Top

De ce n-am cumparat inca ghiocei

E plin Bucurestiul de ghiocei, peste tot, la toate statiile de metrou, tramvai, in orice piata samd. Astazi m-am intalnit cu 2 prietene si ne-am plimbat putin prin oras, iar inainte de intalnirea cu ele imi doream sa le cumpar cate o legatura un buchetzel de ghiocei. Tousi n-am facut-o.

Oameni buni, n-am nicio problema cu tziganii, ci cu atitudinea lor! Mi-e scarba sa cumpar niste ghiocei de la un rom un tzigan sau o tziganca scarbita, care vinde florile alea cu un sictir si o scarba maxima. Florile, pentru majoritatea dintre noi, au o insemnatate sau le dam cu un scop, dar cand inca de atunci cand le cumperi, vanzatorul iti da o stare de scarba, sictir, semnite si injuraturi scuipate etc .. parca nu-ti mai vine sa le cumperi.

Poate pana pe 1 sau 8 martie o sa ajung sa cumpar si niste ghiocei sau poate intr-unul din week-endurile alea o sa ajung la Timisoara si de acolo o sa pot cumpara ghiocei de la niste oameni care ti-i vand cu zambetul pe buze.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Shadowman 7 February 2009, 22:57

    cam rar sa vezi asa oameni sa iti vand o floare cu zambetul pe buze … ce sa zic … mai ai rabdare si poate vor aparea si oamenii aceeia … dar nu vad cum .. ;)

  • Valy 7 February 2009, 23:08

    Haide OliXu’ in Tm ca e superba si vremea, si ghioceii si vanzatorii :D

  • miriam 7 February 2009, 23:22

    hehe…Timisoara…sper sa nu fi dezamagit…Mi-a placut mult ce ai scris. Ai dreptate.

  • natalia 7 February 2009, 23:43

    Nici eu n-as cumpare ghiocei de la asemenea persoane.

  • pau 8 February 2009, 00:06

    pai in ziua de azi prea putina lume mai vinde flori cu zambetul pe buze si asta si pentru ca, traim zile in care florile se vand la colt de strada de tigani in ambalaj stralucitor, iar cei care le cumpara mai cer si o funditza mare si rosie la ele… eu una am gasit o florarie foarte draguta,unde florile sunt vandute de oameni priceputi,scoliti sa faca asta,scoliti sa aranjeze flori si sa stie sa ti le ofere..cu zambetul pe buze :)
    p.s. neambalate stralucitor…ci doar cu bun-gust..

  • DoRuDaSilva 8 February 2009, 01:42

    lasa`ti ghioceii si ascultati kiss fm…..e ora 1 si 05……michael star e prea tare…..bine olix…wooo!!!! party on!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • DoRuDaSilva 8 February 2009, 01:42

    o sa luam pe 1 si ghiocei…..hai partydu`

  • KorinnaMS 8 February 2009, 02:06

    mda, si eu am incercat sa cumpar, dar cand am vazut ca sunt 3 ghiocei ametiti legati cu 15 metri de ata, am renuntat!

  • pissy 8 February 2009, 03:25

    sunt si eu printre fericitele ce vor primi ghiocei? ;))

  • Dyu 8 February 2009, 15:46

    hai la timisora : x

  • Ani 9 February 2009, 08:54

    Eu cred ca in 1-8 martie o sa fim in criza de ghiocei… ptr ca anul asta au aparut prea devreme … imi amintesc din anii trecuti ca abia se gaseau la inceputul lunii martie si acum… deja din februarie (chiar ianuarie) e plin…

  • anca 17 February 2009, 20:54

    doamne…cat iti multumesc pt postarea asta….credeam ca e doar o nebunie de-a mea…
    sunt nascuta la sfarsitul lui ianuarie si sunt obisnuita ca in fiecare an, de ziua mea, sa primesc macar din partea unei persoane ghiocei.
    eiii…anul acesta nu s-a intamplat asa si m-am hotarat sa=mi cumpar singura.
    dar parca de fiecare data cand zaresc un buchetel, am o retinere…mi-as dori sa nu fie cumparat de la orice tiganus care isi sterge nasul cu maneca. :)

Post a comment