Top

Ce cumparati ?

Ieri vorbea Huidu despre branduri si mi-am adus aminte de un sondaj + articol pe care vroiam sa-l fac acum ceva timp. Eu sincer nu sunt mare fan de branduri, nu cumpara tot timpul de la magazinele de firma sau din mall, in schimb stiu persoane care au 2-3 branduri preferate si doar pe alea le poarta si le cumpara.

Problema, o sa radeti, nu e neaparat legata de posibilitatile materiale. Ii aud pe unii cu salarii destul de mici care-s in stare sa faca imprumuturi ca sa-si cumpare o noua pereche de blugi care costa 6-700ron!! Totusi, in week-end, daca ma duc in centrele astea comerciale (ca nu stiu cum altfel sa le numesc) in care sunt tot felul de firme fantoma si haine la calitate indoielnica, nici macar n-am loc sa intru in magazine la cat de pline sunt.

Si inca o problema. De obicei, cand cumperi dintr-un magazin de firma, esti mandru ca ai ceva de firma si zici ca o sa te tina chestia respectiva o gramada de timp pentru ca e de la firma mama, dar cand vezi acelasi produs intr-un bazar la pret mai mic cu 50% nu-ti vine sa-ti dai palme ?

Pan` la urma cum e mai bine? De unde sa cumparam? Din mall, de chestii scumpe de firma sau din vreun bazar, chestii ieftine si nesigure? Votati si dati-va cu parerea.

[poll id=”31″]

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • WebMonkey Land 30 October 2008, 20:43

    Prefer hainele fara insemne pe ele! Daca tot e sa pun reclama lor pe mine sa fie mai ieftine. Cand scrie ceva pe hainele mele ma simt ca un panou publicitar mobil!

  • Rox 30 October 2008, 19:52

    Consider ca nu conteaza atat de mult ce firma scrie pe eticheta cat conteaza cum sta haina respectiva pe tine.Si mai cred ca la fel cum intr-o zi imi pot cumpara o haina de firma care imi place,alta data pot cumpara ceva fara sa fie de firma dar sa se muleze cu personalitatea si stilul meu ..Cat despre acestia care au salarii destul de mici,clar e exagerare si o dovada de imaturitate

  • Adrian O. 30 October 2008, 19:57

    Mall-urile românești sunt incredibil de scumpe. Aceleași haine de marcă, aceleași firme și aceleași colecții (dacă nu chiar mai noi) se găsesc la unguri cu 30 sau 40% mai ieftin. De Austria, nu mai vorbesc. Deci, cu asa în minte, încep prin a spune că din mall-urile românești nu aș cumpăra. Dacă vreau nepărat produse de firmă, le iau de dincolo. Dar nu vreau neapărat. Vreau produse care să se potrivească cu stilul meu, cu modul meu de viață (casual, fără fițe ori exagerări) și nu neapărat să fie în ultima tendință a modei. Vreau ceva în care să mă simt bine și care să își merite banii. Iar lucrurile astea nu sunt întotdeauna cele de firmă.

  • Razvan 30 October 2008, 20:15

    ..Eu dupa pararea mea..:) prefer lucrurile de calitate..nu pot sa zic k ma imbrac numai din mall..(extren d scump) :)) dar nici din bazar..:) Prefer un magazin..care sa aiba ceva de calitate si la preturi acceptabile.

  • daniella 30 October 2008, 20:22

    cumparam si de firma si mai ieftine din piata……si le purtam in functie de persoana cu care ne intalnim si de locul unde ne intalnim:)

  • natalia 30 October 2008, 21:01

    Nici pentru mine nu conteaza firma de la care cumpar un lucru, tot ceea ce conteaza e ca acel lucru sa-mi placa si in acelasi timp sa-mi stea bine si sa ma simt comoda.

  • Raul 30 October 2008, 21:23

    Vrajeala chestia cu “panoul publicitar”.. atunci daca vei conduce o Dacia Logan (dau un exemplu) ii dai stema jos, ca sa nu vada lumea ca e Logan? :))

    Ideea e ca, daca iti permiti iti cumperi o haina mai ok ca si calitate. E mai bine, tine mai mult, rezista mai mult la spalat (de exemplu). Aici nu ma refer la marci gen D&G (desi am unul si pot zice ca sta ca si turnat pe mine), ma refer la acele produse pe care unii tind sa le considere “de fite” dar ele de fapt sunt destinate populatiei medii spre sarace. Aici intra Nike, Adidas, Puma, Lotto. Nu trebuie sa fii bogatan sa porti un brand din cele de mai sus. Sunt ieftine, ok ca si calitate. Daca vrei blugi te duci in mall la Kenvello, si vei avea surpriza sa gasesti blugi cu 75 lei, super misto (cum mi-am luat eu). E chestie de sezon si de bafta, cum gasesti.

    Spor la cumparaturi.

