Top

O secunda de viata

Daca tot e vineri, vreau sa va invit la premiera unui film despre care am auzit ca o sa fie foarte tare!

Nu prea am inspiratie, asa ca am s-o citez pe Ana Maria :)

Vineri ne intalnim la film. Regizorul Ioan Carmazan, profesorul meu de an si singurul om care imi e intr-adevar profesor, isi lanseaza vineri, 17 aprilie cel mai recent film al sau “O secunda de viata”.

Cu o distributie la care eu ca student, visez : Maia Morgenstern, Valentin Uritescu, Costel Cascaval, Antoaneta Cojocaru, Cristian Iacob, Andrei Pandele, Rodica Mandache, Geo Saizescu ; si cu o regie pe care o redescopar in fiecare poveste care ma uimeste, cel mai recent film al lui Ioan Carmazan se plaseaza dureros intr-o realitate pe care nu o constientizam…sau poate refuzam sa o facem.

“Daca vrei sa faci un film bun, fa-l despre o femeie”…este poate cea mai importanta lectie pe care am invatat-o la cursurile sale, motivul ai sa-l gasesesti si de data asta asa cum ai sa intelegi de ce cinematografia vorbeste despre lucrurile pe care nu le vezi.

Eu voi fi acolo alaturi de colegii mei…va astept si pe voi, in speranta ca veti vrea sa cunoasteti o parte din universul meu, o sa vedeti un film bun si o sa cunoasteti un regizor cum n-ati mai intalnit. See you there.

Cinema Scala, ora 19.30.

Eu din pacate n-am sa ajung la premiera, dar mi-am propus sa vad filmul in week-end-ul asta! Uite si un trailer.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Alex 17 April 2009, 12:57

    Mi-as dori sa vad si eu filmul:(.Pacat ca nu sunt din Bucuresti:(

  • alecsa 17 April 2009, 13:11

    ma bucur ca mai existe filme romanesti bune..sper ca in curand sa se difuze si in cinematografele din brasov..ar trebui sa se mentioneze romanii cu valoare p[ana sa ii pierdem,abia atunci ne dam seama cat de valori au fost si nu am stiut sa ii apreciem.
    Olix,iti doresc sa ai parte de Invierea Domnului,sa va umple postul KISS FM de multa caldura sufleteasca,sa fiti la fel ca si pana acum.
    va pup si PASTE FERICIT!

  • MIhA 17 April 2009, 15:16

    Pe Antoaneta Cojocaru si pe Cristi Iacob i-am vazut in “HELL” vara trecuta la mare, o piesa de teatru care cred ca are multe in comun cu acest film. Destul de interesant…

  • ana 17 April 2009, 17:24

    A mai ramas aproape o ora jumatate pana la premiera. Abia astept. Anto Cojocaru joaca minunat. Nu a vazut piese in care sa fi jucat sa nu fi fost mai mult decat la inaltime. Tot ceea ce face ea, e ca transmite. E suficient. Cel putin pentru mine.
    Cat despre regizor nu ma mira ca filmul o sa fie bun. Daca nu ma crezi, vezi te rog piesa de teatru “Romeo si Julieta” de acelasi regizor cu aceiasi protagonista in rolul principal.

  • marius 17 April 2009, 20:19

    pare interesant filmul … sa speram ca o sa il aduca si la alte cinematografe prin tara noastra cat mai rapid :D daca tot e romanesc … cat despre ce ne-ai prezentat tu suna foarte interesant, si trebuie sa fie bun …. abea astept sa ajunga si in vestul tari ..

  • Dia 18 April 2009, 18:50

    Ma duce cu gandul la un post de pe blogul lui Cabral: http://www.cabral.ro/despre-altii/2986/filmul-romanesc … n-am nici cea mai mica tragere de inima sa ma duc sa vad filmul asta la cinema…din toate motivele enumerate de Cabral in postul respectiv. Pacat de talentul actorilor din rolurile principale…mult talent irosit in productii parca trase la indigo.

  • maria 19 April 2009, 14:28

    Eu, un film mai plictisitor ca asta rar mi-a fost dat sa vad. Degeaba ai actori buni daca restul sunt praf in frunte cu regizorul. olix eu iti sugerez sa nu mai recomanzi filme inainte sa le vezi doar ca ai auzit nu stiu ce. Te duci il vezi te convingi iar dupa daca merita il recomanzi sau nu. Te pup

  • rOoCkErItZA 19 April 2009, 22:48

    film slabutz…mai…abia asteptatzi premiera la filmu asta?? >_> ew debia asjtept la twilight2 – new moon soooper tare twilight am avzut nijte trilere p youtube sh se pare ka o sa fie mai tare decat twilight1 abia astept sa vin OCTOMBRIEEE :D

  • Lisa 27 April 2009, 10:06

    se pare ca filmule atata de groaznic, ca nici un critic n-a avut curaj sa-l vada! cu o exceptie: fiorosul pittbul care nu iarta nimic. cititi cronica, te apuca rasul-plansul:
    http://agenda.liternet.ro/articol/8901/Pitbull-Mihnea-Columbeanu/Impact-nimicitor-O-secunda-de-viata.html

  • florin 2 October 2009, 00:07

    super blogul Anei ;)

  • Ana 2 October 2009, 10:33

    @ florin: era vorba de blogul meu, cumva ;;)?

Post a comment