Top

Oare se supara?

Ieri i-am spus unui manelist, care-mi trimisese mail sa ma roage ceva, “ok manelistul, se rezolva”. (Mi-am dat seama din adresa lui de mail care era ceva de genul “manelix…” :G )

Stiti ce mi-a raspuns? “Ok, ms mult” :)) Adica nu s-a suparat ca l-am facut manelist! Oare asa sunt toti? Oare cocalarii se supara daca le spui ca-s cocalari?

Eu zic ca n-au de ce sa se supere, daca sunt manelisti sa recunoasca dom’le ca asta sunt, daca-s cocalari sau pitipoance, la fel!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • eRRmy 1 February 2009, 09:36

    :))):))):)))

  • DoRuDaSilva 1 February 2009, 09:28

    am un amic manelist si cand ii zic “manelistule” se oftica si zice ca un manelist se imbraca naspa si in stilu` manelelor si ca el doar asculta toata ziua manele dar nu e manelist, un manelist inseamna sa fie si imbracat si sa se poarte ca un manelist…..oricum nu inteleg stilul asta de muzica si nici pe ei…sunt un pic ciudatzi in comportament, cocalarii cred ca se simt jignitzi si mai tare, am inalnit pe cineva care a luat`o ca pe o jignire cand i`am zis cocalar, desi chiar era era cocalar:)
    nu`i sufar pe nici unul, dar deca EMO mai bine asa….

  • cristian 1 February 2009, 10:06

    se supara… siiiii?? :)) asta este daca se supara …. is manelisti … deci… shhhhht! .. >:)

  • Dany 1 February 2009, 10:45

    Aici apare problema. Dacă le zici cocalarilor că-s cocalari, nu se simt, deci n-au de ce să se supere. Dar dacă ajung pe pitzipoanca.org sau pe cocalari.com, stai să vezi ce dau din gură.

  • sorin 1 February 2009, 11:28

    Olix e o mica problema la chestia asta. Omul stia ca-i manelist ca asculta manele, dar multi cocalari nu stiu ce inseamna cocalar sau pitipoanca. Daca nu stiu, nu au cum sa recunoasca

  • Alecsa 1 February 2009, 12:39

    Uneori adevarul doare…Dar pe el nu-l doare :p Mai ales daca l-ai ajutat cu ceva…Nu ti-a mai zis nimic :p Dar culmea e ca majoritatea se simt bine si sunt foarte incantati cand li se zice manelistule si alte bazaconii…Asa e pe la mine prin Pitesti :)

  • Costin 1 February 2009, 13:25

    mah nushu ce sa zic .. eu unu nu ascult manele dar am observat toata lumea face misto de manelisti dar manelisti care fac misto de cei care nu asculta manele nu …. asta e fiecare cu muzica lor …

  • Costin 1 February 2009, 13:27

    asta e romania :| ce sa facem … tr sa existe shi cocalari shi pitzipoance shi manelisti … =)) :))

  • anku 1 February 2009, 14:02

    poate nici nu si-a dat seama ca ai zis “manelistule “:)))))
    e si asta o varianta
    oricum,ai dreptate ! dc sa se supere?sa recunoasca ca sunt ceea ce sunt ..

  • Ramona 1 February 2009, 15:20

    Dar de ce ,OLIX,l-ai facut manelist??Alt nume nu avea ,pseudonim? Tie ti-ar conveni,placea sa te numesca ,cineva, cocalar,chiar daca ai fii s-au nu cocalar??? :)) :))

  • Sweaq 1 February 2009, 15:34

    De cele mai multe ori se supara daca ii faci manelisti, cocalari sau pitzipoance pentru ca lor li se pare ca nu sunt asa si ca ai tu ceva cu ei.

  • natalia 1 February 2009, 16:02

    Nu am gsit in Dex cuvantul cocalar si nici pitzipoanca, asa ca nu stiu daca ar trebui folosite asemenea cuvinte in descrierea acestor persoane, trebuie gasit un alt cuvant sa-i numim pe acesti oameni, dar nu stiu care ar fi acela.
    Cat despre manelisti, cred ca depinde de fiecare in parte, daca se supara sau nu.

