Top

Despre muzica noua

De multe ori cand sunt in cluburi si aud o piesa pe care nu o cunosc imi vin automat in cap doua versuri “Some people won’t dance / If they don’t know who’s singing” si in functie de piesa continui sa ma opresc din dansat. Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi placa sau sa ma indragostesc de o piesa inca de la prima auditie, in schimb altele nu m-au atras prea tare.

Multi dj vor sa bage in cluburi muzica noua, cat mai noua, dar ei nu-si dau seama care este riscul aici! E acelasi risc ca si la radio. Risti ca atunci cand bagi o piesa noua sa te aprecieze 5-8% dintre cei care o aud, iar ceilalti 70-80% pentru care conteaza muzica pe care o pui, dar nu stiu piesa, risti sa-i pierzi, asta in cazul in care piesa nu este un smashing hit!

Riscul e mare, asa ca mai bine te bazezi pe hiturile momentului si pe hiturile “recurente”, adica hituri din anii trecuti, decat pe noutati! De obicei cand vine un dj la Partyd si-mi spune “am luat o gramada de muzica noua, sa vezi ce show o sa facem sambata”, eu sincer ma cam speri :|

Trust the hits!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • miriam 20 February 2009, 19:12

    pai e o chestie ce spui tu…dar piesele pe care le auzim candva au fost piese noi si au placut si de aceea au devenit hituri.

    Nu cred ca conteaza asa de mult daca e piesa noua. Trebuie sa introduci treptat intre cele vechi si o piesa noua, dar important e sa aiba gust de hit, adica sa aiba ritm, sa sune bine, sa fie usor de retinut melodia…in fine…si alte criterii functie de care piesa devine sau nu un hit.
    Mai tine mult si de grupul de persoane caruia i se adreseaza postul (de varsta acestuia, de cultura acestuia etc).

    Parerea mea!

  • Paula 20 February 2009, 19:27

    Depinde foarte mult si de melodie. Tin minte si acum o seara de acum cativa ani, eram intr-o discoteca pe o plaja, nu mai stiu exact in ce statiune si am auzit o melodie care pur si simplu m-a ridicat in picioare, desi abia ma asezasem, melodia pur si simplu ma vrajise desi nu o mai auzisem pana atunci. Mi-a placut atat de mult incat spre sfarsitul melodiei am incercat sa retin cateva versuri pentru a afla, cu ajutorul domnului Google, cine o canta. Asa am luat contact cu “Get Busy”, melodie cantata de Sean Paul, al carui cd l-am vrut imediat. La magazin, la auzirea numelui cantaretului, vanzatorul m-a intrebat “Cine e Sean Paul?! Ala care canta intr-o engleza stricata?”. Ei bine, el era si mai tarziu a ajuns foarte cunoscut, iar melodiile sale merg la orice petrecere la care vrei sa dansezi. Cluburile pot fi cea mai buna promovare pentru melodiile noi, atata timp cat ele sunt intr-adevar bune!

  • Costin 20 February 2009, 20:12

    ai un pik dreptate cu muzica noua dar ai foarte un pik ….. de exemplu : eram fan infocat kissfm ascultam acest post de muzica in fiecare zi ,shi dupa mai multe zile am ajuns la concluzia ca se repeta playlistu’ ala de nushu cate ori shi o melodie noua apare rar de tot … nu tottzi avem acelasi gusturi shi ar fii bine venita cate o mel noua prin playlistu’ala oricum cea mai tare seara shi cea mai asteptata este :X Sambata seara … :X Partydul:X:| imi place muzica ta :| (esti cel mai tare din KissFM)

  • d33a 20 February 2009, 20:12

    da ai dreptate ,dar gandestete piesele care le auzim candva au fost piese noi si au placut si de aceea au devenit hituri :) :-P

  • sorin 20 February 2009, 20:14

    Adevarat graiesti. E bine ca, inainte sa pui la radio o piesa noua, e bine sa vezi reactia publicului inainte. Adica sa nu fie in exclusivitate la tine. Nu stii ce toane au ascultatorii tai si te trezesti cu un mare esec.

  • bek00letz 20 February 2009, 20:25

    Pai de-aia toti dj-ii mari de afara includ in fiecare set cam maxim 20% piese noi, restul fiind format din muzica veche. Si-asa, reusesc sa faca si trecerea de la vechi la nou ;)

  • xander 20 February 2009, 21:28

    olix sunt total de acord cu tine in ceea ce priveste muzica comerciala, chiar trebuie sa pui numai hituri dar exista o gramada de piese necunoscute de public care nu vor devenii hit dar prind foarte bine la public, iar cand vine vorba de muzica necomerciala cu cat sunt piese necunoscute cu atat te fac sa te simti mai bine, depinde de fiecare persoana ce conceptii are, parerea mea e urmatoarea: daca esti deschis la nou te distrezi oricum!

  • Ramona 20 February 2009, 23:04

    Hmmm…despre muzica…asta chiar este un subiect care-mi place, si as scrie aici un ditamai comm, dar,din pacate, ma abtin… Total de acord cu ceea ce a scris dna. Miriam !!! OLIX, chiar as vrea sa te intreb ceva in legatura cu ceea ce ai postat tu, si chiar sunt curioasa sa-ti aud raspunsul. Recunosc, si sper ca nu o sa te deranjeze ceea ce am sa recunosc, este, pt. mine, primul tau post, “Despre muzica noua” care pe mine m-a atras cel mai mult, pt mine este cel mai interesant post !

  • Dj.Still 21 February 2009, 01:18

    Olix eu nu prea am inteles cu procentele alea daca ai putea sami explici mai detaliat…Eu sunt mereu dupa muzica noua si mai gasesc cate o piesa care imi place…o ascult in contunu pana ma plictisesc de ea ;));))

  • Sfantu 21 February 2009, 01:44

    cand o sa ai si argumente o sa si las comentariul tau.

  • costin 21 February 2009, 12:06

    toate ca toate olix face treaba buna la kissFM … cea mai tare emisiune Partydul ….si muzica noua shi veche :| sa vedem ce auzim diseara :X

  • alina_tiri 21 February 2009, 14:25

    E foarte adevarat,in club sa pot dansa trebuie ca ritmul sau melodia sa imi fie cunoscute,altfel ma blochez complet,ascult si incerc sa imi dau seama ce melodie e..cat timp fac chestia asta trece piesa si ies din atmosfera..pana pun o alta cunoscuta deja imi piere cheful de dans!
    Daca piesa e un megahit cum ai spus si tu o indragesti de la prima auditie!Sau nu…mi s-a intamplat sa imi placa o piesa abia a treia sau a patra oara cand am ascultat-o!

Post a comment