Top

Din primele cuvinte

Aseara am vorbit cu cineva la telefon pentru prima data si am reusit, dupa primele cuvinte, sa-mi fac deja o impresie despre persoana respectiva. Dupa 5 minute de vorbit la telefon, chiar daca nu am vorbit nimic concludent, puteam sa scriu deja o mini-compunere despre persoana respectiva.

Treaba asta se intampla si in scris, dar nu e chiar asa de concludenta si de multe ori si aparentele inseala. Va spun sincer ca ma enerveaza toti copiii din ziua de azi, cand ii vad ca scriu cu toate prescurtarile alea sau ca in loc de “imi place” scriu “ami place”, multi nu pun cratima sau o pun acolo unde nu trebuie. Bine, si eu mai fac greseli si nu e o chestie scuzabila, dar totusi. Cand cineva imi da un mail si-mi scrie cu prescurtari si greseli si el vrea de la mine o chestie serioasa, sincer, mie mi-e cam greu sa-l iau in seama.

Va spuneam mai sus ca aparentele inseala, ei bine mi s-a intampla sa vad poza unui om, sa nu-mi fac o impresie prea buna despre el, dar cand l-am vazut ca pe messenger sau mail scria corect gramatical mi-am schimbat automat parerea despre el.

Prima impresie-i cea mai importanta, nu-i asa?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Ani 12 January 2009, 10:30

    Da… este, si de obicei e foarte greu sa iti schimbi parerea dupa aceasta prima impresie…

  • natalia 12 January 2009, 10:44

    Da conteaza. Prescurtarile despre care vorbesti le-am regasit de foarte multe ori si la comentariile de pe blog, chiar trebuia sa citesc de doua ori comentariul respectiv ca sa inteleg ceea ce vroia sa spuna persoana care l-a lasat.

  • Sweaq 12 January 2009, 10:57

    Pentru mine nu este cea mai importanta prima impresie pentru ca, asa cum ai spus si tu, aparentele inseala (de cele mai multe ori).

  • alina_tiri 12 January 2009, 11:05

    Prima impresie e cea mai importanta,cu toate ca nu vrem sa o recunoastem.Parerea pe care ti-o faci despre o persoana din primele momente ramane.Plus ca mai e o chestie cu intuitia: ai vazut ca de multe ori nu iti place o persoana cu toate ca nu te-a deranjat cu nimic,nu iti place pentru ca pur si simplu simti ca ceva nu e in regula.

  • Rainy 12 January 2009, 11:43

    Cu exceptia cazurilor in care anumite trasaturi sunt extrem de evidente, eu nu prea imi fac niciodata o “prima impresie”. Sau chiar daca o am inconstient, refuz sa tin cont de ea. Uneori iti trebuiesc ani care sa ajungi sa cunosti cat de cat un om, asa ca mi s-ar parea extrem de superficial si de nederpt sa ajungi sa cataloghezi persoana dupa ce o vezi o singura data.

  • UrbanJedi 12 January 2009, 11:53

    Dude, dupa parerea mea, stilul asta de abordari se cheama prejudecati, probabil ca o persoana are greseli gramaticale sau scrie cu litere lipsa pe principiul “scriu cu 15 miii de oameni si nu mai au timp si de tine” (mai ales la faza asta 95% din oameni se simt jigniti, le sare ego-ul de pe scaun si zice “screw him”), se pare ca asta e un trend in ziua de azi, am colegi care erau ok pana de curand, cand au inceput cu asemenea comportamente, deranjant, dar nu poti decat sa le atragi atentia asupra comportamentului lor si sa decizi daca mai stai sau nu in preajma lor.
    Aparent da prima impresie e importanta, dar a decide si eticheta o persoana dupa ea mi se pare pripita, tre sa vezi daca omul ala chiar e ok din alte puncte de vedere si are o scapare la capitolul comunicare sau nu, iar daca o are cred ca suntem datori macar sa-i atragem atentia mai subtil sau din barda asupra acestui lucru, bineinteles cei care nu sunt prea grabiti sa traiasca pe fastforward sau impartindu-se intre 15 mii de distractii ale societatii moderne.

  • sorin 12 January 2009, 12:11

    Prima impresie conteaza, dar e bine sa mai dam o sansa. Uneori prima impresie se contureaza gresit in creierasul nostru din cauza unor factori perturbatori.

    Cat despre impresia facuta din 5 minute de vorbit la telefon, si asta e adevarat. Eu am reusit sa-mi dau seama de caracterul persoanelor, vorbind pe messenger sau telefon si privind o fotografie a respectivelor persoane.

