Top

Despre oamenii invizibili

E ora de varf pe messenger, e aproape ora 12 la pranz. Am facut un calcul si am in total, in lista privata de mess 444 de oameni, dintre ei doar 94 sunt online. Dintre toti astia acum vorbesc cu 3. Restul ori sunt pe invisible ori cu alte treburi.

 

In viata reala daca ai fi invizibil ai putea sa faci multe chestii interesante, dar pe mess nu vad exact un motiv serios sa stai invizibil pentru toata lista. Ori te crezi prea important si ocupat si nu vrei sa fi deranjat de nimeni, ori ti-e rusine sa pui un status in care sa spui ca esti ocupat sau in momentul cand te abordeaza cineva sa-i spui ca esti ocupat momentan si ca nu poti sa vorbesti.

Imi aduc aminte de o discutie avuta recent cu cineva care-mi reprosa ceva de genul “pai tu nu ma abordezi niciodata pe mess”, PAI CUM SA TE ABORDEZ MAMA DACA TU STAI PE INVISIBLE!

Sincer nu cred ca exista motive serioase sa stai pe invisible, iar daca acestea exista va rog sa mi le spuneti si mie.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 8 May 2009, 11:42

    Nici eu nu stau pe invizibil, ci atunci cand am ceva de facut un lucru, pun busy la status si gata.

  • Mihai 8 May 2009, 11:49

    uneori este bine sa te mai feresti de ochii… lumi.. unora :) tu nu ai de unde sa sti daca x este invizibil doar la tine sau la toata lista …

  • Emiliannec 8 May 2009, 12:28

    Se pare ca este in ultima perioada un trend sa stai pe invisible si din cate am observat tot mai multe persoane dezbat pe bloguri subiectul in cauza. La majoritatea persoanelor lista de Y!M respecta parametrii tai :|

  • Denisa 8 May 2009, 15:24

    frumos filmuletzul :))

  • madu 8 May 2009, 15:49

    si mie mi se pare o prostie sa stai pe invisible….poate daca dai tu invisible la cineva ca sa nu te bata la cap….ca mai sunt si persoane din astea;)

  • Mc. DaN 8 May 2009, 17:40

    eu o am pe mama data pe invisible si tot grupul unde imi sunt rude, pentru ca sunt stresante :));-)

  • al3x 8 May 2009, 20:20

    sincer eu nu stau niciodata pe inv pe mes..doar pun o alta pers pe inv dak incep sa nu o mai inghit :)) sa nu ma mai bage in seama ;-)

  • Timonelu 8 May 2009, 21:36

    din cate stiu eu mess’ul 9.0 ii vede si pe cei care stau pe invisible…oricum si mie mi se pare o mare porcarie sa stai pe invisible pe mess…adica ori esti on ori dai sign out si gata…sau uite de ex mai e status tare pe care l-am vazut la multi oameni din lista: Daca ma vezi on inseamna ca mess’ul tau are erori…reistaleaza:))

  • george 9 May 2009, 00:00

    Ma loghez de fiecare data pe invisible deoarce calculatorul e deschis mai tot timpul si nu vreau sa fiu angajat in discutii care nu se mai termina de genul : ce mai faci ? de cand nu te-am mai vazut, cu ce te mai lauzi , ce ai mancat sau chestii din astea. Acum o sa ziceti ca de ce ma mai loghez….poate am nevoie de o persoana anume sau sa zicem ca poate vreau sa vorbesc numai cu “bunica”. Asta nu inseamna ca seara daca sunt acasa sau daca am timp nu intru si available 2, 3 ore sau mai mult.
    Acum vorbind la modul general nu vad care e problema daca o persoana sta pe invisible . Pur si simplu nu vrea sa fie deranjata si foloseste messengerul doar pentru a vorbi cu anumite persoane.

  • sorin 9 May 2009, 00:07

    Daca esti ocupat nu stai pe YM. Daca nu ai chef de vorba, nu stai pe YM. In general pe YM intri si-ti asumi responsabilitatea de a fi contactat de oricine doreste.

  • Just me MAX 9 May 2009, 09:46

    Bonjour!!!!
    Olyx, si nesimtirea la jucatori este o problema din pacte:(
    Ca degeaba scriu eu la status ‘ca sunt ocupat’ daca intra pe mine si incepe sa dea buzz si sa faca tot felul de chestii enrvante:)
    Si dasta multi utilizatori de YM prefera sa stea pe invizibil si sa comunice cu cine doreste ei:)
    Romania este o tara libera, fiecare alege cu cine doreste sa comunice, nu putem sa ii obligam:)

  • ioana 9 May 2009, 11:58

    eu verific tot timpul cine e invizibil :) intru pe http://www.yahoostatus.ro

  • george 9 May 2009, 13:06

    olix sunt de acord ,care insista aiurea sau incalca regulile bunului simt sa le dau ignore dar in unele cazuri chiar nu se poate … iar in cazul asta ce ramane de facut? :)

  • boro 9 May 2009, 13:48

    U sigur n-ai stat pe invisinle niciodata ?;))
    Oricum messul deja a devenit incetul cu incetul un lucru plictisitor:(.
    Numa pitipoance si cocalari:))

  • Just me MAX 9 May 2009, 14:08

    Olix: iti pun si eu o intrebare!!!
    Tu nu ai stat niciodata pe invisible??
    Nici atunci cand vroiai s-a stai pe mess, dar sa comunici doar cu anumite persoane din lista ta??
    Raspunde-mi si mie ca sunt foarte curios:)

  • singursuspin 9 May 2009, 14:45

    pai eu unu decat sa intru pe invizibil nu mai deschid messu si gata nu status nu invizibil ;-)
    Si nu mai ai nici o treaba :P

  • natalia 9 May 2009, 15:11

    @ Olix nici eu nu verific cie e sau nu pe invizibil. Am pe cineva in lista care face lucrul asta, dar sincer si mie, mi se pare prostie.

