare si toate cele…
    Legat de filmu’ The Proposal a aparut pe torente in toate variantele mai putin pe DVD :)) ..dar peste 1 saptamana va aparea si varianta DVD DVD-RO.
    La alocatiile si la salariile noastre nu ma mir ca pirateria este in floare la noi in tara :)
    Plus ca nici nu avem asa de multe magazine cu DVD-uri ..doar daca esti norocos si stai in marile orase unde te poti duce in Mall sau in Hyper-market’uri si cumperi de acolo…

  • Florin 28 June 2009, 13:06

    eu am votat cu : as cumpara 2 la reducere. De exemplu as da 80 de ron pe 2 filme. Merita. Dar cred ca in Romania foarte putini dau bani pe filme. Dovada
    ? Sutele/miile de seederi de pe trackerele cu torrente. mie imi place sa dau banii pe un film dupa ce il vad, ca sa il am acolo , de colectie. N-as da banii inainte sa vad filmul pentru ca trailerul ma poate insela.

    Referitor la dc++, aceasta retea de piraterie este cea mai josnica de pe internet. acolo gasesti orice prostie, orice tampenie, orice in general, dar nu poti sa fii sigur ca nu e virusat. Pe torrente e mai civilizat, e un mediu privat si exista niste reguli. Fisierele sunt de calitate si aproape ca cei care urca pe trackere sunt ca niste angajati care isi vad de serviciul lor. Nu cred ca se inchid trackerele la noi din moment ce Basescu se uita la filme luate de acolo :))

  • Florin 28 June 2009, 13:11

    Filme de pe torrent, puse pe DVD :))

  • Leasu Daniel 28 June 2009, 13:24

    Se pirateaza si pentru ca este mai comod sa dai un click de acasa dar si pentru ca ne plac lucrurile gratis.

  • nashu_mare 28 June 2009, 13:34

    Bre, ma indoiesc ca in Anglia e asa cum spui tu. E vorba de drepturile omului aici. Ai vreun link spre vreo relatare in sensul asta?

  • Florin Grozea 28 June 2009, 13:36

    Mai ușor decât să te duci la magazin este să… locuiești în State (da, știu, toate chestiile mișto sunt pentru americani deocamdată) și să închiriezi cu 2 maxim 3 dolari un film prin iTunes.

    Ai 48 de ore să-l vezi la calitate HD, de câte ori vrei tu, cu cine vrei tu.

    Merită 3 dolari să-l vezi acasă, fără să îl mai cauți prin magazine, fără să-l cumperi efectiv (oricum îl vezi o dată și-l uiți în bibliotecă) ?

  • Petre 28 June 2009, 13:40

    Nivelul de trai si cultura le permite sa dea 10-20$ pe un DVD. Inseamna 0.5-1% din venitul lor mediu, venit din care le ramane poate mai mult de jumate.
    La noi, la o familie cu venit mediu – 1.200 ron / pers – nu cred ca le mai ramane 600 ron pentru cheltuieli dupa ce acopera chiria, mancarea si facturile (eventual si rate). As da in schimb 35 ron pe un dvd la calitatea celui de dincolo, daca l-as gasi, dar la noi ajunge de obicei cu o saptamana inainte de premiera HBO. Where’s the fun in that?

    PS: premiera la mall e intre 14-17 ron, daca nu pui suc/bere/nachos

  • Scorp 28 June 2009, 13:50

    In Romania nu va fi niciodata ceva serios. Legat de piraterie, va fi in floare si peste 20-30 de ani. De ce? Avem niste salarii mizere, niste politicieni care descarca si ei la greu de pe dc++ (pt ca daca le dai torrente nu stiu ce sa faca pe acolo). Iar daca descarci de pe internet, dc++…oricare din ele..de ce sa-mi vina politia la usa? Ei au acasa programele cu licenta, filmele cumparate in fiecare saptamana? Sa fim seriosi.
    Oricum, un punct bine plasat OLiX :D

  • Ciprian198716 28 June 2009, 14:09

    ar mai fi o chestie: 2-3 prieteni se strang, pun bani si iau DVD-ul..asa impaci si capra si magarul…

  • cipoc 28 June 2009, 14:35

    pe ce criterii zici ca`i bun filmu?dupa trailer?eu zic ca risti sa`ti iei o mega teapa cu ele..

  • MovieTime 28 June 2009, 15:16

    Sincer nu as da bani pentru filme. Foarte rar imi cumpar filme ca sa le vad acasa. Prefer sa ma duc la cinema (si mai iefit). Cu calitatea filmelor de pe torrent te inseli. Daca astepti o saptamana ,doua, o sa apara si DVD.RIP. Daca tot e gratis de ce sa nu investesc acei 60 ron in altceva?

