Top

Romanii si internetul

Vedem sau, cel putin avem impresia, ca numarul utilizatorilor de internet creste. Da, creste, dar din pacate nimeni nu-i educa pe acei utilizatori. Multi dintre ei scriu in continuare adresa la care vor sa se duca in search-bar-ul de la google, in loc sa o scrie in address-bar-ul browserului de internet.

Stiti ce tocmai am observat? Niste oameni care lasa comentarii pe pagina in care o televiziune muzicala face live-streaming si intreaba “cine canta piesa asta? de unde o pot downloada?” !! Hello, oameni buni! Este o televiziune muzicala, care are burtiera cu numele interpretului si numele piesei la inceputul si sfarsitul acesteia. E atat de greu sa ai putina rabdare?

Rog mult un scriitor, sau pe cineva care le are bine cu cuvintele, sa scrie un mic ghid de folosire al internetului si sa-l vanda dealerilor de calculatoare, care sa-l includa in fiecare pachet cu calculator sau laptop vandut. Putin text, multe poze. Ca la prosti, pentru ca avem multi prosti de educat.

Am fost rau? Nu cred, pentru ca romanu’ nici macar n-are nevoie sa invete, el e expert in toate, romanul se pricepe la absolut orice!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • emilian_necula 8 December 2008, 05:41

    dar nu dormi la ora asta? frumos articolul dar totusi…

  • errmy 8 December 2008, 09:53

    ai dreptate…multi prostii care au net doar pentru a se da mare…mor cand ma intreaba uni “dar acolo cum dau?”…” acolo ce scriu?”…

  • andrusca 8 December 2008, 10:39

    nice… ;)

  • TheBoss 8 December 2008, 12:27

    Hmm e complicat sa faci un asemenea tutorial al internetulu, plus ca nu o sa stea niciun “destept” sa il urmareasca, ce , e el asa de prost? ..a.. da .. do’oh ! :))

  • simonik 8 December 2008, 14:10

    stiu cum e pt ca am un asemenea specimen cu mine in birou. cauta tot felul de chestii si cand gaseste ceva interesant imi zice si mie si o intreb pe ce site a gasit si ea zice pe google (dar pronunta intr-un anume fel ).

  • Maya 8 December 2008, 14:21

    mai bine un dvd cu asta.sau sa fie cantata(in loc de muzica la internet cafe).:-?

  • Alice 8 December 2008, 14:53

    Daca ai stii cat nu-i suport……Si mai ales pe cei care nu stiu macar o limba straina.Acum google a introdus si traducere tot degeaba ei nu observa…:))

  • Catalin 8 December 2008, 14:53

    @errmy – Si eu mor cand vad unii ca tine ce comentarii posteaza…. trezeste-te omule …. tu te-ai nascut invatat???e normal ca sa nu stie toata lumea…mda…

  • Catalin 8 December 2008, 15:08

    Olix tu chiar ai impresia ca daca se pune un ghid cu folosirea internetului la fiecare pachet cu calculator sau laptop …. cati crezi ca ar avea curiozitatea sa al citeasca???? Eu zic ca nu prea ar ajuta….Eu zic ca practica e mult mai eficienta decat teoria…E posibil sa nu imi dai dreptate dar asta e parerea mea….

  • Tzontzyca 8 December 2008, 16:29

    Prea cu frumosul pt unii care nu merita .. nu ai fost rau!

  • Ramona 8 December 2008, 17:20

    Salutare! Catalin,sunt de acord cu tine,si eu mor de nervi cand vad “daca-i stii cat nu-i suport…mai ales pe cei care nu stiu macar o limba sraina” AOLEUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!! Va rog sa ma scuzati,dar simt ca imi bubuie capul!!!Se pare ca aceasta Alice,si multi altii,sau nascut, deja,cu 15mii de lb invatate,cum poti sa gandesti asa?Pe bune…si nu,nu va judec eu,nu am cum,pana la urma cine sunt eu,aveti dreptul,evident, la opinii…dar cand vad asa ceva…nu pot sa-mi controlez nervii,scuzati-ma!! Eu,recunosc,nu ma pricep sa navighez pe io mai stiu ce site-uri,(nici nu ma pasioneaza ptra tare netul) nici macar nu stiam sa-mi fac un id de mess(acum stiu,cred:)))))))))))) asta e!…asta denota ca-s:”Specimen,Proasta?”

