Top

Craciun + Revelion. In tara sau afara ?

Inainte de vara va intrebam unde e misto sa-ti faci concediul si, asa cum ma asteptam, majoritatea dintre voi ati optat pentru strainatate. Acum am trecut deja de mijlocul lunii noiembrie si incepem deja sa ne gandim la celalalt concediu sau .. mini-concediu pentru unii.

E un alt fel de concediu, e unu special. E Craciunul, pe care majoritatea si-l petrec in familie sau, cel putin cu prietenii foarte apropiati, apoi vine revelionul, un moment foarte important din an, care vrem sa iasa bine, impecabil, sa fim cu un pahar de sampanie undeva, sa ne fie bine si sa fim, din nou, cu oamenii apropiati noua.

Revin acum cu intrebarea de la inceputul verii, dar o reformulez: Unde e ok sa-ti faci sarbatorile de iarna? In tara sau in strainatate?

In tara e scump, dar sunt traditiile noastre. Totusi risti sa gasesti niste ospatari nasoi, muzica nasoala, bautura putina, hotie, samd. Sau, poti sa stai acasa sau sa te aduni intr-un loc cu prietenii. In tara.

In afara, e mai ieftin, serviciile sunt de calitate, esti respectat samd. Totusi, strainii nu au aceleasi traditii ca si noi, strainii au o alta viziune asupra distractiei si unii, in noaptea de revelion, la ora 2 sunt deja acasa si dorm.

Sincer? Eu tot vreau undeva in strainatate, dar inca nu sunt decis, asa ca poate ma ajutati voi. Ati facut revelioane in strainatate? Cum au fost? Plusuri si minusuri.

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • swaMp 20 November 2008, 07:37

    Ti-am zis ca eu ma duc in Vienna si Budapesta la trecerea dintre ani :D

  • natalia 20 November 2008, 08:56

    Eu de obicei imi petrec si Craciunul si Revelionul impreuna cu familia.

  • D☮D☮ VolKyta 20 November 2008, 09:58

    pana acum am facut sarbatorile de iarna in familie.. in tara. ma rog foarte plictisitor. fara distractie samd. Anul asta vreau sa ajung in Viena si Budapesta pt ca mi-a placut ce am vazut in vara. deci as opta pt strainatate.

  • Cristi 20 November 2008, 09:09

    Repeta experienta de anul trecut….vezi ca Dan Marcu deja e pe felie pentru Dusseldorf. Din pacate eu anul asta am spus pas…..daca frecventezi Sensation-ul prea des isi pierde din farmec.
    Oricum….Sylvester Edition-ul e cu totul special.
    Sau vezi ca anul asta, tot de revelion e editie si la Melbourne in Australia :)

  • AdDa 20 November 2008, 11:16

    Sarbatori? Anul asta va fi poate cel mai urat din viata mea de sarbatori. :| Nici nu vreau sa stiu ca e Craciunul sau Revelionul. Oricum un revelion alaturi de prieteni e cel mai tare oriunde ar fi el. Afara… de Craciun, exista senzatia aia de disconfort pentru ca oamenii sunt total diferiti fata de noi si petrec altfel decat romanii. Cred ca cele mai frumoase zile de Craciun sunt in America, in orasele mari. Dar pana acolo n-am reusit sa ajung :)) Sa ne anunti si pe noi unde iti petreci sarbatorile :P Have fun! >:D<

  • Maya 20 November 2008, 11:09

    eu spun ca afara.te poti distra la fel ca aici si sa afli traditii noi.Plus ca asa mai cunosti oamenii noi.( in general suntem mii de oameni din toata europa in acel oras).eu imi amintesc cele mai faine rev ca fiind afara.sincer acum traditiile la noi sunt numai prin zona maramuresului.Noi ,am mers la colindat in germania si celor de acolo le-a placut.

  • Rainy 20 November 2008, 12:04

    E prima data cand o sa petrec revelionul afara, mai precis la Londra, asa ca nu stiu ce sa zic. Te poti distra si aici, daca ai prietenii cu tine si daca aveti noroc sa nu nimeriti intr-un local de toata jena. Trebuie studiata piata cu atentie. In plus, din cate am inteles de la prieteni, e mai scump revelionul in tzara, de cele mai multe ori. :P

  • simonik 20 November 2008, 13:22

    eu de Craciun stau acasa, iar de Revelion merg la bulgari cu prietenii mei. am auzit pareri pro si contra, dar ma voi convinge singura cum sta treaba pe acolo.

