Top

Tu di eirport !

Si am zburat ;)

Hai sa va spun cum a fost. La plecare, am luat un taxi de acasa, din Ghencea, pana la aeroportul Otopeni. Am facut 55 de minute si am platit 50ron. Spune lumea ca e foarte mult, dar asta e. Acum toate taxiurile sunt 1.9ron/km si, sincer, o mare parte a drumului mai mult am stat in aglomeratia care era intre Casa Presei Libere si Baneasa. Dupa ce am trecut de zona Baneasa am mers cu 100km/h pana la Otopeni.

Taxiul m-a lasat la intrarea pentru cursele interne, dar eu tot nu stiam pe unde trebuie sa o iau. Ma uitam pe panouri, citeam indiractoarele pe romana si engleza, iar` pan` la urma am vazut-o pe o doamna care era acolo la “imbarcari”. Eu nu aveam biletul, ci 3 hartii scoase la imprimanta de pe mail (cineva mi-a spus ca tre` sa merg direct cu hartiile respective la doamna aceea). Doamna a studiat hartiile si m-a trimis la ghiseul Tarom, iar doamna de la ghiseul Tarom m-a redirectionat catre un alt baiat care, in schimbul hartiilor, mi-a dat biletul propriu-zis. Baiatul respectiv mi-a spus ca n-am voie in avion cu flacoane cu lichide, cu spray-uri deodorante samd. Am vrut sa-i dau lui spray-ul, dar mi-a spus ca nu la el, ci la cei de la check-in.

Am ajuns acolo, pun in tavitza ceasul, cureaua, sprayul (pe care am inteles ca n-aveam voie sa-l am in avion), telefoanele mobile, laptopul, biletul de avion si geaca. Trec de scanner, nu piuie nimic, ma adun si plec spre sala de asteptare. Acolo am tot stat pana a aparut un baiat care ne-a rupt biletele si ne-a trimis in bus-urile care ne duceau la avion.

Avionul era maricel, nu avea elice, iar in interior chiar arata frumos si modern ;)

avion catre tm

Calatoria a fost ok, fara incidente si pot spune ca timing-ul a fost chiar foarte ok ! Am plecat la fix si am ajuns la fix, in avion am fost serviti cu suc si o jumatate de sandwish, iar senzatia de la decolare este superba ! M-am simtit ca intr-un rollercoaster sau ca in tunelurile alea de apa de la strandurile mari din strainatate ! Aaahh ce misto a fost !

sandwish in avion

La intoarcere am ajuns in aeroport cu vreo 30 de min mai devreme, am luat biletul si l-am rugat pe domn sa-mi dea loc la geam, iar el mi-a raspuns politicos “da, cum sa nu” ;) Am mai stat la un suc cu mama mea, dupa care am plecat catre sala de asteptare. Avionul pleca, dupa ceas, la 14:15, iar la 14:05 inca nu venise nimeni sa ne imbarce. Aveam emotii, dar au trecut repede.

Avionul, de data asta, era micutz, avea elice, iar scaunele erau doar cate 2 pe o parte, nu cate 3 ca si la avionul cu care venisem. Decolarea a fost bestiala, a asteptat avionul vreo 5 minute pe pista ca sa poata decola, iar apoi a plecat super tare: a accelerat in cateva secunde la o viteza foarte mare si a si decolat. E o senzatie suuuuper tareee ! Echipajul placut, am mancat si de data asta sandwish, am baut si o cafelutza + apa plata si am reusit sa fac si o gramada de poze de pe geamul avionului, chiar daca afara era multa lumina si nu se vedea mare lucru.

Chestia fun a fost ca aproape de Bucuresti am avut niste hop-uri, niste goluri de aer, care m-au speriat initial, dar gandindu-ma “ce dracu` se poate intampla??” am inceput sa zambesc si sa enjoy :)) La un moment dat avionul a coborat destul de repede in jos si simteam asa o doza puternica de adrenalina!

Chiar daca am plecat cu intarziere, am ajuns in Bucuresti cu 2-3 minute mai devreme. Superb zbor !

