Top

Pe cati bani faci un dublu click?

Sa zicem ca esti freelancer si vine cineva la tine cu o oferta de job, un proiect la care ai putea lucra o perioada. Iti convine afacerea, insa banii parca sunt cam putini pentru gustul tau asa ca ceri mai mult. Ei din pacate n-au cum sa-ti dea mai mult asa ca tu ce faci?

Accepti jobul asa cum e, cu banii pe care ti-i dau ei sau preferi sa stai acasa, sa nu faci nimic sau sa-ti vezi de alte treburi?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • eRRmy 16 January 2009, 20:19

    daca nu as avea alta varianta as accepta din prima…imi convine mai mult sa iau bani in loc sa stau acasa si sa traiesc cu frica zilei de mine…aoleu ce o sa fac?…

  • stef 16 January 2009, 19:34

    sincer olix decat sa stau degeaba as accepta;)

  • al3x 16 January 2009, 19:41

    poi s vd dak nu am mai nik interesant de facut si km ai zis u alte treburi..nu tokmai importante, as accepta jobul :)

  • DoRuDaSilva 16 January 2009, 19:42

    m`as baga….de ce sa stau acasa si sa nu fac nimic? Poate intre timp ajung la suma dorita….e naspa sa stai sa freci menta degeaba…mai ales ca e o perioada….
    OliX in the mix! :)

  • alecsa 16 January 2009, 19:49

    stii ce e ciudat,olix? am un loc de munk cat de cat bn platit…sunt in concediu medical de o sapt si normal trebuia sa mai stau ink o saptamana,dar m-au sunat sa imi zicca ca daca nu ma intorc la munk,ma vor da afara ca e prea lung concediul medical pentru ce am fost diagnosticata,si anume pneumonie…
    cred-ma ca nu ii inteleg pe cei care stau acasa si freaca toata ziua menta…astia sunt de obicei copiii de bani gata,care cu un singur telefon la parinte,rezolva totul…
    daca mi-ar permite serviciul,mi-as lua doua locuri de munk…dar,din pacate nu imi permite…
    in concluzie,as accepta jobul acela…macar pana sunt sigura ca mi-am gasit alt job mai bine platit..

  • Mihai 16 January 2009, 20:06

    eu as accepta bani :) mai ales in momentul de fata cand am nevoie :D

  • leonid 16 January 2009, 22:16

    Depinde de personalitate. Dacă-ţi permiţi să trăieşti şi fără, asta e altă treabă. Dacă te prostituezi la fiecaer mărunţiş, asta e iarăşi altă treabă.

  • Guzganul 16 January 2009, 21:41

    .. ma apuc de cantat. :P

  • Ionut Bunescu 16 January 2009, 22:23

    degeaba sa stea Becali si cu oile lui :)

  • Un roman in Canada 17 January 2009, 05:38

    Este o vorba romaneasca:
    “Decat sa muncesc degeaba, mai bine stau degeaba”.
    In Canada ar suna cam asa:
    “Decat sa muncesc degeaba, mai bine mai fac ceva scoala ca sa muncesc apoi pe mai multi bani”

  • alina_tiri 17 January 2009, 11:57

    Prefer sa mai astept o perioada pana mi se ofera atat cat merit! Daca firma respectiva zice ca nu poate oferi mai mult,dar tu esti constient ca munca ta ar trebui altfel recompensata,nu se merita sa te apuci.In plus orice firma poate oferi mai mult decat spune daca esti o persoana capabila,de care are neaparata nevoie.

  • alina_tiri 17 January 2009, 12:25

    Depinde,de la caz la caz…Daca tu chiar consideri ca nu iti poti gasi altceva si ai nevoie disperata de bani,accepti.Daca nu,iti cauti altceva mai bun.Parerea mea.

  • pau 17 January 2009, 12:47

    parerea mea e ca fiecare isi cunoaste valoarea si stie cat a muncit sa ajunga la anumite standarde..si chiar sa ajungi sa muncesti pe bani putini,nu stiu daca e chiar drept…fiecare vrea ce e mai bun pt el, iar un compromis ar trebui acceptat doar in cazuri disperate..

  • miriam 17 January 2009, 13:09

    in mare sunt de acord cu ce s-a spus de lume pe aici. Treaba e ca trebuie sa faci un raport dintre avantaje si dezavantaje. Adica daca nu ma strange buzunarul prea tare si am si alte joburi sau surse de finantare (proprii) din care sa traiesc atunci cantaresc daca timpul pe care il investesc intr-un job platit aiurea (aici mai intervine ceva: daca jobul ala te poate ajuta intr-o viitoare cariera sau chiar ti-ar place sa faci ceea ce ti se ofera) atunci mai bine lipsa.

    Daca insa nu ai incotro sau esti la faza de lansare in “real life” merita incercat ca, pana la urma, chiar si din joburile marunte poti invata ceva.

    @Olix uite cu chestia aia ca “cineva ar lua jobul il locul tau” nu snt de acord ca sunt milioane de joburi pe care le iau altii si daca pe mine nu ma intereseaza jobul ala pai chiar n-au decat sa il ia.

    In fine…ar fi multe de spus pro si contra. Pana la urma fiecare isi analizeaza propria situatie.

    Sigur ca solutia de a sta acasa fara sa faci nimic…pentru asta trebuie sa fi taaaaaaaaaarrrrrrreeeeeee nesimtit. Si aici sunt de acord ca parintii isi strica copiii ca nu ii invata sa aiba respect fata de munca onesta.

  • Dojo 17 January 2009, 13:16

    Depinde. In general nu ma incanta sa muncesc pe bani mai putini decat mi se pare corect. DAR, daca am o perioada “stearpa” sa zic si banii aia sunt OK. Deci depinde de multe aspecte. Am facut si joburi mici si au fost buni banii in momentul ala, alta data am refuzat …

  • pau 17 January 2009, 14:43

    @olix … diferenta aceea mica nu reprezinta mai nimic,eu ma refeream la o diferenta mult mai mare intre ceea ce ti se ofera si ceea ce ceri tu ;)

  • alina_tiri 17 January 2009, 16:29

    Daca refuzi o oferta de servici care nu te avantajeaza nu inseamna nu iti vezi lungul nasului,inseamna ca pur si simplu stii ca poti mai mult si nu cedezi.In plus,nu stai degeaba,pleci catre urmatoarea oferta.Atunci cand esti priceput intrun anumit domeniu,angajatorii se bat pe tine(ca un exemplu-piata asigurarilor).Daca stii ca poti mai mult nu trebuie sa dai inapoi pentru ca s-ar putea sa ai o surpriza placuta si sa obtii exact cat ai cerut.

  • sorin 19 January 2009, 01:27

    Eu sunt intr-o situatie in care as accepta sa muncesc si pe bani putini.

Post a comment