  • Elsa 20 November 2008, 14:57

    Eu am facut revelionul trecut la greci cu ouzo si retsina (vin cu un usor gust de rasina de pin) si a iesit distractie avand in vedere faptul ca eram vreo 100 si ceva de romani :)) Apoi, cum spui si tu, grecii la ora 2 erau stransi pe la casele lor, iar noi cautam alta taverna :P

  • andrey91 20 November 2008, 15:41

    daca Ungaria si Bulgaria poate fi numita strainate…… eu stau acasa de craciun si revelion

  • sorin 20 November 2008, 16:14

    In strainatate….vorba ta la ora 2 culcarea peste tot. La ei nu e ca la noi joc si voie buna. Este o masa normala putin mai bogata in preparate. La noi alaturi de prieteni, party, muzica, mancare, bautura. Chiar si tu ai zis ca nu conteaza neaparat localul cat anturajul. Daca merg prietenii cu tine, e mai bine in afara. Daca prietenii raman in tara e mai bine in tara.

  • Unty 20 November 2008, 16:24

    Craciunul crad ca o sa il fac in familie, iar revelionul o sa il fac impreuna cu prietenii la cineva acasa :D, sper sa fie frumos. :D

  • Andreea 20 November 2008, 21:52

    De obicei srbatorile de iarna le petrec in familie si cu cei mai buni prieteni. In strainatate mi-am petrecut sarbatorile in Austria si in Elvetia, da tot asa in familie si cu cei mai buni prieteni.

    Cum zice @Sorin Daca prietenii raman, e mai fain in tara.

  • yry_madrid 20 November 2008, 22:29

    Poi povestea mea suna asa….Anul trecut de revelion am fost in centru MADRID-ului si nu pot sa zic ca afost urat dar daca trebuie sa aleg ..nu ma mai duc(in centru):) …asa….am stat pana pe la 2:30 si apoi spre casa.In timp ce mergeam spre casa aveam deja planu facut ..adika stiam ca o sa am cateva vizite din partea unor prieteni(ca doar o data este ziua ta ..NU??..)..DA pe 1 ianuarie este si ziua mea.Si uite asa ne-am intalnit toti si am petrecut pana pe la 7-8 dimineata.Deci pana la uram a fost totul OK.Anul asta inca nu stiu(sigur,am cateva invitatii),dar ce mai conteaza…SANATOSI SA FIM ………….Kissssssssssss………..Fm….:)

  • Dojo 20 November 2008, 22:44

    Foarte probabil acasa. Mai pun ordine in situri, mai mananc ceva bun cu familiie (a mea si a lui iubi), stam impreuna linistiti fara serviciu si batai de cap. Odihna si multa dragoste :D

    Daca ar fi sa plecam s-ar intampla fie la Crivaia (langa Resita) unde au niste prieteni cabana sau in alta tara, de preferat Germania

  • Perfu 21 November 2008, 00:59

    Tot mai frumos este sa iti petreci sarbatoriile acasa alaturi de cei dragi :) , si afara daca te duci tot scump este si nu ai parte de persoanele dragi

  • Andu 21 November 2008, 00:16

    Nu am fost niciodata bun la planurile de revelion, dar iti recomand cu caldura sa te grabesti ca deja se ocupa tot :)

  • Freddy NrG 21 November 2008, 00:25

    Be my guest in Barcelona ! :D Cazare gratuita si meniu la super pret (pret de supermarket, dar niste preparate extraordinare) !

  • iliana 21 November 2008, 12:37

    Craciunul sigur in familie :)
    de revelion mergeam la munte ,la cabana sau la diferiti prieteni acasa:)
    am petrecut si la restaurante de fite in sinaia , predeal ,poiana brasov …:-j
    pana la urma este important sa ai cu cine sa te distrezi ;)
    acum doi ani de revelion am dormit , anul trecut am fost la un restaurant cu o gaska de prieteni pana dimineatza la 7 ne-am distrat super :)

    anul acesta inka nu stiu :-??

  • Pussycat 21 November 2008, 20:20

    Eu cred ca-l fac la radio…. :D

  • DJ_PsyHOtiK 21 November 2008, 21:40

    io Craciunul il fac cu familia

    iar Revelionul il fac in tara, in Gossip alaturi de prieteni

  • Unty 22 November 2008, 22:13

    eh, acuma na, odata pe an e revelionu :))

  • natalia 22 November 2008, 23:25

    Stii de ce am spus ca petrec Revelionul in familie? Pentru ca eu sunt persoana cu handicap si pentru ca singurele doua prietene pe care le am nu stau in Focsani.