  • Just me MAX 9 May 2009, 16:26

    Ioana: cum sa faci asa ceva??
    Intrebare: cati utiliztori ai in lista??
    Daca ai 10 iti spun eu ca merge:)
    Dar daca ai 400…e de rau…crede-ma:)
    Pai tu iti dai seama cat timp iti ia??
    Si nu vad rostu sa ii controlez daca sta pe invizibil. Eu controlez doar daca am nevoie de el sau sa ii cer niste sfaturii, ma uit daca este pe invizibil:)
    In rest nu am treaba…..nu ma intereseaza daca stau sau nu.
    Sa faca ce vor ei:)!

  • singursuspin 9 May 2009, 17:14

    :)) sa cam incis spiritele aici :P

  • Bogdan 9 May 2009, 17:26

    E vorba și de REGULI DE ETICĂ!!
    Iar mulți le încalcă.. asta e..(din păcate).
    Deci.. nu e nici etic să stai pe Invisible!!
    Și ca să-ți mai dau un exemplu de reguli de etică, încălcate pe Internet.. este scrierea cu litere mari. E CA ȘI CUM AI ȚIPA ÎNTRUNA!

  • Miriam 9 May 2009, 17:53

    Stau pe invisible ca ma dau aviable doar acelui cu care am de vorbit. Ca daca ma dau aviable si scriu ca sunt busy, cel putin 10 vor zice sal sau hello si sa le dau explicatii …e prea mult pentru mine.
    Cat despre aia care vor sa vada daca sunt aviabile prin metode neortodoxe si ma apeleaza consider ca imi violeaza intimitatea si ii sterg de pe lista.

  • madu 9 May 2009, 20:39

    sau cam incins spiritele,nu aveti de ce va certa fiecare om are principiile sale si gandeste intrun fel,nu toti suntem la fel sau de aceeasi parere.e adevarat ca sunt unii oameni idioti si prea sacaietori,dar sa inventat invisible pentru fiecare id din lista sau mai simplu ignore!;-)

  • drstoica 11 May 2009, 21:04

    De multe ori, mess-ul serveste drept modalitate de comunicare in interes profesional sau ceva mai pretentios decat un flirt, un schimb de glume, alea alea. Si daca alegi sa fii available, lumea te saluta la nesfarsit (fara rea intentie), te buzz-uie (in gluma, sa zicem) sau pur si simplu se cam supara ca n-o bagi in seama. “De ce nu stai pe invisible daca ai treaba si nu vrei sa vorbesti cu nimeni?” a fost intrebarea pe care mi-a pus-o odata cineva… o persoana dealtfel foarte respectabila. Eu, unul, stau extrem de rar available fiindca aproape de fiecare data am treaba, discut ceva important cu cineva ori astept un mesaj, un material important in timp ce scriu. Iar cand scriu, beleaua cea mai mare e sa ma intrerupa tot timpul cate unul.
    Carevas’zica… invizibilul nu s-a inventat degeaba, lasati-l sa traiasca! :)

  • Blog Vedete 11 May 2009, 22:37

    hmmm…eu stateam pe invisible cand doream sa scap de persoane enervante care pareau ca nu inteleg ce inseamna “busy” si se intindeau la vorba

  • claudiu 12 May 2009, 18:18

    Eu eram un utilizator frecvent de mess, obsedat chiar, avand in vedere ca mai stateam si de pe tel mobil cand nu eram la comp. De vreo jumatate de an am inceput sa o las mai moale, iar de vreo 2 luni, mai intru doar 5 min pe saptamana.. PT ca m-am plictisit de toate pozele, statusurile etc

  • codrutza 7 June 2009, 12:05

    pff….am un prieten kre mereu e pe invizibil..ne certam deseori pe tema asta…eu nu stau pe invizizibil…poate pun persoanele kre deja incep sa ma streseze pe invizibile permanent…;-) :P

  • Ela 20 August 2009, 18:14

    nu este cazul meu dar ma enerveaza cand esti pe invisible din motive personale si o persoana te intreaba fara nici un interes,cu rautate in plus ca de ce stai pe invisible cand poti sta online?cu noul messenger poti vedea cine e pe invisible..daca vad o pers pe invisible inseamna ca nu are chef si timp sa vorbeasca si nu o deranjez din cauza ‘obrazului'(asa ii zic eu la bun simt). eu intru pe invisible cand vreau sa stiu daca o persoana este online si nu am chef sa vorbesc cu nimeni,doar atunci cand am de ‘transmis’ un lucru personal/important unei anumite persoane:)

  • Eu 23 March 2010, 22:53

    Te-ai gandit vreodata ca poate intri pe mess sa vorbesti ceva important cu cineva anume si pui la status ”Busy” si anumite persoane nici nu se sfiesc sa-l citeasca. Eu ieri de exemplu aveam ceva treaba si s-a trezit unul sa-mi scrie. Nu i-am raspuns ca aveam Busy. Stiu ca nu-i frumos.Sau mi se intampla des sa nu am chef de o gramada de oameni si atunci intru pe invizibil si apoi ma pun online doar pentru omul cu care vreau sa vorbesc.

  • Dami 24 March 2010, 14:35

    ce tare`i filmuletul:))

    planuri marete :)) ce tare`ar fi sa devenim invizibili:))

    :-?si chestia cu invisible`ul ai dreptate:D

Post a comment