Top

Exista si taximetristi de treaba

Dupa ce va povesteam zilele trecute ce am patit cu taximestristii la iesirea din Turabo, astazi am mers cu un taximetrist de nota 10!

Am facut o cursa de 16 lei. Eu aveam in portofel o hartie de 50, una de 10 si una de 1 leu. I-am dat 50, in speranta ca va avea sa-mi dea rest. Nu a avut, a iesit din masina, a intrebat niste oameni in jur daca au sa ne schimbe, n-au avut nici ei si, pentru ca ma grabeam, mi-a zis “Lasa asa si ma cauti tu maine sa-mi dai banii“.

Adica omul a avut incredere in mine ca am sa-l sun a doua zi sa-i aduc banii. I-am dat totusi cei 11 ron, i-am cerut numarul de telefon si in seara asta cand ies de la radio am sa-l sun sa ma duca acasa.

Bravo domnului Marian de la Cobalcescu!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • miriam 5 February 2009, 02:15

    da, chiar te simti bine cand te mai intalnesti si cu OAMENI.

    Vezi, mai Olix, in toate meseriile, in toate categoriile sunt OAMENI si LICHELE?

    Pacat ca uneori si OAMENII ajung LICHELE. Ca din LICHELE sa se faca OAMENI…mai greu.

  • sorin 5 February 2009, 02:33

    O amica a patit la fel si chiar am ramas surprins. cata incredere sa ai in oameni. Altii nu stiu cum sa te fure mai mult, si unii sunt super de treaba

  • Rarinca 5 February 2009, 02:45

    Acest gen de oameni simpli si corecti merita toata admiratia. Ei exista… desi suntem bombardati din toate partile de “toti ceilalti”.
    Tot respectul pentru domnul Marian de la Cobalcescu … :)

  • muzicutza cu pedale 5 February 2009, 04:12

    wow….hmm..cred ca as fi ramas vreo 5 secunde fara glas si cu privirea atintita la domnul Marian…imbucurator :)

  • Mihai 5 February 2009, 07:32

    fiecare padure are .. crengile sale sanatoase :D

  • natalia 5 February 2009, 09:12

    Frumos gestul domnului Marian. :)

  • Tzontzyca 5 February 2009, 09:54

    si eu am patit-o dar de la Leone …si de atunci merg doar cu un taxi :) cand am nevoie il sun direct pe el!

  • Tzontzyca 5 February 2009, 10:07

    si eu am gasit odata unul de la Leone … si de atunci il chem numai pe el daca am nevoie de taxi !

  • Ciolitto 5 February 2009, 12:29

    Am avut si eu parte de un astfel de taximetrist in vara anului trecut cand veneam de la munca si aveam doar 15 lei la mine si i-am zis sa ma duca de acei bani. Insa am ramas surprins cand mi-a zis ca ma duce pana unde vroiam cu acei bani. Deci mai sunt si oameni buni in tara asta plina de hoti.

  • Ani 5 February 2009, 13:05

    Eu sunt din Sibiu si aici … nu pot sa zic, ca avem probeleme cu taximetristii, dar acum f mult timp am fost prin Bucuresti cu o pb… si trebuia sa ajung in vreo 5 locuri intr-un timp f scurt, am nimerit un taximetrist foarte de treaba atunci, m-a asteptat la fiecare locatie si scadea de fiecare data suma pentru stationare, a zis ca lui nu i se pare corect sa ma taxeze si pentru aia … foarte frumos din partea lui!!!

  • Vasi 5 February 2009, 13:06

    In primul rand vreau sa te felicit Olix pt viitorul gest de cinste pe care ti la-i propus, dar si pe acel taximertist care a avut incredere in tine, ceea ce vreau mai precis sa spun este ca aceasta calitate (CINSTEA SAU A FI CINSTIT)este pe cale de disparitie si aceasta ar trebui sa ne dea de gandit la toti.

  • k1ng 5 February 2009, 13:42

    oo da omu merita tot respectul ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

  • Bigiu Razvan 5 February 2009, 23:21

    Au existat ocazii cand as fi avut mare nevoie de un astfel de taximetrist… din pacate numai de noroc depinde gasirea unui om asa de amabil.

  • Akdea 6 February 2009, 20:26

    o da… asta chiar trebuie notata in calendar …cat despre taximetrist …tot respectul ;)

  • Akdea 6 February 2009, 20:30

    o daaa. asta chiar trebuie notata in calendar….cat despre taximetrist …tot respectul ;)

  • Acadea 6 February 2009, 20:41

    o daaa …gestul e de notat in calendar …cat despre taximetrist tot respectul ;)

  • popescul 7 February 2009, 11:19

    frumos din partea lui,merita o marire de salariu,sau macar sa asculte kiss,poate are noroc si ia suta!

  • Ralk 9 February 2009, 00:31

    Mai exista si oameni de treaba in tara asta. Cat am umblat prin Bucuresti am circulat doar cu cei de la Cobalcescu. Mi-au lasat o impresie foarte buna, iar eu bacsis pt asta… ;)

  • un taxi 12 February 2009, 10:52

    nu le fac reclama celor de la cobalcescu,ca asemenea oameni sunt putini…acolo e taximetria aia batrana,oamenii lu trusca…in general,taximetristul ce nu vorbeste,dar nefiind ursuz prin asta e un om simtit,ce v-i s-a intamplat dvs., se intampla des,la taxi 2000 e politica de firma…

Post a comment