  • alina_tiri 1 February 2009, 17:04

    Nu avea de ce sa se supere,asta e.Oricum sunt mult mai usor de acceptat manelistii care recunosc decat cei care se dau altfel decat sunt in realitate.

  • Ani 2 February 2009, 08:14

    Pai… tocmai pentru ca avea denumirea aia la adresa de mail cred ca nu s-a suparat. ;;)

  • Alle 2 February 2009, 10:49

    Da de ce sa se supere ?! :))
    El si-a ales denumirea aia, nu tu i-ai puso .

    Alta data sa fie mai atent la imaginea carea vrea sa o aiba in societate 8-| :))

  • ABI 2 February 2009, 12:25

    “manelist” e o persoana care asculta manele , asa cum una care asculta rock , e rocker…asa ca nu inteleg de ce s-ar fii suparat, e alegerea fiecaruia ce tip de muzica asculta. in schimb “cocalar e o insulta, de aceea eu cred ca cinava s-ar supara daca l-ai numi astfel :D

  • gavroche 2 February 2009, 18:57

    sa iti zic un banc bun vis`a`vis de manelisti :)

    Intrebare: Esti inchis intr-o camera cu un manelist, un tigru si o cobra. Ai o pusca in care ti-au mai ramas 2 gloante, ce faci? Raspuns: Il impusti pe manelist. De doua ori.

  • newtask 2 February 2009, 19:33

    dacă manelișii se simt prost când aud astfel de chestii, nu înțeleg de ce continuă să fie așa … cum sunt .. :)

  • X-mas 2 February 2009, 22:13

    Da auzi chiar crezi ca se supara pe tine ?? /:) Poate te-o injurat asa in el dar nu cred ca-ti zicea prin email :P

  • niku 2 February 2009, 23:08

    Avem si noi in Republica Moldova din astia… le zice gopnici sau gopi (pe scurt). Si se supara rau cand le zici asa. Am pe website o categorie dedicata lor, poti sa-i vezi ;) http://www.creierars.com/category/brainless/

  • kittti 3 February 2009, 02:13

    vai cat am ras in direct citindu-ti postul.

  • Manelix 3 February 2009, 04:13

    Asocierea ta directa intre manelist si cocalar releva faptul ca in mintea ta e o asociere clara intre cele doua cuvinte, tocmai de aceea “unii” se simt ofensati cand li se asociasa acest apelativ. Faptul ca nu s-a suparat arata ca manelistul “cocalarul din pct tau de vedere” e un pic mai evoluat decat credeai tu, iar faptul ca tu ai pus asta la chestii haioase imi ridica serioase semne de “minunare”. Daca i-ai raspunde unuia cu parul lung si tricou cu metallica ” Ok rokere, se rezolva” ti s-ar parea la fel de funny incat sa o pui pe blog.

  • DoRuDaSilva 3 February 2009, 08:57

    vezi OLiX…acest manelar s`a suparat:) si nu prea a inteles la ce te-ai referit. Nu te supara si pe mine, ca nu ti-am zis nici manelist nici cocalar, ci manelar.Dar daca ala de care zice OLiX nu s-a suparat pt ca e un pic mai evoluat, tu de ce te`ai suparat?:)))
    P.S.: manelar=cocalar + manelar
    Cei care se simt o sa imi sara in cap dar e un adevar care doare….e urat ce vad pe strada
    AMIN!

  • Kikaider Ikari 3 February 2009, 09:24

    Hahaha,ce de treabă a fost băiatul,nu?
    Păi treaba stă în felul următor:asculţi manele,conştientizezi asta,dece să te faci că nu eşti?La fel şi cu cocalarii şi piţipoancele.
    -Frate!Eşti genul ăla de om,de ce te faci că plouă ,sau sari la mine,pleacă în lumea ta dacă nu eşti măcar în stare să recunoşti că eşti ceea ce eşti.Nu te lua de mine că mă iau şi eu de tine.Punct.
    Cam aşa decurge o conversaţie dintre mine şi unul dintre genurile acelea de persoane.
    Dacă nu se supără şi nu sare la mine cu gura conversaţia continuă.
    Simplu ca ”Bună ziua”,nu?

