Top

Inca un stres

Am realizat de cateva zile ca ma streseaza foarte tare oamenii care scriu pe messenger cate 1-2 cuvinte / rand! E enervant, in special pentru mess-ul imi face cu ochiul de fiecare data cand cineva imi scrie cate un rand!

Sunt eu paranoic sau si pe voi va deranjeaza chestia asta??

AA!! Si inca o treaba care ma dispera mai nou, cum frate sa scrii “am anteles” in loc de “am inteles” ???? Aloo!! Cu cine ati facut romana oameni buni??!!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • DoRuDaSilva 24 January 2009, 08:49

    da se intampla foarte des! nu esti paranoic, adica daca esti paranoic sunt si eu:).E foarte enervant lucrul acesta, sa vezi daca intri de pe telefon si vb cu cineva care face asa cum e…iti vine sa o iei razna.Faza cu “am anteles” e de cascadorii rasului, stiu ca exista si i din a si folosesc peste tot….mie mi s-a intamplat sa mi se scrie “SANT” in loc de sunt….baremi sa fi scris SINT cum era inainte dar nu SANT:))

  • KornNT 24 January 2009, 10:01

    Cred ca romana au facut-o cu femeia de servici :))

  • Milky 24 January 2009, 10:34

    Sincer ..si pe mn ma enerveaza ff mult acele persoane care scriu 1-2 cuvinte / rand..si din pacate am multe persoane cu acest stil de a scrie pe mess :|

  • jijitza 24 January 2009, 11:37

    ooo da:)))pai si d c vb cu ei?

  • king 24 January 2009, 12:48

    eu urasc cand cinva pune asta ;) sau asta :-j simta ca acea persoana ma ia la misto :|

  • andreea 24 January 2009, 12:11

    o da si pe mine ma enerveaza chestia asta pe mess:P:):D

  • natalia 24 January 2009, 12:26

    Si eu am in lista de messenger o persoana care scrie “ami” in loc de “Imi”. Cand am vazut ca scrie asa imi venea sa-i spun acest lucru. Aici nu cred ca e vina profesorului de romana, ci mai degraba a lor, ca sriu asa.
    Si eu scriu cateodate cate 1-2 randuri pe mess, insa doar atunci cand am de spus ceva persoanei cu care vorbesc.

  • Mircea Popescu 24 January 2009, 12:56

    N-am
    anteles
    adica
    cum

    ?

  • bianca@ 24 January 2009, 13:21

    cred k se intampla din cauza leneviri….sau…smecheriei……dau un exemplu…: de ce sa scrie omu’ Esti….mai degraba Esty…..sau faza cu anteles……pacat de limba romana……:(…..dar noi sa scriem corect k poate asa inteleg si altii….:D

  • Mihai 24 January 2009, 14:15

    faza cu am “anteles” am intalnit-o la mai multe persoane crescute printre comunitati de unguri , daca ma intelegi…
    in rest totul e ok pe mine nu ma deranjeaza

  • PaTRySs 24 January 2009, 14:23

    wtf?…
    chiar k ink un stres…

  • envi 24 January 2009, 14:28

    aoleo olix, nu deschide subiectul “gramatica in online” ca iti scriu trei romane si inca imi va parea rau ca nu am scris tot! situatia tinde sa devina de plans! si nu neaparat doar la cratime dar vorbim de coerenta, punctuatie, formulare. sadness maximus :)

  • eRRmy 24 January 2009, 15:55

    cel mai mult ma enerveaza pe mess cand cineva intra la mine, imi dau buzz si zice ceva de genu “sal” sau “cf”…….da dute naibi nu poti sa nu dai buzz….

  • Kikaider Ikari 24 January 2009, 15:30

    Mda!Acest lucru il regăseşti oriunde în România,OLiX.Te agiţi degeaba.Oricât ai vrea tu să crezi că nu există pe lumea asta oameni care să nu îşi pocescă propria limba,nu ai să găseşti.Până şi tu poate din grabă ai făcut o greşeala de tastare,iar cuvântul respectiv se înţelegea ca exprimând cu totul alt ceva decât ce doreai tu să exprime.
    Până la urmă dacă te enervează aşa de mult, de ce pur şi simpul nu îi dai ”delete”?Aşa scapi mai ieftin de respectiva persoană.M!Părerea mea,acum tu faci cum crezi mai bine.

