Top

La o bere cu baietii

Citind-o ieri pe Ana Maria, am vazut ca viseaza la un EL, un EL destul de complicat, un el foarte greu de gasit in ziua de azi. Am citit, am recitit si am ramas impresionat vaznd ca inca mai exista fete care cauta astfel de baieti. Printre toate “cerintele” ei, am descoperit una, pe care as vrea sa o dezvolt putin. Ea zice asa:

El va iesi la bere cu baietii stiind ca de fapt sunt “cel mai bun prieten” al sau.

Stau asa sa ma gandesc, cam care-i treaba cu iesitul ala la bere cu baietii. Cand ajungi oare in acel moment in care nu-ti mai doresti sa stai cu prietena/sotia si vrei sa fii doar tu si baietii la .. bere? Sau doar barbatii care nu-s cuplati ies la bere?

Eu acum n-am prietena, dar daca as avea, avand in vedere ca in timpul saptamanii sunt prea ocupat ca sa am timp de iesiri, in week-end, cand sunt intr-adevar liber, as vrea sa-mi petrec cat mai mult timp cu ea. N-as vrea sa o las singura acasa sau sa o trimit la fetele la cumparaturi si eu sa ies cu baietii. As prefera sa vin cu ea si cu fetele ei la shopping, decat sa fac altceva.

Oare, daca esti cuplat, ajungi sa iesi cu baietii la bere daca te-ai plictisit de prietena/sotie? E rau daca ajungi sa te plictisesti! Sau .. iesi cu baietii la bere, atunci cand sotia ori este la job sau are alte treburi de facut in care nu te poate implica?

Cand esti un cuplu iesi cu alte cupluri sau cu prieteni ai cuplului care, sa zicem nu-s cuplati. De ce ai iesi singur? De ce ai iesi la bere cu baietii?

Cate intrebari.. Voi aveti vreun raspuns? De ce ies baietii singuri la bere si fetele singure la shopping? Au ele momentele lor cand vor sa fie doar ele?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • sorin 22 October 2008, 11:51

    Intr-o relatie e nevoie si de liberate. Nu poti sa fii mereu acolo unde este ea. Poate atunci cand vei fii casatorit…sunt deacord sa mai reduci din iesiri, dar cand esti necasatorit, chiar daca ai prietena, nu poti petrece 100% cu ea decat daca dorinta vine din ambele parti. Depinde de relatie si fata.

  • mirelalala 22 October 2008, 11:56

    Poate e doar un “trend” sau poate chiar sunt momente din stea…depinde …cred ca cel mai bine ar iesi cu totii…si fetele si baietii si apoi separat ca si cuplu…echilibrul trebuie gasit…

  • Anca TM 22 October 2008, 12:06

    Dar este si recomandat sa nu se stea bot in bot toata ziua…., indiferent in ce etapa a relatiei va aflati. Nu inseamna ca v-ati plictisit unul de altul..sunt 2 chestii diferite

  • anca_n 22 October 2008, 12:07

    Frumos zis, parca vine in completarea articolului scris de Ana Maria (pe care o citesc constant, pentru ca ea creioneaza ideile mele nerostite).
    Si cred ca iesirile “ca baietii” sau “ca fetele” sunt ok, si nu le faci din cauza ca te-ai plictisit de cel de langa tine.
    Cat timp iesirile astea sunt inofensive, ele nu dauneaza. :)

  • Maya 22 October 2008, 12:28

    eu cred ca sunt unele lucruri pe care le poti face sau discuta cu o prietena.in sensul ca te ajuta mai mult.
    depinde de persoanele implicate.
    totusi el ar trebui sa fie primul la care sa te gandesti cand ai nevoie de ajutor sau cand vrei sa impartasesti cuiva ceva bun ce ti s-a intamplat.

  • miriam 22 October 2008, 12:28

    subscriu la ce zice lumea de mai sus, cu conditia sa nu predomine iesitul cu prietenii fata de iesitul cu partenerul. Sunt chestii pe care, poate nu agreaza cel de sex opus sa o faca. Putini sunt barbatii care agreaza sa mearga la shoping cu prietena. Si putine femei chiar se dau in vant sa mearga la meciuri.

