Top

Cersetori sau colindatori?

Ma dispera colindatorii!! Nu toti, dar majoritatea! Ieri dimineatza, eram gata sa ies din casa, sa plec la munca. Eram imbracat, incaltzat, tot. Dau sa bag cheia in usa ca sa o deschid, dar de afara aud niste voci lalaind o colinda “deshideeee usaaaa vecineeeeee”. Nu mai vroiam sa ies din casa. Nu vroiam sa ma intalnesc cu ele. Erau doua fete, le-am vazut pe vizor. Pareau sa fie de etnie rroma. SI CANTAU FALS!! IMI CURGEA SANGE DIN NAS SI URECHI!!

Mai stau 2 minute in casa pana nu-i mai aud. Ies din casa, inchid usa si soc! Nu, nu ma asteptau in fatza usii, in schimb nu reparase nimeni liftul stricat inca de cu o seara inainte. Ehh, asta e. Bag castile in urechi, dau muzica tare si cobor.

Dar soc, din nou! Peste muzica data tare in castile mele incepeau sa se auda din ce in ce mai tare niste lalaituri urate. Scot casca din urechea dreapta si-i aud “deschide usaaa vecineee” :(( NUU!! Nu se poate! Coborasera doar 3 etaje mai jos :(( Trebuia sa trec pe langa la ei. Ma opresc, fixez casca inapoi in ureche, dau muzica si mai tare si trec pe langa ei. Erau 3. Trei copii amarati. Am trecut indiferent pe langa ei si mi-am vazut mai departe de drum.

Voua parca vi s-ar fi facut mila de ei si le-ati fi dat niste banutzi, nu? E! Totusi, tin minte ca i-am privit vreo 2 minute pe vizor cat au fost in fata usii mele si mi-au lasat o impresie ca sunt cersetori si nu colindatori.

Care e diferentza? Cersetorii fac orice ca sa le dai bani. Colindatorii, fie ca au sau nu voce, canta bine sau fals, ei au in inima spiritul craciunului si al sarbatorilor astora de iarna. Cersetorii profita de perioada asta, de sensibilitatea oamenilor care de multe ori sunt naivi si castiga o gramada de bani in perioada asta a sarbatorilor.

Romani, nu dati bani la cersetori! Cersetoria este interzisa prin lege! Respectati legea!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • miriam 20 December 2008, 15:10

    hai sacii… iti spun si eu o poveste: joi seara eram in centru, la Orange, ca mi-am schimbat optiunile. Eram oricum agasata ca asteptam de mai bine de o ora acolo. Cand…deodata…vine o femeie cu vreo 5 prunci dupa ea. Erau imbracati curat, femeia parea sa fie de undeva din Ardeal. Ea canta bine…pruncii asa si asa. Dar m-au terminat nervos ca vin peste tine oriunde, vrei sau nu vrei. Imi invadeaza intimitatea. Nu ar trebui sa se lase chiar asa, oriunde…doar in virtutea faptului ca…deh…e Craciun!

  • bianca 20 December 2008, 15:09

    dar….totusi…nu e cam devreme de colindat……eu stiu k se merge cu colinda in Ajunul Craciunului……si DA …sunt de acord cu tine….colindatorii au acel spirit crestinesc …pe cand cersetorii nu…… “deschideee usaaaaa crestineeeee”;)

  • al3x 20 December 2008, 15:11

    ”IMI CURGEA SANGE DIN NAS SI URECHI!!”
    ai fost rau aici :)) ..mai vezi tu nu toti sunt cersetori sau mai stiu eu..unora chiar le place sa ”se duca cu colindu” si respecta traditia, canta din inima,nu doar din dorintza de a lua bani -.-‘ sau mai siu eu ce… si pe mn mau vizitat numai CERSETORI cand sa plec la sc.. dar nu le’am deschis si am fakt exact ce ai facut si tu.. am stat 2 minute in casa pana au termiant ”cantecul” si au plecat..dar spre norocul meu liftu functiona :)