  • alina_tiri 28 June 2009, 16:07

    Eu am votat nu!Suntem prea saraci pentru asa ceva deocamdata!Ei isi permit,au salarii bune,au un alt nivel de trai…In oraselul meu unde majoritatea salariatilor castiga minimul pe economie cati crezi ca si-ar permite sa dea 60 de Ron pe un film,dupa ce platesc intretinerea,facturile si alte cheltuieli?!

  • metre 28 June 2009, 16:31

    ,,Cand asta se va intampla si in Romania vom scapa si noi de piraterie!,,
    NOI?Poate tu(dar nici tu nu vrei sa scapi) unde mai vezi Grey’s Anatomy aaaa?
    Lasa frate prostiile….

  • Perfu 28 June 2009, 18:08

    Daca o mare parte din romani ar avea salarii precum au americanii cu siguranta scadea si in Romania pirateria .

  • geo 28 June 2009, 19:50

    daca as avea salariul de 1500 Eur (si nu e mult deloc), DA as cumpara cd-uri cu muzica si dvd-uri cu filme , dar cum nu am , si nici nu o sa am never , mai astept 2 sapt si il iau de pe torente tata

  • RedAndBlue 28 June 2009, 20:10

    Olix , daca as avea bani , as cumpara toate filmele , pana atunci ma multumesc cu cele de la reducere sau iau dvd-urile aparute la ziare , ca si alea sunt ieftine.

  • AdDa 28 June 2009, 21:58

    OLiX, daca am avea si noi un cinema mai bun in Ploiesti care sa difuzeze filme noi as da respectivii bani.
    Dar de cand stiu eu de cinema Patria, saptamana asta au dat prima oara un film nou. Twilight. Si asta relativ nou ca deja are aproape un an. Si sa ajung in Bucuresti in momentul de fata nu prea am cum.

  • AdDa 28 June 2009, 21:58

    Aaa si sa nu uit, filmele de pe torrente apar destul de repede si in varianta DVD. :)) Si pe torrente gasesti si filme vechi pe care chiar nu ai de unde sa le iei.

  • Timonelu 28 June 2009, 22:01

    la mine in Curtea de Arges nu e cinema…nici in pitesti din cate stiu nu e big deal cu cele 2 cinemauri asa ca cel mai simplu astept sa apara un r5 sau un dvdrip si ma bag la film linistit :)

  • Reghi 28 June 2009, 23:21

    Foarte adevarat. Sau ai Apple TV si tot felul de servicii de genul. Dar pana sa ajungem noi la o situatie similara mai e mult si bine…

  • George 29 June 2009, 11:17

    Adevarul e ca frecventez cinematografele si cam tot ce am de vazut, vad pe un ecran imens cu sunet bestial. Cat despre cei 60 de RON pt un film, nu i-as da. De ce sa nu trag de pe un torrent la calitate blueray (am si player) si cu acei 60 de Ron sa imi iau un tricou bestial? Stiu ca am o mentalitate care nu e tocmai corecta, insa sunt sincer.

  • @dy 29 June 2009, 13:48

    Olix asta e doar parerea ta! nu vad dc neaparat tre sa fie original sau ht ca sa il poti vedea? si in al 2 rand poate totusi ai uitat ca traim in secolul vitezei… cei mai multi nu cred ca au timp de asa ceva.. sa dea fuga prin shop si sa se intereseze ce mai e nou in materie de filme… ! A si in al 2 rand faza cu cinemaurile ar mai merge dar unde pui ca in ditamai judetu (teleorman) nu exista nici un cinema?! zici ca suntem cu 100 de ani in urma bucurestiului…!

  • Mc. DaN 29 June 2009, 13:26

    Paritzii mei locuiesc in Belgia, iar eu imi petrec mult timp si acolo si mi e frica sa trag filme sau muzica de pe torentzi pt ca au totul foarte bine monitorizat + ca abonamentul la un internet de mare viteza depaseste suma de 100 de euro tocmai pt a reduce pirateria.

  • Mc. DaN 29 June 2009, 13:26

    Paritzii mei locuiesc in Belgia, iar eu imi petrec mult timp si acolo si mi e frica sa trag filme sau muzica de pe torentzi pt ca au totul foarte bine monitorizat + ca abonamentul la un internet de mare viteza depaseste suma de 100 de euro tocmai pt a reduce pirateria.

