Top

brb, am putina treaba

Daca-ti spune multa lume chestii de genul “brb, am putina treaba” pe mess sau in viata de zi cu zi, ar trebui sa-ti pui un mare semn de intrebare. Esti stresant? Iti place sa stresezi oamenii? Te bagi in seama din prima clipa in care-i vezi online pe mess?

Nu-i bine. Deloc!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Simona 16 January 2009, 07:14

    pfff… si acum o sa se prinda toata lumea de vrajeala brb-ului care e defapt la revedere :-<

  • Matei 16 January 2009, 08:01

    sau poate chiar ai putina treaba … nu ? :P

  • Tzontzyca 16 January 2009, 09:24

    eu am cateva persoane stresante in liste carora le-am dat deja ignor sau offline … nu imi place brb-ul !

  • maya 16 January 2009, 11:10

    daca se mai intorc din brb poate chiar au avut putina treaba

  • DjShadow 16 January 2009, 12:31

    Io de obicei cand scriu brb ies de pe mess :)) , cand am treaba scriu DND pt ca asa e normal

  • BlegooPR 16 January 2009, 11:54

    brb e pt cei care scriu si vorbesc multttt pe mess … exagerat de mult, desi ei is de treaba de fel

  • sorin 16 January 2009, 12:16

    hmm. Deci asta inseamna la tine “brb am treaba” .Am notat.:D

  • DoRuDaSilva 16 January 2009, 12:21

    brb e naspa….daca zici brb mereu mai bine pleci de tot.Nu sufar! Folosesc rar asa ceva, aproape deloc

  • Rainy 16 January 2009, 12:47

    Depinde de caz; mie daca-mi spune cineva asta, ma gandesc ca poate omul chiar are treaba. De ce sa fim paranoici? :))

  • miriam 16 January 2009, 12:51

    Daca cineva scrie brb astept sa apara dupa vreo 10- 15 min, de aia se zice “be RIGHT back”. E nasol cand cineva zice brb si apoi vezi ca iese. Ei…se mai intampla!

    Cu cei cu care n-ai chef sa vorbesti le dai IGNORE. Nu-i mai corect? Sau ii stergi de pe lista si a doua oara nu le mai dai ACCEPT.

    Jongleria aia cu brb e nesincera, daca nu e chiar motivata.

    Parerea mea…dom’le.

  • portocala 16 January 2009, 13:03

    eu recunosc ca am folosit “brb” (fara neaparat “am putina treaba”) in urmatoarele situatii:
    – a trebuit sa fug la baie
    – imi suna telefonul
    – ma striga cineva dintr-o alta camera si trebuie sa ma duc sa vad despre ce e vorba
    – trebuie neaparat sa ies sa-mi plimb cainele
    – ma duc sa-mi iau/fac ceva de mancare
    Uneori pe langa “brb”, cand timpul mi-a permis am dat mai multe explicatii (de genul trebuie sa-mi plimb cainele dar revin). Alteori n-am apucat sa scriu decat brb. Alteori n-am vrut sa scriu decat brb (pentru ca messengerul nu este casa big brother deci nu trebuie ca toata lumea sa stie exact ce ocupatii am in fiecare moment).

    Cred ca in nici una din situatiile descrise persoana cu care vorbeam nu ar trebui sa se considere stresanta sau sa priveasca lucrurile cu subinteles.

  • anku 16 January 2009, 15:40

    ahaaa..deci sa stiu de acum cand zici asta ca te stresez :)))
    sau pe aia..”iar tu ?” :)))
    glumeam..
    si eu zic uneori chestia asta..sa scap de cineva….da mai bine pur si simplu nu raspund..insa uneori chiar am treaba si dak le zic nu ma cred…asa ca prefer sa stau pe invisible :P

  • DoRuDaSilva 16 January 2009, 16:17

    stiu OliX cum e sa fi busy dar din moment ce intri pe mess nu te mai 3.14 pe tine ca esti busy nu? vb la general nu de tine:)…adica ai treaba ai treaba…deja cand intri pe mess nu mai ai….prefer sa imi termin treaba si sa nu pun BRB…decat asa:P…ms pt intelegere…multumesc anticipat….GATESTE IN CONTINUARE:))…supa:P
    P.S.: BRB:)))))

  • Reghi 16 January 2009, 23:46

    cu intarziere raspund si eu la postul asta… @Portocala, in primul rand sunt perfect de acord cu tine, cam asa procedez si eu, plus vreau sa mai adaug ceva ce ma enerveaza foarte tare tot timpul, de ce sa iti pui “DND” sau “Lasati-ma in pace!” etc? Daca nu doresti sa fi deranjat nu te pui online pe messnger. Punct. E foarte simplu… Mie mi se pare ca de fapt cersesti atentie cu statusuri de genul “DND sunt supi ;;-) “

  • Daniela 17 January 2009, 00:11

    eu de obicei scriu brb cand plec de la calc insa nu stiu ce cred ceilalti asta e diferenta….pupici:*

  • DjShadow 17 January 2009, 15:56

    Pana la urma BRB inseamna Be Right Back deci daca io sunt pe mess si imi trimite cineva un fisier spre exemplu si trebuie sa plec spun BRB si plec nu? poate e urgenta ceva …

  • Bigiu Razvan 17 January 2009, 19:18

    N-am nimic cu “brb” pentru ca desi intri pe mess cu gandul de a vorbi cu cineva se poate intampla sa intervina o problema si sa lipsesti o perioada, asa ca daca esti in mijlocul unei discutii e bine sa-l informezi pe celalalt ca pleci cateva minute. Am insa o problema cu mass-urile in care unele persoane, avide de atentie, scriu “brb”. Nu e mai logic sa scrii asta la status? Dar nah, la ce te poti astepta de la niste pustani ce se vor a fi cool sau de la niste pustoaice, fane RBD, ce-si gadila hormonii prin reviste roz cu baieti frumosi? Si Messengerul a devenit una din infectiile internetului…

  • jijitza 17 January 2009, 21:48

    pai..mda..ai dreptate…dar sinceritatea ar trebui sa primeze…nu ignoranta..dar ..traim in romania

  • Ela 21 August 2009, 19:41

    Mie mi se intampla o faza asemanatoare. Imi place sa fac poze,mai ales in grupuri si la evenimente. Apoi cand intru pe mess,si mie cum mi se incarca foarte greu,cei carora le trebuie pozele ma asalteaza cu intrebari,mie mi se blocheaza si mi se inchide. Intru din nou si toti ma intreaba ca de ce am iesit,ca sa nu vorbesc cu ei samd. Asta se intampla adesea dupa ce vin de la evenimentul respectiv. Eu vin acasa,vreau sa ma relaxez,sa ma odihnesc,deschid calculatorul,messengerul si BUM! Asalt de messuri. Ei nu isi dau seama ca nu sunt numai unul si mi-e greu,si mai ales ca pozele nu sunt descarcate.”Hai baga-le odata ca si eu vreau sa mi le bag pe Hi5/sa le arat la X si Y samd. Foarte stresanta lumea asta.

  • Onutza Sweetgilr 23 March 2011, 15:17

    da poate chiar au treaba eu ii inteleg si astept fiecare cu treba lui

Post a comment