Fuck CFR ! De acum zbor !

p.s. am rasfirat prin tot postul pozele facute din avion, ca sa nu fie ingramadite la sfarsit ;)

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • swaMp 14 October 2008, 18:54

    Nu ai fost nevoit ca fiind la primul zbor sa iti pui dopurile in urechi?Nu ai avut o senzatie ciudata ?:D

  • A.Faith 14 October 2008, 18:55

    nais… te invidiez :D câteva detalii aş vrea: cât te-a costat afacerea şi unde te-ai dus.

    offtopic: zice mai sus aşa:
    Tine minte “3 cuvinte” “Eu moderez comentariile inainte !”

    nu sunt cumva 4 cuvinte acolo?

  • KornNT 14 October 2008, 19:02

    Foarte tare ! As vrea sa merg si eu cu avionul dar nu imi permit.

  • Florin Avram 14 October 2008, 19:14

    Cool! Chiar îmi aminteam cum şi eu am avut parte de un picaj când am mers prima data cu avionul… a fost destul de înspăimântător, dar m-am obişnuit. Până la urmă e cel mai sigur mijloc de transport, cel puţin aşa susţin oamenii de ştiinţă.

    @KornNT: sunt companii low cost la care preturi accesibile.

  • A.Faith 14 October 2008, 19:15

    @OLiX: sună interesant :-? poate fac şi eu un trip de genul ăsta dacă găsesc vreun low cost de la Craiova spre Bucureşti sau de la Craiova spre alt oraş din ţară. Şi eu sunt sictirit până peste cap de CFR.

  • A.Faith 14 October 2008, 19:29

    @OLiX: http://tinyurl.com/53rfap ia vezi chestia asta.

  • Maya 14 October 2008, 20:09

    ce faina e poza cu norii.pufosi:D pot sa o iau si eu?
    eu sustin insa ca sa am pamintul sub picioare e mai sigur.desi am sarit cu parasuta :X si am mai face-o.

  • sorin 14 October 2008, 20:12

    Imi plac fotografiile. recunosc ca nici eu n-am zburat pana acum. Sper sa se iveasca ocazia sa ma plimb si eu cu avionul. Se simte entuziasmul si adrenalina in modul tau de a povesti. felicitari pentru vacanta asta cu plus de experienta….Ai fost cu capul-n nori:P

  • anku 14 October 2008, 20:38

    f tari pozele :X
    bv olix !…ai facut-o si pe asta…ai zburat cu avionul 8->
    vreau si euuuuuuuuuu!!!
    acum chiar ai fost cu capu`n nori la propriu :))

  • VaLy 14 October 2008, 20:54

    OliXu’ nu ti-a venit inapoi pe gat limonada de kla opera? :)) .Iti recomand un zbor mai putin mioritic si sa vezi ce poze superbe poti face, plus ca dureaza ceva mai mult si senzatiile sunt mai multe ;) Trust me i know ;) .Damn curand cred ca o intind iar in UK :D ,sa zbori desupra italiei, sa vezi muuuuulte de sus … e super fain.Na ca iar mi-ai facut pofta de avion :D

  • VaLy 14 October 2008, 20:57

    ^ p.s. (nu mergea sa editez) vroiam sa spun ca si mancarea e mai multa si mai buna, plus ca ” barul” it ofera mai multe bauturi si alcolice si nonalcolice ;)

  • oana 14 October 2008, 21:08

    sa mergi noaptea cu avionu, si sa prinzi o furtuna … sa vezi fulgerele de sus … jur ca nu se compara cu nimic.

  • Sergiu 14 October 2008, 21:27

    Olix, ai devenit adrenaline junkie… Si mie mi-au placut aterizarea si decolarea cand am fost cu avionul. :P

    Ti-am zis ca e fun cu avionul. :) Acum e mai nasol ca au inceput sa taie din costuri, dar acum vreo 10 ani te hraneau si iti dadeau sa bei destul de bine in avion. Damn oil prices…

  • marian 14 October 2008, 21:35

    super calatoria :)
    pe mine ma ingrijoreaza ultima poza din post.Cand ma uit la ea ma gandesc ca nu voi merge niciodata cu avionul :D

  • ZeroNews 14 October 2008, 21:47

    Interesante fototgrafii :d
    vad ca ti-ai intrat in mana, medgi numai cu avionul :P

  • adela creatzulina 14 October 2008, 22:11

    deci e soper tare cu avionu:)) am zburat de 4 ori;;) ma gandesk poate se va construi o autostrada pentru avioane…k si aja noi in romania nu prea avem :)):)

  • miriam 14 October 2008, 22:17

    pai bine ca ti-a placut. Si mie imi place la nebunie sa zbor cu avionul.