  • anonim 29 June 2009, 14:32

    nu as da bani pe filme .. mai bine il down de pe torrent..

    peste tot exista pirateria si daca esti destept nu te prind :P da la noi nu trebuie sa-ti faci griji :))

  • alina 29 June 2009, 15:02

    cred ca ne este mai comod sa descarcam decat sa batem drumul pana la magazin si inapoi…

  • MuertE 29 June 2009, 16:54

    O replica foarte tare ti-a dat.Cum mai comentezi acum?Are dreptate baiatu nu?

  • Alynz 29 June 2009, 20:47

    Salutare tuturor.As avea si eu o intrebare pentru voi:Aseara ,la sfarsitul transmisei Partydului Kiss Fm a fost o melodie cantata in rusa sau ceva de genul acesta.Piesa continea doua cuvinte care erau cam asa:” santa bliu…nananaaaaaaaaaaaa”.Sper ca m-ati inteles cat de cat.Respect.

  • lordMiTnIcK 29 June 2009, 20:47

    rromanul si daca ar avea salar de 10 ori mai mare ca restul europenilor tot ar pirata:)

  • Cata 29 June 2009, 20:59

    Sincer,as da 60 de ron pentru un DVD,asta daca imi doresc foarte mult sa vad filmul respectiv.Ca doar nu dau in fiecare zi sau saptamana… ca nici filmele bune nu apar ca ciupercile dupa ploaie.In rest,cum am citit si mai sus… un dvdrip e cel mai bun:))… de precizat ca in al meu oras n-avem cinematograf si un drum pana la Buc… costa exact cat inca un bilet :D

  • John Proud 29 June 2009, 22:15

    eu nu :)ps: abia am reusit sa scap de un dulap plin d cd-uri. ocupa mult spatiu . e mai rapid sa iei ceva d p net decat sa cauti prin sertare pps: sa cauut recomandarea

  • Andrei 30 June 2009, 02:21

    eu prefer torentele, chiar daca tre sa astepti un pic mai mult pana cand apar versiuni calumea iar in ultimul timp majoritatea filmelor se gasesc si in format HD.

    pai gandeste un pic, in Romania media salarilor este 7 milioane iar un dvd costa 60 Ron.

    Daca am avea si noi salarii de 1500-2000 de euro, pirateria aproape ar disparea.

  • Kiss 30 June 2009, 14:33

    “Sincer? Cand asta se va intampla si in Romania vom scapa si noi de piraterie!”
    Gandeste-te ca ai avea un salariu de 1000 de roni.Si din aia 1000 de roni tre’ sa cumperi fiecare melodie,fiecare film,fiecare joc pe care vrei sa il ai.Mai ramai cu ceva in mana.Frate nu ne compara cu englezii,la ce salarii au aia…

  • drstoica 30 June 2009, 17:28

    La faza cu Anglia exagerezi. Daca politia cere asa ceva, providerii sunt obligati sa-i puna la dispozitie toate datele despre share-ul abonatilor. Iar baza asta de date intra, la cerere, in posesia producatorilor (muzicali sau de film). Asa incat poti sa fii interpelat chiar de catre un reprezentant al producatorului care sa zica “Aveti un film procurat in mod ilegal. Va rugam sa-l stergeti din share. In caz contrar, bla bla bla.” Si-l stergi, fiindca in caz contrar, chiar ai pus-o. Dar in niciun caz nu te trezesti cu politia pe cap in cateva minute….. Ti-o spun cunoscand situatia foarte indeaproape. :)
    Eu sunt perfect de acord ca la cinema, in primul rand, un film se vede cu totul altfel decat acasa. E normal sa incurajezi mersul corect al lucrurilor, dar aici apare fix ce ziceai si tu: pentru un american obisnuit, 20 de dolari inseamna maxim 0,05%. Cat inseamna 60 de lei pentru un roman, ia sa vedem? Intreaba-i pe romani, hai! Inseamna cam 5% (intr-un caz fericit). De 100 de ori mai mult!!!!! Ma insel? Ntz. Ar da americanul vreo 2000 de dolari pe un DVD ultraoriginal, facut chiar de mana lu’ De Niro?
    Deocamdata, indemnul la lupta impotriva pirateriei devine tardiv. Sa cumparam materialele originale, sunt indiscutabil mai bune si incurajam productia/importul. Dar tre’ sa ne deschidem si fabrica de bani. S-a infiintat el Partidul Piratilor in suedia, in Germania… Stii despre el, nu?

  • drstoica 30 June 2009, 17:30

    Cand vorbeam de procente, ma refeream la n% dintr-un salariu ok, dar nu exagerat.

  • Gabr13l 30 June 2009, 19:35

    asa si asta e al 35-lea pe care tre’ sa-l citesti/raspunzi ….via twitter..

