Top

Am trecut la ora de vara!

In noaptea care tocmai s-a terminat am trecut la ora de vara. Mai exact ora 3 a devenit dintr-o data ora 4. In fiecare an, trecerea la ora de vara se face in ultima duminica a lunii martie, in timp ce adoptarea orei de iarna are loc in ultima duminica din octombrie. In anul in care ne aflam, orarul de vara va fi valabil de astazi, 29 martie, pana in 25 octombrie, cand ora 4 va deveni ora 3. Ora de vara si cea de iarna au fost introduse in Romania din anul 1979, din ratiuni care tin de economisirea energiei electrice, prin utilizarea mai buna a luminii naturale. (Putin adaptat din Agenda)

Mai exact, ne trezim mai devreme, vedem rasaritul mai devreme, iar lumina afara o sa fie cu o ora mai mult. Duminica placuta si grija mare sa nu veniti cu o ora mai tarziu luni la job :))

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • kid 29 March 2009, 10:10

    eu sper sa intarzii la scoala :))
    macar as avea un motiv …k nu as sti ca s-a dat ora :))
    :d/

  • eRRmy 29 March 2009, 10:43

    Ai o intalnire cu o fata, si ea te asteapta in locul respectiv:)) si tu sa intarzii cu o ora spunandu-i ca ai uitat ca s-a dat ora:))

  • kid 29 March 2009, 11:05

    o sa incerc sami amintesc ….adik dak e fata k-lumea no sa uit ….dak e nashpetha krek o sa uit k sa dat ora

  • Gabr13l 29 March 2009, 12:19

    .. ca bine zici .. :)) sa`mi dau ceasul cu o ora inainte ! :D

  • sHaDoW gIrL 29 March 2009, 11:51

    (:|
    ok…
    vine vine varaaaa!
    :X

  • natalia 29 March 2009, 12:45

    Va trece ceva timp, pana ma obisnuiesc cu noua ora, dar ma descurc eu pana la urma. :))

  • GrBaN 29 March 2009, 14:34

    Summer is comming… :D/

  • Tibi 29 March 2009, 18:37

    Asteptam sa se mareasca ziua, asta e primul semn ca vine anotimpul cald .
    Mai greu a fost azi ca mi s-a parut ca a trecut ziua asta atat de repede!

  • Marius 29 March 2009, 21:38

    Si sa stii k daca nu ne spuneai tu nu stiam .. !! :))))) =))))) :-j

  • iliana 30 March 2009, 11:50

    da am fixat ceasul :D
    vine vara :) azi maine vine canicula ;))

  • Bogdan Radulescu-TM 30 March 2009, 15:12

    Ar fii fain sa scrii un articol si despre Web-Browsere!! Eu personal folosesc doar Google Chrome si-l consider cel mai tare!! Voi?? Oricum.. toate soft-urile by Google mi-se par pur si simplu geniale!! Ca sa nu mai vb. de motorul de cautare care este simply the best!! Google rulz .. domne ..

  • Vasi 31 March 2009, 21:10

    Credeam ca nu o se mai intâmple:)

  • AdDa 1 April 2009, 10:02

    De cand asteptam sa trecem la ora de vara.. 8->
    Ce mai faci? Nimic nou pe blog de pe 29 Martie? :O
    >:D< Sa ai o zi frumoasa. :*

Post a comment