Top

Sustineti muzica romaneasca!

De oricate ori am avut ocazia am sustinut muzica romaneasca buna – am cumparat albumele artistilor pe care-i apreciez, am descarcat legal (atunci cand am avut de unde) piesele care-mi placeau mult. In strainatate, cel putin in tarile civilizate, nici nu exista termenul de “odc” sau “torrent”, la ei totul se cumpara, iar sa dai cativa dolari sau euro pe un album al artistului preferat sau sa inchiriezi un film in itunes sau de pe xbox chiar nu e mare lucru. Si nu, nu e scump, pentru ca la ei toata lumea cumpara muzica si e normal ca totul sa fie mai ieftin. La noi, unde toata lumea descarca de pe odc mi se pare normal sa fie ceva mai scumpe albumele, cu toate ca sa dai intre 6 si 10eur pe un CD chiar nu mi se pare mult.

In alte cuvinte, echipa care se ocupa de eOK.ro a dezvoltat in ultimul an Moose.ro, un site de unde puteti descarca legal, muzica romaneasca. La promotie in aceasta perioada este albumul lui Smiley – “In Lipsa Mea”, la doar 5 euro. In banii astia aveti toate piesele in format mp3, calitate maxima 320kbps, plus 4 videoclipuri in format mpeg.

In curand, tot pe Moose.ro isi vor lansa albumele exclusiv online Voltaj, BUG Mafia si Cream!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Florin 24 June 2009, 17:26

    Pana sa ajungem noi sa cumparam ca in strainatate, va trebui mult. Mai intai trebuie sa punem la punct tara, si bun simt al oamenilor, abia apoi ar putea fi mai receptivi la chestii d-astea. Si mie daca imi place un album, il cumpar. Da’ parca tot mai usor e sa il iei de pe torrente. :))

  • Florin Grozea 24 June 2009, 17:37

    @Florin: mai e mult, ai dreptate, dar cineva trebuie să facă primul pas spre normalitate!

  • natalia 24 June 2009, 17:54

    Si eu descarc piese legal, ce-i drept nu fac prea des lucrul asta, dar nu am descarcat niciodata de pe odc.

  • Shadow Girl 24 June 2009, 17:59

    e un inceput:)..unul bun sa speram

  • George 24 June 2009, 19:40

    eu recunosc. trag mult de pe internet, dar mai mult pt testing. daca programul ma ajuta, si imi place, il cumpar si original. asa am dat 900$ pe Photoshop.

    totusi, sa zicem ca muzica la 5 euro e acceptabila, dar cand vine vorba de jocuri, chiar nu merita. nu sunt dispus sa dau 300 lei pt un joc de psp/xbox. in Canada jocurile se vand cu 10$ canadieni, adica 20 lei. la noi, se vand cu 250, 300.

  • komAk 24 June 2009, 21:36

    Ei bine dupa parerea mea tinerii sunt cei care asculta cea mai multa muzica sa zic asa. Si nu ne permitem… alocatia e 42 de lei… mie unul imi e cam mila de bani sa-i dau pe toti pe un CD..

  • andras 24 June 2009, 21:17

    da dar sa nu uitati…nu comparati salariile din strainatate si ale noastre…oricum preturile sunt la fel….6 euro in strainatate unde un salariu minim este de 1200 euro si 6 euro la noi unde un salariu mediu este de 200 euro…UNDE ESTE DIFERENTA….!!!!

  • deea 24 June 2009, 21:28

    sincer eu nu mi-am descarcat niciodata muzica ‘ilegal de pe net.. bineinteles ca am prieteni care descarca ..eu prefer sa merg in mall si sa-mi cumpar cd,dvd-uri..si dai un ban pe ceva de calilate.

  • Lacramioara Doina 24 June 2009, 22:39

    Bravo Olix!!!!!! E o dovada de bun simt sa cumperi si sa nu iei pe gratis!. Daca ar gandi toti asa ar fi bine- da nu, cum sa dau bani pe un cd cand pot sa il iau pe gratis-asa gandeste marea majoritate. Si e pacat!

  • Ani 25 June 2009, 07:39

    Foarte buna idea, si vama a avut ceva de genul la ultimul album… cu doar 4 euro puteai sa downloadezi toate piesele. o sa ne ia ceva timp sa ne obisnuim cu “metodele” astea, dar merita sa incercam.

  • MuertE 25 June 2009, 10:32

    Nu toti au banii tai amice.De ex dak imi place o melodie de la o formatie ce fac?Dau 10 euro pt tot albumul?no way.Sau sa dau 3 mil pe un joc cand pot sa-l descarc moca de pe un tracker?Cand o sa avem salariile celor din afara at mai vorbim

  • deea 25 June 2009, 10:54

    daca ai ‘CAP’ POTI sa traiesti ok si in Romania…daca nu…Nu!

  • Alex 25 June 2009, 12:32

    Nu poti obliga pe nimeni sa cumpere atata timp cat site-urile de muzica ( moca ) merg. Nu vad de ce as da bani sa ii ascult melodia lui X, doar sa ii bag bani in buzunar ? Mai bine ii tin pentru mine.

  • Reghi 25 June 2009, 14:08

    Hello,
    ai foarte mare dreptate Olix, si sunt de acord intru totul, trebuie sa respectam pe cat posibil munca celorlalti! Mersi de link, sincer mie imi va fi util si ma bucur ca exista demersuri de genul asta. Eu prefer sa merg la cinema sau sa inchiriez filme de obicei. Mi se pare o chestie de bun simt. Nu zic ca nu m-am uitat si la filme descarcate de pe net, nu vreau sa fiu ipocrita, dar incerc cat pot sa evit… :)

  • Marius 26 June 2009, 20:15

    E chiar foarte tare site-ul. Ai mei cumpara cd-uri…eu iau de pe net…ce am luat legal, sunt 2 piese de la M&G in rest ce iau de pe torrente si site-uri de muzica. Ceea ce voiam sa zic e ca, daca nu s-ar cumpara muzica cine credeti ca s-ar mai chinui sa scoata muzica? Costa destul de mult si producerea unei piese, dapai al unui albun…

  • funny 1 July 2009, 00:28

    La ce muzica avem nu se merita sa cumperi sincer.
    Singurii la care le cumpar albumele sunt cei care fac din categoria hip hop pentru ca ei chiar merita si nu beneficiaza de atata reclama la tv/radio.

Post a comment