Top

Lauda cu banii

Multi oameni se lauda cand isi cumpara ceva, o haina, un gadget, o chestie, si se lauda cu asta pentru ca, probabil, sunt entuziasmati de acel lucru. Multi oameni se lauda si banii pe care i-au dat pe respectivul produs si aici vine si intrebarea mea de astazi:

Ne laudam daca am dat putini sau multi bani pe un produs? Cine sunt cei care se lauda ca au dat multi bani pe o chestii si cine sunt cei care se lauda ca au dat putin?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Kittutza 26 October 2008, 20:41

    “Cine sunt cei care se lauda ca au dat multi bani pe o chestii si cine sunt cei care se lauda ca au dat mult” – cred ca ultima data vroiai sa zici putin.

  • Sebastian 26 October 2008, 20:43

    Snobii/îmbogățiții peste noapte.

  • Mihaita 26 October 2008, 20:51

    Eu mereu mă laud cand am gasit un anumit produs mai ieftin intr-un loc decât in alt loc sau că l-am luat in perioada de reduceri dând mai puţini bani. Mi se pare o prostie să te lauzi că ai dat o sumă 3n de bani când intr-un loc mai “comun”, sa zicem, îl puteai lua cu suma n.

  • sorin 26 October 2008, 21:05

    Lauda nu prea face bine. E bine sa nu ne laudam…si daca e sa cumparam ceva scump…e bine doar sa ne laudam cu produsul nu si cu pretul….doar daca ni se cere.

  • Sergiu 26 October 2008, 21:14

    lol, aveam in liceu o colega de se lauda ca a dat pe un iPod 25 de milioane si i-am zis ca nu are de ce sa se laude ca eu pot sa imi cumpar ce are ea cu 8 milioane. :D

  • miriam 26 October 2008, 21:22

    uite care e chestia: una e sa te lauzi si una e sa iti impartasesti bucuria.

    Si tu esti amator si de tzoale si de gadgeturi si eu, dar una e sa imi arati sau sa iti arat ce mi-am luat si alta sa impun tonul ala in care spun “wow. eu mi-am luat si tu nu poti sa iti iei” sau sa exagerezi cu pretul fie in sus, ca sa arati ca tu iti permiti orice, fie in jos, ca sa se simta celalalt fraier ca a dat mai mult.

    Aici tonul face muzica!

    Am o colega care se imbraca oribil si, intr-o zi, avea o pereche de pantofi de guma argintii (nu iti spun ca e tot in domeniul meu si la acelasi nivel). Erau argintii si cu un lant mare in fata. Si…la un moment dat…imi spune: “ma deranjeaza pantofii astia si daca ai stii ce multi bani am dat pe ei!”. Sigur ca “multi” e o chestie relativa. Pentru unii si 30 de lei e mult. Tonul insa vroia sa spuna ca a dat vreo 300…Parca noi nu stim care sunt preturile.

  • natalia 26 October 2008, 21:49

    Exista si un proverb, “lauda de sine, nu miroase a bine”, asa ca eu nu ma laud cand imi cumpar un produs, insa daca o fac, nu spun cati bani am dat pe el.

  • Maya 26 October 2008, 23:34

    nu văd motive de laude in nici una.ultima intrebare nu am inteles la ce se refera:-??

  • Korbu 27 October 2008, 00:23

    toata lumea se lauda mai putin sau mai mult, ca a dat mai mult sau mai putin pe x lucru ;)

  • dragos 27 October 2008, 00:50

    uite un loc unde motivatie exista deja: http://coolio.ro

  • adriana- 27 October 2008, 00:58

    si tu te lauzi,ca te-ai dus la film,inseamna ca si eu ma pot lauda

  • miriam957 27 October 2008, 01:46

    @Olix…sorry…n-o cunosti! (adica bcura-te). E o snoaba. Zice ca e imbracata la ultima moda si ca ii dicteaza fiica-sa ce sa imbrace, dar poarta mereu o fusta pe care parca au agatat-o cainii si o faimoasa vestuta…deci…ea a vrut sa se dea mareata cat a dat pe galosii aia.

