Top

Un hit

Multi oameni fac muzica, dar se intreaba de ce radiourile nu le difuzeaza piesele sau de ce nu ii promoveaza nimeni. Am o sugestie pentru voi, incercati un exercitiu de imaginatie: imaginati-va piesa voastra rasunand in boxele unui mare club din orasul vostru, imaginati-va reactia publicului! Incercati sa nu fiti subiectivi, iar daca nu puteti, rugati-va amicii/prietenii sa faca acest exercitiu. Intreaba-i “Tu ai dansa, ai urla, ai da volumul la maxim pe piesa asta?

Written by: OLiX

Sunt OLiX :) Atunci cand nu postez pe blog ma auzi la radio sau ma vezi pe instagram!

Latest comments

  • Pachulo 11 October 2008, 16:29

    Ai dreptate! Eu cred ca e importanta atmosfera atunci cand se lucreaza o piesa in studio. De fiecare data am procedat asa cum ai scris tu….si ne-a iesit! :)

  • FLorin Grozea 11 October 2008, 16:41

    Da. :-)

  • Adeea 11 October 2008, 18:01

    io as rupe tot:d ash dansa pana n’as mai avea rasuflare:Pda’ io orikm niciodata nu obosesc dansand fiindk imi place enorm, iubesc dansu’:x dansez d la 3 ani pe orice piesa, stil, orice!si am ajuns la varsta d 17 knd recunosk k dansu’ e viatza mea si normal k voi alege facult de arta coregrafik;;)

  • Un roman in Canada 11 October 2008, 18:58

    Da, mai cunosc si eu pe cineva care plangea la greu ca nu ii apareau piesele pe radio desi personal mie imi placeau ca era muzica de DJ…

  • deeapoisongirl 11 October 2008, 19:21

    eu sunt de parere ca nu conteaza doar atmosfera sau cat de mult iti doresti sa sune bine o anumita piesa,ci si politica radiourilor sau asa zisii “sponsori”ce doresc sau nu sa se implice in promovarea ta ca artist,mai ales daca esti la inceput

  • A.I. 11 October 2008, 21:27

    in primul rand eu sunt afon in materie de muzica, compozitie, creatie, etc :). in al doilea rand, din cauza primului rand, habar n-am de melodii…asa ca, ca sa-ti raspund la intrebare, eu as dansa pe orice :D

  • Florin Avram 12 October 2008, 13:23
  • seby 12 October 2008, 15:44

    de ce se aude coca-cola world chart show in engleza? adica se vede ca e kiss fm romania ca a spus kissfm dot ro, daar e o voce de barbat si prezinta in engleza. ma poti lamuri te rog?

  • Sergiu 12 October 2008, 16:53

    ce cant eu in baie e un hit… adica te pocneste cand auzi. tre sa ma iau de mana cu Adeea ca si eu sunt pe langa subiect. :))

    Si ca producator la inceput trebuie sa te pliezi pe ce muzica se asculta(gen ce a facut David Deejay) si dupa aia iti faci propriul crez de artist. E complicat intr-o piata muzicala ca cea din Romania sa faci ceva complet original si sa prinda fiindca la noi efectul de turma e puternic(vezi toti cei care sunt “hauseri” acum ca e la moda :P).

  • xander 12 October 2008, 18:02

    @olix : pai fi atent in romania exista cateva studiouri care lucreaza cu casele de discuri, este obligatoriu sa produci piesa la unul din studipurile care lucreaza cu una din marile case de discuri, daca lor le place te scot pe piata, dupaia e pasul cel mai important, trebuie sa fie o piesa buna sa o difuzeze 21 sau kiss si in momentul ala piesa a ajuns hit si va fiu difuzata de toate radiourile din tara.odata ajunsa la radiouri poate fi auzita foarte des si in anumite cluburi. concluzia?ai nevoie de bani sa faci asta

  • sorin 12 October 2008, 22:25

    Olix, lumea danseaza pe orice melodie. Fiecare are gusturile diferit. Faza e ca pe hit-uri se danseaza foarte mult. Asta trebuie descoperit. Spre exemplu, melodia de la morris-desire mi-ar place sa fie hit….dar oare va fii?

  • Cosmin Radulescu 12 October 2008, 22:57

    olix ar fi trebuit sa te lansezi si tu in muzica…faza cu videostaru’ a fost foarte tare