  • Ramona 8 December 2008, 17:34

    helo! Tot eu sunt,Ramona,imi cer scuze pt ca:am mai facut unele greseli,din neatentie,de ortografie, nu am folosit ghilimelele,in comentariul de mai sus, cum trebuie etc m-a ametit,de tot, tastatura asta…

  • errmy 8 December 2008, 19:07

    @Catalin sa sti ca si eu am invata pe parcurs…cand am avut prima data internet pe calculator imi era frica sa umblu pe el ca nu cumva sa stric ceva…..nu ma-m nascut cu calculatorul si netu in brate dar uni nu stiu nici notiuni de baza ale internetului chiar daca il au de ceva timp:|:|

  • Doru Blog 8 December 2008, 18:11

    Pe mine m-a socat un prieten care dupa ce si-a facut id de messenger se intitula”hacker” =))

  • TheBoss 8 December 2008, 19:41

    Originally Posted By RamonaSalutare! Catalin,sunt de acord cu tine,si eu mor de nervi cand vad “daca-i stii cat nu-i suport…mai ales pe cei care nu stiu macar o limba sraina” AOLEUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!!! Va rog sa ma scuzati,dar simt ca imi bubuie capul!!!Se pare ca aceasta Alice,si multi altii,sau nascut, deja,cu 15mii de lb invatate,cum poti sa gandesti asa?Pe bune…si nu,nu va judec eu,nu am cum,pana la urma cine sunt eu,aveti dreptul,evident, la opinii…dar cand vad asa ceva…nu pot sa-mi controlez nervii,scuzati-ma!! Eu,recunosc,nu ma pricep sa navighez pe io mai stiu ce site-uri,(nici nu ma pasioneaza ptra tare netul) nici macar nu stiam sa-mi fac un id de mess(acum stiu,cred:)))))))))))) asta e!…asta denota ca-s:”Specimen,Proasta?”

    Ramona, suntem in ROmania, o tara care se vrea Europeana da? Vreti drepturi, vreti sa fiti respectati, sa va numiti europeni, dar cand vine vorba sa depuneti putin efort, vi se pare prea mult, mai bine va refugiati in manele sau EMO sytele nu? Daca ti se cere sa depui putin efort, pentru a proteja mediul inconjurator, raspundeti cu “eh.. eu… ce fac eu nu conteaza unu in plus sau in minus acolo….” si majoritatea gandind asa, am ajuns unde am ajuns, vreti tehnologie de ultima generatie, aruncati cu banii pe ea , muriti de foame in casa, dar trebuie sa aii ultimul telefon , ultima colectie D&G etc, iar cand vine vorba sa trimiti un email nu stii, iar cei care termina liceul, in mare parte, nu stiu structura de baza HTML !!!!!!! (DA se preda !). In scoli toti prostii trec cu cadouri atentii si alte cele la profesori; si toti prostii au absolvit un liceu !
    Daca vreti tehnologie, sa fiti respectati si tot tacamul, puneti mana si UPGRADE-ati-va !!!! ( nu doar material ci si mental)

  • Maya 8 December 2008, 20:50

    @TheBoss
    good point there.:)

  • errmy 8 December 2008, 22:30

    @TheBoss ai dreptate…bravo..mi-a placut

  • Ramona 9 December 2008, 00:10

    Offff! Dl.TheBoss,ne indepartam, mult, de subiectul lui OLIX…in fine. TheBoss, crezi tu, ca o tara ca Romania care se vrea europeana,trebuie NEAPARAT sa stie sa navigheze pe internet? Sunt mii si mii de alte lucruri mai importante…dar nu are rost sa intru in detalii…in politica!!!! Am o intrebare: tu nu vrei sa fii respectat,european,tu nu esti roman…????De ce tot folosesti cuvantul “vreti sa fiti” SI faptul ca se intampla ca cineva sa nu stie sa trimita un mail, (NU ESTE PASIONAT SA NAVIGHEZE PE NET) nu INSEAMNA ca acel om se “refugiaza in manele, emo style” mie mi se pare ca tu esti genul de pers.care face…unele disciminari.Lasa-i domnule sa se refugieze,sa asculte manele,sa fie emo style,fiecare e LIBER sa asculte ,sa faca orice doreste! Fie vorba intre noi ca tot veni vb. de manele,pseudonimul tau, TheBoss, suna cam manelistic! Scuza-ma ca sunt sincera… si daca v-ati imaginat ca sunt manelista… NU,NU SUNT! V-am pupat.

  • Sergiu 9 December 2008, 03:54

    lol@burtiera.

  • danmesser 9 December 2008, 09:33

    “The Internet for Dummies”, din seria celebră de manuale. La Teora, seria a fost tradusă foarte inspirat “pentru to(n)ți”.
    Cu asta trebuie început :)
    Metoda are însă un mare handicap: implică lectură :)

  • Simion Alexandra 12 December 2008, 14:21

    Ai fost rautacios la postul asta ( la fel si multi dintre cei care au comentat)..nu toata lumea s-a nascut cu un calculator in nas..ca sa nu mai vorbim de internet..
    Asa ca nu mi se pare corect sa judeci pe cineva in situatia asta..nimeni nu s-a nascut invatat..si nu sti sa folosesti un calculatordaca sti sa navighezi pe net.. tu mai mult de restul ar trebui sa sti ca nu conteaza asta ..multi habar n-au ce-i ala excel sau sa il foloseasca cum trebuie.. si multe alte lucruri.

Post a comment