Top

Slumdog Millionaire

Imi doream de cateva saptamani sa vad filmul asta, pentru ca am auzit multa lume care l-a laudat si am reusit sa-l vad in sfarsit. E un film indian [later edit, thanks Mihea si celorlalti experti] care arata ca si cand ar fi indian, dar e defapt productie engleza, si probabil primul film cu indieni la care ma uit cap-coada si-mi place foarte mult.

slumdog_millionaire

Cand am inceput sa ma uit la film stiam deja cam despre ce e vorba si stiam ca este un film bun. Un pusti, simplu, cu o viata simpla si decenta e pe punctul de a castiga la concursul “Vrei sa fii miliardar”. Toata lumea e mirata ca un om simplu a ajuns sa aiba raspunsul la toate intrebarile de pana atunci, iar in film ne sunt prezetate momente din viata lui, momente care i-au dat raspunsurile acelor intrebari.

Credeti ca e o poveste chiar asa simpla? E vorba si de o fata in filmul asta, o fata frumoasa de care se indragosteste personajul nostru inca din copilarie. Cum e viata in India, cum a fost copilaria lui Jamal (personajul principal), ramae sa descoperiti urmarind “Slumdog Millionaire”. Un film de nota 10, care m-a impresionat foarte tare!

Un film care nu trebuie pierdut!

p.s. Filmul nu putea sa se termine altfel decat cu un dans indian la final, asta ca sa arate ca un film indian autentic! :) Foarte tare!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • All You Want 23 February 2009, 09:26

    din descrierea ta pare foarte interesant si o sa il vad si eu.

    P.S.: ce urat e Iantu al lor :))

  • geo 23 February 2009, 09:29

    Si totusi nu este un film indian…

  • natalia 23 February 2009, 09:47

    Si eu o sa-l vad, desi nici eu nu sunt o mare amatoare de filme indiene.

  • MH 23 February 2009, 10:32

    in primul rand vreau sa zic ca avem cele mai de rahat televiziuni in Romania…
    Adica nimeni nu a preluat decernarea premiilor.
    Asta e cea mai naspa chestie.
    In afara de faptul ca a trebuit sa urmaresc covorul rosu la realitatea si pe cele 2 balbaite si adormite am regretat enorm ca nu sunt american si nu pot sa urmaresc ABC.

  • popescul 23 February 2009, 13:48

    in sfarsit au scos si indienii ceva de calitate.bravo lor pentru premii.in schimb eu il compatimesc pe pitt,saracutul,nici anu’ asta nu a luat nimic.lasa,nu-i nimic,cica e report pentru la anu’ :)

  • sHaDoW gIrL 23 February 2009, 14:13

    hm..:-?..nerabdatoare sa il vad:D
    pare interesant:D
    ms:*

  • Vasi 23 February 2009, 15:32

    sHaDoW gIrL: Sunt in asentimentul tau:)

  • Timonelu 23 February 2009, 16:33

    “p.s. Filmul nu putea sa se termina altfel decat cu un dans indial la final, asta ca sa ne aducem aminte ca este un film indian”

    PS: o greseala…dans indiaN crek ai vrut sa scrii:P

    o sa ma uit si eu la el ca de cand zic ca o sa-l vad si n-am mai ajuns…

  • Ilie Balaci 23 February 2009, 16:48

    Nu este indian, este facut in co-productie. Danny Boyle iti suna a nume de indian, iar scenariul ii apartine lui Simon Beaufoy…iti suna astia a indieni? Te faci de ras, nu de alta

  • Ilie Balaci 23 February 2009, 17:00

    Gândeşte-te un pic, dacă era film 100% indian participa la categoria de cea mai bună peliculă străină. Nu?

  • PaTRyS 23 February 2009, 18:36

    sincer filmul asta e prea banal :p INTR-UN CUVANT : NASHPA

  • natalia 23 February 2009, 19:48

    Intradevar, frumos film!

  • tibi 23 February 2009, 20:40

    L-ai vazut exact la timp pentru ca se va vorbi mult in urmatoarea perioada si vei fi in cunostinta de cauza.
    Dupa 8 Oscaruri si ce alte premii o mai fi luat, Slumdog pare sa fie filmul anului si dupa cum ni l-ai prezentat, merita vazut.

  • HQ2 23 February 2009, 21:08

    @ MH – decernarea premiilor a fost transmisa integral pe HBO.

  • sHaDoW gIrL 23 February 2009, 22:00

    ms Vasi

    olix..cred ca ti s-a mai spus..aaa..la sectiunea partydul..scrie parydul:D,,aa e bine sau:-??..poate modifici..
    in fine..pup:*

  • Timonelu 23 February 2009, 22:45

    superb film si superba poveste…mai putin faza cu ala micu plin de pupu :)) …dar avem multe de invatzat dintr-un asemenea film…parerea mea:)

  • drstoica 23 February 2009, 22:57

    Filmul e film, frate, nu se-ncurca. Americanii si englezii, bratz la bratz, i-au bagat pe indieni in lumea filmului decent. Dar se poate spune ca actorii din tzara miliardului si ceva de locuitori se comporta cel putin bine.
    Se poate numi intr-adevar filmul anului, am mizat pe el fara sa fi citit prea multe anterior decernarii Oscarurilor. L-au ales si europenii (la BAFTA) in fruntea tuturor; ma gandesc ca n-or fi cu totii fraieri.
    Iar Danny Boyle (regizorul) a mai facut deja, acum cativa ani, prea celebrul Trainspotting; deci omul nu e la prima abatere de inalt nivel cinematografic.
    Indian, neindian, Slumdog Millionaire bate valoric orice film precum Curious Case of Benjamin Button.