    Ciudat ca e considerat cela mai sigur (desi nu pare), dar chiar asa e…In aer nu sunt prea multi nebuni care sa te depaseasca fara sa semnalizeze.

  • rozza 14 October 2008, 22:21

    Uhm,toata lumea care a zburat cu avionul [sau cel putin marea majoritate] spun ca e o experienta frumoasa si ca e mai ok decat masina/tren.Eu n-am zburat niciodata,dar mi-ar placea sa incerc macar o data,sa vad cum e.Daca nu mor din prima,poate mai incerc :))

    Pozele sunt foarte misto,am ramas asa..8->

  • LOVE-CFR 14 October 2008, 22:27

    Din punct de vedere al “ierarhiei” descrescatoare a mijloacelor tranport persoane cunoscute de om din punct de vedere al sigurantei.. pana la momentul acutual… Conduce detashat CFR-ul..

  • A.Faith 14 October 2008, 22:50

    @LOVE-CFR: e cel mai sigur dacă scoatem din ecuaţie hoţii din trenuri, aurolacii din gări şi geamurile de la ghişee în care te poţi tăia când vrei să sari peste tejghea la gâtu’ ăleia care îţi zice că are trenu’ întârziere coişpe mii de ore.

  • bianca" 15 October 2008, 00:38

    ai relatat intamplarile ca si cum ai fi fost un copilas incantat de ceva…..se vede k ti-ai dorit fff mult sa mergi…pardon sa zbori cu avionul…..si mie mi-a placut si as repeta experienta de n ori, in ciuda faptului k prima data ……la intoarcere….a fulgerat in aripa avionul…superrrrr senzatie …:D

  • Rainy 15 October 2008, 01:00

    Grrr tot urasc avioanele.
    Glad you had fun. Mi-a placut concluzia de la final…direct din inima zisa. :))

  • A.I. 15 October 2008, 09:16

    si numai atata mancare va da ? eu n-am greturi cu hopurile..asa ca eu vreau sa ma serveasca bine de tot :D

  • Favit 15 October 2008, 10:30

    ma bucur ca ti-a placut. cam aceleasi experiente am avut si eu la inceput. senzatia la decolare e cea mai tare. :) simti puterea motoarelor in scaune :D
    pe mine golurile de aer ma incanta. daca zbori pentru mai multe ore si esti plictisit, un gol de aer iti va aduce aminte ca totusi zbori si ca esti sus tare de tot.

  • alexutza akcent 15 October 2008, 15:51

    super poze Olix! sunt minunate.

  • bimus 16 October 2008, 01:15

    mie mi-a placut cu avionul cand am zburat.. chiar daca la intoarcere au fost anumite probleme .. (vezi ep 9 din vlog) si tin minte ca dupa ce am ajuns inapoi am tot cautat curse interne.. si gasisem la wizz air.. pentru cluj preturi incredibile .. gen 1 leu / zbor.. am un prieten care si-a luat din timp bilet.. si a zburat bucuresti – cluj .. cluj – bucuresti pe gratis la wizz… si si-a luat din timp bilete

  • bimus 16 October 2008, 01:19

    @OLiX: nu a platit nimic.. s-a dus la niste prieteni de acolo 2 zile cu mainile in buzunar :)

  • mihdel 16 October 2008, 07:29

    olix super tare..si eu urmez sa ma duc in vacanta de craciun cu avionul pt prima oara,…si sincer am ceva emotii..dar toata lumea mi-a zis ca e super tare senzatia mai ales la decolare si la turbulente:|…I shall see….
    Chiar mi-a facut placere sa-ti citesc postul asta…m-a mai imbarbatat:)):P

  • Victor 20 October 2008, 10:24

    Citind ce ai scris aici am retrait cum a fost prima mea calatorie cu avionul :) Dupa ce am fost anuntat ca avionul va pleca cu intarziere si am pierdut vremea prin otopeni, intorcandu-ma la poarta si sa vad acolo “Check-in Closed” m-a facut sa imi stea inima in loc. inca nu stapaneam prea bine diferentele intre check-in si boarding.

    Si am plecat cu inca 1 ora intarziere pentru ca se defectase o pompa hidraulica. Oare imi era frica pe urma? :)
    Foarte dragute pozele, pacat de atmosfera aia asa de gri

  • Victor 21 October 2008, 02:21

    asta cu vremea buna pe partea cealalta a avionului ar trebui sa fie o lege a lui Murphy :)

Post a comment