Top

Cand vrei sa faci un lucru bun

E o idee care mi-a venit pe moment si am realizat ca eu in viata cand am vrut sa fac un lucru bun, m-am inspirat intotdeauna de la cei care faceaj deja lucrul ala de ceva timp si o faceau bine. Nu poti intotdeauna sa inveti din carti sau poate n-ai timp sau chef, in schimb de mute ori nu e greu sa te inspiri de la cei buni.

Totusi, realizez ca sunt multi carora le e lene sa se inspire, sa invete si fac lucrurile asa cum stiu eu si apoi se mira ca n-au succes. Nu vreau sa dau exemple concrete, pentru ca vorbesc acum despre o gramada de domenii. Inspirati-va! Invatati de la cei mai mari!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • miriam 14 February 2009, 11:16

    Nu stiu daca e vorba de lene in a se inspira…cred, mai mult, ca lumea e mai putin dispusa sa accepte ca altii fac mai bine ceea ce doresc ei sa faca si prefera sa experimenteze pe propria piele.

    Pe de alta parte, nu stiu daca a invata de la “cei mai mari” (ma gandesc ca te referi la varsta) e intotdeauna lucrul cel mai bun. Spun asta, deoarece uneori exista probleme de mentalitate. Depinde in ce domeniu vrei sa faci schimbari, sa sa faci acel “lucru bun”.

    Am un prieten bun care spune ca de la oricine poti invata cate ceva, chiar si de la nemernic…daca nu altceva…macar nemernicia.

  • natalia 14 February 2009, 11:54

    E bine sa inveti de la cei mai mari, deoarece experienta lor de viata, este mult mai mare decat a noastra, insa sunt momente, in care trebuie sa ai propriile experiente, ca sa poti invata ceva, iar daca gresetsti, data viitoare cand vrei sa faci un luru, vei sti ceea ce ai de facut.

  • natalia 14 February 2009, 13:09

    Din punctul asta de vedere sunt de acord cu tine.
    Eu nu ma referam la varsta.

  • alina_tiri 14 February 2009, 15:54

    De la fiecare persoana ai ce invata,fiecare om e diferit si se evidentiaza prin ceva bun sau mai putin bun.Atunci cand nu ai experienta intrun anumit domeniu si vrei sa te apuci ideal e sa contactezi o persoana care lucreaza in domeniul respectiv si are succes.Insa mentalitatea noasta nu ne da voie uneori sa facem asta(de ce sa-l intreb pe ala,invat singura,de ce sa cer sfatul concurentei,de ce sa ma injosesc,etc).

  • popescul 14 February 2009, 22:09

    eu cam asa fac.dar vezi tu,o dai in partea cealalta si auzi asta:”ba,tu nu poti fi original,tre sa-l copiezi pe bou ala?” ceea ce e cam nasol…

  • Florin 14 February 2009, 23:19

    Pai OLiX, zici tu ca trebuie sa te inspiri d la al’ mai mare si mai experimentat ca tine in domeniu, da ia ghici, primul dintre cei care au activat in domeniu, pionierul, ala de unde a invatat? Nu de unul singur? :>:> :))

  • Dj.Still 16 February 2009, 00:37

    Olix dar daca vrei sa te inspiti de la cineva cu mai multa experienta?? Si cateodata cei mai experimentarzi sunt cu nazuri zicand :Eu mam ridicat singur frate ridicate si tu singur Sau incerci sa te apropii de ei si itzi intorc spatele LA FEL CA SI TINE…Si nu spune ca nu ai intors nici o data spatele la nimeni pt ca nu te cred…Nu mai critica bietzii oameni ca poate nu e lenea poate fi mii de lucruri care ii impiedica de a se inspira de la cei mai EXPERIMENTATZI

    Sincer NU stiu de ce ai pus vorbele astea pe blog dar…

    OLIX UITATE IN OGLINDA

    P.s:Scuze daca te-a deranjat dar imi pun parerea NU CRITIC

  • Dj.Still 16 February 2009, 17:13

    Ce te doare ??? UITA-TE IN OGLINDA

  • Dj.Still 16 February 2009, 18:54

    Eu nu am nimica cu nimeni dar cand vad ca cei mari uita de unde au plecat si se mai dau si mari cu asta…
    Nu imi place deloc…
    Mie mi se pari un tip cum se cade dar cu asta ai dat-o in bara…
    Practic erai idolul meu…

    Eu prin faza asta de pe blog inteleg ca ai uitat de unde ai plecat…Si asta e nasol.

  • miriam 17 February 2009, 00:31

    bueyyyyyyyy Olix, lasa copilasul sa doarma la ora asata sau poate s-a dus sa mai invete sa scrie romaneste.

    Eu am inteles chiar contrariul din ce ai postat si din cate te cunosc: ca ai fost si esti si in continuare dispus sa inveti de la altii si chiar nu ai uitat de unde ai plecat.

    Altii, in situatia ta, chiar ar fi mult mai fitzosi. Cred ca fostii tai colegi de clasa, sau prietenii din Timisoara pot spune ca nu te-ai schimbat de loc,

  • Dj.Still 17 February 2009, 04:25

    :)):)):)) bravo Olix =D> cum zici tu dar mie mi se pari cu totul o alta persoana si nici decum cum te descrii tu.You are the champion si eu the loser :P :)) :)) :))
    Oameni asti mari (in varsta)¿Cine Draq ii intelege?
    Aaaa si nu scriu foarte bine in romaneste pentru ca sunt de la 7 ani in spania :l (scz daca team deranjat scrind incorrect in romaneste)¿si conteaza asta pe un blog?:S :S :S :-? :-W

  • portocala 20 February 2009, 15:46

    Imi este un pic neclar daca articolul se refera la “a face un lucru bun” sau la “a face un lucru bine”.
    Presupun ca te referi la cea de-a doua varianta.

    E bine sa inveti din orice experienta care trece pe langa tine. E bine sa stii cine esti si ce-ti place sa faci.
    Nu e neaparat util sa te uiti doar la cei mai priceputi decat tine. Nu e neaparat util sa te uiti doar la lumea din domeniul tau de activitate.
    In liceu am avut o profesoara de romana excelenta de la care am putut sa invat o gramada de lucruri (si nu ma refer la sfaturi de viata) pe care sa am reusit sa le aplic in ceea ce fac acum. Si pot spune ca am invatat mult mai multe de la profesoara mea de romana decat de la alte nume “grele” din domeniul meu de activitate.

    Normal ca e bine sa te uiti in jur inainte de a te apuca sa faci ceva. Altfel te poti trezi reinventand roata. Trebuie insa sa iti poti da seama cat de mult te ajuta sa te uiti la altii. De exemplu in domeniul artistic, uitandu-te prea mult la conventii si experti, e posibil sa-ti pierzi orginalitatea si creativitatea.

    Ce e cel mai important este sa nu-ti pierzi pasiunea pentru lucrul pe care vrei sa-l faci. Daca citind si invatand de la altii capeti o lehamite si nu-ti mai vine sa mai faci nimic, mai bine renunti la invatat.

  • portocala 20 February 2009, 15:49

    e clar ca azi e o zi nefasta pentru mesajele mele pe diverse bloguri.
    De ce mesajul meu datat cu 14 Februarie cand eu l-am trimis azi 20 Februarie?

  • stefizz 6 March 2009, 22:17

    mda:-?..dar nu tot timpul:)

Post a comment