  • maya 24 January 2009, 15:48

    singurul lucri care ma cam enerveaza pe mess e ”hai mai zi ceva ca ma plictisesc” apoi buzz.parca as fi sursa de amuzament.in rest am pus totul pe silent si pot sa scrie cat vor ca eu vad si aud cand vreau :D

  • Rainy 24 January 2009, 16:05

    Pe mine ma mai enerveaza persoanele care scriu cu multe punctepunctepuncte………… printre cuvinte, sau cei care dupa fiecare fraza mai baga cate un :))))))))))) sau =)) Grr. That’s sick.

    Edit: Sau cei care nu pun pauza dupa virgula, sau dupa punct, de parca ar scrie un cuvant maaaaaaareeeeee din care nu pricepe nimeni nimic.
    Sau cei care scriu “mn”, “cf”, “bn”, “ube”, “k” si emoticoane garla.
    Sau cei care scriu ortogramele legate “din graba”.
    Sau cei care habar nu au limba romana si repeta la nesfarsit aceleasi zece cuvinte dintre care opt sunt emoticoane.
    Sau…should I go on? :D

  • redandblue 24 January 2009, 17:54

    vorba de duh a elevilor: cu femeia de servici :D

  • Tzontzyca 24 January 2009, 18:45

    si eu am o persoana care imi scrie mereu : “ami este dor” , “ami pare rau” “se puate” ….grea romana , grea !

  • Guzganu' 24 January 2009, 18:54

    ..nu e vorba de gramatica.Kestia e ka-i vorba de komoditate.D-aia spunem “mess” in loc de “messenger”,d-aia folosim “ki” in locu’ lu’ “chi”. “am anteles” se scrie mai usor decat “am inteles”,cel putin pe tast. mea.

  • Florin 24 January 2009, 19:24

    nu esti singurul pe care-l enerveaza faza cu messengerul … pe mine ma oftica rau oamenii de genul ala … sau mai ales aia care trimit 100 de emoticon-uri aiurea asa … si fiind inactiva fereastra face pac pac pac pac pac …. offffffff

  • Andreea 24 January 2009, 20:34

    hai ca asta cu ” am anteles” e tare =))

  • gavroche 24 January 2009, 19:38

    Nu ar fi doar chestia cu un cuvant apoi enter :) cand incepe careva discutia cu BUZZ!!! simt ca iau foc!

  • sorin 24 January 2009, 19:59

    Sunt multe lucruri enervante. O sa scriu si eu un articol cu tot ce nu-mi place:D…Patesc si eu foarte mult chestii ca cele enumerate si de tine Olix in articol si in comentarii de cititori

  • HQ2 24 January 2009, 20:03

    Pe mine persoanele care scriu in genul ” Ce faci?????” ” Bine!!!!!!! tu?????!!”
    8-|

  • X-mas 24 January 2009, 21:42

    Mda e enervant adica eu prima data am crezut ca asa se scrie pe mess :)) si am crezut ca sunt singurul care scriu randuri intregi dar mi-am dat seama ca nu si mna niste idiotzi cum sa le spui altfel … taote cele bune ;)

  • alynna 25 January 2009, 00:24

    asta este traim in romania si asta ne ocupa tot timpul ;))
    mi se intampla si mie foarte des

  • му вяαи∂ σf нєяσιи 25 January 2009, 09:37

    Si eu care credeam ca sunt singura care se enerveaza atunci cand cineva ii scrie un cuvant pe rand. Fereastra inactiva si incepe calculatorul meu sa “turuie” E de-a dreptul enervant! Cireasa de pe tort e cand mai da si buzz-uri interminabile de ma fac sa ies de pe mess.
    Mmmm enervant mai e cand cineva imi scrie cu abrevierile utilizate pe messenger. Nu le suport, desi si eu scriam la inceput la fel, din lipsa de dexteritate, acum nu am probleme.
    Alta chestie enervanta e cand am status-ul Do Not Disturb sau chestii de genul si apar mustele care incep sa ma intrebe vrute si nevrute.
    E enervant si cand primesti mass-uri de la unu si altul pe care nu-i cunosti si care-ti spun tot ce fac ei intr-o zi, suna cam asa “hello all am venit din China”, “brb ma duc la masa”, “pa pa all plec pe luna, revin mai tarziu” etc.. x(

  • betty 25 January 2009, 19:17

    si pe mine ma streseaza fooaaarte tare chestia aia cu 2/3 cuvinte pe rand. sau mai sunt unii care scriu chiar 1 cuvant. X(

  • Radu 25 January 2009, 22:22

    Olix cum zicea si Alynna, bine citat luat din Mircea Badea, “Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul”, cat despre acele persoane.. ce sa.i faci am “anteles” ce vrei sa zici :)) , plus cei care scriu cate un cuvant pe un rand.. asta este :)

  • raluka 25 January 2009, 23:34

    =))) yo n-am complexe de genul acesta …

  • alex 26 January 2009, 19:53

    si eu am probleme cu astia care scriu 2 cuvinte sau chiar un cuvant / rand X( . e enervant omule. eu am inceput sa nu mai vorbesc cu ei pe mess (doar la telefon) . si chestia cu “am anteles” e din cauza ca unele persoane scriu cum se aude. un prieten in loc de “download” a scris “daunlod” .asa a auzit el .