  • Dani 20 December 2008, 15:12

    Salutare Olix,,,ai dreptate in privinta cersetorilor,,cand nu te astepti sa fie careva la usa ta si deschizi usa,ca si cand ai auzit k ar fi batut careva,gasesti pe ”altii” cu mana intinsa.Mie unul nu mi place lucrul acesta,pe care unii il fac ,asa,ca vor ei,,,Sarbatori Fericite iti doresc si un an 2009 cu multe impliniri,pana la urma Dani,din Vulcan,jud HD

  • sorin 20 December 2008, 15:22

    Eu eram sa-i bag lu` unu trombonu pe gat. Erau aia care vin an de an de prin nord si canta prin fata blocului. Dupa ce ca nu reusisem sa dorm din cauza unei masele, mai vin si eu la 7 dimineata sa-mi canta din instrumente….i-am zis lu` ala cu trombonu ca daca mai sufla mult o sa-l fac guler.

  • Maya 20 December 2008, 15:25

    la colindat se poate merge din 20 noiembrie.dar cei de care spui tu nu ii incadram la colindatori.majoritatea sunt trimisi de parinti sa faca asta.eu le dadeam mancare dar am avut surpriza ca sa o arunce si sa imi mai zica si ceva ”frumos”.

  • serban 20 December 2008, 16:17

    great … =)))

  • serban 20 December 2008, 16:21
  • serban 20 December 2008, 16:56
  • natalia 20 December 2008, 17:23

    Da, sunt foarte enervanti!

  • alina_tiri 20 December 2008, 21:52

    Hey,eu in fiecare an in Ajunul Craciunului imi adun gasca si mergem la colindat la prieteni.Nu primim bani,decat cafele sau un pahar de vin ori tuica fiarta.Dupa ce terminam de urat,mergem intrun loc placut unde stam pana spre dimineata la bauta si la povesti.Avem traditia asta de 5 ani(eu am deja 22 si tot nu ma las de sportul asta) si nu imi inchipui un mod mai placut de a petrece Ajunul.
    Sunt unii colindatori care chiar imi incalzesc sufletul(fac exceptie tiganii cu puradeii si copii ametiti care nu mai stiu decat un colind).Sarbatorile sunt frumoase,iar colindele sunt o parte esentiala a lor.Parerea mea ;)

  • Rainy 20 December 2008, 23:06

    Deschiiideee ushaaa, cretineeee…
    Serios acum, io zic Ca CAntau frumos, da’ esti tu un insensibil chitros! =))

  • redandblue 20 December 2008, 23:09

    erau cu siguranta cersetori , sau poate acum s’au schimbat obiceiurile , se merge cu o saptamana inainte la colindat , ca poate fac si ei niste bani ca tot e criza asta :))

  • MaTzA 21 December 2008, 11:25

    mama ce rau a fost Sorin:)):)):)):))….

    macar e mai bine asa sa vina sa`ti zik un amarat de colin cu 5 zile ianinte decat sa vin sa iti zik o rugaciune si sa intinda mana sa`i dau bani…parerea mea:D

  • Guzganul 21 December 2008, 14:59

    Pai daca cerseala ar fi ilegala tu cum ai m-ai strange posturi si useri pe blog? =))

  • anku 21 December 2008, 15:42

    =))
    ce funny esti ;))
    deci..fratilor ..nu-l colindati pe olix :))))
    glumeam..da ..ai dreptate !:)

  • bek00letz 21 December 2008, 16:14

    Ma intreb daca n-ar putea sa-si faca si colindatorii un sindicat…sa picheteze guvernul…sa iasa in strada. E dreptul lor sa :-??… colinde…liber, fara sa aiba imaginea patata de cei din povestea ta. Oricum, e simpla treaba…vrei sa scapi de ei si totusi sa nu te simti nici prost…da-le un mar ;)

  • O@N@ 21 December 2008, 16:15

    ce bn de mine ca nu stau la bloc :)):))…..vai de capul celor care stau la bloc:))……:P……….

  • Maya 21 December 2008, 19:15

    nu.doar o sa ma gandesc mai bine inainte
    in facultate mergeam la colindat si nu primeam banii(uneori pentru ca nu aveau).si era asa fain. :)

  • zuzy jolly 22 December 2009, 09:26

    :-:P )

Post a comment