  • Freddy NrG 23 November 2008, 05:28

    Pentru “andrey91”:
    Nu vreau sa fiu rautacios sau sa nasc vreo polemica, dar Ungaria si Bulgaria pot fi numite “strainatate”. De fapt incep sa cred din ce in ce mai mult ca orice trece de granita Romaniei poate fi numita strainatate si nu doar pentru ca e dincolo de granita ci pentru TOT ceea ce e dincolo. Nu stiu in ce masura ai vazut cele doua tari sau oricare altele si daca ai fost si la alte detalii decat fete, preturi sau la ce te uiti tu :). Sa luam Ungaria de exemplu (poate o sa ti se para ciudate lucrurile observate, dar fac parte din lucrurile straine noua romanilor, implicit din “strainatate”):
    – 5 tomberoane unde fiecare duce gunoiul selectat (sticla, hartie, alimente, plastic, chimice)
    – strazi fara gropi, curate indiferent de aglomeratie
    – soferii nu claxoneaza la semafoare (ca in orice alta tara de altfel)
    – oameni foarte amabili (total opus celor din Harghita si Covasna)
    – monumentele puse foarte frumos in evidenta
    – luminile de la unele cladiri, inclusiv ornamentele de sarbatori, stinse dupa ora 01.00 (ceea ce inseamna economie, implicit bani mai putini cheltuiti din bugetul local)
    – barurile inchise dupa ora 02.00 (mai putini betivi si scandalagii – somn mai linistit)
    – un simplu pod branduit in asa fel incat a devenit punct de atractie turistic.
    – nu am vazut nicaieri nici un club, bar, pub sau simpla bodega care sa aiba nume englezesc (daca au vrut sa-i spuna “luna albastra” i-au spus “luna albastra” in maghiara nu “blue moon” cum am face noi)
    – respect pentru culorile nationale si tot ce e legat de natia lor.
    Si as putea continua, insa nu vreau sa interpretezi gresit mesajul sau sa transform un subiect simplu si care ar trebui sa ne duca cu gandul la lucruri frumoase intr-o polemica sau ca noi romanii, pe buna dreptate, nu stim sa ne apreciem natiunea si bogatiile patriei, ci mai degraba ar trebui sa incercam fiecare prin ceea ce facem sa luam atitudine impotriva celor care ne fac tara de ras sau nu ne “conduc” pe drumul care trebuie, sa fim si noi ca ei, sa nu ne mai dorim sa mergem “acolo” .. sau “dincolo”.

  • Adrian O. 23 November 2008, 14:03

    Crăciunul – cu familia.
    Revelionul, pe undeva pe la o petrecere, prin străinătate ori în țară.
    dacă familia alege să meargă de Crăciun în afară, atunci nu pot decât să mă bucur. Nici acasă nu e rău, mai ales că ne vedem cam rar (acum, de când am și eu familia mea:) )

  • Abi 23 November 2008, 14:20

    Craciunul ..klar cu familia,oricum ne vedem f rar in timpul anului…iar revelionul,oriunde l-as petrece..in tara…in strainatate as long as sunt cu prietenii mei chiar nu mai conteaza…dar mi-ar place sa mergem undeva in MIAMI :)))

  • razvan 24 November 2008, 12:03

    craciunul ca de obicei cu familia, revelionul cred ca intr-un club, undeva aici in bucuresti. mi s-a cam luat sa platesc suprapret in tara sau afara pentru o perioada de 3-4 zile, doar pentru ca noaptea de revelion este cuprinsa acolo. asa ca de data asta am luat hotararea sa ne petrecem minivacanta asta dupa ce se termina nebunia cu revelionul, undeva afara, la pret mic. amsterdam, sau poate dublin, sau alta parte.

  • KingAlex 24 November 2008, 18:40

    Face-ti cu familia revelionul si puneti-va banii la ciorap ca ne asteapta vremuri grele in 2009..:((

  • alex 29 November 2008, 08:32

    de craciun acasa, de revel la dusseldorf Sensation White! mai vine cineva?

  • alex 2 December 2008, 09:40

    Sensation White Dusseldorf! alexn707@yahoo.com