  • Kikaider Ikari 3 February 2009, 09:40

    Ok,manelist,cocalar piţipoancă.
    Dacă spui la o persoană care nu recunoaşte ceea ce e aşa…..începăe să se alarmeze că:-Vai!De ce îmi spui aşa!Nesimţit-o/le! (Ori ceva în genul acesta)
    Replica mea la aşa ceva e :
    -Frate!Ce ai de sari aşa!Îţi este ruşine de ceea ce eşti?Apoi ,dacă e aşa,plecă în lumea ta şi scuteşte-mă de tine,nu eşti in stare să spui că :
    -Da ,mă, şi care e faza ,sunt manelist/cocalar/piţipoancă, ai ceva cu mine?
    Şi cu asta basta.Punct.
    Iar dacă nu se supără nimeni că îi spun cum este,apreciez din prima acea persoană,şti dece?Că recunoaşte şi nu îi este ruşine,că acceptă şi nu are nimic împortivă că îi spun aşa.

  • Kikaider Ikari 3 February 2009, 09:43

    Hopa!Netul mere prost anul acesta,uite cum scriu de 15 mii de ori iar eu nu ştiu.

  • Kikaider Ikari 3 February 2009, 09:49

    Sigur netul meu are probleme grave.

  • KornNT 3 February 2009, 12:11

    S-a suparat el intr-un fel.

  • Vasi 3 February 2009, 21:14

    Atunci de ce se mai numesc daca nu le place, probabil ascund ceva

  • Marlanul cel Chetros 4 February 2009, 00:01

    fiecare uita de unde pleaca… :)) aduceti-va aminte ca macar o data in viata ati dat din fund pe manelute :))

  • Dj.Still 5 February 2009, 00:34

    (@ olix)Serios olix vrei sa spoi k nu ai ascultat niciodata o manea ????Uite eu ascult minimal dar cate o data imi vine sa mai ascult o manea de suflet ritmatica shi fara lailalala…de a lui salam

    Intrebare cum ar fi un majorat numai k muzik minimal house sau techno???Serios olix zimi um ar fi un majorat fara o manea shi app nu sunt cocalar ;) (imi zik doar parerea)

  • Dj.Still 5 February 2009, 18:28

    @ Olix am 15 ani si as vrea sa devin Dj…
    adika ce vrei sa spui ca minimalul este o muzica rea ???
    si nu am citit cand ai zis ca ai ascultat manele :D

  • Dj.Still 5 February 2009, 18:36

    @Olix si de ce nu iti plce minimalul?? Te plictiseste cumva??/:)

  • Dj.Still 5 February 2009, 19:39

    Imi place k spoi totul pe fatza…

  • Ela 21 August 2009, 19:06

    fiind vorba de rockeri si manelisti,rockul este o muzica de inalta calitate fata de manele. cand aud cuvantul ‘manea’ sau ‘manele’ ma gandesc la tiganii imputiti,care asculta pe telefon manele pe strada(frate,de ce iti da casti incluse in cutia telefonului?nu tuturor le place muzica ta!),danseaza oribil,chiar gretos,au ‘lanturi’ lungi si groase,ruginite si sa nu mai zic de imbracaminte…un pic offtopic: am fost la mare si intr-un parc era trupa aia din Ecuador,Amerindiana Raza,canta muzica indiana. Mno si mie mi-o starnit dansul,era muzica faina,puteai sa dansezi pe ea. Dar era una,imbracata naaaaspa,pantaloni cu talie foarte joasa,bluza foarte scurta,cu o burta iesita afara,pantofi cu bot ascutit; ‘draga de ea’,dansa ca pe manele. Mie una mi s-o facut greata,pentru ca ea cred ca incerca sa danseze ca o tipa din trupa(foarte fain imbracata,bronzata,cu un trup fain),care dansa foarte fain,pe ritm.

Post a comment