Top

Ce voteaza oamenii?

Sunt tare curios ce voteaza oamenii in general? Isi voteaza favoritii sau voteaza pe ala care-i mai bun? A fost Megastarul si mi-am pus intrebarea asta, acum vine Eurovisionul si ma framanta din nou treaba asta.

Juriul e clar ca in principiu voteaza ce trebuie, dar publicul? E publicul impartial sa isi voteaza favoritii chiar daca-s praf?

Vine Eurovisionul, eu sustin 3-4 reprezentanti pe care-i si cunosc, dar a caror piese imi si plac. Totusi, parca nu pot sa fiu 100% impartial, mai ales cu cei pe care-i cunosc. Voi cum credeti ca voteaza romanii? Sau strainii? E diferenta? Votam ce trebie?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • natalia 21 January 2009, 12:08

    Pai, din cate am observat in anii trecuti, la Eurovision, atat romanii, cat si strainii isi voteaza favoritii. De multe ori s-a intamplat ca cei care-mi placeau sa nu mearga mai departe in competitie. Si apropo de “Megastar” le urez mult succes celor care participa la semifinalele Eurovision.

  • Just a kid 21 January 2009, 13:56

    De fiecare data oamenii sunt tentati sa voteze favoritul, poate doar plecand de la o idee total gresita, pentru a nu oferi o sansa celor care merita cu adevarat.
    Poate melodia cu care participa formatia/artistul preferat nu este pe placul nostru, de ce sa votam? doar de dragul ca melodia este cantata de x? gresit!

  • Florin 21 January 2009, 14:33

    eu votez in general cu cel care imi place, nu cu favoritii, insa daca cel care canta bine (daca vb de Eurovision) imi este antipatic, votez cu unul care canta ceva mai slab, dar care nu imi provoaca nervi.

  • Mihai 21 January 2009, 14:36

    votam ce ne place… eu cel putin votez ce mi place chiar daca favoritul exista in competitie… dar daca da rateu.. atunci cel care l-a depasit e mai bun si il votez!

  • berbecali 21 January 2009, 14:58

    Romanu voteaza ca si in politica,adica prost si dus de nas,la domeniul muzica se pricepe precum la fotbal.La cum voteaza creierele de macaci romani sigur va iesi “cine trebuie” la Eurovsion

  • gavroche 21 January 2009, 20:50

    Pai unii isi voteaza favoritii.. unii voteaza melodiile care le-au placut, asta in cazul eurovisionului. In politica nu ma bag, e un haos total :)

  • sabina 21 January 2009, 20:51

    ce bn ar fi dak s-ar vota ce e bun.. da vb ta omu isi voteaza favoritii… shi nu pre cred k strainii voteaza altfel.. doar sunt shi e oamnei shi e instinct sa vrei ceti place…knu e bun asta crek nu se pune=))) ar fi bn sa se puna;)

  • Ani 22 January 2009, 09:00

    Favoritii sunt votati tot timpul… si juriul e acolo ca sa incerce totusi sa scoata in fata persoanele care merita…, dar reuseste lucrul asta foarte rar!

  • alina_tiri 22 January 2009, 11:36

    Fiecare isi voteaza favoritii..in general votezi pentru ca iti plac persoanele respective,nu ca ar avea cine stie ce voce.Oricum,daca ar aparea o tipa super grasa si super urata,iti garantez ca la noi nu ar vota-o nimeni,chiar daca ar avea o voce excelenta.Mai degraba ar vota o tipa cu blugii taiati care se smiorcaie pe scena.Cat despre politica.. acolo castiga cine ar cel mai mare papagal.

  • Melissa 22 January 2009, 14:09

    Depinde :D ….

  • portocala 22 January 2009, 13:52

    La Megastar mi se pare normal ca lumea sa-si voteze favoritii. Pana la urma ei platesc pentru mesajele alea. Mi se pare irealist ca formatii bune sa se astepte ca nu stiu ce fane indragostite de unul din cantaretii slabi, sa nu-si mai voteze favoritul. Daca o formatie e buna cel mult poate spera sa influenteze oamenii care sunt indecisi sau nu au neaparat niste preferati.

    La Eurovision, lucrurile sunt un pic altfel pentru ca apelul e gratuit si pentru ca ne prezentam cu o melodie in fata intregii Europe.

    Mie din selectia de la Eurovision imi plac si vreo doua melodii care mie imi suna a alte piese. Drept care nu le-as vota ca n-as vrea sa ajungem in competitia finala si sa se spuna despre noi ca romanii au furat din locul x sau y.

    Pe de alta parte, mi-ar placea sa se duca un cantaret pentru care chiar sa insemne ceva participarea la Eurovision. M-as bucura enorm pentru piesa oricaruia din cantaretii de la Megastar (chiar si cele unde fac doar baking vocals) pentru ca imi dau seama ce ar insemna asta pentru moralul lor si pentru cum isi vor aborda cariera de acum inainte. In situatia asta mai sunt inca vreo 2-3 piese cu oameni tineri si cu pontential care merita sansa asta.
    Sunt insa si oameni cum e Niko, caruia nici aceasta selectie nu-i va folosi la nimic (cum nu i-a folosit nici participarea de anul trecut). Tot asa si fetele de la RedBlonde care sunt foarte haioase si dragute, dar care tot la PROTV vor lucra si mai departe cu sau fara Eurovision. Astia sunt oameni din seria Temisan, Sanda Ladosi, Madalina Manole care mai faceau si ei o combinatie cu Eurovisionul si mai scoteau cate o piesa.