  • Adrian O. 12 January 2009, 12:27

    Prescurtările nu se folosesc într-un email sau într-o scrisoare (ori act) adresat cuiva care nu te cunoaşte. Fără excepţie. Cu atât mai puţin în acte oficiale ori cereri.
    “âmi” în loc de “îmi” – Academia Română a implementat sistemul cu â acum vreo 7-8 ani. Asta înseamnă că cei care până acum nu ştiu să scrie aşa sunt imbecili ori au un nivel de educaţie extrem de scăzut.

  • FLL 12 January 2009, 12:45

    conteaza prima impresie,dar trebuie si interlocutorul tau sa stie sa interpreteze corect..nu?! :)

  • Maya 12 January 2009, 13:50

    prma impresie se poate schimba in timp.de exemplu cei mai buni prieteni ai mei sunt oameni pe care cu ceva vreme nu ii suportam.dar s-a intamplat sa faca ceva care sa imi schimbe parerea.
    uneori ne formam impresiile si pe baza a ce spun celalalti de alta persoana desi cred ca fiecare percepem altfel un om.si ma refer la cum crede cineva ca e altu nu la fapte reale ale persoanei din care fiecare poate avea o opinie.
    totusi cum spunea cineva exista persoane pe care le placi/displaci din prima.dar asta e o chestie rara

  • Maya 12 January 2009, 13:51

    am omis ceva litere prin comentariu.scuze

  • Guzganul 12 January 2009, 13:55

    In general cei care pun accent pe prima impresie nu stiu sa faca diferenta intre aparenta si esenta.Impresia de multe ori devine sinonim cu “prejudecata”.Impresiile sunt inevitabile ,dar chestia e ca fiinta umana este prea pretioasa ca sa fie evaluata dupa poza de la avatar si ortografia mesajelor sale.

  • alina_tiri 12 January 2009, 14:02

    O fiinta umana care isi pune poze semidezbracata la avatar si la care trebuie sa te chinui vreo 5 minute pana sa intelegi ce scrie sau ce a vrut sa exprime poate fi catalogata.Modul de exprimare,tonul vocii,privirea,felul in care mergi,comportamentul,hainele(ma refer la stilul vestimentar,nu la marca)toate astea spun cate ceva despre tine.Parerea mea!

  • nashu_mare 12 January 2009, 14:24

    Atat timp cat nu faci cunostinta cu mama ta, este evident ca prima impresie conteaza. Nu are nimeni rabdare sa te cunoasca daca in prima faza il enervezi.
    La fel, daca lasi un comentariu greu de citit pe un blog, nu te citeste nici dracu’. Este exact acelasi lucru.

    PS: Nu pot sa nu observ ca au disparut spammerii si “copiii” (intelectual vorbind) obisnuiti pe aici. Le-ai dat ban? Daca nu, poate ar trebui. :D

  • Rainy 12 January 2009, 14:57

    @Olix: da, asa e, scrisul si vorbitul infect iti pot genera o parere negativa despre cineva, si aici chiar nu am nimic de comentat, sunt perfect de acord!
    Eu ma refeream la genul de situatii cand oamenii isi formeaza pareri “sigure” dupa ce au schimbat trei vorbe cu o alta persoana, chiar daca discutia respectiva nu le-ar permite asta.

  • Guzganul 12 January 2009, 14:58

    Alina_tiri imi confirma idea.Ca prima impresie de multe ori devine o prejudecata.

    Este o aroganta sa iti formezi o parere si sa ti-o impui ca fiind corecta bazandu-te doar pe un avatar semi-nud;nu conteaza ca e dezbracata de haine pentru ca asta nu inseamna ca ar fi dezbracata si de caracter,pentru ca nu haina face pe om.Si chiar daca era o persoana obsedata de sex (precum sugereaza Alina) aparea in avatar dezbracata total.Nu doar pe jumatate.
    In orice caz,am vazut si persoane obsedate de sex dar care erau in stare sa faca atatea lucruri bune.Dar pentru ca isi puneau poze provocatoare pe HI5 presupun ca ele erau niste persoane inutile,ce mai conteaza ca au terminat o facultate si au iesit pe primul loc la olimpiadele pe sector.

  • anku 12 January 2009, 20:15

    da..prima impresie conteaza si pt mine..dar de foarte multe ori te poate si insela..asa ca eu inainte sa imi fac o idee despre o persoana astept sa o cunosc putin mai bine :P

  • anku 12 January 2009, 20:17

    bine..asta e valabil in cazul in care ma impresioneaza intr-un mod placut :))..ca altfel nu stiu daca as mai vrea sa cunosc persoana respectiva :))..deci conteaza totusi prima impresie ! :D

  • Corina 12 January 2009, 20:22

    Conteaza prima impresie, insa toate celelalte impresii conteaza si ele, pt ca o persoana poate sa para ceea ce vrea, insa chestia asta nu dureaza:)
    Dar deobicei persoanele interesante pot fi remarcate din primele 5 minute de discutie.