  • marian 27 October 2008, 09:59

    simplu
    un om cu capul pe umeri nu se lauda … il lauda altii iar cei care incearca sa iasa in evidenta se lauda si … tot nu rezolva nimic

  • alina_tiri 27 October 2008, 12:44

    Eu ma laud intotdeauna ca reusesc sa imi cumpar diverse chestii la un pret de nimic(dar ma laud numai la prieteni),mai ales ca imi place sa negociez :) Plus ca la fete mai e o chestie:uite ce gecuta ieftina mi-am luat,mergi si tu sa vezi,au preturi bune!

  • samurai 27 October 2008, 13:21

    eu ma laud ca acum 3 saptamani mi-am luat un ceas care m-a costat 26 lei, si care o sa ma tina mai mult decat unul pe care am dat 400 lei acum cativa ani!

  • anku 27 October 2008, 14:06

    doamne..deci mie mi-e drag cand gasesc ceva frumos la super pret..si impartasesc asta cu prietenii..dar nu sa ma laud..vai am dat nush cate milioane pe-o porcarie..de care sunt sigura ca ma satur in scurt timp si la fel de sigura ca nu-si merita banii ..mai cunosc persoane..care exagereaza cu pretul…cum a zis si miriam mai sus..cand spun ca au dat mult mai mult pe ceva..decat au dat in realitate doar ca sa creasca in ochii altora..sau cel putin asa cred ei.. nu zic..si eu ma prostesc uneori si dau o groaza de bani pe niste porcarii..dar nu ca sa ma laud :-??
    acum fiecare om cu felul lui de-a fi…daca asa au fost obisnuiti de mici..asa si vor ramane
    deci eu ma “laud” ca am dat putini bani pe un produs :P

  • Hortopan 27 October 2008, 13:38

    Toata lumea se lauda. Problema e ca unele persoane fac acest lucru prea des sau si mai rau tot timpul!

    Eu personal cand imi cumpar ceva si sunt foarte entuziasmat din cauza acestui lucru, ma “laud” cu obiectul cumparat nu cu banii platiti pe el. Dar asta doar la persoanele apropiate.

  • andrey91 27 October 2008, 17:12

    multi se lauda de exemplu ca au luat nustiu ce lucru cu 30 milioane iar el a dat numai 10

  • miriam 27 October 2008, 18:23

    mamaaaaaaaa …lauda-te cu ce tema ti-ai tras la blog…super tare!

  • Adrian O. 27 October 2008, 18:04

    Știi cum e chestia cu lauda de sine…:)
    Dacă într-adevăr găsesc ceva la preț bun, cel mult spun și altora pentru ca și ei să beneficieze de acel obiect, nu ca și laudă. Iar a te lăuda cu ceva cumpărat cu o groază de bani, nu văd sensul. Nimeni nu o să sară să îmi dea jumătate din banii cheltuiți înapoi, și probabil că nu voi impresiona pe nimeni fiind prost și dând o groayă de bani pe ceva care putea fi obținut, cu siguranță, mai ieftin în altă parte.
    Revenond la postul cu Fotomodelul și comentariile de acolo…ți-ai pus poze cu iPhone-ul pe blog. Ai dat mult sau puțin pe el? :))

  • D☮D☮ VolKyta 27 October 2008, 19:58

    Stii… e o vorba fiecare se lauda cu ce poate, ce are sau ce nu are dar isi inchipuie. Pai hai sa nu zic ca e atat de grava lauda pe plan material (care de obicei e facuta din snobism, dorinta de publicitate s.a.) consider ca e mai grava “lauda intelectuala”. Cand esti prost si mai si “semnalizezi” crezand ca esti luat de bun, smecher s.a. apelative “cul”; asta da e “ceva”. Si pana la urma de ce ne laudam? Ca sa-si bage vecinu unghia in gat, da nu ne gandim ca si noi la randul nostru ne bagam unghia in gat cand il vedem pe X ca se lauda si mai si arata ceea ce are.. Si ramane intrebarea vesnica: De ce?!
    Whateva’ foarte tare noul template! Bravo

  • Perfu 27 October 2008, 21:18

    bv olix felicitari pentru noua tema , si uite ca si Marian se pricepe la teme din cate vad in footer :)

  • Maya 27 October 2008, 20:35

    tot nu pricep:P.nevermind
    tema noua imi da impresia de mobil.:)

  • TheBoss 27 October 2008, 23:55

    Miriam a dat raspunsul complet. Nu am ce sa mai zic, daca as face-o, as repeta ce a spus Miriam :)

Post a comment