    Dar astea sunt si trebuie sa ramane exceptii.

  • korinnaS 22 October 2008, 12:54

    de ce ai iesi singur? poate mai ai nevoie si de putin “aer”… sau poate vrei sa stai cateva ore DOAR cu prietenii

  • marian 22 October 2008, 13:46

    ai dreptate OLiX si eu sunt de parere ca trebuie sa stai langa persoana iubita, si mie mi-ar placea sa merg la shoping cu prietena si cu prietenele ei :)

  • Maya 22 October 2008, 14:18

    eu as merge la meciuri(uneori) dar mereu mi se spunea ca fetele nu fac asa ceva:-??.dar acum e prima data cand aud ca voi ati merge la cumparaturi.sunteti o specie rara:)

  • alina_tiri 22 October 2008, 14:39

    Ei,nu e chiar asa,ai nevoie de iesiri si de momente de singuratate..De obicei cand prietenul meu iesea cu baietii la o bere,ma chemau si pe mine si chiar ne distram impreuna.Dar,de multe ori simt nevoia sa fiu singura,cu prietenii mei,pentru ca e o altfel de atmosfera atunci cand esti neinsotit:poti sa glumesti,sa razi,sa faci comentarii deplasate(chestii care in doi pot dernaja).
    oricum eu sunt mai rau decat un baiat:la stadioane,la meciuri,la pescuit,la gratare,etc :)

  • Adrian O. 22 October 2008, 14:46

    Eu aveam o vreme când mergeam cu prietena (acum soţia) la shopping.Dar cred că fiecare bărbat are o limită la chestiile astea. Unii rezistă 15 minute, alţii rezistă 4 ore. Cred că depinde de moment, de dispoziţie şi de buget. De aceea cred că nu întotdeauna ies bărbaţii cu partenerele la shopping. Sigur că uneori se mai întâmplă.
    Despre ieşitul la bere…cred că fiecare are şi aici o limită (uneori destul de largă, alteori mai puţin largă) a ceea ce înseamnă timp petrecut împreună cu partenera şi “sufocatul partenerei”. Şi într-o relaţie, cred că lucrurile astea ar trebui să fie evidente de la sine. Dacă nu, atunci ar trebui discutate. Cu sinceritate.

  • g_ABY 22 October 2008, 15:21

    o persoana desi iubeste si este intr-o relatie…este totusi o persoana ,cu caracter care traieste intr-o societate.
    Nu te poti rupe de ‘lume’ doar pt ca esti cu cineva pe care-l iubesti…
    eu si daca as avea o relatie si l-as iubi nu as putea trai fara girls time-urile pe care le am acum, ele fac parte din mine din ceea ce sunt si daca EL n-ar intelege …. ….

  • Rainy 22 October 2008, 15:26

    It’s called social life! Mie se pare normal ca fiecare sa aiba prietenii proprii cu care sa iasa din cand in cand la o bere/shopping. Nu e nimic amenintator in asta la adresa unei relatii.
    Eu sunt o fire foarte posesiva, dar totusi m-as enerva grav daca as avea pe unu’ care sa se tina dupa c.ru’ meu non stop. Au si iesirile astea rostul lor atat timp cat nu-s exagerate. ;)

  • Taina 22 October 2008, 16:56

    O fi bine ca eu merg cu el la meciuri si el cu mine la shopping? :D
    Mie mi se pare super ca putem fi unul langa altul, nu ma simt sufocata deloc :)

  • envires 22 October 2008, 17:09

    oricare barbat de pe lumea asta, repet ORICARE, se va plictisi de activitatile pe care le enumeri tu olix. problema e dupa cat timp si in ce fel va gestiona plictiseala aia. cat despre iesirile separate… nu stiu daca ai urmarit acel episod din seinfeld cu “independent george , worlds colliding, relationship george” etc. parerea mea e ca acolo e definitia perfecta. trebuie sa existe si unul si altul, depinde de fiecare ce fel de manager e si sa le poata imparti pe amandoua in asa fel incat nimeni sa nu sufere!

