Top

Pe hold la UPC

Azi dimineatza cand am plecat de acasa sun la UPC sa rezolv problema mea cu mutatul. Pe scurt, contractul din garsoniera unde am stat pana acum era pe numele meu, iar acum, pentru ca m-am mutat, vroiam sa-l iau cu mine sau sa-l reziliez in cazul in care nu se putea muta.

Buuun ;) Ies din casa si sun la UPC. Apas 1,2 3 .. si, spre marea mea surprindere, in mai putin de un minut imi raspunde un domn caruia ii spun ce problema am si ma trimite catre o colega de a lui. Transferul merge repede, imi raspunde tipa. Ii spun vechea adresa, ii spun noua adresa si dupa ce se uita in baza de date vede ca pe strada mea nu au niciun abonat. Semn ca trebuia reziliat contractul. Ce-mi spune doamna/domnisoara? Ca in principiu, ca sa nu platesc cu taxa de reziliere, trebuie sa platesc inca 4 luni degeaba, pana in luna a 8-a, ca abia atunci pot rezilia. Eu ii zic ca nu mi se pare corect, mai ales ca ei nu-mi pot oferi serviciul acolo unde m-am mutat, asa ca domnisoara ii zice ca ma transfera la colegii ei de la comercial.

O intreb “le spuneti dvs. colegilor toata povestea ca sa nu le-o mai spun eu inca o data?”, iar ea imi raspunde afirmativ si ma pune pe hold. Eram deja in tramvaiul 41. Ajung la metrou, intru la metrou, merg 3 statii. Ajung la Victoriei si abia atunci imi raspunde cineva. Am stat 20 si ceva de minute pe hold. Imi raspunde o alta domnisoara care habar n-avea despre ce era vorba, dar care a fost ok cu ideea de a rezilia contractul, avand in vedere ca ei nu-mi pot oferi serviciile in zona in care ma mut. Cu ea am vorbit maxim 3 minute si s-a rezolvat. Acum .. de ce a trebuit eu sa stau 20 si ceva de minute pe hold? Habar n-am. Probabil m-a uitat domnisoara respectiva pe hold si altcineva a vazut ca-i palpaia un beculetz acolo si a zis “hai sa raspund, sa vedem cine o fi aici” :|

In final mentionez ca n-am nicio problema cu UPC-ul, chiar am fost foarte multumit de serviciile oferite de ei in aceste 8 luni in care am fost abonat la ei. Sper ca si RDS-ul de la noul apartament sa fie ok.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 7 April 2009, 13:34

    Eh, asa e in Romania, totul se misca foarte greu. :(

  • bek00letz 7 April 2009, 16:04

    Ma jur ca eu palpaiam :)) Daca ea nu m-a vazut nu e vina mea :P

  • Sh@rk 4u 7 April 2009, 16:11

    si eu am la RDS,dar am doar net si e destul de bun :)

  • Simion Alexandra 7 April 2009, 17:27

    Din proprie experienta iti spun ca daca iti reziliaza contractul mai devreme (chiar daca iti dau dreptate la tel) o sa te trezesti cu vreo 2 mi pe factura ca ai renuntat la contract..mie mi-a trb 6 luni sa rezolv asta..asa ca..bafta si spor:D

  • Simion Alexandra 7 April 2009, 17:31

    @OLiX..si eu sper sa ai noroc.. :d

  • boro 7 April 2009, 18:27

    Rds are o calitate buna:).
    O sa fi multumit sunt sigur:).
    Trebuia sa pui la articol si preturile in parelel la cele 2 companii;)).

