Top

Gara ca o frontiera

Am o senzatie ciudata atuci cand paresesc o gara si intru in orasul respectiv. Ma simt ca si cand m-as teleporta dintr-o parte in alta, cumva. De obicei atunci cand parasesc gara se intampla si o mica schimbare in viata mea, o schimbare de moment. Ori vine cineva in viata mea pentru o perioada, ori pleaca, ori ajung eu intr-un oras unde voi petrece cateva zile samd.

Vineri dimineata dupa ce am condus pe cineva la gara, in drumul meu catre statia de metrou imi spuneam in gand “now back to our lifes” ;) Intelegeti ce vreau sa zic?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Mihai 4 January 2009, 09:58

    da , eu inteleg :). si eu am sentimentul de teleportare dar nu neaparat cu gara . oricum as ajunge in alt oras ma simt parca pe alta planeta:))
    pana cand trec cateva minute si imi dau seama ca … tot in Romania sunt… :|

  • Kittutza 4 January 2009, 10:14

    Mie nu-mi place sa conduc la gara persoane la care tin sau cu care m-am simtit extraordinar de bine. Prefer sa ne despartim in alta parte, sa raman eu cu amintiri frumoase pana data viitoare. N-as vrea sa am in minte ultima imagine de la gara. Sunt o ciudata. Dar garile uneori sunt aiurea.

  • Computerică 4 January 2009, 12:34

    E nasol dupa ce pleaca musafirii.. De obicei ma simt singur.

  • Dan Fintescu 4 January 2009, 12:41

    Inteleg perfect. Gara inseamna schimbare in sine. Plus ca acolo, cu oameni care pleaca, vin, se despart, se revad dupa cine stie cat timp sau pur si simplu asteapta, viata e mai viata. Curge mai repede. In aeroporturi chestia asta mi se pare si mai evidenta.

  • Tzontzyca 4 January 2009, 13:25

    Hai vino iar in gara noastra mica/Priveste-ma sa vezi …cat mi-e de frica :)
    Si versurile astea spun ceva ….
    inteleg ce vrei sa spi si eu am aceiasi senzatie in gara

  • Straja 4 January 2009, 13:35

    Pai cam la fel se intampla si cu autogara sau cu statiile de autocare. Am patit si eu zilele trecute si ma simteam oarecum similar.

  • Abi 4 January 2009, 15:14

    aaahhhh!!! cata dreptate ai… e foarte greu sa te desparti de cineva mai ales daca ti-e drag…in fine BACK TO LIFE….BACK TO REALLITY

  • Copila blonda 4 January 2009, 15:20

    Si mie imi e tare urat cand pleaca musafirii si ramane casa goala… de asta prefer să fiu eu musafir :p

  • miriam 4 January 2009, 17:18

    @Olix…chiar asa e inima ta?

  • anku 4 January 2009, 17:39

    da..ai dreptate..cunosc sentimentu..eu de obicei…cand plec de undeva sau dupa ce conduc pe cineva la gara…pt cateva mom..ma simt sigura..iar apoi..cum zici tu “back to our lifes” ;)

  • DJ_PsyHOtiK 4 January 2009, 18:04

    prefer sa plec eu decat sa plece persoana respectiva:))..La aeroport e cel ami groaznic:)).. uit de persoana si vad avioanele care zbaora si vreau si eu sa zborX(

  • iuli 4 January 2009, 18:12

    exact, dar exact acelasi lucru il traiesc eu cu liftul.. inchid usile, le deschid.. si brusc sunt la alt etaj..

  • redandblue 4 January 2009, 22:47

    nu numai neaparat cand ies dintr’o gara , si nu am fost de multe ori intr’o gara , ca nu merg cu trenul , defapt nu prea calatoresc , ori de cate ori ajung in alt oras simt o senzatie diferita , parca sunt intr’un loc special , dar trece repede senzatia asta

  • Ani 5 January 2009, 12:17

    Se potriveste perfect melodia de la Dj Project cu povestea asta cu gara … ramane doar sa spunem…
    “Vreau tot sau nimic de maine!!!”

  • FANTAZM 10 January 2009, 20:29

    Chiar daca pluralul se scrie de fapt “lives” tot imi place sentimentalismul tau.No,really!I like it. :D

Post a comment