  • cosmin 1 July 2009, 11:52

    Olix suntem cu mult in spatele lor,nici eu nu vreau sa se pirateze dar nai ce face…in primul rand uite cum vad eu lucrurile.Locuiesc in Botosani cel mai saracacios judet din tara vreau sa iau un DVD nu sunt magazine cu DVD-uri.Este unul situat intr’un complex comercial dar sunt filme vechi si scumpe,nam vazut sa fie film la 60 de Ron.In al 2’lea rand 60 de ron mi se pare cam prea mult pentru un film in orasu asta, si de asta nu lar cumpara nimeni.3 Avem norocul ca la singurul cinema ramas care este la fel ca acum 20 de ani nimic schimbat si filmele apar cu o intarziere de apox.1 luna biletul sa coste 5 lei:D
    Ar trebui sa fie preturi speciale pentru romania undeva la 30 de ron pentru ca Romanul sa’si permita sa’si ia un film insa si 30 de Ron daca ar tot mai bn il iei de pe dc++ torrent sau alte chestii….

  • MC Lyvyoo 2 July 2009, 14:13

    Din nou nea Florin Grozea scoate porumbei: desigur ca asta ar fi solutia – la ce sa dai 20$ pe un film care il vezi odata cand poti sa-l inchiriezi online cu 3$ la calitate HD?
    Insa apar noi provocari: filmele 3D de exemplu! Am scris un articol despre cum le poti vedea acasa (http://blog.liviufratila.ro/2009/06/30/cum-sa-vezi-filme-3d-acasa/) ceea ce este un lucru extraordinar. Daca ma duc la Diverta sa cumpar proaspatul Ice Age 3D, spre exemplu, nu-l voi gasi, nici azi si nici luna viitoare. Si ce fac? Astept sa apara in Ro sau il iau de pe torenti?
    Deci pe langa acel pret al DVD-ului apare si bariera timpului de asteptare, astfel filmul cumparat isi pierde elementul de noutate, capitol la care pirateria castiga iarasi! E ca si cum o femeie sta goala in fata ta si tu spui “mai asteapta sa vina postasul cu comanda de prezervative originale din Germania”…

  • Darth Vader 6 July 2009, 12:23

    In primul rand atunci cand apare in magazin filmul pe dvd inseamna ca a aparut si pe net… De ce sa dau bani pe un dvd cand pot sa il iau gratis dp net sau sa astept inca 1-2 saptamani sa apara versiunea HD?
    Sincer la unele filme ma duc la cinema sa le vad, pentru ca merita vazute la cinema, alta e sa le vezi acasa alta pe un ecran imens…

    In al doilea rand nu prea esti informat… ai spus ca “in Anglia daca deschizi un program de torenti sau dc++ si incepi sa descarci ceva in cateva minute te trezesti cu politia la usa?”
    Doar daca downloadezi ceva piratat sau sub legea copirightuluy te trezesti cu politia la usa… Tine minte programele p2p nu sunt ilegale!
    Oricum daca esti destept si iti criptezi conexiunea si nu au ce sa iti faca… Nu au cum sa te aresteze doar pentru ca folosesti torrente…

    P.S. Pentru un american 20$ nu e o suma foarte mare… Aia nu au salariile ca in Romania…

  • george 23 July 2009, 18:59

    olix, sa nu-mi spui ca tu n-ai tras niciodata ilegal de pe net ( torrenti, dc++ sau alte programe de file sharing ) asa ca nu mai poza in usa de biserica.

    Unul dintre singurele lucruri care nu poti sa le stopezi este pirateria.

    Si sa-ti mai zic ceva: Poti sa iei orice vrea inimioara ta de pe torrenti, dc++ cu conditia sa fie pentru tine, sa nu redistribui, cu alte cuvinte sa nu incerci sa scoti profit de pe ce ai descarcat, astfel incalci drepturile de autor.

  • seniordady 11 January 2010, 12:17

    Din cate imi aduc aminte ideea de p2p(torente)au fost descoperite tot de catre ei(americani,englezi,etc…), si sincer ma indoiesc ca nu sunt folosite si in ziua de azi si de catre ei.Sunt multe persoane in romania (printre care si eu)care inca nu au un card bancar cu acces online,asta pe langa faptul ca locuiesc si in afara orasului;deci nu prea am alte posibilitati de a viziona un film.Deoarece statul roman ne jecmaneste cu atatea taxe,impozite si biruri,cred ca nu sunt singurul care spune”uite asa pot si eu fura statul”.Cat va merge,va merge ,cand nu se mai poate se vor gasi alternative.

  • Bogdan 20 July 2012, 12:45

    de pe torenti*

Post a comment