  • alina_tiri 7 April 2009, 18:54

    A spus ca se rezolva,doar nu o durea gura:) Mai mult ca sigur o sa platesti o taxa de reziliere anticipata care este destul de mare din moment ce prima tipa ti-a propus sa pastrezi cateva luni abonamentul(probabil e si cea mai buna varianta).Iti sugerez sa te uiti peste contract la termeni si conditii daca il mai ai.P.S. Daca vrei imi dai datele si iti fac eu o cerere pt clicknet de la romtelecom-mai scot si eu un ban :P

  • Florin 7 April 2009, 20:07

    Ok, si eu am experiente cu ceea ce inseamna sa astepti enshpe ore la telefon. Numai ca tu esti un caz fericit. La mine am patit sa ma lase pe hold 1 h si am cedat si am inchis :)). Cred ca aia isi facea unghiile si pentru ca trebuia sa nu o intrerupa nimeni, te-o lasat pe hold. :)) Who knows?
    OFF Topic: Am vazut ca majoritatea site-urilor care sunt legate de olix.ro au in fata spre ex : download.olix.ro.
    Acuma intrebarea: Ceva.olix.ro exista in toate domeniile sau doar ce e strict legat de blog. mersi anticipat :D spor la emisie;) ( nu, nu sunt un fan disperat, apropo de intrarea din jurnal)

  • Bobe (xZibitBMN) 7 April 2009, 21:53

    faptul ca te puneau sa platesti alea 4 luni erau din cauza ca ai facut contract pe 1an de zile si tu la ei aveai doar 8 luni
    oricum bine ca ai reusit sa reliziezi fara sa mai platesti ( asta daca nu te trezesti cu ceva in posta – ca doar le-ai spus unde stai :D:D:D )
    have a nice day

  • Taina 8 April 2009, 09:00

    Si eu am exact aceeasi problema :P
    Vezi ca poti sa suspenzi abonamentul pe o perioada de maxim 6 luni (in care nu mai platesti), iar dupa aceea poti sa reziliezi contractul si ai scapat de el :D

  • eRRmy 8 April 2009, 09:18

    RDS-u e ok dar mie nu imi place internetul pe care il ofera

  • RedAndBlue 8 April 2009, 13:46

    Mie mi s’a intamplat aproape acelasi lucru la Romtelecom.
    Sun eu , imi zic problema , si mi se zice sa astept , si astept , si astept , dupa cateva minute domnisoar imi inchide telefonul. Sun iar , aceiasi domnisoara , ii zic ca iar problema si ea imi zice ca am mai sunat odata. Si ii zic ca mi’a zis sa astpet la telefon pentru alte detalii. Nu trebuia sa reveniti , nu am facut nimic in neregula. Romania!!!

  • AXN 8 April 2009, 19:05

    :)
    Eu am broadband de la RDS (ala cu ip static) si sunt foarte multumit de el.
    Pica foarte foarte rar, aproape deloc. Iar atunci cand pica nu dureaza prea mult pana isi revine.

  • guri spurcate 8 April 2009, 20:59

    20 min pe hold? pe mine m-au tinut mai mult. dar era la rds, si nu upc :)

  • A.I. 9 April 2009, 11:48

    si eu am tot de la UPC si sunt multumit de ei. doar o singura data am avut o problema, dar din cauze de incendiu pe scara blocului…s-au ars toate cablurile de net si tv :D. si ca sa remediem problema, a trebuit sa sun la bucuresti, sa stau si eu pe hold vreo 15 minute, iar aia sa-i sune pe amicii lor de la targoviste ca sa le spuna unde sa se duca si ce sa faca :D

  • andreea 9 April 2009, 19:53

    daca le spuneai din start ca esti de la kiss fm si ca ai o problema,se rezolva in 5 minute :)))) trust me !

  • granyta_ade 14 April 2009, 12:12

    si eu tot rds am. acea promotie cu telefon fix si mobil, cablu si internet cu 50 lei. deocamdata nu am ce le reprosa. upc-ul sunt km..au un obcei naspa de a te prinde de nas si apoi te obliga sa stai la ei o perioada determinata kiar daca pe parcurs te razgindesti. din kte stiu, rds-ul iti fac contract pe perioada nedeterminata.

Post a comment