  • redandblue 12 January 2009, 20:43

    prima impresie e importanta , dar cu timpul aceasta impresie se schimba , fie in bine fie in rau

  • Mihai 12 January 2009, 20:44

    depinde , olix :) uneori prima impresie e proasta si in final observi ca te ai inselat… asa ca nu trebuie repede sa ne luam dupa prima impresie … da e de luat in seama dar daca impresia e negativa mai dam o sansa persoanei respective :)

  • Maya 12 January 2009, 21:36

    @alina _tiri:sa inteleg ca la mine te referi?

  • AdDa 12 January 2009, 22:52

    Eu am invatat ca pentru a-ti da seama cine este o persoana de fapt este nevoie de mai mult decat o prima impresie. Mi s-a intamplat de cateva ori sa ma iau dupa prima impresie si apoi mi-a parut rau. Dar nu zic ca prima impresie nu are nicio importanta, pentru ca intr-o oarecare masura si aceea conteaza.

    P.S.: Si eu scriam la fel acum vreun an, dar mi-am dat seama ca nu sunt mai interesanta daca scriu cu prescurtari si alte tampenii. Si, in plus, de ce sa scriu prescurtat cand pot sa scriu normal, cu toate literele si toate semnele?!

  • Evian 12 January 2009, 23:18

    Prima impresia este cea mai importanta, dar sa nu ne lasam parerea despre un om sa fie coplesita de acea prima impresie. O persoana este mult mai complexa, iar prima impresie poate sa fie doar un scut pe care aceea persoana si l-a facut pentru a filtra oamenii cu care intre in contact sau poate e doar un alter ego. Tu ce zici?

  • Alex 13 January 2009, 07:50

    Parerea mea e ca nu iti poti face o imagine asupra unui om pentru ca scrie cu prescurtari sau eu stiu cum. Prima impresie se face la o cafea sau nu neaparat, dar nu prin scris… Parerea mea. xD

  • alina_tiri 13 January 2009, 12:44

    @Maya Nu ma refeream la tine,era o discutie generala fara nicio referire la persoanele de fata.Oricum poza ta e frumoasa :P

  • portocala 14 January 2009, 13:26

    Eu cred ca prima impresie depinde extrem de mult de contextul in care este facuta. Altfel analizezi o persoana cand ai anumite asteptari, si intr-un mod total diferit cand persoana respectiva apare intr-o situatie neprevazuta. Evident si catalogarile trebuie sa le faci ca atare.
    De exemplu una este sa te duci la un om acasa invitat, si sa-ti faci o prima impresie despre om si loc, si cu totul altceva este sa te duci neinvitat.

    Acum strict legat de forma mesajelor de pe bloguri si din e-mailuri, prima impresie mi se pare complet irelevanta. Si asta pentru ca din experienta mea, absolut orice fel de impresie despre un om pe care nu-l cunosti in mod real, poate fi contrazisa la un anumit moment.

  • sHaDoW gIrL 12 March 2009, 22:06

    Cred ca depinde de situatie.
    Da, sunt de acord ca prima impresie conteaza,dar aparentele inseala uneori. Cred ca pentru a cunoaste o persoana cu adevarat solicita ceva timp:).
    Sper sa nu fiu printre cei care te enerveaza cu prescurtari si greseli gramaticale,din cate stiu eu nu;)).
    :”>

  • Ela 21 August 2009, 19:47

    Pe mine ma enerveaza cand faci de exemplu o favoare cuiva pe mess,el dupa aceea iti trimite o gramada de pupici(:*:*:*:*:*) sau chestii de genul.

  • IFTIMESCU COSTEL 13 December 2010, 00:30

    Singura intrebare a mea la 444 a fost de ce in mesajele pe care le primim de la 123 nu se specica si costul unui mesaj. ATENTIE SEFILOR DE LA ONORABILA COMPANIE ORANGE. Sunteti platiti din urma facturilor pe care noi le platim cu regularitate in fiecare luna. SUNT SI EU PERSOANA PUBLICA si am OBLIGATIA ca oriarui cetatean sa-i vorbesc pe un ton amiabil, cu zambetul pe buze (chiar de-mi vorbeste cateodata si pe un ton mai ridicat), sa-i aduc lamuririle necesare sau sa-l indrum unde poate primi acest lucru. Aveti aresa mea de mail sunt curios daca voi fi contactat de careva ( dintre sefii ORANGE ) in legatura cu acest lucru: de felul cum am fost tratat de operatorul SIMA LILIANA IN ACEASTA SEARA. Angajati oameni competenti nu incompetenti. P.S. :ABIA ASTEPT SA-MI EXPERE CONTRACTUL IN MAI ANUL VIITOR SA-L REZILIEZ. Si platesc facturi de 4-5 milioane in fiecare luna

Post a comment