  • DoRuDaSilva 22 January 2009, 14:47

    in 1 rand romanii nu prea voteaza, la ce sa mai faci o comparatie cu strainii….n`ai vazut ca aia cand merg la vot merg nu se incurca, ma refer la alegeri parlamentare, primar, presedinte, chestii de astea….cat despre eurovision sau megastar creca sunt mai multi care voteaza aici decat presedintele tzarii:), dar acolo e facatura si iese tot ce vrea juriul ca asa e la noi, chit ca ei zic ca nu este asa,in juriu nu exista impartialitate…acolo e fiecare cu a lui si invidia mai mare ca orice.Oricum cei care nu voteaza nu au dreptul sa vorbeasca asa se spune….nu imi ramane decat un singur partid sa votez: PARTYDUL KISS FM! sti de ce? ca face ce promite si nu m`a dezamagit niciodata….
    PARTY ON!:P Constanta e cu tine!

  • Adrian O. 22 January 2009, 15:39

    Dacă ai nişte favoriţi, e destul de greu sa fii obiectiv şi să recunoşti că sunt praf. Chiar dacă sunt. Lumea îşi va vota favoriţii, evident, indiferent de calitatea piesei.

  • Un roman in Canada 22 January 2009, 20:22

    Votam ce ne place, asta e si scopul votului.

  • Ralk 22 January 2009, 20:55

    uneori votam favoritii, alteori votam cu dreptatea. problema este, intotdeauna, ca ceea ce place unora si le da impresia de corect, este exact opus pentru altii. e chestia de gust!

  • sorin 23 January 2009, 02:07

    In general se voteaza favoritii, chiar daca sunt praf. Cat despre EuroVision ma abtin de la comentarii:)

  • sophy 23 January 2009, 10:25

    E vorba de implicare. Daca esti oarecum implicat, sau ai vreo legatura cu vreun concurent e clar ca se voteaza dupa favoriti (a se citi cunoscuti), daca nu ai nici o legatura de multe ori nu se voteaza, sau daca se voteaza se voteaza tot subiectiv pentru ca aici apare o alta chestie. publicul insemana multi oameni, iar fiecare gandeste si actioneaza dupa propriul sistem de valori si dupa propriile standarde. Publicul, ca si entitate neavizata intotdauna o sa isi voteze “favoritii” , fie ca sunt cunoscuti, fie ca nu.

    Parerea mea e ca nu cred ca la concursuri gen Eurovision ar trebui sa se accepte o parerea neavizata..mai ales ca e vorba de o imagine a Romaniei…

  • portocala 23 January 2009, 12:07

    @DoRuDaSilva

    pentru ca tot ai mentionat ce se intampla in alte tari, vin si eu si spun ca de exemplu in Belgia si Luxemburg, platesti amenda daca nu te duci la vot…chestia asta cum ti se pare?

  • DoRuDaSilva 23 January 2009, 12:27

    mi se pare super tare! dar sti care e problema la noi? romanii nostrii ar plati si amenda numai sa nu se duca la vot…prefera sa arunce banii pe fereastra decat sa voteze…crede-ma ca am cunostine pe care le cred in stare! mai bine te duci la vot si pui buletinu` de vot gol fara sa votezi pe nimeni, daca nu simpatizezi pe nimeni decat sa zici ca EU NU MA DUC LA VOT…multi se cred mai interesantzi spunand asta….mie mi se par ipocritzi:)…nu vreau sa se simta acum unii, dar e parerea mea si atat! AMIN!

  • portocala 26 January 2009, 13:34

    @DoRuDaSilva

    La ultimile alegeri chiar am vrut sa votez. Desi era complicat si as fi peridut o gramada de timp, chiar m-as fi dus. Si apoi am inceput sa vad tot felul de filmulete pe youtube despre candidati si partide. Peste unele am trecut cu mai mult amuzament peste altele cu mai putin. Toate bune si frumoase pana la faza cu tipul care varsa paharul cu apa in fata unei alte contra candidate (nu mai tin minte daca candidau pe aceeasi pozitie sau nu dar sigur erau de la partide diferite). Si atunci am inceput sa ma intreb: de ce?… Pentru ce sa votez? Oamenii astia nu se pot preface nici macar in campania electorala… Sincer, cred ca au mai mult de suferit daca lumea nu se duce sa voteze decat daca lumea se duce si isi anuleaza votul.

  • DoRuDaSilva 26 January 2009, 13:40

    portocala
    faza aia de la tv a fost penala rau si imi venea si mie sa nu mai votez, a fost pe B1TV daca nu ma insel la emisiunea aia de la 18, 6 vine presa parca.Daca au vazut strainii asa ceva ne-am dat si mai tare la fund.Inca o data zic ca asta e parerea mea nu ca tre sa mergi la vot sa anulezi votul….iar in legatura cu suferinta lor…DA e mai mare daca nu te duci deloc…ei mor de ciuda cand vad procente asa mici, eu ma refeream la cei cu gura mare care nu voteaza daca m-ai inteles!
    Te salut,ms de raspuns si sa speram ca o sa fie mai bine in 2009, desi n`ai cu cine:)

Post a comment