  • Miriam 30 October 2008, 22:57

    mi-a placut ce a scris si a zis lumea si la RadioNet…clar ca iau haine de buna calitate, dar am luat si mai ieftine pentru ca imi placeau cum imi stateau.

    Am trecut de vreme a cand luam din piata…dar din bazaruri se mai intampla sa iau.

  • Jocuri de copii 30 October 2008, 22:34

    O mare problema asta cu imbracatu pentru mine.
    1. nu-mi pot permite ce-mi place
    2. ma rezum la lucruri de calitate indoielnica care le arunc dupa cateva purtari
    Buna vorba romaneasca ca suntem prea saraci sa cumparam lucruri proaste.

  • andrey91 30 October 2008, 23:27

    da sigur ca daca nu ai haine de firma….. gata esti fraier

  • AdDa 30 October 2008, 23:53

    LA MULTI ANI!!!!!!!
    Sa fii fericit, implinit si sa ai succes in continuare! Pupici.
    You rock!

  • TheBoss 31 October 2008, 01:03

    Sunt adeptul calitatii si nu cantitatii.
    So, daca altfel nu se paote, de firma, dar nu cu eticheta socasa ca sa se vada.. pur si simplu ma simt bine intr-u lucru original, nu facut de mantuiala.

    P.S. Si nu ma laud ca mi-am luat nush ce hanorac original de la K sau nush ce adidasi de la N …

  • WebMonkey Land 31 October 2008, 06:42

    @Raul ma refeream la haine. Gasesti haine la ora actuala care sa nu aiba o sigla cat capacul la wc. AI vazut tu masini venite din fabrica fara sigla??

  • sorin 31 October 2008, 08:48

    caut ceva bun si ieftin. Nu ma intereseaza firma. Ma intereseaza sa-mi placa, sa-mi vina bine, sa-mi stea bine si sa coste cat mai putin:D

  • TAINA 31 October 2008, 09:30

    De calitate sa fie, sa se vada ca e un material bun, ca e un croi bine facut :)

  • Maya 31 October 2008, 21:09

    eu as alege lucruri de calitate.si in strainatate astea sunt mult mai ieftine fatza de unele la aceeasi firma la noi.ciudat ca doar suntem toti in ue :-??

  • Sergiu 1 November 2008, 15:05

    De firma si ieftin de afara. :) Adrian, la noi sunt scumpe fiindca la noi sunt firme de doi lei care au cumparat franciza de la firmele “mama” si sunt mari intreprinzatori. Chiar voiam sa le intreb pe angajatele de la Levi’s ce adaos comercial au ca aceeasi blugi sunt pe net la 40-50$ si ei ii dau cu 450RON. lol

    Plus, 19%TVA, 17%taxe vamale… Maya, aici am scris motivul pentru care tara asta e jego.

    Ah, and finally, daca te imbraci de la Nike, Adidas etc, nu esti trendy sau bine imbracat. :| Ma dispera aia de au pantaloni sport pe strada si se cred bine imbracati. :)) Singurul magazin cu preturi ok la blugi din Plaza e Zara.

    Ah, and finally #2, daniella, nu ti se pare fals? eu ma imbrac la fel si in club, si la facultate, si la film. Si nu am cine stie ce haine din cauza bulangelii numite vama romaneasca si din cauza preturilor infecte de la noi. La fel si cu cei care fac curat doar cand au persoane in vizita. :D Daca nu fac curat de obicei, mi se pare fals sa fac curat cand invit pe cineva si sa fac o impresie falsa persoanei respective.

  • DJ_PsyHOtiK 3 November 2008, 19:56

    olix

    hainele

    trebuie sa arate bine pe om

    eu sunt genu` d om..kre ma imbrac d firma.. dar putin ciudat..e putin mai mult:))

    nu conteaza firma/firmele conteaza km sta haina p om:)

  • cristina 5 November 2008, 16:53

    eu de obicei imi cumpar hainele de la vreo 3 branduri preferate pt ca se potrivesc stilului meu si ma simt bine in ele. AM luat si tzepe ca nah..se putea altfel; insa in general sunt multumita. Cand zic branduri ma refer la alea sport gen pull&bear; nu chestii elegante sau fantastic de scumpe. N-as da 700 de roni pe o pereche de blugi iar pe o bluza mai mult de 150 ron mi s-ar parea exagerat. Hainele ar trebui alese dupa necesitate.

  • xblade_tm_cat 5 November 2008, 19:45

    eu nu ma omor cu marca, doar la unele chestii, la pantofi la rucksack, la electronica, acolo caut marca pt ca in general e simbol de calitate.
    DAR, ce fac eu deobicei e sa ma duc in magazine outlet, cum oricum moda nu ma intereseaza si blugii si tricourile simple sunt chestii universale castigi intre 30 si 70% din pret, ai un lucru de calitate…

    desigur, la electronica nu prea tine manevra cu outlet-ul, fiindca ·de anul trecut· inseamna mult mai incet, mult mai putina memorie, viata bateriei mult mai scurta ,etc

Post a comment