  • andreea 26 January 2009, 19:57

    nu e asha de suparator sa-ti scrie un cuvant…..dar cum imi scriu mie unii kate o litera/rand??:)) :-j e mullt mai enervant….shi referitor la “am anteles” unii ar trebui sa gaseaska prescurtari la cuv. nu sa le schimbe shi sa para ridicoli:D:D

  • alex 26 January 2009, 19:57

    enervant mai e si cand unii imi dau buzz , spun “sal cmf?”. imi mai da un buzz si eu le raspund : bine. dupa care aia ” ok hai ciao”

  • alex 26 January 2009, 19:58

    dami si mie id tau de mess

  • deea 26 January 2009, 20:06

    problema ar fi aia care spun “sal” “cf?” nu pot zike sh iei lucrurile din prima:-j klar….kand spun “sal” “cf” de obicei vor sa se laude cu cv:| sau sa`tsi zika o nautate.
    shi am citit….k unei pers i se pare ka dak cnv pune emoticonu` “:-j” il ia la mishto:| nu`i adevarat …..emotu` “:-j” inseamna ceva de genu “lasa” sau nu mai conteaza…..in niciun kaz nu faci mishto.eu il folosesk des:D

  • alex 26 January 2009, 20:14

    @andreea: da shi eo mai folosesc prescurtari shi cuvinte scrise asha

  • Eni 28 January 2009, 16:45

    Asta e groaznic de enervanta. Plus cuvintele modificate care nici macar nu mai suna a ce erau, ca ‘vii k mine?’ insemnand ‘vii cu mine’. Sau cu y-greci in loc de i-uri. Simt ca orbesc! Ai fi zis ca o data cu evolutia tehnologica, o sa fie mai placut sa vorbim in limbajul asta superior, internetul. Dar tot prefer discutiile fata in fata. Si nici nu le asculta nimeni, ca sa fiu si in ton cu ultima lege! :)

  • Patience 3 February 2009, 11:25

    Mi se pare ingrozitor sa folosesti “k” in loc de “cu” sau “ca”, ori “q” in acelasi scopuri tampite, dar ma oripilez de fiecare data cand un june (care se vrea) cuceritor scrie ceva de genul “ce faci frumoas-o/urat-o?” (in functie de dispozitie) Bai esti tampit?! La fel de tampa e si variata “i-mi place” Si sa tinem cont ca vorbim de oameni care au macar 10/12 clase terminate!! GRAV!!

  • geo_ruxy 13 February 2009, 20:32

    Din cauza aceleasi probleme am iesit eu acum de pe mess. M-am saturat! Sa nu mai vb de audibles, cate 1 pe secunda x(

    si eu cred la fel: ”:-j” si “;)” chiar par sa fie puse cu scopul de a face misto!

    FOARTE enervant!

    sau massurile, frateee!! nu mai suport ~x(

    poate ca eu sunt paranoica dar nu ma intru pe mess niciodata!

    am dat ignore la aproape toata lista…am ramas cu 3 prieteni buni ; si aia is la fel ~x(.. GATA..nu mai suport x(

  • anca 19 February 2009, 00:28

    deci eu o iau razna…aud din ce in ce mai des la tv TREBUI SA ALEGEM UN CASTIGATOR sau TREBUI SA FACEM…..hello people..si noi ne lasam educati de tv :|

  • Patience 19 February 2009, 10:05

    @ anca – or fi moldoveni! :))

  • anca 19 February 2009, 13:51

    @ patience: asta nu e o scuza:P

  • Patience 20 February 2009, 11:06

    @anca
    Ai dreptate! Glumeam! Doar ca si eu sunt moldoveanca si e posibil ca uneori sa spun trebuie, dar sa se auda trebui :))
    Dar sunt sigura ca nu la asta te refereai tu. In plus: ai dreptate!!

Post a comment