  • Maya 22 October 2008, 19:40

    cred ca e ceva de genul ..ce e interzis e mai interesant.
    si spun interzis pt ca rar baietii ar merge la meci insotiti.
    sincer nu prea cred ca e e fata care sa nu ii zica sa nu tipe,bea..etc la meci.si fete sa se comporte asa :-??.sau ar sta cuminti si nu s-ar distra niciunu .
    si am inteles de ce nu voia sa ma ia la meci :))).

  • A.I. 22 October 2008, 19:54

    mie imi place sa merg la shopping cu fetele, dar sa am si eu bani. nu stiu de ce, dar fetelor le place sa probeze si sa nu cumpere. mie imi place sa probez si sa cumpar :D.
    pe de alta parte, de multe ori am iesit la intalniri cu baietii, la care se aflau si fete, prietene/iubite/amice. chiar daca intre baieti, odata singuri, exista o anumita complicitate/camaraderie, cred ca m-as simti stingher daca as face mai multe intalniri de genul asta si sa nu fie si fete cu noi :). asta sa fie din cauza ca imi plac mai
    mult fetele decat o bere cu baietii ? :P

  • LaLOKA 23 October 2008, 11:07

    Nu sunt multi baietii carora sa le placa sa mearga la shopping cu iubita/prietena,deci bravo tie,Olix:D!Si atunci cand esti implicat intr-o relatie,indiferent ca e de casatorie sau mai putin serioasa,nu spune nimeni ca trebuie sa uiti de prietenii tai,nu te obliga nimeni sa nu mai iesi din casa decat cu partenerul/partenera de brat.Iesirile”cu baietii la o bere”sunt chiar sanatoase.Te destinzi in alt fel decat ai face-o cu partenerul poate:)Ma gandesc ca ai deveni plafonat rau daca ai vedea acelasi chip in fiecare zi si in fiecare clipa.Ce-i mult strica!

  • N.C.M. 24 October 2008, 08:28

    Super dreptate!! E ilogic sa iesi “la o bere cu baietii” atunci cand esti implicat intr-o relatie si mai ales daca ai foarte putin timp liber. Dar daca totusi se intampla asta inseamna ca acea relatie este doar pentru a sparge monotonia sau a ucide plictiseala…

  • Sergiu 24 October 2008, 23:40

    Olix, eu nu as rezista intr-o relatie(nu rezist oricum, dar draq :))) daca nu as avea si timp pentru mine. Nu as sacrifica tot ce ma reprezinta pentru o femeie si nu mi-as sacrifica prietenii. Nu ma deranjeaza sa merg la shopping cu o fata sau cu un grup de fete(chiar imi place fiindca si mie imi place sa ma uit dupa chestii si da, eu probez si ma uit si nu cumpara :P) sau sa fac alte activitati de genul insa am nevoie si de socializing cu alte persoane decat iubita. eu nu ii inteleg pe cei de sunt peste tot cu iubita si cand ii sun si ii intreb daca au timp de ceva zic ca nu pot ca-s cu prietena totimpul.

    Nush daca m-am facut inteles si sunt sigur ca am cam aberat, so sry. Apropo, am inceput sa ajung mai des la shopping cu prietenii decat la bere. Am i gay? lol.

  • Daniella 29 October 2008, 19:46

    daca as avea putin timp la dispozitie,clar l-as petrece cu iubitul……sunt de acord cu olix:)

  • Florin Avram 2 November 2008, 13:02
  • fifi 8 November 2008, 23:53

    poate ca da, aveti dreptate: sa iasa cu baietii la o bere! dar cand avem putin timp liber (o data pe sapt) SINCER, as vrea sa l petreaca cu mine :( nu o data am simtit nevoia sa fiu in preajma lui si el sa nu fie

  • Alexandra 4 August 2009, 17:49

    ‘As prefera sa vin cu ea si cu fetele ei la shopping, decat sa fac altceva.’= cred ca esti singurul baiat pe care l-am auzit/ sau citit sa zica asa ceva…:) daca o si crezi….e de bine:)

Post a comment