Top

Bun simt, tupeu sau nesimtire?

In seara asta la radio despre asta vorbesc. Sunt in lumea asta multi oameni care au prea mult bun simt, iar altii sunt cu prea mult tupeu. Daca ai prea mult bun simt uneori esti considerat fraier, iar daca esti prea tupeist risti sa ajungi sau sa fii considerat nesimtit.

Cum e oare mai bine? Poti sa te imparti? Cu unii sa ai mai mult tupeu, iar cu altii sa fii un om cu bun simt?

Asculta-ma chiar acum Live, a inceput RadioNet la KissFM. Sunt curios ce spun si ascultatorii despre asta!

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Adi aka Turbo 22 October 2008, 21:06

    Din punctul meu de vedere cel mai bine e sa te imparti in functie de oamenii cu care intri in contact, insa putin tupeu nu strica nicioadata si cu ajutorul lui poti obtine ceea ce vrei in majoritatea cazurilor..totul este sa nu depasesti limita bunului simt..desigur aici intervine si personalitatea fiecaruia dintre noi condimentata cu cate putin din cele doua caracteristici..salut si felicitari pt ceea ce faci tu acolo! cele bune

  • AdDa 22 October 2008, 21:46

    Eu de obicei sunt cu bun simt, da’ cand nu mai merge cu bunul simt aplic tupeul pt ca altfel nu se poate. Prin Romania rar gasesti persoane cu bun simt. In general toata lumea aplica tupeul si au impresia ca totul li se cuvine.

    P.S.: Ai o voce foarte frumoasa, OLiX :P
    Succes cu emisiunea.

  • adriana- 22 October 2008, 22:24

    E Bine sa ai o limita,in Toate chestiile! Astea :)

  • Adi Popescu 22 October 2008, 22:41

    Părerea mea e că tre’ să oscilezi … să fi cum trebuie în funcție de persoană și situație.

  • mim 22 October 2008, 22:55

    Eu sunt de parere ca poti sa ai bun simt si tupeu in acelasi timp

  • marian 22 October 2008, 23:12

    din pacate nu am putut sa ascult emisiunea pentru ca doar acum 5 minute am terminat munca :(
    parerea mea este ca e mai bine sa fi mai cu mult bun simt si sa fi considerat uneori fraier decat sa fi prea tupeist si sa fi considerat tupeist.
    cine te considera fraier pentru faptul ca esti prea cu bun simt, isi dau totusi seama ca esti un tip/tipa ok si ca ai bun simt chiar daca te considera fraier zicand acest lucru unui coleg/colega prieten sau prietena etc.
    Am multi prieteni care au prea mult bun simt si ii apreciez mult.sunt oameni caren u te jignesc nici cu privirea desi nu sunt timizi cum sunt de obicei cei care au prea mult bun simt.

  • adriana- 22 October 2008, 23:37

    de acord,cu voi

  • miriam 23 October 2008, 00:06

    bunul simt e o chestie pe care o capeti si genetic si prin educatie…dar uneori constati ca e mai bine sa lasi si bunul simt acasa, mai ales cand esti in trafic, in oras.

    Eu totusi prefer sa las nesimtitii sa treaca decat sa facv un accident.

  • g_ABY 23 October 2008, 00:37

    “tupeu” este jargonul cuvantului “curaj” ( daca nu e asa imi cer scuze …sunt prost informata desi nu cred :P ) , eu toata viata mea am fost tupeista :D si am ajuns acolo unde altii ziceau ca n-am sa ajung niciodata ..am avut curaj sa spun ceea ce gandesc…am incercat desi nu am avut mereu succes..dar de cele mai multe ori am avut :D tot secretul e sa-ti cunosti limitele sa sh de ce esti in stare.
    Granita dintre tupeu si nesimtire consta in educatia pe care o primesti de acasa si cea mai importanta e cultura generala ….cati oameni care au “ceva in cap” ati vazut sa fie nesimtiti???
    si ink ceva tupenu nesimtire ( inseamna nu este egal)

  • sorin 23 October 2008, 01:06

    E bine sa fii cumpatat. Eu caut sa fiu un om cu bun simt, dar uneori scot tupeul la vedere. Cat despre nesimtire, de asta n-am auzit…dar daca se intampla sa ajung in pragul nesimtirii va rog sa-mi dati o palma

  • adriana- 23 October 2008, 03:15

    :) bine sorine (tin minte):P
    ..unu,sau?

  • lucianno1 23 October 2008, 20:53

    eu sunt intotdeauna cu bun simt… daca nu se poate ignor… daca intrece limita, ma ajuta pumnii :)

  • adriana- 23 October 2008, 23:04

    :) Foarte Tare Lucianno1 !

  • DJ_PsyHOtiK 26 October 2008, 00:01

    fiind sila sa citesc tot postu` am sa iti spun c am inteles din numele topicului

    NIMIC!

    dar e ceva d enu k si kd zici a+b=c =))

    cred:d

Post a comment