  • deejayd 23 February 2009, 23:46

    mie mi-o placut mult filmu, ii indian , dar diferit , ii comic , de actiune , romantic , in cateva cuvine merita vazut , apropo nu vreau sa mi-l imaginez pe Virgil Iantu sa faca ca prezentatorul din film :P

  • Mihnea de Vries 24 February 2009, 13:52

    1. bun film. putin siropos, pentru fete dar bun…
    2. nu e indian frate :) absolut deloc, check imdb, toate cele 3 companii care l-au co-produs dun 100% englezesti. Nu nici un indian producator la filmu asta.
    3. dansul de la capat e in mod clar caterinca de filmele indiene si in acelasi timp o maslina pentru amatori de filme indiene adevarate, asta pentru mai multe vanzari pe dvd.. pur marketing mai exact.

  • Mihnea de Vries 24 February 2009, 16:06

    Ai uitat sa corectezi P.S.-ul ;)

  • leasu daniel 24 February 2009, 19:17

    Cum se numeste melodia de la sfarsitul din sfarsitul clipului de mai sus??Cea care incepe pe la 1:25??Stie cineva??Poate chiar u Olix.O zi buna.

  • anku 24 February 2009, 20:05

    superb filmu !:X

  • Sh@rk 4u 24 February 2009, 21:35

    am luat si eu filmul,urmeaza sa ma uit saptamana asta la el :D…am auzit ca e bun :)

  • sHaDoW gIrL 24 February 2009, 21:51

    vad ca ai corectat

    acum scrie Partydul:-b

    ;))

    :*:*:*:*:*:*:*

  • geo 24 February 2009, 23:10

    @leasu daniel, melodia care incepe la 1:25 a fost folosita numai in trailer, este interpretata de trupa islandeza “Sigur Rós” si se numeste “Hoppípolla”.Filmul a avut parte de muzica originala compusa de A.R. Rahman (un fel de Michael jackson al Indiei), doua dintre piese fiind nominalizate si ele la categoria ” Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song”

  • portocala 25 February 2009, 14:20

    m-am bucurat mult ca a castigat Slumdog Millionaire Oscarul pentru cel mai bun film. Desi anul asta celelalte filme nominalizate n-au fost chiar varza (adica fiecare mi s-a parut ca are ceva deosebit si interesant), Slumdog s-a apropiat cel mai mult de ceea ce-mi place mie sa consider “film cu adevarat”. Te duce intr-o lume si te tine acolo doua ore si nu te mai intereseaza nici ce fac vecinii, colegii de serviciu, catelul, purcelul, nici ce alte treburi mai ai de facut….cam asta zic eu, ar trebui sa fie scopul oricarui film.
    Si mi-a placut ca e genul de film care te face efectiv sa te simti bine!

  • dackriss 26 February 2009, 22:52

    Fiecare cu parerea lui … cred ca ar trebui sa vezi mai multe filme indiene ca sa intelegi filmele lor si sa vezi dincolo de cantec si dans si despre acest film premiat … nu e indian nu e stilul boliwood ci e stilul holiwood unde toate se termina cu bine dar … nu e India cea reala (tradus Caine de Mahala) … e ceva de genul Filarmonica in Romania (cum e viata din Mahala in Bucuresti ?) sau cel putin asa cred. si mai cred ca a luat multe premii din cauza productiei engleze si ca si filmul romanesc 4 luni, 3 saptamani …. nu ma incanta.. ambele filme cu toate premiile lor pe mine nu m-au mpresionat…am vazut multe filme si premiate si nepremiate dar consider ca acestea nu isi meritau premiile. Au indienii filme de ale lor de la Boliwood de 10 ori mai bune ca asta dar nici macar nu au fost vizionate de multi europeni ….

  • Lucian 14 March 2009, 23:29

    Un film excelent! Parerea mea despre dansul din final este ca actorii isi arata si se mandresc cu apartenenta la stilul Bollywood, stil atat de iubit si apreciat in India (dovada un actor pentru autograful caruia un copil e in stare sa se umple de rahat). Este stilul lor chiar daca au demonstrat prin acest stil ca sunt actori de calitate care sunt capabili sa joace si pe placul americanilor sau europenilor.
    Imaginati-v-i pe Brad Pitt, Leonardo di Caprio sau nu mai stiu ce alt star holywoodian jucand intr-un film in genul filmelor indiene comune. Ii vedeti?

Post a comment